Essex County - Marmara Çizgi (Top Shelf - IDW)

Başlatan memospinoz, 03 Aralık, 2016, 18:23:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Xeric ödüllü sanatçı Jeff lemire, yakın zamanda öksüz kalmış ve Kanada'da Güneybatı Ontario'da amcasıyla yaşayan on yaşındaki Lester'ın öyküsünü resmediyor. Amcasıyla ilişkisi gittikçe gerginleşirken Lester, küçük kasabanın benzin istasyonunun iri kıyım sahibi, travma geçirmiş eski bir hokey oyuncusu olan Jimmy Lebeuf'la arkadaşlık kuruyor. İkisi süper kahramanların, uzaylı istilacıların ve eski tarz göl buz hokeyinin olduğu kendinlerine özel bir hayal dünyasına kaçıyorlar.

"Lemire'ın çizgisi rahat, cesur ve altın değerinde, içinden adeta duygu taşıyor."
-Rain Taxi-

Çiftlikten öyküler, Lemıre'ın Ontarıo'da doğup büyüdüğü yer olan Essex County'nin kurgusal bir tasvirinde geçen ve üçleme olarak yayınlanan grafik romanlar dizisinin ilk cildidir.

(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 104
Etiket Fiyatı: 15 TL

ferzan

Az önce bitirdim ilk kitabı...Hiç tereddütsüz, 2016 boyunca okuduğum en kaliteli eserlerden biri diyebilirim...

Çizerinin o rahat, akıcı ve ezber bozan, mükemmeliyetçi kalıpların dışında adeta kendi kendini azad etmiş; sade, hafif çarpık ve hüzün dolu çizgisi ancak bu kadar güzel gidermiş bir hikayeye...Bu akşamki modumdan da kaynaklı olarak duygularımın karışık olduğu bir ruh halindeyken, kitap hem gri hüznümü pekiştirdi, hem de garip bir şekilde huzur verdi...Hiçliğin, ufacıklığın, önemsizliğin, unutulmuşluğun, arkada kalmışlığın, mütevazi ve belli belirsiz bir umutsuzluğun, ama ille de hüznün kitabı olmuş...Tek kelimeyle bayıldım...

Sayfaları karıştırıp siyah-beyaz ve klasik çizginin dışında olduğunu görünce ''Öfff, bir başka alternatif mi?..'' deyip gerisin geri rafa koymuş dostlar olmuşsa ve burayı okuyorlarsa, hala bunu telafi etmek için vakitleri var diyeyim, sizler anlayın...

Bazen öyle anlar olur ki, rutin içerisinde ve duygu karmaşında kontrolsüzce bocalarken birşey çıkıp geliverir, sizi çeker çıkarır o girdaptan...Bu bazen bir kadın, bazen erkek, bazen arkadaş, bazen aileden biri, bazen bir söz, bazen bir kitap, film, müzik ya da başka birşey de olabilir...Benim sıkıntılı akşamımda, bu akşamlık da olsa beni kendi köhneliğimden çekip çıkaran işte Essex County 1. Kitap : ''Çiftlikten Öyküler'' oldu...Belki başka bir modda, başka şartlar altında ve başka okurlarca çok şey ifade etmez ya da eder, bilemiyorum...Benim için şimdiden çok şey ifade ettiği ortada...Yine de zevk empozesi yapmış olmayayım...

Baskısına, edisyonuna ve jilet gibi kondisyonuna kıyamadığım için kitaba sarılıp uyumuyorum ama resmen o hale getirdi beni gece gece...Teşekkürler Marmara Çizgi...Aranın açılmaması ve kalan bölümlerin de tez vakitte yayınlanması dileğiyle...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

dean

memospinoz

Hayalet Hikâyeleri, Lou ve Vince Lebeuf kardeşlerin neredeyse yetmiş yıla uzanan hayatlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini bizlere anlatıyor. Artık yaşlı, sağır ve yalnız bir adam olan büyük kardeş Lou, hayatının son günlerini kendi çiftliğinde, geçmişte verdiği kararlar yüzünden ailesinin parçalanmasının suçluluğunu ve pişmanlığını omuzlarında hissederek geçiriyor. Çocukken çiftlikte yaşadıkları günlerden iki kardeşin de profesyonel hokey oynadığı 1950'lerin Toronto'suna kadar, Lou hayatını tekrar gözden geçiriyor ve kendi anılarına sessiz bir izleyici olarak konuk oluyor.

