Batman: Gotham'ın Gaz Lambaları - JBC Yayıncılık

Başlatan Nightrain, 13 Mart, 2017, 11:38:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Özgün Adı BATMAN: GOTHAM BY GASLIGHT
BRIAN AUGUSTYN

Yazar

MIKE MİGNOLA & EDUARDO BARRETO
Çizerler

S. Emre Taşkıran
Çevirmen

Bora Öngürer & Aslı Dağlı
Editör & Çeviri Editörü

Veli Okulan
Grafik ve Uygulama

Yiğit Sakmar
Grafik Editörü

Bengü Ergil
Yayın Koordinatörü

Ertan Ergil
Yayın Yönetmeni

Yüz yirmi beş yıl öncesinin Gotham Şehri neye benzerdi?

Sırlar ve vesveselerle dolu bir devirde Gotham halkı tuhaf bir gece yaratığına, yani hem suçluları hem de masumları ürperten yarasa kılıklı bir kanunsuza karşı ne tepki verirdi? Bazıları korku içinde yaşarken diğerleri daha rahat uyurdu. Ama şehirde, hiç umursamayacak bir adam vardı... İlgilenmesi gereken başka işleri olan bir adam. Kim mi? Esasen kimse bilmiyor. Çoğu insan onu Jack adıyla tanıyor. Karındeşen Jack.

BATMAN: GOTHAM'IN GAZ LAMBALARI Victoria dönemi Batman'inin Whitechapel Kasabı'na karşı savaştığı klasik serüveni, beğeni toplamış devam hikâyesini ve Kara Şövalye'nin Gotham'ın Yirminci Yüzyıla adım atmasını engellemek isteyen aklını yitirmiş bir kahinle olan mücadelesini içeren Batman: Geleceğin Efendisi macerasını bir araya getiriyor. Bu unutulmaz ciltte Batman'in neden Dünya'nın en revaçta kahramanlarından biri olduğunu gözler önüne sermek için tarih, fantezi, bilimkurgu ve aksiyon harmanlanıyor.

1. Baskı Mart 2017 - İstanbul / ISBN : 978-605-9155-34-2 / Sayfa Sayısı : 112
İç : 135 gr. 1. sınıf parlak kușe kağıt - iplik dikiș
Kapak : 350 gr. 1. sınıf parlak kușe kağıt
Fiyat : 27.50 TL
Çıkış Tarihi : Mart 2017
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

xmenac

Masalsı bir Batman macerası. Uzun zamandır bekliyorduk bu öyküyü.

Fakat ilk bakışta dikkatimi çeken iki husus oldu, bunları dile getirmek isterim:
1- Sayfa sayısının az olması nedeniyle fiyat da uygunken, böyle klasikleşmiş bir macera hardcover olsa çok daha güzel olurdu. 27,50 çok uygun bir fiyat, indirim ile alınca daha da uyguna geliyor. 10 lira pahalı olsa sert kapak olsa gene uygun olurmuş.
2- İkinci husus ise başlığın çevirisi. "Gotham'ın Gaz Lambaları" sayfa formatını etkilememesi açısından kullanışlı bir çeviri ama Gotham by Gaslight'ın bu şekilde çevrilmesini tercih etmezdim ben.

peder clemente

"Elseworlds", kahramanı yaşadıkları dünyadan çıkarıp ait olmadıkları yer ve zamanlarda yaşatarak kurgulanan maceralara deniyor.Batman'i Victoria dönemi İngiteresine götüren harika bir eser.Her ne kadar bu macera üzerinde Elseworls amblemi taşımasa da DC'nin ilk resmi Elseworlds macerası olarak kabul ediliyor.
   Not aldığım bir listeden:En iyi 5 Batman Elseworlds hikayesinde birinci.Kaçırılmaması gereken bir eser.

hennessy

Merakla beklediğim zamanında bayağı sevgili Ertan ile sohbet ettiğimiz hikaye geliyor.....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Jedmau

Alıntı yapılan: xmenac - 13 Mart, 2017, 12:31:32
Masalsı bir Batman macerası. Uzun zamandır bekliyorduk bu öyküyü.

Fakat ilk bakışta dikkatimi çeken iki husus oldu, bunları dile getirmek isterim:
1- Sayfa sayısının az olması nedeniyle fiyat da uygunken, böyle klasikleşmiş bir macera hardcover olsa çok daha güzel olurdu. 27,50 çok uygun bir fiyat, indirim ile alınca daha da uyguna geliyor. 10 lira pahalı olsa sert kapak olsa gene uygun olurmuş.
2- İkinci husus ise başlığın çevirisi. "Gotham'ın Gaz Lambaları" sayfa formatını etkilememesi açısından kullanışlı bir çeviri ama Gotham by Gaslight'ın bu şekilde çevrilmesini tercih etmezdim ben.

