2- Frankofon En İyi Çizgi Romanı - 2016 En İyiler

Başlatan hanac, 03 Ocak, 2017, 21:36:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Levent Suberk

Edelweiss Pilotları gerek konu gerekse çizim bakımından çok iyi. Konu uzun zamandır pek işlenmeyen havacılıkla ilgili. Dan Cooper ve Yüzbaşı Volkandan sonra havacılıkla ilgili bir çizgi roman hatırlamıyorum. Red Kit ilk okuduğum ve anı değeri yüksek bir çizgi roman olmasına rağmen yeni bir seri olduğu için oyum Edelweiss Pilotlarına.

HacıGeraltEmmi

Seneye Red Kit olmayacak, rahat olun :)
Okuduklarım içerisinde de bu listede maalesef kimse Red'in yanına yaklaşamaz bana göre. Son çıkanları henüz okumadım, okusaydım belki onlardan birine verirdim oyumu.

kalidor

Yeni bir seri olması ve Enki Bilal için Bugünün Efsaneleri serisini seçtim.
Crom! Ölüleri Say...

rumar80

Alıntı yapılan: pizagor - 04 Ocak, 2017, 23:49:12
Belki bir de 'hiçbirine benden oy yok' seçeneği olmalı, ne dersin Umar?

Oy vermemek de bir seçimdir.

hanac

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 05 Ocak, 2017, 12:11:04
Oy vermemek de bir seçimdir.

Ama seçimlerde boş kullanılan oyların bir anlamı vardır, yorumlanacak bir veridir. Bu da onun gibi birşey aslında.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Peyami

Sevgili Romalılar,
Bu kategoride yanlış bir yöntem takip edildiğini düşünüyorum. Bana göre kategori gereksiz bir şekilde "EN İYİ FRANKOFON SERİ" olarak oluşturulmuş. Buna gerek yok ki...Zaten toplamda kaç tane frankofon ÇRı yayınlandı 2016'da? Ne Tanrı Ne Efendi ÇR'ına oy vereceğim, YOK. Sıradan Zaferler'e oy vereceğim, o da YOK. Niye? Karakarga'nın günahı 4 albüme bölerek yayınlamaması  ve bizleri senelerce bekletmemesi mi? Muhtemelen onlar tek-sayılık albüm kategorisine kaydırıldı. Ama bence hatalı oldu bu. "EN İYİ FRANKOFON ÇR'ı" desek daha kapsayıcı ve yerinde olurdu. Serileri ve tek sayılık albümleri ayırmak bu kadar az yayını olan bir ekolde lüzumsuz. Niye onları diğer ekollerle kapışmak zorunda kalacakları tek-sayılık kategorisine kaydırıyoruz? Üstelik Fransa-Belçika ekolünde tek-sayılık albümler çok fazla tercih edilen bir yayın biçimi. Dahası tek-sayılık kategorisinde de ayrıca yarışabilir aynı albümler. Aynı film 10 tane oscar alabiliyor mesela. Burada niye olmasın? Ya da Bedetheque forumunun 2006 yılından beri buradaki gibi her yıl verdiği ödüllerde (BDGest'Arts) EN İYİ SERİ ve EN İYİ ALBÜM kategorileri ayrı ayrı oluşturulmuş. Toplamı sadece 7 tane olan kategorilerde iki kategori bu şekilde. Bence doğrusu bu. Bizde az yayınlandığı için EN İYİ ALBÜM kategorisi yeterli olabilir.

Alıntı yapılan: pizagor - 04 Ocak, 2017, 22:59:16
Katılıyorum ama malum, demokrasi, halkın seçimi mevzuları. Eleştirirsem milli iradeye karşı gelmiş olur, yaftalanır, anamdan emdiğim süt burnumdan getirilir diye de endişe etmekteyim bir yandan. Neyse ki ortamımızın zeka seviyesi yüksek, 'en azından' pek çok 'Altın Madalyondaş'ımızla seviyeyi koruyarak tartışabiliyoruz. Dün bu mevzularla ilgili Zeki Kayhan Coşkun'un radyo programında trollere karşı bir tiradı vardı ki bir şekilde bulabiliyorsanız dinlemenizi isterim.

Acı olan bu beğeniyi, frankofonları niye küçültüyorsunuz diye o kadar söylendiğimiz kişilerin huzurunda, çıkardıkları neredeyse cep boyutu Red Kit toplu albümleri için yapıyoruz. Sanki bir tutarsızlık var gibi ama neyse, fazla deşmeyeyim şimdi...

