KEN PARKER RODEO YAYINCILIK

Başlatan hanac, 07 Kasım, 2009, 18:01:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NIC

Ken Parker basligini görünce yeni sayi müjdesidir diye bir an heyecan yaptim  :'(

ferzan

Yeni sayı derken, yıllar evvel Rodeo 'nun bastığı ve 8 albüm sonra yarım bıraktığı az daha ince ve büyük boy albümlerin kaldığı yerden devamını kastettin değil mi NIC Hocam?.. Çünkü aylık seri (sözde aylık seri, yoksa İtalya 'da bile zamanında düzenli olarak çıkamıyordu), 59. sayı ''Donovan 'ın Tayfası'' ile sona erdi ve buradan sonrası ''Norma 'nın Prensi'' adı ile başlayan büyük albümlerle devam ediyordu...Rodeo 10-12 sene kadar önce bunlardan 8 tanesini bastı ama devamı gelmedi...2014 yılında ise Berardi ve Milazzo, 35 yıl aradan sonra son bir Ken Parker serüveni hazırladılar ve bu İtalya'da son yayınlanan tekrar edisyon içerisinde 60. sayı olarak numaralandırıldı diye hatırlıyorum...

Bu 2014 yapımı ihtiyar Ken 'in yer aldı 20. yüzyıl başlarında geçen son Ken Parker macerası ile 59 'dan sonrasını anlatan büyük albümlerin 9.'sundan itibaren ne kadarı kalmışsa yayınlanmasını ben de çok istiyorum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

NIC

Alıntı yapılan: ferzan - 09 Aralık, 2017, 19:21:07
    Yeni sayı derken, yıllar evvel Rodeo 'nun bastığı ve 8 albüm sonra yarım bıraktığı az daha ince ve büyük boy albümlerin kaldığı yerden devamını kastettin değil mi NIC Hocam?.. Çünkü aylık seri (sözde aylık seri, yoksa İtalya 'da bile zamanında düzenli olarak çıkamıyordu), 59. sayı ''Donovan 'ın Tayfası'' ile sona erdi ve buradan sonrası ''Norma 'nın Prensi'' adı ile başlayan büyük albümlerle devam ediyordu...Rodeo 10-12 sene kadar önce bunlardan 8 tanesini bastı ama devamı gelmedi...2014 yılında ise Berardi ve Milazzo, 35 yıl aradan sonra son bir Ken Parker serüveni hazırladılar ve bu İtalya'da son yayınlanan tekrar edisyon içerisinde 60. sayı olarak numaralandırıldı diye hatırlıyorum...

Bu 2014 yapımı ihtiyar Ken 'in yer aldı 20. yüzyıl başlarında geçen son Ken Parker macerası ile 59 'dan sonrasını anlatan büyük albümlerin 9.'sundan itibaren ne kadarı kalmışsa yayınlanmasını ben de çok istiyorum...

Evet aynen kastettiğim dev albumlerin devamı.Eğer fasikül olarak basılacaksa 21 adet daha basılmamış Ken Parker var yok mondadori gibi cilt olarak basılacaksa 16 adet var.Aşagıda sıradaki cıkabilecek iki kapağıda paylaşıyorum benim tercihim tabiki fasikül ama böyle bir lüksümüz yok malesef  :'(

yalnız bu ciltteki sayının biri daha önce bastıkları 8. sayı o yuzden tercih etmeyebilirler

Hayalet

Sonunda kertenpelex'ten 58.sayı Grev'i de buldum ve baskısı bulunamayan 2 sayı hariç altın serinin tamamını edindim.Bunları okumayı bu kış bitirip yaza doğru özel sayıları almaya başlayacağım bi aksilik olmazsa.Yalnız öyle bir memleketteyiz ki belirtmeden geçemeyeceğim, bu tip kültür sanat üzerine bir ürünü edinmek, izlemek, arayıp bulmak hele de o ürün Ken Parker gibi biraz kült olmuş bir şeyse, gerçekten cehennem azabı gibi.
Geçtiğimiz ayı resmen Ken Parker serisini tamamlamak ve ülkede yayınlanmış ama ulaşılması, bulunması çok zor olan çizgi roman ve bazı tarih kitaplarının peşinde dedektiflik yapmakla geçirdim diyebilirim. Mesela Berlin 1. ve 2. kitap. Sahaf sitelerinde 2 ya da 3 katına satılıyor. Neyseki paralelevrenler diye bir çizgi roman dükkanının sitesinde makul fiyata bulup hemen aldım.
Benzeri bir başka eser mesela çizgiroman değil ama benim bir çizgiromanda görüp (David B. nin harika grafik romanı Epileptik'te sıkça adı geçer) almayı istediğim Stepler İmparatorluğu adlı TTK'nın hem de Halil İnalcık hocaya çevirttiği kitap. Yok, yok yok. Normalde 22 tl olan kitabı, nadirkitap.com'da 120, 150 tl gibi fahiş fiyatlara satıyorlar. Sonunda 65'e satan bir sahaf buldum ve biraz da pazarlıkla normalin 2 katına, taksitle alabildim. Bu sinirle TTK'ya yazdım, kitaplarınızdan bilhassa popüler olanların baskısı tükenmiş ve sahaflar fahiş fiyata satıyor, ne olur bunları tekrar basın diye.
Aynı şekilde Rodeo'ya da sesleniyorum, (tabii maddi imkanlarını bilmiyorum, bunu gözardı ederek bir okur olarak yazıyorum) lütfen niyetiniz varsa, kalan Ken Parker sayılarını da basın ve hatta tamamını yeniden piyasaya sürün, emin olun satılacaktır.

Gerçekten, bilhassa kitap okuma konusunda oldukça sınıfta kalmış bir memleket olarak, çizgi roman mevzusunu iyiden iyiye küçümsediğimiz için, pek çok eser zaten memlekette yok, olanlar da haliyle bizler gibi takipçilerce kısa sürede tüketiliyor ve tükeniyor.
Benim bir başka serzenişim de sahaf filan olmayıp da sırf "buldum birden fazla alayım" yapıp, mesela Ken Parker Grev cildini bir adetin üstünde alanlara, evet memlekette (sözde de olsa) demokrasi var, serbest pazar var herkes istediği şeyi istediği miktarda alabilir, ama hani insan biraz egoizmden uzaklaşıp, "yahu bunlardan zaten az bulunuyor, ben kendime alayım, kalanı da ihtiyacı olan alsın" demek daha güzel değil mi?(Cümle biraz dağıldı ama anlatabildim sanırım).
"Vay ben bulunca 4 tane aldım" deyince, o kitaba gerçekten ulaşmak isteyen 3 kişiyi engellemiş olmuyor muyuz? Mesela ben Grev'i  kertenpelex'te bulunca idefixten verdiğim siparişi iptal ettim sırf bu sayıyı arayan bir başkasına mani olmayayım diye. Tekrar ediyorum kimsenin bir şeyden birden fazla almasına karışamam, mani de olamam, bu sadece bu tip kültür sanat eserlerinin bazı insanların "bulunca hepsini alayım mantığı" yüzünden tükenen eserlere yönelik bir serzeniştir. Zira burada da rastladım bunu yapanların mesajlaına, o yüzden yazdım. Benim elimdeki 1000 civarı kitabın hiç birinin ikincisi yok mesela kütüphanemde. Ancak kaybedersem, okumak için alan biri geri getirmezse yeniden alıyorum.
Ama bu mantıkla bazen diyorum hazır bulmuşken stoklayıp ben de bir süre sonra ederinin 3 - 5 katına satsam mı acaba? Yapamıyorum zira bu bana çok egoistçe geliyor. Tabii burada dediğim gibi sahaflık yapıp ticaret yapanları kastetmiyorum sıradan okurları kastediyorum. Bir sahaf haliyle gideri olan kitabı alıp stoklayacak ilerisi için.

Neyse zor memleketteyiz, hele hele bu tip çizgi romandı, kült kitaplardı, filmlerdi edinmesi, bulması zorun da zoru ortamlardayız.
Umarım birgün bu işlerde gelişim gösteririz diyecem, belki bazılarınız ohoo çok geliştik buna da şükür diyecektir. Eyvallah bazen ben de diyorum yine de hiç yoktan iyidir diye, ama daha iyi örneklerdir ileriye götüren memleketleri, daha kötü ülkelere bakarak şükretmekle olduğumuz yerde sayarız ancak.