Sayfa Sayısı: 224
Etiket Fiyatı: 24 TL

frodo

Hayalet hikayeleri ne diyebilirimki harikaydı insanı derinden etkileyen harika bir hikaye  idi.
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

dean

Bütün övgüleri toplayan Essex County üçlemesi, bu kitapla noktalanıyor. Kasaba hemşiresi adlı bu cilt, kasabanın gezici hemşiresi anne quenneville'in hayatının bir ggününe odaklanıyor. Anne, Önemli hastalarını tek tek ziyaret ederken üç cildin aslında nasıl iç içe geçtiği de ortaya çıkıyor ve kayıplar ile pişmanlikların, kasaba hayatının yapısına olan etkileri gözler önüne seriliyor.

Kasaba hemşiresi, Lemire'in Ontario'da doğup büyüdüğü yer olan Essex County'nin kurgusal bir tasvirinde geçen ve üçleme olarak yayınlanan grafik romanlar dizisinin son cildidir.

Sayfa Sayısı: 128
Etiket Fiyatı: 15 TL

Nightrain

Deluxe versiyonunu bekliyorun. İnşallah basarlar.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

gizmoo

Nightrain

Alıntı yapılan: gizmoo - 10 Haziran, 2017, 13:08:44
Marmara'nın Hc basımları oluyor mu ?

3-4 ay sonra basa bilirlermiş. Ama kesin değilmiş.

ferzan

Essex County üç kitabı da arka arkaya okudum...İlk kitabı çıktığı zaman, yani 2016 sonunda okumuş ve o dönemki psikolojim dolayısıyla son derece hüzünlenmiştim...Aradan biraz zaman geçince aynı hissi verecek mi diye merak ediyordum...Kalan iki kitabın da çıkmasını bekleyip ilk kitabı tekrar okumak suretiyle üç kitap için baştan sona kesintisiz bir okuma yaptım...

Eser, tam anlamıyla hüzün dolu...Öyle üzücü bir hüzün değil belki ama insanı durgunlaştıran, rutin kırsalın içerisinde yoğrulan, okura fevkalade verilmiş bir hüzün...Adeta hüznün çizgi romanı diyebiliriz...Bu hüzün de kesinlikle başka bir çizgi tadıyla anlatılamazmış...

Üç kitapta da aynı yöreden üç ayrı hikaye okuyoruz ve bu hikayelerin ana unsurları birbiriyle öyle bir bağlanıyor ki, duyguyu öyle bir veriyor ki şapka çıkarmamak elde değil...Bir yıl önce annesini kanserden kaybeden ve dayısının yanında kalan 10 yaşındaki Lester'in can sıkıntısı, çiftlikteki yalnızlığı, çocuklarla haşır neşir olmayı beceremeyen hiç evlenmemiş dayısı ile olan ilişkisi, eski hokey oyuncusu ve kasabanın benzincisi hafiften kafa gidik Jimmy ile kurduğu bağ, çizgi romanlara olan tutkusu ve şizofrenik derecede bu tutkuya bağlı olarak kendine kurduğu dünya, çocuk gözünden komplo teorileri, diğer tarafta Lebeuf kardeşlerin yarım yüzyıllık hikayesi, geçmişin anıları, kasaba hemşiresinin bakımevi bünyesindeki rutin döngüsü, sırlar, hayaller, yokluk, yaşlılık, hayat gailesi, Essex County dışına çıkamamış bir avuç sıradan insanın basit yaşamlarındaki tarifsiz hüzün...Mükemmel bir anlatım ve bu anlatımla harika bir uyumluluk sergileyen sıradışı ve bir o kadar taşralı çizgiler...

Bu yıl içerisinde okuduğu en iyi birkaç çizgi romana bir yenisi eklendi...Hatta kişisel terazimde Kırık Kanat ile birlikte en ağır basanı Essex County oldu...Çizgileri ilk bakışta size hitap etmeyebilir ama bir şans verin derim...Hikayenin ve anlatımın gücü öylesine sıradışı ki, çizgilerle öyle güzel bir dans ortaya koymuş ki, beğeni ezberinizi muhakkak bozacaktır...Şimdiye kadar yalnızca fazla dikkat çekmeyen başarılı bir alternatif olarak gördüğüm Jeff Lemire, bu eseriyle gözümde yıldız oldu ve bu imajı da kolay kolay silinmeyecek beğeni hafızamdan...Helal olsun böyle anlatıcılara, helal olsun böyle anlatılara...

