5- En İyi Tek Sayılık Macera - 2016 En İyiler

Başlatan hanac, 14 Ocak, 2017, 21:42:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Memospinoz dostumun uyarısıyla

Kayıp Gezegende, Hellboy: Maskeler ve Canavarlar, Yıllık İzin, Parantez, Syd Barrett

listeye eklenmiştir.

Listenin son durumu aşağıdadır.

Alice Harikalar Diyarında-Alfa
Arakçı-Karakarga
Arkham Tımarhanesi-JBC
Avengers Ultron'un Öfkesi-Gerekli Şeyler
Ayvalık-İstos Yayınları
Büyüklere Masallar-M.K.Perker
Capa-Sırtlan
Eightball-Karakarga
Ghost World-Karakarga
Kayıp Gezegende, Hellboy: Maskeler ve Canavarlar-JBC
Indeh-Karakarga
Karanlık Güzel-Arkabahçe
Kayıp Gezegende-Çizgi Düşler
Muhteşem Belzoni-Çizgi Düşler
Ne Tanrı Ne Efendi- Mylos Kitap
Notre Dame-YKY
Parantez-Sırtlan
Partilerde Kızlarla Nasıl Konuşulur-Çizgi Düşler
Patience-Karakarga
Punisher Marvel Evreni'ni Öldürüyor-Marmara
Pyongyang-Karakarga
Replikler-Karakarga
Syd Barrett-1984
Tepe-Karakarga
Uçak Gemisi-Kırmızı Kedi
Ve Öyküler-Çizgi Düşler
Yıllık İzin-Sırtlan

xmenac

Alıntı yapılan: memospinoz - 15 Ocak, 2017, 11:19:22
Kendime Not: Hasta hasta foruma girersen sonra tek sayı (one-shot) nedir, limited nedir karıştırırsın işte böyle. Bu da bana ders olsun, 39 derece ateşle bir de forumda yazma.
NOT: Şu anda nispeten iyiyim.

Geçmiş olsun.

hanac

Hanac dostumun uyarısıyla

Dylan Dog Mini Dev Albüm-4 ve 5, Tex Özel Seri 1, 2,3 ve 4 listeye eklenmiştir.

[Dylan Dog Mini Dev Albüm-6, 7 ve 8 dahil edilmemiştir. (4'er macera içerir)]

Listenin son durumu aşağıdadır.

Arakçı-Karakarga
Arkham Tımarhanesi-JBC
Ayvalık-İstos Yayınları
Capa-Sırtlan
Dylan Dog Mini Dev Albüm-4 (Tarladaki Çemberler)
Dylan Dog Mini Dev Albüm-5 (Uzun Gece)
Eightball-Karakarga
Ghost World-Karakarga
Kayıp Gezegende, Hellboy: Maskeler ve Canavarlar-JBC
Indeh-Karakarga
Karanlık Güzel-Arkabahçe
Notre Dame-YKY
Parantez-Sırtlan
Patience-Karakarga
Pyongyang-Karakarga
Replikler-Karakarga
Syd Barrett-1984
Tepe-Karakarga
Tex Mini Özel Seri-1 (Oregon'a Doğru)
Tex Mini Özel Seri-2 (Lamont'un Sırtlanları)
Tex Mini Özel Seri-3 (Hayalet Süvari)
Tex Mini Özel Seri-4 (Öncüler)
Uçak Gemisi-Kırmızı Kedi
Ve Öyküler-Çizgi Düşler
Yıllık İzin-Sırtlan

ferzan

Farklı ekollerin aynı kategoride irdelenmesinde benim için problem yok...Sadece ilginç bir tablo ortaya çıkıyor diye düşündüm...Herhangi bir itirazım olmadı...Diğer yandan, fumetti mini dev albümlerin anket dışında kalması taraftarıyım, onlar one-shot'dan ziyade seriyal yayınların yan serileri oluyor...

Son listede sadece Replikler gözüme batıyor benim...Ot Dergisi'nde birkaç senedir devam eden ve sonrasında Kara Karga'ya transfer olan bir konsept...Aşağıda paylaşıyorum örnekleri...

Dolayısıyla çizgi roman değil bu eser...Afu Abi listelerinde genel olarak içerisinde çizgi barındıran her türlü yayını dahil ediyor...Dergileri de ilave ediyor...Bence gayet de güzel yapıyor ama listeye ekleniyor diye hepsini çizgi roman olmadığının altını çizmek gerek...Öte yandan, dahil edilecekse Cem Güventürk'ün ''Çünkü Bir Anlamı Vardır'' isimli tek karelik esprili konsepte sahip mini albümü de dahil edilmeli anketlere, hiç bahsi geçmedi şimdiye dek ama evvelce de belirttiğim gibi, bunlar kategori dışı kalmalı diye düşünüyorum...Dolayısıyla Replikler'i de çıkaralım derim...Bir diğer takıldığım nokta da, tüm amatör sayfa tasarımına rağmen yine çizgi roman olmayan, yalnızca metinlerin kenarlarına iliştirilmiş çizgi romanvari resimlemeler olan ve kapağı da sanki çizgi romanmış gibi resmedilen Uçak Gemisi de bu ankette yer almalı mı sizce?..

Bir diğer merak ettiğim konu, çeşit bu denli çokken bu kategorideki oy hakkımız kaç olacak acaba... ???

