Milan K. - Timel & Corentin

Başlatan nikopol, 04 Aralık, 2016, 23:03:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nikopol

İşte ülkemizde yayınlanmadığı için üzülmemize gerek olmayan bir BD: Milan K.

Milan K., Amerikalı yazar Sam Timel ve (Fransız?) çizer Corentin'in ortak çalışması. Sam Timel, Milan K.'yi bir film senaryosu olarak tasarlarken Los Angeles'taki Humanoids yetkilileriyle yolu kesişiyor ve eseri çizgi roman olarak üretmeye karar veriyorlar. Siyasi-macera tarzındakı eserin "Gençlik Yılları" adlı ilk döngüsü, 2009, 2011 ve 2013'te yayınlanan üç albümden oluşuyor. Konu özetle şöyle: Andrei Khodorov, milyarder bir Rus işadamıdır. Rusya devlet başkanı Vladimir Palin'le yaşadığı çatışma, imparatorluğuna el konulmasıyla sonuçlanır. Khodorov'un oğlu olan Misha, Milan King ismiyle Rus devlet adamlarından kaçmaya ve babasının bıraktığı ipuçlarından faydalanarak servetini bir kısmını yeniden elde etmeye çalışır.

İsimlerden de anlaşılacağı üzere eser, ünlü oligark Mikhail Khodorkovsky ile Putin çatışmasından esinlenerek yazılmış. İlk döngü, Milan K.'nın dünyadaki diktatörlere savaş açmaya karar vermesiyle noktalanıyor. Ama anladığım kadarıyla eserin devamı gelmeyecek. Aslında Milan K. fena olmayan bir fikre dayanıyor. Kendimizi kötü Palin'e karşı, mağdur olmuş Milan K.'yı desteklerken buluyoruz. Bir süre sonra, en fazla 20 yaşındaki bu genç adamın çevresindeki 3-5 kişinin desteği ve krav maga teknikleriyle koskoca Rusya Federasyonu'na kök söktürmesi sıkıyor elbette. Palin, fazlasıyla karikatürize bir kötü adam olarak tasvir edileceğine, diyelim ki bir Rus milliyetçisi olarak gösterilse... Milan'ın karakter zaaflarına yer verilse, çevresinde birkaç kuvvetli dostu olsa, bu kadar ulvi amaçları olmasa... Ortaya daha ilgi çekici bir iş çıkabilirmiş.

Bu haliyle, servetinin peşinden Cenevre, Los Angeles, Virgin Adaları ve New York'a giden Milan K.'nin aksiyon dolu maceralarını izliyoruz. BD değil, film olsaymış, ikinci sınıf bir Hollywood yapımı olarak karşımıza çıkarmış. İyi yanları: Çizimler oldukça güzel, Milan yakışıklı, kadınlar egzotik. Bir süreliğine milyarderlerin dünyasına misafir oluyoruz. Birkaç sene önce ilk iki sayısını okuduğum Largo Winch'i hatırlattığını söyleyebilirim.

Örnek çizimler:

altay1944

Üzülmemize gerek olduğunu düşünüyorum.Yıllarca süren ve her  macerası artık ezbere bilinen çocuksu kahramanlar yerine bd kültürünün ülkemde yerleşmesini çok isterdim...Adamlar yılda bir sayı ile olayları yıllara yayarak heyecanı üstlerde tutmaya çalışıyorlar.Bu arada largo seven birini bulmak sevindirici oldu...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Peyami

ÇRın iyisi kötüsü tabii ki olur ve zevkler kişiden kişiye değişir. Ama yarın öbür gün birisi Rusya ile ilgili ÇRları araştırmak isterse ya da biri denk gelir de Türkçe bilgiye ihtiyaç duyarsa bu gibi tanıtımlar faydalı olabilir. Dolayısıyla yazmakta fayda var diyerek Nikopol'e teşekkür edelim.   

Şahsen bu tarz politik-ajanlı macera ÇRlarını pek tercih etmem. Fakat bu ÇR hoşunuza gittiyse ben de size aynı minvalde bir seri önerebilirim. İsmi Koralovski.  Rusya'da başkaldıran bir oligark hapishaneye tıkılır ve özgürlüğüne kavuşunca direnişe geçer.Üç albümü yayınlanmış bir macera.   

hanac

Yayınlansın veya yayınlanmasın bu tür tanıtımlara bayılıyorum.

Teşekkürler nikopol.