Çok iyi bir film ya da edebiyat eseri olabilecekken, çok kaliteli bir grafik/çizgi romana dönüşmüş olan hüznün çizgi romanı, türünün sanat eseri niteliğindeki örneklerinden Essex County için puanım sonuna kadar helalinden bir 10/10
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

yunusmeyra

Alıntı yapılan: ferzan - 17 Haziran, 2017, 21:10:30
.................................

Bu yıl içerisinde okuduğu en iyi birkaç çizgi romana bir yenisi eklendi...Hatta kişisel terazimde Kırık Kanat ile birlikte en ağır basanı Essex County oldu...Çizgileri ilk bakışta size hitap etmeyebilir ama bir şans verin derim...Hikayenin ve anlatımın gücü öylesine sıradışı ki, çizgilerle öyle güzel bir dans ortaya koymuş ki, beğeni ezberinizi muhakkak bozacaktır...Şimdiye kadar yalnızca fazla dikkat çekmeyen başarılı bir alternatif olarak gördüğüm Jeff Lemire, bu eseriyle gözümde yıldız oldu ve bu imajı da kolay kolay silinmeyecek beğeni hafızamdan...Helal olsun böyle anlatıcılara, helal olsun böyle anlatılara...

Çok iyi bir film ya da edebiyat eseri olabilecekken, çok kaliteli bir grafik/çizgi romana dönüşmüş olan hüznün çizgi romanı, türünün sanat eseri niteliğindeki örneklerinden Essex County için puanım sonuna kadar helalinden bir 10/10

böyle de "itki" olur mu şimdi  :)
hiç hesapta yok iken (aslında, şöyle sonbahar civarında alınıp okunacaklar listesine ötelemişken  ::) ), ferzan`ın , "...türünün sanat eseri niteliğindeki örneklerinden Essex County için puanım sonuna kadar helalinden bir 10/10" şeklindeki son cümlesiyle planlarda acil değişikliğe gitmek zorunda kaldık  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

nicholaihel

Essex County'i kesinlikle çok beğendim. Aslında çok ilginç bir hikaye anlatmıyor. Ama anlattığı hikayeyi çok iyi anlatıyor. Zaten insanlar binlerce yıldır aşık oluyor, hayal kuruyor, ihanet ediyor, hayal kırıklığına uğruyor vs vs. Bunlar samimi ve iyi bir tezgahtan geçtiğinde her zaman güzel bir lezzet bırakıyor zihnimizde. Bölünmüş üç ciltten en çok ikinci ciltten etkilendim sanırım. En derin, en yoğun hikaye iki kardeşin hikayesiydi. Jeff Lemire kitabın genelinde öyle bir çizgi ve renklendirme kullanmış ki en eğlenceli anlar dahi bir parça hüzün dolu. Bazen eksik, özensiz duran (az miktarda rahatsız ettiği kareler olmadı değil) çizimler, yüz çizimlerine eklenen basit bir çizgi, gölgeler ve mevsimlerin tamamı bu hüzünlü hikayeyi besliyor. Hele bazen yinelenen kareler var ki (yemek masasında oturuşları, çiftlik evi vs) akıldan çıkmayacak cinsten. Elbette bir bütün olarak çok beğendiğim üç cildin görece zayıf olanı da bence üçüncü ciltti. Ama diğerleri ile mukayese ettiğim için. Yoksa gerçekten benim unutulmaz eserlerim arasına girdi. Hele yalnızlık ve aile kavramları öyle ibretlik işlenmiş ki. Detaylı araştırmadım ama kendiside Kanadalı olan Jeff Lemire hikayenin içinde hiç otobiyografik bir gerçek temelinden yararlanmış mı merak etmedim değil.

Şu sıralar çok çizgi roman deniyorum. Hayal kırıklığına da çok uğruyorum (bkz: Coffin Hill ama o başka bir konu). Böyle ağır giden okumalarım arasında bu edebi ve duygusal olarak çarpıcı eser güneş gibi doğdu. Üçünü birlikte okumam da isabet olmuş.

Marmara Çizgi'ye bu eseri okumaya vesile olduğu için teşekkür ederim. Umarım iyi satar, karşılığını alırlar ve böyle ana akımdan ayrı mücevherleri dilimize kazandırmaya devam ederler.

"Bir milyondan fazla nüfuslu bir şehirde kendimi yapayalnız hissetmiştim. Ve kendimi evimden hiç bu kadar uzak hissetmemiştim."

memospinoz

Nightrain

frodo

İngilizce halinde 40 sayfalık ek bölüm var sanırım.Bakalım bunda da olacak mı?
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"