Son olarak, ilk paragrafta bahsettiğim fumetti mini dev albümlerinin yan seri olmalarından ötürü halen anket dışı kalmasında ısrarcıyım...Tam macera konsept olsa da seri olarak numaraları bile var...Yani tek seferlik çıkmış biricik yan albümler değil, sayılarca devam eden tam macera konseptler...Muhteşem Belzoni ve Kayıp Gezegende gibi one-shot fumettiler arasına girmemeli Dylan Dog ile Tex...

Not : Hasan Abi, Kayıp Gezegende ile Hellboy'u aynı satırda unutmuşsun...Kayıp Gezegende harcanmasın, zaten listede hakkıyla yer alan iki tek vuruşluk fumettiden biri...Arada kaynamasın... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nemo

Asan abi, dylan teks maxi dev gibi albümler liste dışı olmalı bence. O zaman zagor maxi vs de eklenmeli:)
Özel Alfa Ajanı

hanac

Ferzan ve Nemo'nun uyarıları sonucu listenin son durumu aşağıdadır.

Arakçı-Karakarga
Arkham Tımarhanesi-JBC
Ayvalık-İstos Yayınları
Capa-Sırtlan
Eightball-Karakarga
Ghost World-Karakarga
Hellboy: Maskeler ve Canavarlar-JBC
Indeh-Karakarga
Karanlık Güzel-Arkabahçe
Notre Dame-YKY
Parantez-Desen
Patience-Karakarga
Pyongyang-Karakarga
Syd Barrett-1984
Tepe-Karakarga
Ve Öyküler-Çizgi Düşler
Yıllık İzin-Sırtlan

hanac

Alıntı yapılan: ferzan - 15 Ocak, 2017, 12:39:28
Bir diğer merak ettiğim konu, çeşit bu denli çokken bu kategorideki oy hakkımız kaç olacak acaba... ???

Liste son halini alsın netleştiririz.

Şu anda 25 aday var, 3 oy iyidir.

Peyami

Manu Larcenet'in Sıradan Zaferler'i de Karakarga tarafından TR'de tek albüm olarak yayınlandı, listeye alınabilir.

xmenac

ferzan

Aklıma birşey daha geldi. Notre Damme 'ı almadığım için bilmiyorum ama YKY genelde frankofon albümlerini ikili ya da üçlü birleştirip tek cilt yapıyor. Eğer alan olduysa, birkaç albümden birleştirme mi yoksa tek kitap mı teyid edebilir mi? Şayet iki ya da üç albümün birleşimi ise onu da kategori dışına almamız gerekebilir. Parantez, Ayvalık ya da Ne Tanrı Ne Efendi gibi teklik kalınlardan ise sorun yok...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

xmenac

Ben o çizgi romanı okumadım ama Amazon'un Fransa sitesinde iki cilt olarak gözüküyor.

Peyami

Aslında Fransa-Belçika ekolünde limited seri diye bir kavram yok. Bu konular biraz kafa karıştırıyor her zaman. O zaman seçmelerdeki kuralı burada netleştirelim: İlgili ÇRın orjinal yayınının (hangi ülkedeyse) statüsü (tek albüm olup olmama) dikkate alınacak. Ben TR'deki yayın statüsünün bizim için daha geçerli olduğunu düşünüyorum ama bu sadece benim fikrim.  :)

SeSSe

Replikler kitabını çizgiroman kategorisinde değerlendirmemek lazım

xmenac

Comics dışındaki ekollerde çizgi romanları limited seri ve tek sayı gibi kategorilere ayırmak biraz zor evet.

Normalde limited seri dediğimiz kavram; halihazırda ongoing seri olarak isimlendirilen, yani  devam eden bir seride belirli bir periyot süren ve nihayetinde tamamlanan bir macerayı tanımlıyor. Macera tamamlandığında bu seri genelde devam eder ve başka maceralara geçilir.

Ongoing serilerde olmayıp da başlı başına yayınlanan ve bir sayıdan ibaret olan maceralar tek sayı olarak tanımlanıyor. Bunun dışında, yine ongoing bir seride yer almayan ve başlı başına yayınlanan, fakat bir kaç sayı halinde yayınlanan seriler de mini seri olarak tanımlanıyor. Yani limited seriyi bu saydığım diğer iki kavramdan ayıran fark; ongoing seride yayınlanması.

Şimdi burada mini serinin hangi kategoriye gireceğini belirlemek lazım. Limited seri mi, tek sayı mı? :)

Limited'in karakteristiği olan, ongoing seride yayınlanma kıstasını taşımadığı için tek sayı olarak ele alınması daha makul gibi. Bu açıdan bakınca "Sıradan Zaferler" ve "Notre Damme" öyküleri mini seri formatına yakın bir öykü. Zaten forumda en iyiler anketlerinin 2013 yılına baktığımızda, "En İyi Tek Sayılık Macera veya Mini Seri" olarak adlandırılıyormuş bu kategori.

hanac

Sıradan Zaferler ve Notre Dame kalsın listede.

Son durum aşağıdadır, birazdan anketi açıyorum.

26 aday var, 3 oy hakkı olsun.

Arakçı-Karakarga
Arkham Tımarhanesi-JBC
Ayvalık-İstos Yayınları
Büyüklere Masallar-Karakarga
Capa-Sırtlan
Eightball-Karakarga
Ghost World-Karakarga
Hellboy: Maskeler ve Canavarlar-JBC
Indeh-Karakarga