Ben hepsini buldum başkası ne yaparsa yapsın diyemeyenlerdenim maalesef, ondan bu serzenişlerim.

Umarım herkes aradığı kitabı aradığı zamanda bulabilir.

Herkese keyifli okumalar.

Çizgi roman bir çocuğun okuma alışkanlığı kazanmasının en iyi yollarından biridir, bir büyüğünse hayata çocuk merakı ve heyecanıyla bakabilmesinin.

memospinoz

Merhaba,
Yazınızda geçen kitap güncel olarak Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanmaktadır.

Yeni basımı (7. Baskı):

http://www.kitapyurdu.com/index.php?route=product/product&product_id=14738

Eski basımları için:

https://www.nadirkitap.com/kitapara_sonuc.php?kelime=Bozk%FDr+imparatorlu%F0u

Hayalet

Evet onu da gördüm araştırıken, ama ben bu konularda biraz takıntılıyımdır, ille Stepler imparatorluğu'nu almak istedim, Halil İnalcık çevirisi olmasının da etkisi var tabii. Neyse ki sıfır olarak buldum nadirkitapta bir sahaftan ve neredeyse Bozkır imparatorluğunun güncel fiyatı ile aynı rakama alabildim. Üstelik TTK zamanında ikinci baskıyı çok kaliteli bir cilt olarak basmış, çok beğendim baskıyı.
Sırf bu durumlardan ve özel ilgimden sebep, emekli olunca sahaflık yapabileceğime iyiden iyiye inandırıyorum kendimi. :)
Umarım beceririm, böylece hem hobim hem işim olur. :)
Çizgi roman bir çocuğun okuma alışkanlığı kazanmasının en iyi yollarından biridir, bir büyüğünse hayata çocuk merakı ve heyecanıyla bakabilmesinin.

ferzan

Ken Parker 'ın son sayılarını bekletiyordum, çıktığı gibi aldığım halde okuma fırsatım ve iştahım olmamıştı...Bunda Ken 'in Boston kariyerinin başlamasının da etkisi büyüktü...En azından acele etmiyordum ama ''Grev'' ve ''Donovan 'ın Tayfası'' nı okumak için de arada kalan birkaç sayıdan bir an evvel kurtulmak istiyordum...

Geçtiğimiz yaz sonu seriye en baştan başlayayım demiştim...En son 3-4 sene önce seriyi adam akıllı baştan almıştım...Onun da öncesinde belli bir noktaya kadar karışık ilerlemişliğim vardı hem altın seriden, hem de özel seriden...

Nihayet son 5-6 sayıya yakın bir zamanda başlayabildim...Bu akşam da  #58 ''Grev'' ile  #59 ''Donovan 'ın Tayfası'' nı okudum...

Söylenecek hiçbir şey yok...Grev de, Donovan 'ın Tayfası da resmen başyapıt...Sadece fumetti alemi için değil, genel olarak çizgi roman sanatının en güzel, en dokunaklı ve en önemli örneklerinden bile olabilir...

Özel seriyi okurken, Ken 'in kaçaklığı hakkında birkaç dipnottan başka birşey bilmiyorduk...Zamanında dönemin geriliminden çekinilerek (80'li yıllar) basılmamış olan ''Grev'' ile aradaki belirsizlik ortadan kalkmış oldu...

