Renkli Corto Maltese Sayfası

Başlatan Levent Suberk, 09 Şubat, 2017, 17:46:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Levent Suberk

Dijital olarak renklendirdiğim bir Corto Maltese sayfası.

Nightrain

Çok güzel olmuş. İşte bu yüzden

#RenkliCortoMalteseİstiyoruz
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

xmenac

Seneler evvel renklendirilip yayınlanan Swing, Teksas ve Tommiks serileri geldi aklıma. Ne kadar da güzel edisyonlardı. Zagor ve Tex'in şahane kapaklarına baktıkça düşünürüm hep, iç sayfalar da kapaklar gibi rengarenk olsa ne kadar güzel olurdu diye.

BAHADIR

Ben açıkçası renkli Corto istemiyorum...

Pratt'ın özelliği ve farkı siyah ve beyazı kullanmadaki ustalığı... Boşuna Siyah ve beyaz'ın efendisi değil kendisi... Renki bir Corto, Prattın bıraktığı bir Corto olmayacaktır...

Çizginin olduğu yerde renk gerçekten çizgiromanı öldürüyor... Çizmeyi bilmeyen yada çizgilerinde ve çinisinde bir ayrıcalık olmayan çizerler için renk kurtarıcı olabilir kabul ediyorum ama son dönem yayınlanan renkli fumettilere bakıyorum da gerek Tex, gerek Dylan, gerek Martin ve diğerleri alışagelmiş o kasvetli ve sert havayı yansıtmaktan oldukça uzak görünüyorlar...

Comics ve frankofonlar için eyvallah ama konu fumetti ve çinisi ağır basan çizer oldumu renk gitmiyor...

Onun içindir ki ilk basım Dost Corto'ların yeri bende her zaman ayrıdır...:)

Levent Suberk

Yorumlarınız için teşekkürler.

Tabii siyah-beyaz fumettilerde bir alışkanlık var. Amerikan comicslerde çinileme az değildir. Hermann Huppen serüvenlerini renklendiriyor. Çizgisi de dünyada sayılıdır. Renkli çizgi romanı yetersiz çizerlere aittir diye indirgemek olmadı.  :)

BAHADIR

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 09 Şubat, 2017, 20:08:47
Renkli çizgi romanı yetersiz çizerlere aittir diye indirgemek olmadı.  :)

:)

Tamam ağır oldu... Bir Moebius'a, bir Gibrat'a, Manara'ya, Gimenez'lere,W.Vance'e, Bilal'e ve adı aklıma gelmeyen yüzlercesine büyük haksızlık ettiğimi kabul ediyorum... Ama ne demek istediğim kısmende olsa anlaşılması için dedim... Şimdi Herge'in çizimlerini kim siyah beyaz okumak ister... Ha Cin Ali HA Ten Ten gibi bir şey olur (Bak bu da çok ağır oldu...:) ) Tamam bir gömlek üstü olur...:) Ama renkli Bir Herge'nin çizim stili ve detaylara gösterdiği özen hiç bir çizgiromanda olmadığı da aşikar...

Frankofonda ki detaycılık ve realizm comicslerde olmadığı için Comicslerde sanki eskizlerin üstüne renklendirme yapılarak işin hızlandırılmaya ve kotarılmaya çalışıldığıda aşikar... (Çamuru yine Comicslere attım yırttım...:)

Ama Adi Granov, Jim Lee, McGiven gibi son dönem çizerlerin yanında aklıma gelmeyen eski comics çizerlerinede haksızlık yapmak istemiyorum... Ama siyah beyaz ile efsaneler yaratan bir Ernie Chan'i Rudy Nebres'i Pablo Marcos'u Alfredo Alcala'yı Tony Dezunga'yı, Buscema'yı ve unuttuğu nicelerini de anmadan da geçmek istemiyorum...

Bu konu çok su kaynatır benim çıkmam lazım... Geceniz güzel olsun... :)

OZAN BALIM

Corto özelinde siyah beyazından sonra renkli baskısı çok anlamsız geldi bana. Belki orjinal frankofon edisyonu olsaydı karşılaştırma yapabilirdik ama fumetti formatında renkli siyah beyazla karşılaştırılamaz. Dijital renklendirme güzel olmuş bu arada elinize sağlık...