Le Vent des Dieux - Cothias & Adamov

Başlatan nikopol, 24 Aralık, 2016, 18:28:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nikopol

Tanrilarin Ruzgari. 1985-2004 arasinda 16 kitap olarak yayinlanan serinin senaryosunu Patrick Cothias (d. 1948) yazmis, ilk donguyu olusturan ilk bes cildi Philippe Adamov (d. 1956), geri kalan ciltleri ise Thierry Gioux (d. 1960) cizmis.

1993 yilinda Heavy Metal'in cilt olarak yayinladigi ilk albumu, Blood from the Moon, okudum ve gayet begendim. Ne yazik ki hikayenin geri kalanina Ingilizce olarak ulasmak mumkun degil.

Ilk album itibariyle oyku su sekilde, feodal Japonya'da, imparatorlugun en uzak koselerinden Sado Adasi'ndayiz. Ciftcilerinin bir kismi, feodal lord Oshikaga'ya vergilerinin tamamini odemeyi reddetmektedir. Lord Oshikaga, gozde samurayi olan Tchen Qin'in onderliginde, 12 kisilik bir samuray ekibini ciftcilerin uzerine yollar. Ancak Tchen Qin'in emirlerine itaat etmeyen ekip, bir tuzagin icerisine cekilir. Daimyo'nun (Daimyo = Feodal lord/derebeyi) sarayina 3 samuray geri donebilirken, Tchen Qin'in akibeti belirsizdir. Ilk albumun sonunda, Lord Oshigaka'nin haremindeki gozde cariyesi, babasi da bir samuray olan Pimiko, ask yasadigi Tchen Qin'i aramak uzere yola cikar.

Lone Wolf and the Cub okurlarinin sevecegi bir oyku. Cinsellik, kan, siddet gibi ogeler, tasvir edilmekten kacinilmamis (Heavy Metal'in ilgisini de bunlar cekmis olsa gerek). Japonya ayri bir dunya, okurken bunu dusunuyorsunuz. "Barbarlardan uzakta"ki adalarinda kendi medeniyetlerini kurmuslar. Onurunu kaybeden, karnini yarip hayatini sonlandirmaya cekinmiyor. Onur, sadakat gibi kavramlarin one ciktigi bu toplumda, bir yandan aslinda, en sonunda guclu olanin dedigi oluyor. Guclu iseniz, imparatorun elcisinin dahi kafasini kesebilirsiniz. Farkli zamanlarda, farkli toplumlarda gecseler de, belki de Le Vent des Dieux, Bouncer'a o kadar da uzak degil.

Cizimler ve renklendirme, hikayeyi tamamlamis. Cizimlere bakarken, gene Adamov'un cizdigi Zener'in Laneti bizde yayinlandigi zaman L. Cantek'in yazdigi yaziyi ve cizimlerdeki anakronizm meselesini hatirladim. Isin uzmanlari, belki burada da benzer (kasitli/kasitsiz) hatalar bulur; ben yaratilan atmosferi satin aldim.

Adamov'un cizimlerinden ornek sayfalar:

nikopol

europeancomic.net isimli, Ingilizce olarak yayinlanmis Avrupa cizgi romanlarini yayinlayan, cok guzel bir veritabani var.

Adamov'un Ingilizcede yayinlanan diger eserleri (http://www.europeancomics.net/index.html?a=a&b=Philippe_Adamov):

"Dayak" isimli uc ciltten olusan calismasinin tamami, Eylul 94, Mart 96 ve Kasim 98 tarihli Heavy Metal ciltleri icerisinde yayinlanmis. Bu eski ciltleri bulmak mumkun. Ilk oyku (Ghetto 9) ayrica, 97 senesinde album olarak cikmis.

10 ciltten olusan Les Eaux de Mortelune serisinin ilk bes cildi, Heavy Metal dergisinin Mayis 90, Eylul 90, Mayis 91, Eylul 91 ve Eylul 92 tarihli ciltlerinin icerisinde yer bulmus.

The Little Prince serisinin bir kitabina da katkida bulunmus gozukuyor.

nicholaihel

Örnek sayfalar harika görünüyor. Büyük büyük basılsa ne hoş olur.