Incal - Gerekli Şeyler

Başlatan dean, 17 Ocak, 2017, 17:43:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

kryy22

Vay be, gerçekten basıyorlar galiba.  :) Tek cilt olacakmış bir de oha çok mutlu oldum  ;D

Nightrain

Helal! Seneler önce Ithaki rezil bir edisyon ile basmıştı. Gerekli Şeyler'in hakkını vereceğinden en ufak bir şüphem yok.

Edit: sınırlı sayıda hardcover basilabilirmiş.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

nicholaihel

Forumda çokça basılması isteğini  okuduğum bir eser. Bilenler anlatırsa memnun olurum. İyi midir, neden iyidir, kimler almalı, ne tür severler edinmeli... vs.

HacıGeraltEmmi

2017 güzel olacak gibi, gerçekten güzel haber, tek cilt ve HC olmasına ayrı bir sevindim :D

nikopol

Aslinda FB sayfalarinda verdikleri ipucu "Incal degil mi bu" dedirtmisti, ama ihtimal vermemistim. Umarim Incal yayincisinin yuzunu kara cikarmaz, yavas yavas Jodoverse'u Turkcede goruruz.

Not: "Jodoverse", Jodorowsky ile universe kelimelerinin birlesiminden olusuyor ve Jodorowsky'nin senaryolarini yazdigi, ayni evrende gecen Incal, Metabarons, Technopriests serilerini tanimlamak icin kullaniliyor (okuyucular tarafindan).

yalcinerol345

Kaç kere almayı düşündüm ama eksik diye almamıştım.İyi ki almamışım.8 sayı tek ciltte, bir de isteyene HC.Süper haber.

gizmoo

Para yetiştiremiyorum bu çizgiromanlara :)
Aldıkça alıyorum.Okumaya vakit te bulamıyorum :)
Hayırlısı.

kryy22

Alıntı yapılan: nicholaihel - 17 Ocak, 2017, 18:48:39
Forumda çokça basılması isteğini  okuduğum bir eser. Bilenler anlatırsa memnun olurum. İyi midir, neden iyidir, kimler almalı, ne tür severler edinmeli... vs.

selamlar,

Bildiğim kadarıyla şöyle anlatayım hocam; Incal özellikle Moebius ve Jodorowsky'yi buluşturması açısından çizgi roman tarihinde kült bir mihenk taşı olarak görülür. Dune gibi bir bilimkurgu efsanesinden ilham alan Jodorowsky (konuyla ilgili Jodorowsky's Dune isimli belgesel izlenebilir ) Moebius ile beraber Incal'i yaratarak, Beşinci Element, Jupiter Ascending gibi çokça esere görsel referans olmuş, yaratıcı ilham vermişlerdir. Hikaye Before Incal ve Final Incal gibi öncesi-sonrasındaki olayları konu alan çizgi romanlarla devam etmesinin yanında Metabarons, Castaka, Technopriests gibi sağlam eserleri de içerisinden çıkarmıştır.

Bunlar ilk çırpıda sayılabilecek çok saygı duyulası yanları olmakla birlikte hikayenin anlatımındaki yoğun sembolizm ve sürreal tarzı herkesin hoşuna gitmeyebilir. Doğu ruhaniliği, tarot gibi özel ilgi alanlarına yaptığı atıflarla işleyen yüzeydeki basit kurgu bu konularla ilgisiz okuyucuyu sıkabilir hatta zaman zaman çocuk kitabı okuyor hissi almasını sağlayabilir. Yine de misal bir Watchmen gibi çizgi romanla ilgili her insanın kitaplığında bulunması gerekir diye düşünüyorum. Gabriel Garcia, İhsan Oktay vs. seven bence mutlaka sever, hatta bu isimleri seviyorsanız Jodorowsky'nin türkçesi geçtiğimiz aylarda basılan "Bir Kuşun En İyi Öttüğü Yer" isimli kitabını da şiddetle öneririm.   

nicholaihel

Alıntı yapılan: kryy22 - 17 Ocak, 2017, 21:09:08
selamlar,

Bildiğim kadarıyla şöyle anlatayım hocam; Incal özellikle Moebius ve Jodorowsky'yi buluşturması açısından çizgi roman tarihinde kült bir mihenk taşı olarak görülür. Dune gibi bir bilimkurgu efsanesinden ilham alan Jodorowsky (konuyla ilgili Jodorowsky's Dune isimli belgesel izlenebilir ) Moebius ile beraber Incal'i yaratarak, Beşinci Element, Jupiter Ascending gibi çokça esere görsel referans olmuş, yaratıcı ilham vermişlerdir. Hikaye Before Incal ve Final Incal gibi öncesi-sonrasındaki olayları konu alan çizgi romanlarla devam etmesinin yanında Metabarons, Castaka, Technopriests gibi sağlam eserleri de içerisinden çıkarmıştır.

Bunlar ilk çırpıda sayılabilecek çok saygı duyulası yanları olmakla birlikte hikayenin anlatımındaki yoğun sembolizm ve sürreal tarzı herkesin hoşuna gitmeyebilir. Doğu ruhaniliği, tarot gibi özel ilgi alanlarına yaptığı atıflarla işleyen yüzeydeki basit kurgu bu konularla ilgisiz okuyucuyu sıkabilir hatta zaman zaman çocuk kitabı okuyor hissi almasını sağlayabilir. Yine de misal bir Watchmen gibi çizgi romanla ilgili her insanın kitaplığında bulunması gerekir diye düşünüyorum. Gabriel Garcia, İhsan Oktay vs. seven bence mutlaka sever, hatta bu isimleri seviyorsanız Jodorowsky'nin türkçesi geçtiğimiz aylarda basılan "Bir Kuşun En İyi Öttüğü Yer" isimli kitabını da şiddetle öneririm.

