5- En İyi Tek Sayılık Macera - 2016 En İyiler

Başlatan hanac, 14 Ocak, 2017, 21:42:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Alıntı yapılan: canmeymancan - 15 Ocak, 2017, 20:56:40
Replikler kitabını çizgiroman kategorisinde değerlendirmemek lazım

Listeden çıkardım, uyarı için teşekkürler.

hanac

En İyi Tek Sayılık Macera 2016 adayları;

26 aday mevcut

Herkesin 3 oy hakkı vardır.

Ankete katılımlarınızı bekliyoruz.

Teşekkürler.

ferzan

Arakçı, Parantez ve Yıllık İzin olarak kullandım oylarımı...Üçü de kadınların gözünden aktarılan (ama yalnızca biri kadın elinden çıkma) anlatılardı...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

HacıGeraltEmmi

kedidiro

Benim en hakim olduğum bölüm bu. Tek sayılıklar. Severim. .. Bu yıl çok değerli tek sayılar çıktı. Ben oyumu ne tanrı ne efendi, ayvalık ve sıradan zaferlere verdim... Diğer branşlarda iki üç hakkım olsa da sadece tek oy kullanırken burada tepe'ye, indeh'e oy veremediğime üzüldüm... Dilerim 2017de bundan da iyilerini okuruz...

Peyami

Indeh, Ne Tanrı ne Efendi ve Sıradan Zaferler. Gönlüm Indeh'ten yanadır yalnız  :)

Alıntı yapılan: xmenac - 15 Ocak, 2017, 21:07:09
Comics dışındaki ekollerde çizgi romanları limited seri ve tek sayı gibi kategorilere ayırmak biraz zor evet.

Normalde limited seri dediğimiz kavram; halihazırda ongoing seri olarak isimlendirilen, yani  devam eden bir seride belirli bir periyot süren ve nihayetinde tamamlanan bir macerayı tanımlıyor. Macera tamamlandığında bu seri genelde devam eder ve başka maceralara geçilir.

Ongoing serilerde olmayıp da başlı başına yayınlanan ve bir sayıdan ibaret olan maceralar tek sayı olarak tanımlanıyor. Bunun dışında, yine ongoing bir seride yer almayan ve başlı başına yayınlanan, fakat bir kaç sayı halinde yayınlanan seriler de mini seri olarak tanımlanıyor. Yani limited seriyi bu saydığım diğer iki kavramdan ayıran fark; ongoing seride yayınlanması.

Şimdi burada mini serinin hangi kategoriye gireceğini belirlemek lazım. Limited seri mi, tek sayı mı? :)

Limited'in karakteristiği olan, ongoing seride yayınlanma kıstasını taşımadığı için tek sayı olarak ele alınması daha makul gibi. Bu açıdan bakınca "Sıradan Zaferler" ve "Notre Damme" öyküleri mini seri formatına yakın bir öykü. Zaten forumda en iyiler anketlerinin 2013 yılına baktığımızda, "En İyi Tek Sayılık Macera veya Mini Seri" olarak adlandırılıyormuş bu kategori.

Ekoller arası farklar bilhassa karışık oylamalarda beyin jimnastiği yaptırıyor biraz. Yabancılarda da var aynı tartışmalar. Bedetheque 2016 yılında kendi ödüllerinde değişiklik yaparak iki sayılık ÇRları da one-shot kategorisine aldı mesela. Tartışa tartışa hep beraber doğruyu arayacağız sevgili Xmenac, bu sayede Comics ÇR serilerinin sınıflandırmasını biraz öğrenmiş oldum mesela  :)

hennessy

Batman-Gotham Kapıları tek sayı değil mi Eyyyy Hanac abi......
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Animvader

Alıntı yapılan: hennessy - 15 Ocak, 2017, 23:30:33
Batman-Gotham Kapıları tek sayı değil mi Eyyyy Hanac abi......

Değil abi, wikipediadan alıntı: "Batman: Gates of Gotham is a five-issue, monthly comic book limited series published by DC Comics involving the various characters of the Batman franchise"

Valla bu konu baya kafa karıştırıcı, hele geçen sene hem devam eden seri, hem limited, hem de one shot adaylarını ben hazırlamıştım.Heralde en az 20-30 kere düzeltme yapmışımdır.Bizde hepsi cilt olarak basıldığı için, eğer tamamını okumamışsak ayrımını yapmak baya zorlaşıyor.

guneseral

İndeeh, Sıradan Zaferler ve Ne Tanrı ne EFENDİ  olarak kullandım..
Gönlüm Ne Tanrı ne EFENDİ den yana..

rumar80

Arkham tımarhanesi
Büyüklere masallar
Karanlık güzel

haysat

Capa-Sırtlan
Indeh-Karakarga
Ne Tanrı Ne Efendi- Mylos Kitap dedim

Bir oy hakkım daha olsa idi " Muhteşem Belzoni-Çizgi Düşler " derdim.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

nicholaihel

Beklediğim kategori. Zor bir kategori.

Arakçı (Hem beğendim hem de listedeki Karakarga'lardan en az birini seçmeliydim.)

Karanlık Güzel (Eser beni çok çarpmasa da, farklı tarzını, sevimli ama yetişkin okura hitap ediyor oluşunu, baskısını ve yeni bir yayın oluşunu göz önünde bulundurdum.)

Ve Öyküler (Moon ve Ba biraderlere bayılıyorum! Harikalar! Mutlaka seçmeliydim. Partilerde Kızlarla Nasıl Konuşulur?un güzel renklendirmelerine, inanılmaz hızlı çeviri ve yayınına rağmen Ve Öyküler'in tam özgün bir eser oluşu, diğeri Gaiman kaşesi sebebiyle satılma olasılığını artırırken, biraderlerin erken dönem işlerinden olan ve başyapıt Güngezgini kadar tutulmayan Ve Hikayeler'i basma cesareti gösterdikleri için ve sert kapağı sevdiğim için bir adım öne çıktı.)

Dediğim gibi zor karar. Listede beğendiğim çok eser var. Arkham Tımarhanesini de çok sevdim ama süper kahraman temalı bir esere bu kategoride öncelik tanımak istemedim. Pyongyang da çok uzun zamandır beklediğim ve beğendiğim bir eserdi. Bunlardan da mansiyon olarak bahsetmiş olayım. Biraz daha yazarsam tüm listeye oy vermeye kalkacağım sanırım :)

Özür ve edit: Sıradan Zaferler'i ben 2017'de okuyunca, listede de gözden kaçırmışım. Arakçı'ya verdiğim Karakarga kontenjanını "Sıradan Zaferler"e değiştiriyorum. Bu kategori (en sevdiğim olunca) resmen ölüm ligi olmuş yahu :D

darkwood

Darkwood Sakinleri..

peder clemente

Ayvalık
Batman:Arkham Tımarhanesi
Ghost World

connyapku

Arkham Timarhanesi
Karanlik Guzel
Hellboy: Maskeler ve Canavarlar