Dünya az buçuk güzelse, iyi kötü dönüyorsa ve hala yaşanılacak bir yerse, çok az sayıdaki özel insanın yüzü suyu hürmetinedir diye düşünenlerdenim...Özel insanların varlığı, emeği, mütevazi varoluşları, önemsiz gibi görünen dış kabuklarına inat derya deniz yürekleri ve açık zihinleri sayesindedir...Hangi kesimden, sosyal statüden, meslek grubundan, cinsiyetten ya da yaştan olursa olsun...Grev ile hemen ardından Donovan 'ın Tayfası 'nı okurken, sayıları dünya üzerinde az bir yüzdeye tekabül eden bu güzel insanlardan birkaçını daha hatırlamış oldum...Böyle bir esere sebep olanların, vesile olanların varlığıyla kıvandım...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

OZAN BALIM

Semih Özakça'dan bir facebook paylaşımı vardı bugün, gördüm ve hoşuma gitti. Sizlerle paylaşmak istedim:

"En sevdiğim çizgi roman kahramanı Ken Parker'ın yaratıcıları Milazzo ve Berardi hastanede Ken Parker okumam üzerine yaptığım paylaşımın haberini almışlar; geçmiş olsun hediyesi olarak harika bir çizimle selam yollamışlar.
aldığımız pek güzel hediye için onlara çok sevgi ve selam."

Semih Özakça

karlıova

Ozan dostum sağol bu paylaşımın için. Duygulanmamak elde değil. Çok güzel bir jest Milazzo'dan ve eminim arada Rodeocu arkadaslarin bu iste rolu vardir.

seastar1000

Biraz tembelce bır ıstek olacak ama aradım bulamadım
Ken parker ın ılk 12 kıtabının bızde parantez yayınlarının bastığı 12 kıtabın çızerlerının adlarını nereden bulabılırım fıkrı bılgısı olan varmıdır
Milazzo ları tanıyorum hatta ımza var ama baska cızerlerde var onları merak ettim
12 den sonra rodeo yazar cızer orjınal ad hepsını kunyeye koymus

NIC

Bu kriz ortaminda cikmayacagini bilsede,insan biran yeni sayimi cikiyor acaba diye heyecan yapiyor :'(

Ilk 12 sayi ve cizerleri asagida,umarim isinizi gorur
1.MILAZZO
2MILAZZO
3.MILAZZO
4.MILAZZO
5.MILAZZO
6.ALESSANDRINI
7.MILAZZO
8.MILAZZO
9.ALESSANDRINI
10.MARRAFFA
11.MARRAFFA
12.MILAZZO

NIC

Rodeo eğer basarsa bir sonraki sayının kapağı şöyle bir şey olacak;

Ken kaçmaya devam ederken uğradığı kasabada tecavüz ve cinayet ile suçlanır,tabiki gerçeği bulmak yine Alaska'ya düşer.Hikayenin çizerleri Barbati, Bertolotti, Frisenda, Milazzo ve Zuccheri.Sene bitmeden çıkması dileğiyle...

seastar1000

Tesekkur ederım ellerınıze sağlık sayın  NIC
Bende beklıyorum yenı sayıyı
Bakalım kısmet dıyelım belkı kıtap fuarı ıcın basarlar

karlıova

Rodeo düşe kalka seriyi basmaya devam eder. Sonuçta en fazla 300-500 adet basılan müşterinin de sadık olduğu bir ÇR serisi. Az basılsın kaliteli basılsın. Alıcı fiyatı ödemeye hazır.

NIC yolladığın kapakta Parlov'un ismi var. Bu son sayilarda Milazzo'nun KP eküriye girmişti sanırım. Çizerlerden biri de o olabilir mi. 

NIC

Alıntı yapılan: karlıova - 30 Eylül, 2018, 22:35:49
Rodeo düşe kalka seriyi basmaya devam eder. Sonuçta en fazla 300-500 adet basılan müşterinin de sadık olduğu bir ÇR serisi. Az basılsın kaliteli basılsın. Alıcı fiyatı ödemeye hazır.

NIC yolladığın kapakta Parlov'un ismi var. Bu son sayilarda Milazzo'nun KP eküriye girmişti sanırım. Çizerlerden biri de o olabilir mi.

Mesajini yeni gördüm karliova.Cizerlere tekrar baktim  Parlov yoktu.Ken Parker Magazinler aylık dergiler şeklinde yayınlanıyordu ve her derginin yaklasik 48 sayfalık kısmı Ken Parker macerası iceriyordu.Muhtemelen (93 yili Parlov 26 yasinda) Parlovu tanitma amacli eskizleri barindirdigi icin kapakta ismi olabilir