Köstebek ve Özgür'e katılıyorum. Galyalılar açık konuşur. Türkiye "yeni" Frankofon ÇRları konusunda  ileri seviyede habersiz ve bilgisiz. Bu tartışma ötesi bir gerçek. Bazen "yeni" Frankofon ÇRlardan bahseden hiç değilse Türkçe bir blog falan var mı diye bakınıyorum, bugüne dek bir tanesine dahi rast gelmedim. Süper kahramanlarla, mangalarla, fumetto'larla ilgili yığınla bilgi var halbuki. Yani diğer ekollerde olmayan bir bilgisizlik var bu ekolde. Buradaki adaylara da seçimlere de şaşırmıyorum ve Türkiye piyasasının ve ortamının doğal bir neticesi olarak görüyorum. Durum böyle olunca AlMada forumu da bunu başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Ama bu manzaranın Fransa-Belçika ekolünün dünyadaki 2016 ürünleriyle en ufak bir ilgisi olmadığını da belirtmek zorundayım sevgili Romalılar.

hanac

Alıntı yapılan: Peyami - 05 Ocak, 2017, 18:51:29
Sevgili Romalılar,
Bu kategoride yanlış bir yöntem takip edildiğini düşünüyorum. Bana göre kategori gereksiz bir şekilde "EN İYİ FRANKOFON SERİ" olarak oluşturulmuş. Buna gerek yok ki...Zaten toplamda kaç tane frankofon ÇRı yayınlandı 2016'da? Ne Tanrı Ne Efendi ÇR'ına oy vereceğim, YOK. Sıradan Zaferler'e oy vereceğim, o da YOK. Niye? Karakarga'nın günahı 4 albüme bölerek yayınlamaması  ve bizleri senelerce bekletmemesi mi? Muhtemelen onlar tek-sayılık albüm kategorisine kaydırıldı. Ama bence hatalı oldu bu. "EN İYİ FRANKOFON ÇR'ı" desek daha kapsayıcı ve yerinde olurdu. Serileri ve tek sayılık albümleri ayırmak bu kadar az yayını olan bir ekolde lüzumsuz. Niye onları diğer ekollerle kapışmak zorunda kalacakları tek-sayılık kategorisine kaydırıyoruz? Üstelik Fransa-Belçika ekolünde tek-sayılık albümler çok fazla tercih edilen bir yayın biçimi. Dahası tek-sayılık kategorisinde de ayrıca yarışabilir aynı albümler. Aynı film 10 tane oscar alabiliyor mesela. Burada niye olmasın? Ya da Bedetheque forumunun 2006 yılından beri buradaki gibi her yıl verdiği ödüllerde (BDGest'Arts) EN İYİ SERİ ve EN İYİ ALBÜM kategorileri ayrı ayrı oluşturulmuş. Toplamı sadece 7 tane olan kategorilerde iki kategori bu şekilde. Bence doğrusu bu. Bizde az yayınlandığı için EN İYİ ALBÜM kategorisi yeterli olabilir.

Üstad ne derse o olur  ;D

2 yeni aday daha eklendi; Ne Tanrı Ne Efendi ve Sıradan Zaferler.

İsteyenler oyunu "Oyu kaldır" tuşu ile kaldırabilir ve yeniden oy kullanabilir.

Kategorinin adı da "Frankofon En İyi Çizgi Romanı" olarak değiştirildi.

memospinoz

Arkabahçe'den Karanlık Güzel, Sırtlan'dan Capa, Desen'den Parantez de 2016'da çıkmıştı.

hanac

Alıntı yapılan: memospinoz - 05 Ocak, 2017, 20:49:47
Arkabahçe'den Karanlık Güzel, Sırtlan'dan Capa, Desen'den Parantez de 2016'da çıkmıştı.

Bunların hepsi frankofon mu ?

O zaman onları da ekleyeyim.

hanac

Tekrar hatırlatıyorum.

Herkesin 2 oy hakkı vardır.

memospinoz

3 tane daha buldum. Alfa'dan "Alice Harikalar Diyarında", YKY'den "Notre Dame" ve "Kayıp Zamanın İzinde 6: Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde II: Memleket İsimleri: Memleket - II" -ne kadar çok alt başlığı varmış :) -.

hanac

Alıntı yapılan: memospinoz - 05 Ocak, 2017, 21:20:06
"Kayıp Zamanın İzinde 6: Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde II: Memleket İsimleri: Memleket - II" -ne kadar çok alt başlığı varmış :) -.

Sadece "Kayıp Zamanın İzinde 6" dedim.  :)