Teşekkürler. Beni avladınız :)

yunusmeyra

:)
teşekkürler,"gerekli şeyler"
:) :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

pearl jam

Önce Christin - Bilal,  şimdi de jodorowsky- moebius.. Frankofon ekolünün bu büyük isimlerinin klasik eserlerinin basılması harika. Hem marmara ya hem de gerekli şeyler e teşekkürler.

Nightrain

Acaba, The Technopriests ve The Metabarons'da basılır mı? Basılırsa harika olur çünkü.

Bu arada, Before Incal ve Final Incal'de basılacakmış.

Gerekli Şeyler'i seviyorum.

kryy22

Beni dinleyin!

Yeryüzündeki herhangi bir görsel medyayı kullanan bir hikaye anlatıcısıysanız ve bu Incal grafik romanından bir şeyler aşırmayı düşünüyorsanız, durun! Durun! Bu deliliği durdurun!

Bir "homage" (saygı/hürmet eseri) yaratmayı düşünüyor olsanız bile... Durun!

Yeryüzünde bu eseri okuyup onu kopyalamayan ilk yazar ya da çizer olun.

Sonunda - söyleyip kurtuldum. Gibi.

Bu giriş yazısını yazmayı kabul ettim; böylelikle bana çok şey ifade eden, ama yıllardır okumadığım bu eseri yeniden okumak için bahanem oldu.

Incal'i okuyan hemen herkes gibi, ben de onu ilk kez üniversitedeyken okudum. Ve eser, onu okuyan herkese yaptığı gibi... Aklımı başımdan aldı. O kadar aklımı başımdan aldı ki yaratıcılarının isimlerinin yer aldığı grafik roman literatürüne ait bulabileceğim her ne varsa gittim ve buldum.

Ve Moebius'tan söz ediyoruz. Pahalı çalışmalar. Kızlara ulaşmamı kolaylaştıracak şeylerden feragat edip Moebius grafik romanları satın aldım. Moebius grafik romanları alabileyim diye giyecek almadım. Yiyecek almadım ve ve aldığım grafik romanların bazıları İngilizce bile değildi. Ve ben sadece İngilizce biliyorum. Tamam, biraz da İbranice, ama bu konuda pek bir faydası olmadı.

Dinleyin, Moebius ve tayfasının Amerika'daki çağdaş bilimkurguyu ve belli bazı filmleri fazlasıyla etkilediğini biliyorum. Bunun ne anlama geldiğini "gerçekten" biliyor olmakla her zaman böbürlendim. Eğilip karıma izlediğimiz filmin ya da programın Moebius'tan ne şekilde etkilendiğini anlatabiliyordum. (Siz de benim gibiyseniz ve bunu sevimli/çekici bulan bir kadın bulursanız... onunla evlenin.)

Bu giriş yazısını yazmak için eseri yeni baştan okuduğum zaman öfkeye kapıldım. Şok oldum. Kızdım.

Eserde öyle kısımlar var ki, olduğu gibi alınıp kullanıldıkları filmler olmuş ve eserin ne yazarına, ne de çizerine değinilmiş. Öyle küçük parçalar değil. Bütün bir bölüm (section)! Bunu hayret verici buluyorum. Başkalarının, eserden panel panel, sayfa sayfa kısımlar alıp çalışmalarında kullanmalarından söz ediyoruz. Buradaki bazı dizileri/kareleri unutmuşum, şimdi yeni gözlerle tekrar bakıyorum ve bazı öykücülerin ne dereceye kadar battıklarını görüyorum. İsim vermek istemiyorum (aslında istiyorum, ama malum, cool bir hareket olmaz).

Dinleyin, her iki yaratıcının da hayatlarının bu noktalarında para kazanmış halde olduğuna eminim. Hallerinin vakitlerinin yerinde olduğunu düşünmek istiyorum. Onlarla tanışmadım, bir gün tanışmayı umuyorum; biraz dalkavukluk ettiğimi düşünebilirsiniz, ama tanışmadığım bu iki sanatçının yerine sinirlenip "Utanın!" diyeceğim. Utanın üçkağıtçılar, utanın şarlatanlar, utanın!

Dürtüyü anlıyorum. Kesinlikle. Ancak bugün okuduğunuz bu eserden esinlenmek istiyorsanız... Onların yaptığını yapın. İcat edin. Hayal edin. İnşa edin. Onların ilhamından ilham alın. Kendisini almayın.

http://www.resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?t=5485

Bu eserin yaratıcılarına: Sağolun. On yıllarca ilham verdiğiniz için, bana ve meslektaşlarıma grafik romanın nelere mahir olduğunu gösterdiğiniz için sağolun.

Yayıncılara: Eseri görkemli sunumunuzu tebrik ederim.

Bu kitabı ilk defa okumak üzere olanlarınıza: Sizi gerçekten çok kıskanıyorum.

Bendis!

Mart 2011
Portland, Oregon

Nightrain

Sanırım fiyatı 48 TL olacakmış. Ayrıca Incal yeterince satarsa, başka frankofonlar basacaklarını da düşünüyorum.