Zaman Çarkı Serisi - Robert Jordan

Başlatan dean, 22 Aralık, 2016, 13:31:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Zaman Çarkı, Robert Jordan'ın devasa bir roman külliyatı resmen. Ülkemizde İthaki yayınları tarafından basıldı. Toplam on beş cilt. Şöyle kaba bir hesapla 10000 sayfalık bir seri. Ben ilk üç kitabını aldım. Ama henüz başlayamadım. Forumda serinin tamamını ya da bir kısmını okuyan arkadaşlar varsa seri ile ilgili yorumlarını spoilersız olarak alırsak çok iyi olur.

1. Dünyanın Gözü (The Eye of the World)
2. Büyük Av (The Great Hunt)
3. Yenidendoğan Ejder (The Dragon Reborn)
4. Gölge Yükseliyor (The Shadow Rising)
5. Göğün Ateşleri (The Fires of Heaven)
6. Kaos Lordu (Lord of Chaos)
7. Kılıçtan Taç (A Crown of Swords)
8. Hançer Yolu (The Path of Daggers)
9. Kışın Yüreği (Winter's Heart)
10. Alacakaranlık Kavşağı (Crossroads of Twilight)
11. Düş Hançeri (Knife of Dreams)
12. Fırtına Toplanıyor (The Gathering Storm)
13. Geceyarısı Kuleleri (Towers of Midnight)
14. Işığın Anısı (A Memory of Light)
0. Yeni Bahar (New Spring)

Zaman Çarkı döner ve çağlar gelip geçer; ardında efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler solup söylenceye döner; söylencelerse, ortaya çıkmalarını sağlayan çağ geri geldiğinde çoktan unutulmuş olurlar. Üçüncü Çağ'da, kehanetler çağında, Dünya ve Zaman dengede durduğunda, puslu dağlarda bir rüzgar eser...

Kehanetlerin gerçekleşeceği zamandır bu. Zaman Çarkı, Çağların Deseni'nde bir ağ örmektedir; Dünya dolanan bir ağ, Dünyanın gözü kör edildiğinde, zamanın kendisinin bile ölebileceği bir zaman...

memospinoz

Aslında seri 14 ciltten oluşuyor. "Yeni Bahar" sadece seriyi tanıtmak için daha sonradan yazılmış bir öykü aslında. Robert Jordan 10 ve 11. kitapların arasında öyküyü genişletip ayrı bir kitap olarak bastırmış. Yani "Yeni Bahar" ile başlamanız gerekmez, hatta "Yeni Bahar"ı okuyarak başlarsanız seriyle ilgili büyük spoiler (sürpriz bozan) yemeniz de cabası olur.
Phoenix Yayınevi'nin "Efsaneler 2" adlı derlemesinde "Yeni Bahar"ın ilk halini, yani kısa hikaye versiyonunu bulabilirsiniz. Baskısı tükenen bu kitabı ise İthaki tekrar basacağını belirtti ama ne zaman bilinmez tabii.

dean

Alıntı yapılan: memospinoz - 22 Aralık, 2016, 16:12:27
Aslında seri 14 ciltten oluşuyor. "Yeni Bahar" sadece seriyi tanıtmak için daha sonradan yazılmış bir öykü aslında. Robert Jordan 10 ve 11. kitapların arasında öyküyü genişletip ayrı bir kitap olarak bastırmış. Yani "Yeni Bahar" ile başlamanız gerekmez, hatta "Yeni Bahar"ı okuyarak başlarsanız seriyle ilgili büyük spoiler (sürpriz bozan) yemeniz de cabası olur.
Phoenix Yayınevi'nin "Efsaneler 2" adlı derlemesinde "Yeni Bahar"ın ilk halini, yani kısa hikaye versiyonunu bulabilirsiniz. Baskısı tükenen bu kitabı ise İthaki tekrar basacağını belirtti ama ne zaman bilinmez tabii.

Tabi ki. Zaten Yeni Bahar 0. kitap olarak geçiyor. Bu tip serilerde gerek kitap gerekse de film her zaman yayınlanma sırasına göre okumak ve izlemek daha doğru. Yeni Bahar'ın dışında da bazı baskısı tükeneler var. Mesela fuarda bile üçüncü kitap Yenidendoğan Ejder yoktu. Beşinci kitap Göğün Ateşleri de sitelerde görünmüyor. Umarım İthaki onları da basar. Gedik Savaşları Efsanesi serisi de artık bulunmuyor. Bakalım onun için de bi'şey yapacaklar mı.

memospinoz

Alıntı yapılan: dean - 22 Aralık, 2016, 16:30:39
  Tabi ki. Zaten Yeni Bahar 0. kitap olarak geçiyor. Bu tip serilerde gerek kitap gerekse de film her zaman yayınlanma sırasına göre okumak ve izlemek daha doğru. Yeni Bahar'ın dışında da bazı baskısı tükeneler var. Mesela fuarda bile üçüncü kitap Yenidendoğan Ejder yoktu. Beşinci kitap Göğün Ateşleri de sitelerde görünmüyor. Umarım İthaki onları da basar. Gedik Savaşları Efsanesi serisi de artık bulunmuyor. Bakalım onun için de bi'şey yapacaklar mı.

