Star Wars Klon Savaşları - JBC Yayıncılık

Başlatan hanac, 01 Aralık, 2009, 12:00:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Ras Al Ghul bu güzel yazı için çok teşekkürler.

Devamını da bekliyoruz.

ferzan

Bu muhteşem seriyi tamamlayıp arka arkaya okumak ancak geçtiğimiz haftasonuna nasip oldu...

Yayınlandığı dönemde öğrenciydim ve fiyatı beni aştığı için her seferinde rafa gerisin geri koyardım...Zaman içerisinde Star Wars evrenine olan ilgimin de sönmesinden mütevellit, çizgi roman alımlarıma döndüğüm ve koleksiyonculuğa tam gaz başladığım son 3 sene içerisinde de tamamlamak gelmemişti içimden...Zaten 1.cildin de baskısının bulunmadığını biliyordum, hiç bulaşmayayım dedim...Taa ki yaz sonuna kadar...Eksik olan ve aylardır aradığım 1. cildi de geçtiğimiz haftalardan birinde bulup tamamlayınca, geçen haftasonu ile birleştirdiğim 3,5 günlük hastalık iznim boyunca 9 cilt + Darth Vader özel sayısını arka arkaya okuma fırsatı buldum...

Klon Savaşları çizgi roman serisi, bugüne dek gerek film, gerek çizgi dizi, gerekse oyun olsun hoşuma gidecek en iyi öyküleri barındırıyormuş da haberim yokmuş...Seriyi okuduktan sonra anladım ki, filmlerde anlatılanlar ana hikaye olmasına rağmen evrenin işleyişi bakımından meğer ne kadar yavan ve üstünkörü kalmış...Episode II : Attack of the Clones filminden sonrasını ve Episode III : Revenge of the Sith ile paralel giden hikayeleri anlatan, filmlerde yalnızca birkaç saniye görünen ya da hiç görünmeyen nice karakteri detaylıca işleyen, pek çok yan hikayeye yer veren ve SW evreninin en önemli olaylarından biri olan Klon Savaşları ile ilgili açık bırakmaksızın her türlü boşluğu kapatan ve evrene dair her türlü detayı ilmek ilmek işleyen muazzam bir anlatı olmuş...Clone Wars animasyon filmini izlemiş ve Clone Wars çizgi dizisini birkaç bölüm sonra bırakmış biri olarak beni ihya etti bu çizgi romanlar...

Seride en dikkat çeken unsur Quinlan Vos ve etrafında gelişen mevzulardı benim için...Ana hikaye ve karakterler ile olan bağlantıları, geçmişi, onun paralelinde gelişen ve çelişen nice olay çerçevesinde kafamda herşey yerli yerine oturdu...Episode II 'deki arena sahnesinde gördüğümüz hemen hemen her Jedi'nin hikayeleri ve karakterleri hakkında bilgi sahibi olmak da ayrıca güzeldi...Klon Savaşları boyunca arka planda olanları öğrenmek, Cumhuriyet'i ve Jedi Birliği'ni sorgulamak, Emir 66 sonrası diğer Jedi'ların ne yaptığını görmek, Jedi birliğinin çöküşüne tanık olmak ve Episode III'ten bir ay sonrasında Darth Vader'e kurulan bir Jedi tuzağı paralelinde gelişen olayları okumak muazzam bir keyif verdi...

Gecikmeli de olsa okuduğum bu harika seri için gecikmeli bir teşekkür de benden olsun JBC'ye...Disney'e satıldığı andan itibaren tüm Star Wars filmlerini yok sayan biri olarak genişletilmiş evrenle ilgili hikayeler serisinin belki de en güzellerinden birini okuduğuma çok memnunum...Çok önceden sönen Star Wars ateşim yeniden alev aldı...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nightrain

Kanayan yaramızı bir kez daha hortlatıyorum! :D

Bu ülkede artık yeni Star Wars çizgi romanları BA-SIL-MA-LI
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Animvader

Alıntı yapılan: Nightrain - 18 Şubat, 2018, 15:18:02
Kanayan yaramızı bir kez daha hortlatıyorum! :D

Bu ülkede artık yeni Star Wars çizgi romanları BA-SIL-MA-LI

Ertan bey geçenki rebirth yayınında da belirtti basmak istediklerini ama Disney'in Star Wars'u alması sonrası çok zor hale geldiğinden. Disney'in bazı konularda ülkemize karşı ilginç bir tutumu var, mesela Marvel ve Star Wars filmlerinin Bluray versiyonlarına Türkçe altyazı koydurtmamak gibi. Açıkçası bu tutumlarını anlayabilmiş değilim.