Merhaba,

Hard cover ile fiyat şişirip bu yayını daha az kişiye ulaşmasını istemedik :) Hoş görün bu seferlik.

Daha uygun bir çeviri bulamadık maalesef , Gaz Lambası Işığında Gptham vs olmuyordu. Bu şekilde yapalım dedik bizde.

Sevgiler

Jedmau

Alıntı yapılan: hennessy - 13 Mart, 2017, 22:38:06
Merakla beklediğim zamanında bayağı sevgili Ertan ile sohbet ettiğimiz hikaye geliyor.....

Hem klasik hem de farklı bir Batman okumak isteyenler için tam :D

yunusmeyra

Alıntı yapılan: hennessy - 13 Mart, 2017, 22:38:06

dostum sen bekliyorsun da, biz beklemiyor muyuz yani  ;)  :D
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Nightrain

Abi, bundan sonra başka bir Elseworlds macerası olan, Batman: The Doom That Came To Gotham'ı da basarsanız sevinirim. :)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Jedmau

darkwood

Güzel yayınlara ve uygun fiyat politikasına devam. Okuyucuya değer veren ve yayınların hakkını veren süper hareketler bunlar, gaz kesmek yok.  ;)
Darkwood Sakinleri..

memospinoz

Alıntı yapılan: xmenac - 13 Mart, 2017, 12:31:32

Alıntı yapılan: Jedmau - 14 Mart, 2017, 02:10:10
Daha uygun bir çeviri bulamadık maalesef , Gaz Lambası Işığında Gptham vs olmuyordu. Bu şekilde yapalım dedik bizde.

Buradaki "gaslight" gaz lambasından çok bir terimi ifade ediyor aslında.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gaslighting
https://eksisozluk.com/gaslighting--3958103
Alıntı yapılan: ekşisözlüktam olarak türkçe bir karşılığı olmayan gaslighting, karşıdaki insana çeşitli oyunlar oynayarak zamanla kendisinden şüphe etmesini sağlamasına yönelik olan bir psikolojik şiddet/manipülasyon/istismar yöntemidir.

Ben çevirmen değilim ama bu anlama göre başlık yazılış şeklini de bozmadan şöyle olabilirdi diye düşünüyorum: "Gotham Gerçeğin Peşinde", "Gotham Gerçeği Arıyor", "Gotham Komplo İçinde", "Gotham Şüphe İçinde" vb. gibi.

Neyse artık kitap basılıp dağıtıldı bile ama anlamını bilelim en azından "gaslight"ın. Hatta çizgi romanın konusuyla da çok alakalı bir kavram ama sürpriz bozan (spoiler) olmaması için fazla anlatmayayım. Bu arada aslında iki hikaye bulunmakta içinde, bir fiyatına iki hikaye. :)

hennessy

İki güzel hikaye. İlkinde Batman karın deşen jack'ın peşinden gidiyor. Atmosfer Gotham'ın geçmişinde aranan bulmacalar ve sorular şehrine geri dönen Bruce....

İkinci hikaye ise Alexandre adında biri şehri tehdit etmektedir. Batman geri dönecek mi?

Çizimleri,renklendirmeleri çevirimi Emre kardeşim tarafından güzel yapılmış teşekkürler JBC

7,5/10
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Jedmau

Alıntı yapılan: memospinoz - 02 Nisan, 2017, 10:08:57
Buradaki "gaslight" gaz lambasından çok bir terimi ifade ediyor aslında.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gaslighting
https://eksisozluk.com/gaslighting--3958103
Ben çevirmen değilim ama bu anlama göre başlık yazılış şeklini de bozmadan şöyle olabilirdi diye düşünüyorum: "Gotham Gerçeğin Peşinde", "Gotham Gerçeği Arıyor", "Gotham Komplo İçinde", "Gotham Şüphe İçinde" vb. gibi.

Neyse artık kitap basılıp dağıtıldı bile ama anlamını bilelim en azından "gaslight"ın. Hatta çizgi romanın konusuyla da çok alakalı bir kavram ama sürpriz bozan (spoiler) olmaması için fazla anlatmayayım. Bu arada aslında iki hikaye bulunmakta içinde, bir fiyatına iki hikaye. :)

Aynen , bende okudum bu yazıyı ama fazla uzun anlamlı , cümlemsi başlıklar pek hoşuma gitmedi , aslında gölge oyunu gibi de nitelendiriliyor bazı yerlerde ama neyse basıldı artık :)

Sevgiler

Jedmau

battlehammer

Alıntı yapılan: memospinoz - 02 Nisan, 2017, 10:08:57

Gotham'da beş minare?
(beri gel Batman beri gel)