Incal - Gerekli Şeyler

Başlatan dean, 17 Ocak, 2017, 17:43:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Arkadaşlar, yok mu şu madura yardım edecek birisi? Parasini size yollasam, hc olan kitabi kargolasaniz?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

gizmoo

Magazayı arasan belki yardımcı olabilirler.

0216-3363941

Cumartesi gittim aldım. Eğer mesajını daha önce okuyabilseydim alırdım.
Fakat eve ulaştığımda okuyabildim :(
Avrupa yakasında ikamet ettiğimden mağazaya ulaşmam zor.

Nightrain

Mağazaya mesaj atmıştım, kimseye ayrıcalık yapamayız dediler.

Neyse, bugün Haysat bey ile hallettik. Kendisine teşekkür ediyorum. :)

peder clemente

Kısaca konu:John Difool R sınıfı bir özel dedektiftir.Duman, içki ve fahişelere düşkünlük gibi insani zaafları; maceradan ve beladan kaçamayan bir hergele tarafı vardır.Koloni gezegenler birliğinde, bilinmeyen bir gelecekte sıradan yaşamını sürdürürken, soylu bir Leydi'ye ücreti karşılığında bir gecelik eğlence için rehberlik eder ancak Leydi ile sevişen İtkafa ile dalaşarak kaçarken, dev gibi bir yaratık sırtına saplı kesici aletle önüne yığılır ve ona saklaması için bir kristal küre verir.Bu INCAL'dir.Işık İncal'i.Kara Incal'in bulunup biraraya getirilmeleri halinde Tanrısal bir güç doğacaktır.John Difool(JDF)'un kuşu Deepo Incal'i yutar ve mucizeler göstermeye başlar.Işık Incal'ini almak için JDF'un peşine en büyük kafa avcısı Meta-Baron düşer.Sonunda başka galaksilerin de işin içine karıştığı, karanlıkla-aydınlığın savaşına dönüşen, felsefi-politik-fantastik ve mistik dev bir macera doğar.
JDF'un kendine göre zevk almaya çalıştığı sefil yaşamı sonsuza kadar değişecektir.Incal, JDF'a şöyle seslenir:"...Ve kaderin güç çizgileri adalet yerine gelsin diye bizi bir araya getirdi." JDF cevaplar:"Hoop dur bakalım!Ben R sınıfı dedektifim.Benim adaletle işim olmaz!".Fakat JDF'un misyonu çok önemli bir kavram olan "adalet"in üzerinde hatta çok çok üzerindedir...Galaksinin, galaksilerin ve Evrenin kaderi JDF'un yapacaklarına hatta yapamayacaklarına bağlıdır.
Bundan sonra SPOILER olabilir!
Aslında Incal'in iki bekçisinden biri olan Animah bir fahişe kılığında JDF ile bir gece geçirmiş ve doğan Solune adlı androjin çocuğu koruması ve büyütmesi için Meta-Baron'a vermiştir.Incal önce JDF ile sonra da Solune ile bütünleşir.Solune, Incal'in ışığının ruhu olur ve yıldız gemisinin bilinci haline gelir.
Incal hiç şüphesiz büyük hatta dev bir eser.Jodorowsky&Moebius'un hayalleri,yaratıcılıkları ve yetenekleri bu grafik romanı doğurmuştur.Jodorowsky, eseri yazarken, Mickey Spillane'in "Kiss Me Deadly" romanından ve Robert Aldrich'in aynı adı taşıyan film uyarlamasından etkilenmiş.Polislikten atılma özel dedektif Mike Hammer, yolda gece vakti, tüm gövdesiyle arabasının önüne çıkan, akıl hastanesinden kaçmış ve nefes nefese kalmış bir kadını arabasına alır.Radyoyu çevirir ve spiker şu şarkıyı anons eder:"Şimdi de Nat King Cole'un son albümünden bir parça:"I'd rather have the blues=Üzülmeyi yeğlerim".Jenerik akmaya başlar.Kadının soluk alışverişleri ah!of! şeklinde inlemelere dönüşür.