Nightrain

Alıntı yapılan: Animvader - 18 Şubat, 2018, 16:41:22
Ertan bey geçenki rebirth yayınında da belirtti basmak istediklerini ama Disney'in Star Wars'u alması sonrası çok zor hale geldiğinden. Disney'in bazı konularda ülkemize karşı ilginç bir tutumu var, mesela Marvel ve Star Wars filmlerinin Bluray versiyonlarına Türkçe altyazı koydurtmamak gibi. Açıkçası bu tutumlarını anlayabilmiş değilim.

Evet, o videoyu izlemiştim. DVD'lere altyazı koyup, blu-ray'lere koymamak gibi bir saçmalıkları var. Şu sıkıntılar en kısa sürede çözülürde, SW çizgi romanları yeniden basılır umarım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Disney filmleri çok uzun bir süre bir çok stüdyo gibi Türkiye'de Tiglon tarafından dağıtıldı. O dönem çıkan Blu-ray ve DVD'lerde Türkçe Altyazı mevcuttu. Bütün sıkıntı Tiglon'un batmasıyla başladı. Bir çok stüdyonun hakları açıkta kaldı. Disney dışındakiler yeni yuvalarını buldu. Lakin Disney diğerlerine göre biraz daha fazla para istediği için haklar açıkta kaldı. Yanlış hatırlamıyorsam iki seneye yakın hiçbir Disney filmi Blu-ray, DVD ve VCD çıkışı alamadı. İki senenin ardından Yeni Film hakları aldı ve hemen eskileri basmaya başladı. Lakin İki yıl boyu Disney Türkiye pazarına film gönderemediği için Blu-ray'lerden altyazıyı çıkardı. Bu tam olarak 2016 yılına denk geliyor. Böylece 2016 yılında Blu-ray çıkışı yapan filmler Türkçe altyazıya sahip olamadı. Mesela benim koleksiyonuma bulunan Star Wars: Force Awakens, Captain America: Civil War, Doctor Strange, Guardians of the Galaxy Vol. 2 gibi filmlerin Türkçe altyazısı yoktur. Spider-Man: Homecoming ise Sony filmi olduğu için altyazılı çıkış yaptı. Thor: Ragnarok, Black Panther, Avengers: Infinity War gibi filmlerinde altyazısız çıkacağını bekleyebiliriz.

Peki bu diye değişmiyor ? Bunun cevabı ise Türkiye'de ev sinema sektörünün kötüye girmesi ile açıklanabilir. Şöyle ki bir Blu-ray film 200 adetin üzerinde satış yaptığı zaman başarı sayılıyor. Bazı çok beklenen filmlerin 300'ü felan geçerse owwww deniyor. Türkiye hala çok ciddi şekilde DVD satılıyor. Hatta bir dönem tam bir film felaketi olan bas oynat DVD diye bir garabet vardı. Bu garabet sadece Türkiye ve Hindistanda çıkardı. Blu-ray tercih edilmemesinin en büyük iki sebebi var. Bunların birincisi Blu-ray filmlerin pahalı olması. İkinci sebep ise altyazı olsa bile insanların dublaj tercih etmesi. Zaten bas oynat filmlerde dublaj yüzünden çıkmıştı.

Blu-ray filmler piyasaya ilk çıktığına psikolojik sınır 50 TL civarıydı. Onlarda çift disk olurdu. Tek diskler yeni çıkışsa 40 TL. Eski filmler 30 TL civarıydı. Ama her geçen gün artmaya başladı. Bazı firmalar türk sinema gişesi düşük olduğu için bazı ödüllü filmleri Blu-ray'e çıkarmadı. Böylece koleksiyonerler üzüldü. Şuan da en düşük edisyon olan plastik mavi kutu filmler tek disk olmasına rağmen 70 TL'ye çıkıyor. İki disk filmler 90 TL civarına çıktı. 4K filmler ise filmin değerine göre ya 100 TL ya da 120 TL. Üstelik bunlar dediğim gibi en düşük versiyonlar.