0. kitap derken yanılıp da ilk ondan başlamak isterler diye yazmıştım aslında. :) 3. kitap idefix, kitapyurdu ve ilknokta sitelerinde, 5. kitap ilknokta ve kitapyurdu sitelerinde bulunmakta.

Gediksavaşları Efsanesi'ne gelirsek aslında onun devam kitapları da bulunmakta Türkçeye çevrilmeyen ama sanırım hafızam beni yanıltmıyorsa İthaki seriye devam etmeyecek. -Demek ki istedikleri kadar satmadı.  :D - Biten kitaplarına gelirsek o da aynı duygusal(!) nedenlerle tekrar basılmayabilir, sevenlerine sahaf yolları gözüküyor maalesef.  :(

dean

Alıntı yapılan: memospinoz - 22 Aralık, 2016, 20:12:33
0. kitap derken yanılıp da ilk ondan başlamak isterler diye yazmıştım aslında. :) 3. kitap idefix, kitapyurdu ve ilknokta sitelerinde, 5. kitap ilknokta ve kitapyurdu sitelerinde bulunmakta.

Gediksavaşları Efsanesi'ne gelirsek aslında onun devam kitapları da bulunmakta Türkçeye çevrilmeyen ama sanırım hafızam beni yanıltmıyorsa İthaki seriye devam etmeyecek. -Demek ki istedikleri kadar satmadı.  :D - Biten kitaplarına gelirsek o da aynı duygusal(!) nedenlerle tekrar basılmayabilir, sevenlerine sahaf yolları gözüküyor maalesef.  :(

Doğru diyorsun. Listede 0. kitabı, 14. kitap Işığın Anısı'nın arkasına aldım. Sanırım daha açıklayıcı olur. Gediksavaşları Efsanesi ve Ölüm Kapısı Serisini bazen almayı düşünüyorum. Ölüm Kapısı yine daha çok bulunabiliyorda Gediksavaşları Efsanesi için aynen sahaflar yolu gözüküyor.

Nightrain

Zamanında ilk kitabı bir hevesle almıştım ama bir türlü konsantre olamadım. Ciltli bir şekilde kitaplıkta duruyor.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

alan ford

Devasa bir külliyat olmasına rağmen Robert Jordan'ın sürükleyici dili sayesinde kolay okunan bir seri. İlk kitap biraz Yüzüklerin Efendisi modunda başlıyor. Şahsi fikrim ilk kitaptan sonra Jordan'ın kafasındaki fikirlerin önemli bir kısmının değiştiği ve bundan sonra kitabın başka bir yola girdiği. Bu kadar devasa bir külliyatta ister istemez bu tip sapmalar oluyor. Hoş görmek lazım. Rahmetli yıllar önce Tepebaşı'ndaki yanılmıyorsam son kitap fuarına da konuk olmuş , Amerika'nın Tolkieni lafına da serzenişle Amerika'nın Jordan'ı olmayı tercih ederim mealinde bir cevap vermişti.

Okuyalı çok olduğu için kesin konuşamam ama özellikle 10. ciltte çok sıkıldığımı hatırlıyorum. Yine de Jordan'ın iyi edebiyatçı olduğunu teslim etmek gerek. İlk ciltte Morienne Sedai'nin handa , 9. ciltte Nyneave'nin Afet'te Lan'a ordu toplamak için yaptığı konuşmalar tüylerinizi diken diken eder mesela.Kitabın en güzel yanlarından biri kadın karakterlerin gücü. Bir yerlerde okumuştum , Jordan'da Eddings gibi kadın karakterleri karısına emanet etmiş. Mesela bu Tolkien'de hiç olmayan bir şey.

Kitabın en başarılı yanı karakterleri. Üç tavaren'in önderliğinde gitmesine rağmen yan karakterleri neredeyse daha çok sevdiriyor Jordan. Lan , Nyneave , Tom Merillin , Dokuz Ayın Kızı , Siuan sanche , Verin Egvene vs. Hepsi çok iyi işlenmiş.

lakin kitabın fazla uzun olduğunu belirteyim. 10. cilt mesela (  çok kinliyim bu cilte , ömrümü yedi) yazılmasa da olurmuş. Jordan 'da bir Leguin tarzı aramak nafile. daha görkemli şeyleri seviyor. Bu bakımdan özellikle George Martin severler daha çok seveceklerdir diye düşünüyorum. Bazı bazı gösterişe kaçmaktan alamıyor kendini :)

Kitapların çevirisine de iki laf edeyim. yanlış bilmiyorsam baştan sona aynı çevirmen çevirmişti seriyi lakin editörleri bir kaç kez değişti. (Bir ara şu aralar JBC künyelerinde adını gördüğümüz Bora Öngürer'di galiba , hatta bir ara Sevin Okyay bile el atmıştı) Çevirmen aynı olmasına rağmen sonlara doğru bu editör değişikliğinden onca kitap Aes Sedai muhafızı olarak tanıdmız kişiler başka bir şey oluvermişti ve bu durum benim çok sinirimi bozmuştu. Çevirmenine sorduğumda aslında baştan beri muhafız olarak çevirmediğini , editörlerin el attığını , bu kitapta editörün değişmesiyle birlikte kendi kelimesinin kullanıldığını söylemişti. Sonraki kitaplarda gene "muhafız" kelimesi kullanıldı ama.