Şarkı Nat King Cole'un kadife gibi sesinden devam etmektedir."The night is mighty chilly/And conversation seems pretty silly=Gece ürpertici ve konuşmamız da havadan sudan.I feel so mean and rot/I'd rather have the blues than what I've got=Kötü bir insanmışım gibi hissediyorum ve şu an hissettiklerimdense üzülmeyi yeğlerim." Kadın öldürülmeden önce posta yoluyla Mike Hammer'a "Remember me=Beni hatırla" yazılı bir not gönderir.Mike Hammer'ın nottan yola çıkarak yaptığı araştırmalar onu önce bir kitaba, sonra kadının yuttuğu bir anahtara ve sonunda sıkı muhafazalı bir sandığa götürür. Mike, sandığı hafif aralayınca yayılan yoğun ışık bileklerini yakar.Mike boyunu aşan bir işe girmiştir.Polis yetkilisi şöyle der:"Beni iyi dinle pabuçlarımın dedektifi.Büyük bir iş yakaladığını düşündün ve üstüne atladın.Sana sadece birkaç kelime söyleyeceğim:"Manhattan Projesi","Los Alamos", "Trinity".Film boyunca gizem,gerilim ve aksiyon sürer.Politik mesaj olarak, insanları kötülüğe ve kötülük yapabilecek güce sahip olmak için sandığa sahip olmaya yönlendiren güç olarak "nükleer silah" gösterilir.Incal adlı grafik romanda; sandığın yerini Incal'in alması ve her grubun Incal'in peşine düşmesi, Incal etrafında örülen gizem, JDF'un Mike Hammer ile olan seks düşkünlüğü ortak paydası film ile benzer yönleri oluşturuyor.
Comics dünyasının önemli yazarlarından Bendis; Incal'in Amerika'daki çağdaş bilimkurguyu ve bazı filmleri etkilediğini, bazı filmlerde bütün bir bölüm(Section)'un kopyalandığını belirttikten sonra şöyle der:"Utanın üçkağıtçılar, şarlatanlar utanın...Bu eserden esinlenmek istiyorsanız onların yaptığını yapın, icat edin.Hayal edin.İnşa edin.Onların ilhamından ilham alın.Kendisini almayın."
Fikrimce Star Wars'ta çok fazla ve Matrix'te bazı Incal esinlenmeleri görülebilir.Yerli "Dünyayı Kurtaran Adam" filminde direkt Star Wars'tan parçalar kullanılmıştır ki o da ayrı bir mevzudur.Superman'de Yunan mitolojisi ve kutsal kitap esinlenmeleri vardır.Matrix'de kutsal kitap(Tevrat, İncil) esinlenmeleri olduğu gibi Incal'de de Budizmin kaynakları(Bhagavad Gita) ve İncil'den esinlenmeler var."Saga" adlı çizgi romanda da kanımca Incal'den esinlenerek bazı karakterler yaratılmış.Çizgi roman, edebiyat ve sinema'da esinlenme asla bitmez.Yeter ki esinlenme hırsızlık boyutunda olmasın.Sonra telif hakları devreye girer. Bendis, esere yazdığı önsözde şöyle devam etmiş:"Bu eserin yaratıcılarına: Sağolun.On yıllarca ilham verdiğiniz için, bana ve meslekdaşlarıma grafik romanın nelere mahir olduğunu gösterdiğiniz için sağolun.Bu kitabı ilk defa okumak üzere olanlarınıza:Sizi gerçekten çok kıskanıyorum."
"The Incal", goodreads sitesinin "En iyi Avrupa Grafik Romanları" listesinin birinci sırasında bulunuyor.Bu eseri alacak olanlar, verdikleri paranın değerini fazlasıyla karşılayan bir esere sahip olacaklardır.Zaten almış olup da "acaba iyi bir eser mi?" diye şüphe duyanların içi rahat olsun.Incal, iyi bir çizgi roman okurunun mutlaka sahip olması gereken, yetişkin, donanımlı, estetik beğenilerinin seviyesi yüksek kişiler için üretilmiş bir eser.Okuyun, özümseyin, hayal kurun.Daha iyi bir insan, daha yaratıcı bir kişi olmanıza katkı sağlayacağı şüphesiz.
Incal'in çok katmanlı ve kompleks yapısından, aşağıda belirteceklerimden etkilendim.
POLİTİKA:Koloni gezegenleri birliğinde 9. Başkanlık klonlaması siyasi bayram olarak kutlanıyor.Yani Tiran'dan kurtuluş yok.Klonları göreve devam ediyor.Eser boyunca devam eden mücadele aslında karanlıkla-aydınlığın savaşı.Karanlık, nefret ve kötülük yayıyor;aydınlık ise uyum,sevgi,barış, merhamet, affetme ve rüya.Karanlığa karşı mücadelede önemli bir başarı elde edildikten sonra aşağıdaki tartışma olur.
-İtkafa:"Bu mudur politika?Köpeklerden beter dalaşıyorlar."
-Tanatah:"Tüm eski nefretler su yüzüne çıkıyor."
-Meta-Baron:"Bir şey çıkmaz!"
-Kamar Raimo:"Bu galaksi bitmiş!"
İktidar ve güç değişince güce tapanlar da pozisyon değiştirirler.
-JDF:"Bir şey anlamıyorum.Nekro halindeyken başkan canımızı almak isteyen bir nefret topuydu.Şimdi ise..."
-Patmah Solune(yeni galaktik otorite):"Her zaman merkezi iktidara boyun eğmiştir...Merkezi iktidar da şimdi biziz!"