Piyasa böyle olunca stüdyolarda Türk piyasasını pek önemsemiyor. Yeni Film kardeşim sen benim ülkeme film gönderiyorsan altyazı koyacaksın diyemiyor. Çünkü Disney'de o zaman diyor ki senin piyasan o kadar kötü ki sen burada kime ne film satacaksın. Bu yüzden de sadece Star Wars ve Marvel filmleri Türkçe altyazısız şekilde geliyor. Çok az sayıdaki kişi tarafından sadece koleksiyon yarım kalmasın diye alınıyor.

Ben çok ciddi bir Blu-ray koleksiyoneriydim. Ama piyasaya maalesef çok kırıldım. Zira bu fiyatlarla film almak imkansız hale geldi. Benim koleksiyonumda bine yakın Blu-ray, DVD ve dizi sezonları var. Artık alamıyorum. En son Spider-Man: Homecoming'i aldım. Onu da zorla aldım. Adamlar Blu-ray'e 90 TL. 4K'ya 120 TL fiyat koymuş. Bu şartlar altında koleksiyona devam etmek imkansız.

hanac

frodo

Bugün 2.cildi okudum. İlk iki hikayesi şuana kadar okuduğum Türkçe Star Wars eserlerinde beni en çok etkileyen olabilir. Umuyorum ki devam ciltlerinde daha iyilerinide okuruz. Birde 9. Cildi bir yerden bulursam seriyi tamamlamış olucam. Geç başladığım için pişmanım şimdiden...
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

Jedmau

Alıntı yapılan: frodo - 14 Kasım, 2018, 18:58:44
Bugün 2.cildi okudum. İlk iki hikayesi şuana kadar okuduğum Türkçe Star Wars eserlerinde beni en çok etkileyen olabilir. Umuyorum ki devam ciltlerinde daha iyilerinide okuruz. Birde 9. Cildi bir yerden bulursam seriyi tamamlamış olucam. Geç başladığım için pişmanım şimdiden...

Teşekkür ederim.

ZGeralt

Star Wars severim ama hiçbir zaman fanı olmadim. Klon savaşları benim için de en iyi SW hikayesi. Hele ki son çıkan filmlerle kıyaslandığında. Baskısı bulunmadığı için baya pahalıya mal olmuştu bana ama hiç pişman olmadım :)

Phyron

Baskısı olmamasına rağmen şans eseri ederi fiyatına almıştım. Çok sevdiğim bir seri hatta filmleri kadar severim. Episode III'e ışık tutan bir sürü olay ve diyalog var. Quinlan Vos gibi çok komkplike bir karakteri izlemek apayrı bir keyif.  Aayla Secura ve diğer ustalar, padavanlar.. dolu dolu bir SW hikayesi.

ferzan

Kısa bir süre önce 9 cildi de yeniden okudum. İlk okuyuşumun üzerinden üç buçuk sene geçmiş. Her bahsi açıldığında aşırı hararetli bir şekilde övdüğüm bu seriyi ikinci okuyuşumda ilki kadar yükselemedim doğal olarak.
Yalnız şunu bir kez daha idrak ettim ki, SW evreninin bu zaman aralığında yer alan malum karakterlerin öyküleri her halde bundan daha iyi anlatılamazdı. Filmlerde neredeyse hiç önemli rolü olmayan onlarca arka plan karakterinin bu seride başrolleri paylaşması ve cabasının yer alması, Clone Wars animasyon serisiyle birlikte Dark Horse dönemi bu çizgi romanlarla oldu diye biliyorum. Filmlerdeki ana karakterleri bile unutturacak tatta olan bu ele alışları; karakter işlenişlerini, ters köşelerini ve hikaye kalitelerini her daim damağımdan silinmeyecek tatlarıyla anımsayacağım.
Ve tabi ki serinin kilit ismi Quinlan Vos 'u.

Episode 1 'de arka planda 4-5 saniye görülen bu tipleme üzerine böyle muazzam bir karakter ve hikaye inşa edip Klon Savaşları döneminin arka planında yer alan akıllara zarar sürecin merkezine oturtmak, ustalığın ötesinde çok başka bir olay bence.

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Bu seriyi baştan sona okumayı bende istiyorum.

Zaten son 2 veya 3 sayıyı okumamıştım.