Enki Bilal-Bugünün Efsaneleri Üçlemesi / Marmara Çizgi

Başlatan memospinoz, 03 Aralık, 2016, 18:33:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

guneseral

Enki bilal olsun çamurdan olsun ;D 
Bende humanoid  baskısı 3 bırarada var.. Marmara versiyonunu da aldım.

Amazon dan getirseniz  maliyet az biraz daha yüksek oluyor ama Bd yayinlarin gelişmesi için destek vermemiz gerekli.. frankofon yayınlar ingilizce de fazla değil.. fransızca bilmeyen frankofonlarin iç piyasaya destek vermesi şart... bu yaştan sonra fransızca öğrenecek enerji güç bizde olmadığından
Desteğe devam

memospinoz

Hilal her ne kadar Türk çizgi romanı olsa da gerek sayfa sayısı gerek boyutuyla BD'lere oldukça benzer yapıda. Üstelik orada da buradaki gibi fiyattan yakınılmıştı daha inceleme gereği bile görmeden. Bu tür çizgi romanlarda sadece sayfa sayısına bakarak pahalı deniliyor ki bu aslında büyük bir yanılsama. Her neyse aşağıda daha önceki başlıkta yazdıklarımın linkini paylaşayım:

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,11013.msg167165.html#msg167165

21x29.5 olan ve yaklaşık bir sayfa hacmine sahip olan Enki Bilal ciltleri (30 TL). Marmara Çizgi
19.5x27.5 boyutunda ve 72 sayfa Deniz Kurdu 1. ve 2. cilt (27 TL). Sırtlan Kitap
22x30 boyutunda ve 48 sayfa Durango 4 cildi (24 TL). Presstij
22x30 boyutunda ve 48 sayfa Efsane 2 (24 TL). Presstij
21.5x28.5 boyutunda ve 48 sayfa Buddy Longway 1 (24 TL). Presstij
24x32 boyutunda ve 48 sayfa Orbital 1 (27 TL). Presstij
19x27 boyutunda ve 48 sayfa Blueberry 1 (20 TL). Presstij

Bu paylaşılanlarla şu anki bahse konu albümler arasındaki fiyat farkı, zaman içerisinde artan maliyetlere rağmen çok fazla olmamıştır. Ki orijinali 58 TL civarına geliyor avronun şu anki kuruyla.

Tetikçi 5 - 16x25 boyutunda ve 56 sayfa (18 TL) YKY ile küçük bir yayınevi olan Marmara Çizgi'yi kıyaslamak pek doğru değil. YKY'nin arkasında koca bir banka var ve bazen prestij amacıyla bir seriyi tamamlamak adına kazancını düşük tutabilir. Hatta eminim maliyetleri de daha ucuza geliyordur.

"Edelweiss Pilotu" serisi muhtemelen bir diğer Çizgi Düşler BD serisi olan "Bulutların Üstünde" ile aynı boyuttadır dersek eğer 19x27 boyutunda ve yine muhtemelen telif ücreti Enki Bilal'e göre daha ucuz. Yani boyutu daha küçük ve sayfa sayısı daha az, muhtemelen telifi de daha ucuz; dolayısıyla daha ucuz. İkisinin de basım sayılarını bilmek de iyi olurdu ama neyse.

Capa 16x24 boyutunda ve 88 sayfa (22 TL) Sırtlan Kitap
Parantez 16.5x23 boyutunda ve 224 sayfa (30 TL) Desen Yayınları'ndan. İzmir merkezli Tudem Yayın Grubu'na dahil.
Gizli Tarih 19.5x25.5 boyutunda ve 195 sayfa, ciltli (25 TL) Bu da yine büyük bir yayın grubu olan Alfa Basım Yayın'a ait Alfa Yayıncılık'tan.
_______________________________________________________________________________________________________________
Yine son olarak her zaman dediğim şeyle bitireyim: Gidin ve inceleyin, hoşunuza gitmezse veya önceliğiniz başka bir yayındaysa almayın.

HacıGeraltEmmi

Örümcek 136 sayfa
Bugünün Efsaneleri 56 sayfa
Boyutuna bakarsak iki katı sayfa sayısı gibi hesaplamak adil olur herhalde.
Kağıt kalitesi, telif ücreti, satış adedi filan da hesaba katılırsa aslında çok pahalı olmadığını görüyoruz sanki.

Ama; genel anlamda tüm kitaplar pahalı diyebilir miyiz? Bence diyebiliriz.
Peki; yayıncının yapabileceği birşey var mı? Okur sayısı artmadıkça sanırım "yok" demek zorundayız.
Okur sayısını artırmak için çaba gösterenleri, yazıp çizenleri, satmayacağını bile bile elini taşın altına koyanları alkışlayalım bence.

NOT: ölçüler kitap satış sitelerindeki bilgilere dayanıyor. yanlışlık varsa şimdiden özür.

ilke

Boyut dışında bir konuya daha değinmek istiyorum arkadaşlar. Enki Bilal ciltleri 170gram kağıda basıldı.
Marvel serilerimiz 115 grama basılıyor, Hilal 135 grama basılmıştı.

nicholaihel

Alıntı yapılan: Nightrain - 04 Aralık, 2016, 14:51:53
Pahali geldi söyledik. Yazmasa mıydık? Bir dovmediginiz kaldi.

Katılıyorum. Özellikle burada bazı hızlı, "canhıraş" savunmaların da ziyadesi ile itici olduğunu düşünüyorum. Polemik yaratmak veya, birilerini kızdırmak istemem ama kızdırılmak da istemem. Bende pahalı buldum. Alacak mıyım? Evet. Biraz daha zorlarlarsa almayacağım ama... (tavşan dağa küsmüş  :) )

Sözüm de pahalılığa izahat getirilmesine değil, getiriliş biçimine. Bazen fazla rijit olabiliyor.

Enki Bilal görse ağlardı, bu kadar savunamazdı vallahi  :) Yoksa, Bilal? Sen misin?  ;D

Mrtekin

They drew first blood...

Tuco Ramirez

Bana göre herkesin kitaplığında bulunması gereken, görsel sanatın zirvesinde, evladiyelik kitaplar.
Mutlaka alınmalı derim.
Bir açık büfe kahvaltı parası. Üstelik bu ömür boyu kitaplıkta duracak.

Ama kaliteden ödün vermeden maliyetin düşürülmesi için her yola açığım. Üçü bir arada daha ince (Ama çok ince değil 135 gr gibi) kağıda, 55-60 TL gibi bir fiyata satılabilirdi diye düşünüyorum.

Nightrain

Alıntı yapılan: ilke - 04 Aralık, 2016, 18:43:01
Boyut dışında bir konuya daha değinmek istiyorum arkadaşlar. Enki Bilal ciltleri 170gram kağıda basıldı.
Marvel serilerimiz 115 grama basılıyor, Hilal 135 grama basılmıştı.

Bu neden pahalı olduğunu açıklıyor. Tesekkur ederim.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

memospinoz

Bir konuda görüşünü belirtenler olduğu gibi buna karşı görüş bildirenler de olacaktır mutlaka. Eğer burada bir şey "pahalı" bulunuyorsa "ucuz" bulan da olacaktır. "Ucuz" değil belki ama "şartlar dahilinde" daha iyi bir fiyat olamayacağını ve bu fiyatın "normal" olduğunu belirtenler de olacaktır tabiiki. Bu yayınevini savunmak değildir, her okur fiyatların mümkün mertebe olabilecek en düşük seviyede olmasını diler. Zira daha fazla kitap almak ister. Fakat bunun bir de karşı tarafı olduğunu unutmamak lazım gelir. Günümüzde küçük yayınevlerinin dağıtımcıya çok büyük iskontoyla kitaplarını verdikleri bilinen bir gerçek. Bu yayınevleri hal böyleyken etiket fiyatı üzerinde çok fazla indirime gidemeyeceklerdir. Nihai tüketici olan biz okurların bile internet üzerinden genellikle %25-30 civarı, fuar zamanları ise %40'a varan oranlarda indirimle kitap satın alabildiğimiz düşünülünce ve bunu bize satan internet sitesinin de kar ettiği düşünülünce; bu sitelere kitap veren dağıtımcı şirketin de kar ettiği düşünülünce asıl para kazanması gereken yayınevinin masrafları da düşünce ne kadar kar ettiğini bir düşünmek gerekiyor zannedersem. Her okur düşünmek zorunda değil tabii ama empati kurmak isteyenler olursa diye söylüyorum. Eğer bu küçük yayınevleri zamanla yeni yayınlarını döndürecek kapitali bulamazlarsa o zaman da okurlar "Şu nerede kaldı, bunun üzerinden 2 yıl geçti." vb. cümlelerle yayınevini suçlayacaklardır.