JDF, galaktik ekran aracılığıyla seslenir insanlığa:"Orada olduğunuzu biliyorum.Hepinizin konaptlarınızda!Konaptlarınızdan çıkın.Dünyayla mücadele edin!Işığa gidin!Işığa!Işığa!"
MEDYA:Eserin pek çok yerinde televizyon bağımlılığına ve medyaya göndermeler var.Medyanın neredeyse yeni bir din kadar belirleyici olduğu dönem şimdilerde;internet,bilgisayar oyunu, sosyal medya ve cep telefonu bağımlılığı ile devam ediyor.
-JDF(ekrana bakarak):"Hey bu Palyaço'yu tanıyorum!Bu Diavaloo.Terra'daki iç savaşları yansıtan çürümüş herif.Satılmış.3 D orospusu."
GÖNDERMELER:-JDF'un, Leydi Nimbea S.Quinq'i eğlenmek için götürdüğü gece klubünün adı "daredevil".Leydi de gözükara! bir şekilde eğleniyor.
-İmparatorluğa ait Aquaend hapishane gezegenin içinde yıldız gemi ile inilen derinlik:"Yirmibin fersah"(Jules Verne'nin "Denizler altında yirmibin fersah" adlı eseri.)
-JDF,Tanatah,Animah,Solune,Meta-Baron,İtkafa ve Deepo'dan oluşan 7 kişilik çete tüm aksiyonun merkezinde yer alıyor.İncil'de 7 sayısı çok önemlidir ve birçok yerinde vurgulanır.Sonunda evreni kurtuluşa bu 7 kişilik topluluk kavuşturuyor.Belki de yeni bir evrenin doğumuna öncülük ediyorlar.
ÇEVRE:JDF, gördükleri karşısında şöyle der:"İnsanlar gezegenin yüreğini çürüttüler." Ayrıca, elektronik bağımlılıktan dolayı insanların doğal yaşamı unutmalarına değinilmiş.
AYRIMCILIK-IRKÇILIK:JDF, Berg gezegenine gidince, yeni altın çağ denilen dönemde yaşanan "nefret kâbusu" sonucu milyonlarca berg ölüsü ile karşılaşır.Son berg de, gözünde bir damla yaşla ağlayarak can verir.
Berg gezegeninde, çöp yiyenlerin lideri Pis Gorgo'ya Proto Kraliçe Barbarah şöyle der:"Seni tanıyorum Gorgo!Neredeyse eşim olacaktın!İnsanlık bir gen işi değil...Hele renk ve kokuyla hiç alakası yok...Kalp işi...Ve senin kalbin de büyük ve saf!"
DOĞU FELSEFESİ VE MİSTİSİZM: -Eserin kapağında ve iç kitap kapaklarının arkalarında "turuncu" rengin tercih edilmesi tesadüf değil.Budist rahiplerin giysisi de turuncu renktir. Bu renk;huzur,sevgi,uyum ve aydınlığı temsil eder.
-Uyum ancak affetme ve barış ile beraber geliyor ve bu şekilde kalp-güneşe gidebiliyor 7 kişilik ekip.
-Eserden:"Hoş geldin yabancı.Işıklar kapısını geçmek istersen, düşüncelerinden hıncı, korkuyu ve nefreti yok et..."
-Teta rüyası:Karanlığın alt edilmesi için milyarlarca kişinin teta uykusuna yatması ile doğacak olan pranik enerjiye ihtiyaç vardır."Teta Uykusu", derin meditasyon halini tasvir etmek için kullanılmış.Derin meditasyon sırasında, beyindeki alfa dalgaları derece derece saniyede 4 titreşim olan daha yavaş ve daha kuvvetli Teta ritmine dönüşür.
-Incal şöyle seslenir:"Kabuslarla mücadele etmeyin...Kabul edin onları!Bunlar yaşamak istemediğiniz sizin parçalarınızdır!Onları dönüştürün!Dehşet, müspet bir mesaj saklar!Bir kabus, kılık değiştirmiş bir hediyedir."
-JDF, bir aydınlanma (Satori) deneyimi yaşar.Zen Budizminde Satori yaşantısı:Kişinin evrenle olan birliğinin,bütünlüğünün farkına varması ve uyanması, gerçek kimliğini bulması ve asıl kendisi olmasıdır.Satori yaşantısı, duyu organlarından gelen algıların düşünceye dönüştürülmeden yaşanması durumunda ortaya çıkıyor.Uyum sağlanıyor.Kişi, kendisi ve çevresiyle kopuk bağlarını onarıyor.JDF ise aydınlanmayı, ilahi ve yaratıcı güçle teması sonucunda gerçekleştiriyor.Zevk düşkünü, sefil ve sıradan bir dedektif olmadığını anlıyor.
-Koloni gezegenlerinin sözcüsü Kamar Raimo'nun mesajı ise evrensel boyutta:"Kalbinizdeki tozları üfleyin!İçinizdeki yaratıcı Tanrı görüntüsünü canlandırın ve dua edin!"
-Son söz Incal'ın:"...zaman ve mekan bilgisinin yokluğuna gireceğiz."

