Kaldırım Destanı - Masist Gül

Başlatan alan ford, 11 Kasım, 2009, 19:37:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

Çizgi romancilarin haberi mi olmadi ,yoksa pek çizgi roman olarak mi görmediler  bilmiyorum? Ama yesilçamin emektarlarindan rahmetli Masist Gül'ün ölümünden sonra ortaya çikan ve Bas Kitap'in 6 cilt olarak tipki basimini yaptigi Kaldirim Destani-Kaldirimlar Kurdunun Hayati gerçekten çok etkileyici bir çalisma.Kendini "amatör kahirkes sanat uzmani" olarak tanimlayan Masist Gül'ün kimi zaman tek renk tükenmez kalemle çizdigi ve Kaldirim Fahri'nin (ve biraz da kendinin) hayatini anlattigi bu çalisma bütün gramer hatalari ve amatör çizimlerine ragmen sahiciligi , isyankarligi ve en önemlisi samimiyetiyle daha çok ilgiyi hak ediyor diye düsünüyor ve herkese öneriyorum.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Boyle bir yayindan haberim yoktu.

Gercekten ilginc bir calismaya benziyor.

Bilgiler icin tesekkurler.

legs

ben de ilk defa duyuyorum ve gerçekten ilgimi çekti.araştıralım bakalım...

tommikser

Hayal Kahvem

Kaldırım Destanı'nın 1. ve 2. cildi  bende var. Çok seviyorum bu çizgi romanı. Okudukça beni duvara çiviliyor. O kadar dehşetli  his geçiriyor.
Çizgi romanda yazılanlar sanki  yazarı ve çizeri Masist Gül'ün  hayatıymış gibi hakiki sanıyorum. Üzülüyorum.
Yazarın hayatı ve kitabın ortaya çıkış hikayesi de çok etkileyici. Müthiş! Masist Gül'ün yattığı yer nur dolsun. İnandığım tanrı onu cennetinin en güzel köşesine koysun.
Elinde olup diğer ciltleri satmak isteyen varsa talibim.

Kitabın arkasında Masist Gül hakkında yazılanlar şöyle:

Masist Gül (1947-2003) güçlü fiziği ile 300 ü aşkın Türk filminde rol almış bir oyuncuydu.
Pek fazla bilinmeyen yönüyle de olağandışı bir sanatçıydı.  Kendini "amatör kahırkeş sanat uzmanı" olarak tanımlayan Gül, resim, şiir, kolaj, bakır üstüne çizim gibi çeşitli işlerin yanı sıra 80'li yılların başında Kaldırım Destanı- Kaldırımlar Kurtunun Hayatı  adını verdiği aylık mecmua biçiminde 6 kitaplık bir dizi tasarladı. Bu güne kadar basılmamış olan bu el yapımı kitaplarda Gül, 1905 ile 1978 yılları arasında yaşayan Kaldırım Fahri adlu bir kabadayının şiddetli ve sert yaşam hikayesini çizgi roman tarzında resmetti.

Bent 001 bu 6 orijinalin tıpkı basım yoluyla çoğaltılmasından elde edilmiştir.

alan ford

Hayal Kahvem kitabın yayıncısı Banu Cennetoğlu'na ulaşırsanız yardımcı olabilir sanırım. En son geçen sene piyasada yokken ben bir takım sormuştum , elinde vardı.. Facebook kullanıyorsanız oradan iletişime geçebilirsiniz

Hayal Kahvem

Karamba Alan Ford, bi bakayım. Teşekkür ederim.

kedidiro

Altın madalyon e- dergimizin 4.sayısinda dostum alan ford'la paslaşarak yazdiğımız bir masist gül- kaldırım destanı incelemesi okuyabilirsiniz. Kendi adıma içime sinen, yapmıs olmaktan büyük keyif aldığım bir iş olmuştu...  Ben beceremesem de buraya linkini koyabilecek biri de vardır mutlaka...

memospinoz

Alıntı yapılan: kedidiro - 18 Ekim, 2017, 18:55:46
Altın madalyon e- dergimizin  4.sayısinda dostum alan ford'la paslaşarak yazdiğımız bir masist gül- kaldırım destanı incelemesi okuyabilirsiniz. Kendi adıma içime sinen, yapmıs olmaktan büyük keyif aldığım bir iş olmuştu...  Ben beceremesem de buraya linkini koyabilecek biri de vardır mutlaka...

http://www.mediafire.com/file/94pd8cwhjv9ddta/Altin+madalyon+say%C4%B1+4.pdf

alan ford

Alıntı yapılan: kedidiro - 18 Ekim, 2017, 18:55:46
Altın madalyon e- dergimizin 4.sayısinda dostum alan ford'la paslaşarak yazdiğımız bir masist gül- kaldırım destanı incelemesi okuyabilirsiniz. Kendi adıma içime sinen, yapmıs olmaktan büyük keyif aldığım bir iş olmuştu...  Ben beceremesem de buraya linkini koyabilecek biri de vardır mutlaka...

Benim için de çok keyifliydi kedidiro , serde tembellik ve yazı kabızlığı olmasa yeni proje yapalım diyecem ama şimdilik susuyorum.

Hayal Kahvem

Kedidiro ve Alan Ford'un  Masist Gül- Kaldırım Destanı incelemesi  şahane olmuş...  Gerçekten yazınız müthiş! Tebrik ediyorum. Yazınızdan aşırsam da ben de minik bir yazı yazsam keşke...  :)

Alan Ford, Banu Cennetoğlu'na faceden yazdım. Cevap vermedi. Acaba  ulaşabilir misin?

alan ford

Hayal kahvem şahsen tanışmıyorum , ama biraz geç dönüyor mesajlarına onu biliyorum. Biraz bekleyin olmadı ortak bir arkadaşım vasıtasıyla telden ulaşırım ama .