Sonra seriyi tamamlayamadan Jordan öldü ve tamamlamak bizzat Jordan'ın seçtiği sanderson'a nasip oldu. Jordan serinin 12. ciltte biteceğini söylüyordu ama Sanderson bunun mümkün olmadığını belirtti. Konu o kadar dallanıp budaklanmış , niheyete ermesi gereken o kadar çok hikaye vardı ki hepsini 1 ciltte çözmek mümkün değildi. Bana sorasanız sanderson kötü iş çıkarmadı. hatta iyi çıkarmış bile diyebilirim. Jordan'ın tek ciltte bitirebileceğini söyleyenler oldu ama bu pek mümkün değildi bana kalırsa.

velhasıl kelam yarattığı devasa dünya ve şahane karakterlerle keyifle okuduğum bir seri oldu Zaman Çarkı ( tekrar söylüyorum 10. cilt hariç. Keçi sütünden nefret ettim o ciltte ;) ) Arka arkaya okumak nasıl olur bilmiyorum ama . Ben ilk yayımlandığı yıllardan itibaren takip etmiş ve mecbur çevirilerin bitmesini beklemiştim. O zaman aralar çok gelmişti ama şimdi bakıyorum da iyi olmuş aslında .
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

dean

alan ford, fikir veren, açıklayıcı, güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler. Seriye başlamak istiyorum bende. İtiraf etmeliyim ki uzunluğu düşünülünce biraz gözüm korkuyor ama seri için etkilenmem lazımdı. Bu yazıda etkiledi açıkçası.

kalidor

Zaman Çarkı serisi kadar olmasa da geçen sene 5 aylik bir dönemde 9 kitaplık Buz ve Ateşin serisini okumuştum. Bence serinin uzunluğuna ve hacmine takılmayin.
Crom! Ölüleri Say...

afu

istanbul kitap fuarına karısı ile beraber gelmişti. imza gününde, çıkan tüm ciltleri (sert kapaklı) alarak -sanırım 7 ciltti- imzalatmıştım rahmetliye.  :'(
sonrada devam ederek tüm seriyi tamamladım.
rahmete kavuşmadan da okurum sanırım  ;)

OZAN BALIM

Ben de toplu almayı ve başlamayı düşünüyorum ama 2. ve 11. ciltlerin ciltlisi yok satışta maalesef. nadirkitap.com'da ciltsiz var, kitapçıları dolaşmak lazım. Türkiye'deki sahaf mantığı tam karaborsa ve ben hiç ahlaki bulmuyorum. Bir kitap tarihi değil, imzalı değil, özel numaralı baskı değil vs. hiçbir esprisi yok ve muhtemelen 10-15 yıl raflarda sürünmüş kimse yüzüne bakmamış, 3-5 TL'den eritilmiş market sepetlerinde ama sen almaya kalktığında 100 TL. fiyat biçiyorlar. Bazen kitap yeni baskı yapmış oluyor fiyatı değiştirmiyorlar, çok komik duruma düşüyorlar. Memleket herkesi bozdu, herkesin aklı piyangovari gelirlere çalışıyor maalesef... Biz bir şekilde okumaya devam edelim...

memospinoz

Alıntı yapılan: OZAN BALIM - 25 Aralık, 2016, 15:48:25
Ben de toplu almayı ve başlamayı düşünüyorum ama 2. ve 11. ciltlerin ciltlisi yok satışta maalesef. nadirkitap.com'da ciltsiz var, kitapçıları dolaşmak lazım. Türkiye'deki sahaf mantığı tam karaborsa ve ben hiç ahlaki bulmuyorum. Bir kitap tarihi değil, imzalı değil, özel numaralı baskı değil vs. hiçbir esprisi yok ve muhtemelen 10-15 yıl raflarda sürünmüş kimse yüzüne bakmamış, 3-5 TL'den eritilmiş market sepetlerinde ama sen almaya kalktığında 100 TL. fiyat biçiyorlar. Bazen kitap yeni baskı yapmış oluyor fiyatı değiştirmiyorlar, çok komik duruma düşüyorlar. Memleket herkesi bozdu, herkesin aklı piyangovari gelirlere çalışıyor maalesef... Biz bir şekilde okumaya devam edelim...

http://www.nadirkitap.com/zaman-carki-serisi-11-cilt-dus-hanceri-robert-jordan-kitap4331648.html

dean

Yeni Bahar, baskısı tükenen Zaman Çarkı ciltlerinden biriydi. Bu ay yeni baskısı geldi.

dean

2. ve 11. kitaplar yeni baskısını yaptı. Fuarda bulunmaktalar. Benim bir tek 11. kitap Düş Hançeri eksikti. Onu da alıp devasa seriyi tamamladım.

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...