Uyanış - JBC Yayıncılık

Başlatan Nightrain, 03 Ocak, 2017, 12:00:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nicholaihel

Oldukça kalın bir ciltle karşı karşıyayız. Başlangıcı gerçekten çok akıl gıcıklayıcı, heyecanlı ve klostrofobik olmuş. Hikayenin devamını 200 yıl sonraya atarak ve o etki ile değişen dünyayı gözler önüne sererek kendine has bir "evren" yaratmayı başarmışlar. Hal böyle olunca istenirse devamı, farklı zaman dilimlerini, farklı karakterleri dahi anlatacak şekilde geliştirilmeye müsait. Böyle olmakla beraber genel kanıdan da anlaşıldığı üzere finali biraz "değişik". Yetersiz vs. diyemiyorum. Bence biraz zor. Okuması kolay bir final olmamış. Bu bir marifet değil tabi. Belki bir süre sonra tekrar göz atarım özellikle finale yakın bölümlere. Her bilinmeyen noktayı merak etmedim hikayede, bazı şeyleri sunulduğu gibi kabul ediverdim ama bazı kilit sorulara ya cevap bulamadım yahut anlayamadım.

Tüm bunlara rağmen iyi bir cilt olduğunu düşünüyorum. İyi ki Türkçe'ye kazandırılmış. Bir defa sonlu/limitli seri :) Çok severim. Balonlama vs başarılı.

Kitabın sonundaki yazar çizer, notları, eskiz, kapak vs. bulunan ufak bir bölüm var. Türkiye'de bu son kısım genelde çok özensiz oluyor. Adeta "dostlar alışverişte görsün" denmiş, dokunulmadan bir iki eskiz kitabın finaline eklenmiş, ne okuyana ne hikayeye bir katkısı var şeklinde oluyor. Bu ciltteki mini ek ise oldukça samimi ve yeterli buldum. Orada da açıklamalara, kaligrafiye bir özen var. Özellikle renklendirmeyi yapan Matt Hollingsworth'un notunu ilginç buldum. Sean Murphy beraber çalışmayı teklif ettiklerinde renklendirme için japon tahta baskılardan faydalanıp faydalanamayacağını sormuş, rica etmiş ve Hiroşi Yoşida'nın eserlerinden göndermiş. Süreçte Hollingsworth bunları taklit etmediğini ama ilham aldığını söylüyor. Tarihi bu Japon sanatına ukiyo-e denir ve ben pek severim. Her ne kadar kitap biraz fazlaca karanlık atmosfere sahip olsa da, bu notu okuduktan sonra sayfalara bir de o  gözle göz gezdirdim.

Bilim kurgu sevmeyen alternatif severlere çok uygun değil. Ama bilim kurgu, mitoloji, macera-gerilim sevenlere rahatlıkla önerebilirim.

seastar1000

Gec okumalarimda Uyanis i bitirdim.Hem cizim hem oyku guzel Final biraz muallakda kaldi belki ikinci okumada daha anlasir olur.

Kauss

Aklımda olupta bir türlü elimin gitmediği bir kitaptı.Konusu ilginç mi ? İlginç. Çizimler güzel mi ? Güzel. Sonu ? İşte orası git gelde.

ZGeralt

Çizimlerini çok beğensem ve hikaye merak uyandırıcı şekilde başlasa da, toplam olarak baktığımda benim için vasatı geçemeyen bir eser olarak kaldı. Acaba ben mi anlamadım  diye bitirdikten sonra tekrar göz gezdirdim ancak hikayede ki kopukluk hissini yine yaşadım. Bilemiyorum belki yine de benim gözümden bir şeyler kaçmıştır.

Benim puanım 6/10. Büyük çoğunlukla çizimlerin hatırına :)

hanac

Uyanışı daha yeni okuyabildim. Okumam bittikten sonra burada yazılanları okudum.

Genel olarak final beğenilmemiş. Nitekim ben de beğenmedim.

Notum: 6/10, sıkmadan okutur.