Teks Zaman Dizini

Başlatan Nemo, 25 Ocak, 2017, 19:29:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

Portekizce bir sitede ''Teks zaman dizini'' ile ilgili bir bolum buldum.
Bir sekilde kendi dilimize de cevirip buraya eklemeyi dusunuyorum. Yarin baslarim :)
Kronoloji demedim bilerek, ''zaman dizini'' kelimesi Turkcesiymis :)
Özel Alfa Ajanı

köstebek

büyük bir merakla bekliyorum... Bu gecenin olayı olmaya en büyük aday...

Nemo

30 Eylul 1948- Teks, bayilerde ilk kez satilmaya basladi. haftalik, strip formatinda ve 36 sayfa olarak yayinlanmaya baslamisti. Ilk macera hepimizin bildigi gibi Esrarengiz Totem isimli maceraydi. Yaklasik 20 yil yani 1967'ye kadar bu formatta yayinlandiktan sonra tum stripler kitap formatinda birlestirildi.
Bu zamana dek Teks, Kansas'tan Arizona'ya, Kaliforniya'dan Yerli rezervlerine kadar bir suru degisik yerde maceralar yasadi.

Ilk maceralarda kahramanimiz kanundan kaciyordu ama bu fikir Tea Bonelli'nin aklina yatmamisti. Boylece 13.sayida Kit Carson ile ortak olup Teksas Rangerlarina katildi. Bu, ona ayni zamanda ozel ajan sifatini da kazandirdi.

Gianluigi Bonelli ve Galep, birlikte calisip, Teks'in en azili dusmani Mefisto'yu ve ardindan en yakiN dostlarindan biri olan Montales'i yarattilar. Kit Carson ise yine cogumuzun bildigi uzere gercek bir kisilikten yaratilmisti.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Aralik 1949- Strip formatinda yayinin ikinci serisine gecildi. Teks, Navajolar tarafindan yakalanmis ve Lilith onu olumden kurtarmisti. Lilith, kabile sefi Kirmizi Ok'un kiziydi. Teks kendini birdenbire evlenmis buldu ve kabile ile kaynasmisti.
Ona Gece Kartali adini verdiler. Tiger Jack ise yeni kankasi oldu.

Mayis 1951- Aradan yillar gecmis, Lilith olmustu. Teks ve Lilith'in Kit ismini verdikleri cocuklari ise ilk kez karsimiza cikmisti. Boylece artik ana karakterlerimiz olusmustu:  Tex, Kit Carson, Tiger Jack ve Kit Willer
Özel Alfa Ajanı

hanac

Nemo, hevesin çok kısa sürdü.  :o

s.b

Köstebek abimizinde böyle bir mazisi var. Devamı bir türlü gelmedi. Konuyla ilgili resimleride yerleştirmek için epey uğraşmıştım.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10523.0.html
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN