Haber! - Atatürk Çizgi Roman Kahramani Olacak

Başlatan Lami Tiryaki, 03 Aralık, 2009, 08:34:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Sahsi kanaatimce klasiklerin ÇR'a uyarlanmasindan çok bu tip çalismalar 9. sanat için daha yararli olacaktir. Çizgi romanin egitimde kolaylik ve albeni sagladigi böylelikel biraz olsun yerlesebilir saniyorum. Avrupali ilkokul çagindaki çocuklari için neredeyse bütün tarihini ÇR haline getirmis okul kütüphanelerine dagitmis vaziyette...
Selamlar
Lami

Atatürk'ün Manevi Torunu, Atatürk ile Annesi Ülkü Adatepe'nin 6 Yil Boyunca Yasadiklarini Çizgi Roman Haline Getirecek.

Ilkögretim çocuklarina yönelik çalismanin politik yani olmayan, sevgiye, beraberlige, birlestirmeye ve Atatürk'ün sicakkanliligini göstermeyi amaçladigini vurgulayan Dogançay, "Heidi tarzi bir çizgi roman olacak. Heidi'nin de büyük dedesi vardi. Insanlara dürüstlük, dogruluk mesajlari veren her hikayenin içinde ögretici bir sey olacak" dedi.

Dogançay, 48 sayfadan olusacak her kitabin içinde 2 hikaye olacagini ve serinin 12 kitapta tamamlanacagini belirterek, kitabi büyük boy ve renkli olarak tasarlayacaklarini söyledi.

Çizimleri ressamlarin yaptigini, kendisinin ise senaryosunu yazdigini belirten Dogançay, kitaplari bir program içinde ilkokullara dagitacak.

"Çocuklara paralardaki, heykellerdeki degil de gerçek Atatürk'ü anlatmak istiyorum" diyen Dogançay, Atatürk dogru anlatilmadigi için sorunlar yasandiginin da altini çiziyor.

"DEMEK SEN BOYA YAPMAYI SEVIYORSUN"

Dogançay, çizgi romanda yer verecegi hikayelerden birini söyle özetliyor:
"Bir sabah erkenden kalkan Ülkü'ye, Atatürk'ün sabaha kadar çalistigini söylemisler ve erken uyandirmamasini tembih etmisler. Ülkü de Atatürk'ün yatak odasinin yakinindaki ayakkabi dolabindaki ayakkabilarla oynamaya baslamis. Sonra da Atatürk'ün ayakkabilarini boyamaya baslamis. Ayakkabilar üzerinde çesit çesit renkleri deneyen ve bu arada boyayi kendisine de süren Ülkü, Atatürk'ün sesi ile irkilmis; 'Ülkü ne yapiyorsun?'

Ülkü, 'Galiba yanlis bir sey yaptim' diye düsünürken Atatürk, sakin bir sekilde 'Demek sen boya yapmayi seviyorsun, bugün bir sey kesfettik, üzülmeyip sevinmeliyiz. Insan sevdigi seylerde muvaffak olur, sana hemen boya takimlari alalim, resimler yapar bana getirirsin' demis.

Bu olaydan sonra Ülkü'ye boya kalemleri ve defter alinmis. Ülkü de yaptigi her resmi Atatürk'e göstermis. Atatürk de Ülkü'nün defterlerini büyük bir ciddiyetle incelemis." (GazetePort.com) 02.12.2009