frodo

Her panel bir tablo hissi yaratan size görsel şölen yaşatan bir eser.Bilimkurgu sevenlerin mutlaka alması gereken bir eser ben pek o tarz okumadiğım ve zaman sebebiyle 2 güne sıdırdığım için biraz ağır kaçtı.Ama aldığım için mutlu oldum güzel farklı  bir eser katmış olduk arşivimize.
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

Nightrain

Ben de ki ciltli Incal'de 65-80 arası sayfalar iki kez basılmış. Elinde ciltli Incal olan varsa bi bakabilir mi?

yidar

Alıntı yapılan: Nightrain - 07 Kasım, 2017, 20:23:26
Ben de ki ciltli Incal'de 65-80 arası sayfalar iki kez basılmış. Elinde ciltli Incal olan varsa bi bakabilir mi?

Baktım bende tek basim var. Yani sizinkin de sorun var

Nightrain

Teşekkürler. Neyse ki eksik sayfa yok. :)

yidar

Kauss

Uzun zamandır listemde olan ama almadığım bir eserdi. Haftasonu aldım, bir kere baskısı, çizimleri harika. Gerçekten çok güzel fakat içeriği için şahsen aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Yarısını geçtim ve gitmiyor. Çok karışık, bir türlü içine giremiyorum. Yine de baskı ve çizimleri için alınır, onun dışında tercih etmeyeceğim bir esermiş kendisi. Yarım bırakmak istemiyorum zorda olsa bitireceğim :)

worldman

İki gündür okuyup anlamaya ve bitirmeye uğraşıyorum.Maalesef hiçbir şekilde ilgimi çekemedi.Aşırı derecede ki yabancı isim ve tanımlamalardan dolayı konuyu anlamakta sıkıntı yaşadım diyebilirim.Çok meraklısı değilseniz tavsiye edemeyeceğim.

Bloodslince

2017 Nisan ayında 50 TL etiket fiyatı ile çıkmış. Şimdi etiket fiyatı 70 TL. Tek baskı yapmış, yani ikinci baskıyı görmemiş. Zaten basılmış olan bir kitabın fiyatı niye bu kadar artar? Sadece mantık ilişkisi kuruyorum. Çoğu kitabın ilk baskısı fiyat değişmez, zam ikinci baskıya yansır. İnternet üzerinde satışta olan bazı kitapları arattığınızda x sitesinde asıl fiyatı ile y sitesinde ki bu yüzden farklıdır. Birisi 1.Baskı fiyatıdır, diğeri 2. Baskı fiyatıdır.

Incal'dan maalesef yeni haberim oldu. HC zaten basılmış bitmiş, şimdi 200TL fiyatı ile satılmaya çalışılıyor. Sizce yanlış mı düşünüyorum? İlk baskı tükenmemişken, zaten piyasada olan yani daha önce basılmış herhangi bir kitap, çizgiromanın vs fiyatına artış gelmesi normal bir durum mu?
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]

Agamotto

Alıntı yapılan: BLooDSLinCe - 28 Ekim, 2019, 11:52:57
2017 Nisan ayında 50 TL etiket fiyatı ile çıkmış. Şimdi etiket fiyatı 70 TL. Tek baskı yapmış, yani ikinci baskıyı görmemiş. Zaten basılmış olan bir kitabın fiyatı niye bu kadar artar? Sadece mantık ilişkisi kuruyorum. Çoğu kitabın ilk baskısı fiyat değişmez, zam ikinci baskıya yansır. İnternet üzerinde satışta olan bazı kitapları arattığınızda x sitesinde asıl fiyatı ile y sitesinde ki bu yüzden farklıdır. Birisi 1.Baskı fiyatıdır, diğeri 2. Baskı fiyatıdır.

Incal'dan maalesef yeni haberim oldu. HC zaten basılmış bitmiş, şimdi 200TL fiyatı ile satılmaya çalışılıyor. Sizce yanlış mı düşünüyorum? İlk baskı tükenmemişken, zaten piyasada olan yani daha önce basılmış herhangi bir kitap, çizgiromanın vs fiyatına artış gelmesi normal bir durum mu?

Kesinlikle benim de katılmadığım ve karşı olduğum bir durum. Ancak ne yazık ki bu durumu sadece Incal'de değil başka yayınevlerinin başka yayınlarında olduğunu da görmüştüm.

haziran00

Alıntı yapılan: BLooDSLinCe - 28 Ekim, 2019, 11:52:57

Gayet normal bir durum 2 senede başka bir baskı yapmasa da depo maliyeti, fatura maliyeti, çalışan maliyeti artıyor.

Bloodslince

Alıntı yapılan: Agamotto - 28 Ekim, 2019, 12:01:10
Kesinlikle benim de katılmadığım ve karşı olduğum bir durum. Ancak ne yazık ki bu durumu sadece Incal'de değil başka yayınevlerinin başka yayınlarında olduğunu da görmüştüm.

Evet, tek bir yerle sınırlı değil elbet. Biz bu kitapları satanlar para kazanmasın demiyoruz, tabi ki kazanacaklar. Kazansınlar ki, yeni yayınları da görelim. Paralarında gözlerimiz yok yanlış anlaşılmasın, helali hoş olsun, keyifle harcasınlar, biriktirsinler, yeni yatırımlar yapsınlar vs. :) O kadar çok kitap, çizgiroman var ki, artık insan üçün beşin lafını yapıyor. Bazıları yılda 1 kitap almıyor, ben 600-700 gibi bir rakamla kapatıyorum. Tabi ki bunu düşünmem normal. :)

Alıntı yapılan: haziran00 - 28 Ekim, 2019, 12:11:34
Gayet normal bir durum 2 senede başka bir baskı yapmasa da depo maliyeti, fatura maliyeti, çalışan maliyeti artıyor.

İllaki artıyor, hiçbir şey durduğu yerde durmuyor lakin, o gün o kurdan, o fiyatlardan basılmış, o etiketi hak etmiş. İşi bitmiş yani, dağıtımı yapılmış, kitabevlerine gönderilmiş, artık raflarda, geriye sadece tüketilmesi kalıyor. Ondan sonra gelen zam bana göre, şu anki indirimlerle birlikte asıl satış fiyatından satılmasını sağlıyor. Benim diyeceğim şudur, bu tamamen fiyat artırıp, indirim gösterip, okuru indirimli aldığının zannedilmesinin sağlanmasıdır. Alıyorum ama yemiyorum, he yine aldığım için yemiş oluyorum bunu demek istedim.

Yoksa hayatın her alanı maliyet, ondan kurtuluş yok. Ama hala mantık açısından ben diyorum ki, hangi yayın olursa olsun, 1. Baskı o şartlarda çıkmışsa, tükenene kadar o fiyatta kalmalı. 10 yıl tüketilmedi, hala aynı mı kalmalı derseniz, o da ayrı bir muamma. Tabi ki zam gelir ama kısa sürede gelmemeli. Bu tamamen benim fikrim.
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]