Kıssadan hisse: Ben bu kitap fiyatlarını ucuz bulmuyorum, okur olarak kitapların daha ucuz olmasını istiyorum, daha ucuz olsun ki daha fazla alabileyim istiyorum. Hatta kitaptan KDV alınmasın, böylece fiyatlar daha da ucuz olsun istiyorum. Ama okur sayısı gözle görülür bir şekilde artmıyor, buna karşılık masraflar giderek daha fazla artıyor. Bununla birlikte ben okur olarak yayınevlerinin finansal sorunlarını düşünmek zorunda olmasam da yine de batmalarını da istemiyorum. Çünkü onlar olmazsa biliyorum ki istediğim kitapları hiç kimse basmayacak veya vizyonsuz büyük yayınevleri serileri yarıda bırakacaklar. Bunun da olmasını istemiyorum. Bu yüzden okurla yayınevi arasında bir orta yol bulunması gerektiğini düşünüyorum.

Şimdi nerede polemik yaratacak konu, nerede katı olan ve tartışmaya açık olmayan konu? Rica ediyorum, biraz empati kuralım. Sevgiler.

memospinoz

Umarım başlık altında fiyat konusundan ziyade çizimleri ve hikayeleri konuşabiliriz artık.

Mrtekin

Bana göre; yaklaşık hesap şöyle;

Yayımcının kârı yaklaşık kitap başı 6,40.TL (max. vergi sonrası %20 kâr oranı)(Yüzdeler duruma göre +\➖ 2,3 oynayabilir.)

Her albüm; 2000'lik paket halinde basılsa; tüm set; gün sonunda; yayımcıya, toplam; yaklaşık 38.400.TL kâr bırakır.

Bu fiktif kârın yayımcının cebine dönmesi; gün sonunda kitapların (yatırımın) satış hızına bağlıdır. "Enki Bilal" sanatı, bu anlamda kaydadeğer bir hız sağlayabilir.

Umarım; tüm kitaplar mümkün olabilecek en kısa zamanda satılır ve daha fazla BD okumaya devam ederiz. (Burada empati kurdum. ;D)
They drew first blood...

tommikser

Sayfasına falan bakmadım fiyatta indirimli aldığım için normal geldi.En önemlisi Marmara nın baskısını beğendiğim için hiç bunları düşünmedim.Adamlar Enki bilal basmış fantazi yapmış.Neyini düşüneyim ki düşünmeden aldım.Ne zaman okurum bilmem ama kesin okurum.

nicholaihel

Alıntı yapılan: memospinoz - 04 Aralık, 2016, 19:50:14
Umarım başlık altında fiyat konusundan ziyade çizimleri ve hikayeleri konuşabiliriz artık.

Tam olarak bundan bahsediyor ve katılıyorum. Diğer muhabbetlerin uzamasına gerek yok.

nocardia

Ben 3 kitabı da bugün aldım, baskısını çok beğendim. Kitap sırtları ve kapaklarında kitap numaraları yok, olmasını isterdim. Okuma sıramda üst sıralara yerleştiler.

darkwood

Enki Bilal hatırına 3 kitabı da aldım. Fiyat konusunda çizgiroman pahalı bir merak olmaya başladı.
Hele dolar kurunun bu kadar artması neticesinde, yılbaşından sonra çıkacak yayınlarda olacak muhtemel artışlar bizi daha fazla zorlayacak gibi görünüyor.  ::)
Darkwood Sakinleri..