Tenten Rusya'da Renkli Yayınlanıyor

Başlatan Levent Suberk, 07 Ocak, 2017, 20:57:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Levent Suberk

Peyami

Tenten'in manşetlerde olması güzel. Levent bey'in bizleri haberdar ettiği konuya ben de minik katkılar yapayım. Le Monde'da verilen bilgilere göre Casterman ve MoulinSart SA ortaklığında gerçekleştirilen bir projeymiş.

Le Petit Vingtieme gazete ekinde 1929-1930 yıllarında Herge henüz 21 yaşındayken ilk kez yayınlanan macera, ilk Tenten macerası olma özelliğini taşıyor. Bir Belçikalı diplomat olan Joseph Douiilet'nin Moscou sans Voiles isimli kitabı baz alınıyor. O günlerde katolik ağırlıklı Belçika'da Sovyetler sevilmiyor. Ayrıca Herge'nin üzerinde hiç iyileştirme yapmadan orijinal haliyle bıraktığı tek macera.

Proje sahibi Michel Bareau. Asistanı Nadege Rombaux. Studios Herge'nin sanat direktörü. Bir yıldan uzun  süre bilgisayarda çalışarak renklendirme işlemini gerçekleştirmiş.

Herge 1983'de rahmetli olunca eserin tüm hakları eşi Fanny Vlamynck'e kalıyor. O da Tenten Haklarının temsilcisi Moulinsart'ın başına 1993 yılında yeni eşi Nick Rodwell'i getiriyor. Başkanlığı halen Rodwell yürütüyor ve Fanny'nin çıkarılacak renkli albümü çok beğendiğini aktarıyor.

Tenten konusu açılmışken bugüne kadar dünyada 240 milyonu aşkın Tenten albümü satıldığını hatırlatalım. Ayrıca halen her yıl bir milyonu aşkın Fransızca Tenten satılmaya devam ediyor.

Casterman'ın Çizgiroman bölümünün editoryal direktörü Benoit Mouchart da çalışmadan memnun ve albümün okunulabilirliğini arttıracağını söylüyor.

Albümün Ocak ayının başlarında çıkmasının istenmesi tesadüf değil. Öncelikle Angouleme ÇR festivalinin başlangıcıyla aynı tarihlere denk düşüyor. Ama en önemlisi 88 yıl önce 1929 yılının yine bir Ocak ayında çıkmış olan bu ilk tenten macerasının tarihine denk gelmesi.

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Mister NO

Orjinal macera ismi "Tenten Sovyetler'de" neden Mandolin yayınları ile "Tenten Rusya'da" oldu bu da ilginç bir durum.

Zamanında YKY çıkan sayı

Bu da orjinal macera ismi

yunusmeyra

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 09 Ocak, 2017, 03:43:58
...................................................................................

not:aslında  bu konuda çok kapsamlı bir yazı var... gün içinde bulup,düzenleyebilirsem paylaşayım...çünkü konu önemli ve bir kaç paragrafta özetlenecek gibi değil  ::)
dün böyle yazmıştım...bahsi geçen yazıyı burada link vererek,yeni bir başlıkta paylaşmaya başlıyacağım. sanırım yarın akşama kadar bir kaç bölümü düzenleyip sona erdirmiş olurum...yazı özellikle "herge ve tin tin" tarihinden önemli dönüm noktalarını özetliyor...

1997 yılında yky tarafından, "sanat dünyamız" serisi içinde yayınlanan ve bugün çok güç bulunabilen bir çizgi roman "özel sayısı" : "çizgi roman: çizgi,roman" http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1717.0.html
oldukça kapsamlı ve ilginç bir içeriğe sahip; çizgi roman üzerine, yerli ve yabancı yazarların,yazılarının biraraya getirildiği bir yayın... bu yayında yer alan güzel ve kapsamlı yazılardan biri rahmetli Sinan Gürdağcık ustaya aitti : "Çağının Bir Tanığı  Olarak,Tenten,Nam-ı  Diğer Herge "

Gürdağcık`ın bu yazısı, bir hayli hacimli olmasına rağmen; orjinalini bulup okuyacaklar için söyleyeyim,akıcı bir yazı... uzunluğuna rağmen kolay okunuyor...yazının içindeki "kronolojiye" zarar vermeden, kısaltarak -ama yine de çok kısaltamadan  ::) -  forumumuzda paylaşmak istedim : http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,11374.0.html
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Levent Suberk

Albümün 16 sayfa eklenmiş olarak mukavva kapaklı baskısı da yayınlandı.

Levent Suberk

Renkli İngilizce Tenten Sovyetlerde albümü Google Play kitaplarda 29,22 TL ye satışta.

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları