Amatör Dergisi Hediyesi

Başlatan Levent Suberk, 19 Ocak, 2017, 22:01:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Levent Suberk

Amatör dergisi en beğendiğim dergilerden biriydi, gene de öyledir. Bu dergi çıktığı zaman ben ilkokuldaydım.
Dergi, o zamanlar kapanan Zıpzıp dergisinin yerini doldurduydu. Her hafta çıkmasını sabırsızlıkla beklerdim.
Çünkü çizgi romanlardan başka bu dergide bir de hediyeler vardı. Dergide yayınlanan bir bulmacayı çözüp, kuponuyla birlikte dergiye gönderince çekilişe katılabiliyorduk. Laf arasında, o zamanlar Türkiye'de ithal eşya azdı. Ara sıra sağda solda yabancı eşya bulunabiliyordu. Hele hele bazı eşyaları ülkeye sokmak yasaktı. Mesela yabancı iskambil kağıdı bulundurmak tehlikeli bir işti. Bugüne bakıyorum da o zamanlara gülüyorum, ne garip işlermiş diyorum.

İşte o günlerde Amatör dergisinin verdiği çoğu oyuncak eşyayı masum bir hırsla mutlaka kazanmak ister, bulmacayı çözer ve dergiye gönderirdim. Sonunda bir gün kazandım da. Biraderimin adına gönderdiğim kupona bir Matchbox araba çıktı. Armağanlar sayfasındaki işaretli kırmızı Ford araba. O derginin kağıda basılı sayısı kimbilir ne oldu. Değerini bilmediğim çoğu çizgi roman gibi attım mı, sattım mı bilmiyorum. İşte zor bulunan dergileri tarayıp bir foruma göndermenin yararı burada. Dergiyi yıllar sonra sonunda buldum... sayfaları da.

yunusmeyra

Levent bey,yukarıda "matchbox"ların o bahsettiğiniz yıllara ait bir koleksiyon görselini ekliyorum... aynı seri biz büyürken de büyük şehirlerde görülebiliyor,yurtdışında tanıdıkları olanların çocuklara getirdikleri en gözde hediyelerden olmayı sürdürüyorlardı...gerçi bizim mahallenin en gözde "mini arabaları" ,"majorette" markalıydı (veya bizim ulaşabildiğimiz ve bize hediye alınan onlardı  ;) )altta "majorette" serisi

"amatör" dergisi bizden bir önceki kuşağın(dergi çıkışı 1971 mesela, benim doğduğum yıl...) yayınıydı... kısa ömürlü olmasına rağmen (sanırım 26 veya 27 sayı çıkan...) belli bir kaliteyi ve zengin çizgi roman içeriğini (fransız ve ingiliz çizgi romanlarını yayınlamıştı)genç kitleye ulaştırmaya çalışmış girişimlerindendi...
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Levent Suberk

Benim çocukluğumdaki dergiler Zıpzıp, Amatör, 1001 Roman gibi dergilerdi, ama adı ne olursa olsun çizgi romanın adı teksas-tommiks idi. Hatta bazıları tommiks yerine tommikis derdi. Daha sonra Kaan, Karaoğlan, Tarkan dergileri de çıktı. O zamanlar fumetti boldu. Asteriks piyasada yoktu. Red Kit cep kitabı boyutunda yeniden çizilmiş olarak yayınlanırdı. Tenten albümlerini bugünkü boyutlarda ilk defa Karaca Yayınları yayınladı. İki albüm yayınlanmıştı, biri Kızıl Denizin Köpekbalıkları, biri de galiba Kırık Camların Esrarı idi. Gene Karaca Yayınları Jerry Spring ve Valhardi albümlerini yayınladı. Avrupa kalitesinde çizgi romanları bu yayınevi sayesinde gördüm.

Alttaki resimdeki Majorette'ler sizin koleksiyonunuz mu?

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 19 Ocak, 2017, 23:44:43
Benim çocukluğumdaki dergiler Zıpzıp, Amatör, 1001 Roman gibi dergilerdi, ama adı ne olursa olsun çizgi romanın adı teksas-tommiks idi. Hatta bazıları tommiks yerine tommikis derdi. Daha sonra Kaan, Karaoğlan, Tarkan dergileri de çıktı. O zamanlar fumetti boldu. Asteriks piyasada yoktu. Red Kit cep kitabı boyutunda yeniden çizilmiş olarak yayınlanırdı. Tenten albümlerini bugünkü boyutlarda ilk defa Karaca Yayınları yayınladı. İki albüm yayınlanmıştı, biri Kızıl Denizin Köpekbalıkları, biri de galiba Kırık Camların Esrarı idi. Gene Karaca Yayınları Jerry Spring ve Valhardi albümlerini yayınladı. Avrupa kalitesinde çizgi romanları bu yayınevi sayesinde gördüm.

Alttaki resimdeki Majorette'ler sizin koleksiyonunuz mu?
"Alttaki resimdeki Majorette'ler sizin koleksiyonunuz mu?" diye sormuşsunuz,değil Levent bey  :'( ancak keşke saklasaymışız bir kaç numunelik... ama galiba o yaşlarda bunlar hiç düşünülmüyor (muş)...bizim "mini araba"larımız ;o sırada adet olduğu üzere,"kaldırım taşları" veya "ev önleri"nde oynarken parçalanıp giderdi...eh,bazı arkadaşlarımız kendi "araba"larına kıyamaz ve onları "cep"lerinden bile çıkarmazlar,"çarpıştırma" veya "yarış ettirmek" gibi oyunlarda harcamak yerine "duvar üstleri"nde sürerlerdi   :-X galiba onlar çizgi romanlarını  kutularla getirip, değiş tokuş da etmezlerdi  >:( çizgi roman okunan sokaklar,sokakta oynanan binbir türlü oyun ve bugünle karşılaştırıldığında oldukça "mütevazi" oyuncaklarla geçen çocukluk yillari...

evet,bahsettiğiniz dergiler 1960`larin ve 70`lerin ilk yılları arasındaki dönemin en kaliteli içeriklerini sunmuşlar;fransız-belçika ekolü ve ingiliz dergilerinden alınarak yayınlanan "harika" içerikleri,çocuk ve gençlere ulaştırmışlardı...ismi geçen yayınlardan, "karaca" yayınlarının fasiküllerini ve albümlerini uzun yıllar içinde bir çok kez inceleme olanağı bulmuş biri olarak bir hakkı teslim etmek gerekir ki "harika" yayınlardır...

orjinal bir albüm...

karaca yayınevi...

sadece fasiküller değil, özellikle albümler (yayınlanan serilerin tek başına ve orjinal haline en yakın şekilde basılması söz konusuydu...) devrine göre kaliteli kağıt ve karton kapaklarla,"dört renkli" tabir edilen çok özenli ofset baskılarla ve tamamen "telifli" basılan (hatta bu telif konusu derginin ilk sayılarında özel olarak anlatılıyordu; "dupuis" vd yayınevlerinin adı künyede geçiyordu...) yayınlardı...sanırım benzerlerini basmak için aradan yıllar geçmesi gerekmişti...

not1: asteriks yayını ise bilindiğinin aksine  ::) , telifsiz yayın cenneti güzel ülkemde, 1960`li yılların ilk yarısından itibaren basılıyor...ilk önce ,asteriks ile hiç bir ilgisi olmayan,"karma ve kopya" çizgi roman dergilerinde ,"dolgu" malzemesi olarak; adı,"serteriks" oluyor,"aster" oluyor vs...birde 60`larin sonunda "bücür" adıyla...

not2: yukarıda bir parantezde şöyle, "(hatta bu telif konusu derginin ilk sayılarında özel olarak anlatılıyordu; "dupuis" vd yayınevlerinin adı künyede geçiyordu..)" demiştik...tabii bu telif konusundaki "özel vurgu"nun en önemli nedeni de; 1959 yılında kopya olarak "lucky luke" yayınına başlayan ("red kit" ismini de ilk bu yayın kullanır) ve "karaca" yayını başlayana kadar, 2 tur cep boy yayın yapan "bilgi yayınları"yla "davalık" olmalarıydı    :o ve ne kadar hazindir ki;"karaca" yayınları bile orjinal haline en yakın baskıyı hedeflemesine rağmen,bir nevi "korsan" yayınların esiri olmuş, kendi yayınında da "red kit" adlandırmasını kullanmıştı  :-X

bilgi yayınlarından bir örnek,cep boy...

not3:yukarıda bahsi geçen "amatör" dergiside hem renk,hem baskı ve boyut olarak; "red kit"in ,"arkadaş" dergisi sonrası "en kaliteli ve orjinal" ikinci yayınıni yapıyordu...bu arada bir çok yayınevi "red kit" ismiyle cep boy,kopya çizimli dergi yayınlayacak;"karaoğlan" dahil pek çok dergide de "dolgu" malzemesi olarak kopya çizimleri kullanacaktı...

amatör dergisinde yayınlanan bir red kit sayfası...

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR