Superman Red Son - YKY

Başlatan dean, 31 Mart, 2017, 19:12:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Bu kitabı okumak için yıllarca bekledim ve Millar beni hayal kırıklığına uğratmadı. O bir kez daha çizgi roman endüstrisindeki en özgün seslerden biri olduğunu kanıtladı, ayrıca çizgi roman süper kahramanlarını ne kadar iyi anladığını da. Ve Tanrı aşkına, çizimler şahane."

- Kevin Smith Yazar / Yönetmen

"Bu enteresan seri, Çelik Adam yankiler tarafından değil de yoldaşlar tarafından yetiştirilseydi ne olurdu sorusunu sorarak popüler klasiğe bir alternatif getiriyor. Kızılken bile Superman cazibesini koruyor. Louis'in ona karşı hiç şansı yok."

- Esquire

"Millar bu hikaye ile dünyanın en ebedi ikonlarından biriyle devasa bir kumar oynuyor ve kazanıyor."

- The London Ssunday Times

"Red Son nesiller arasında köprü kuran ve çizgi romanlar ile onlar hakkındaki filmlerin eski ve yeni okurlar için neden hâlâ taze ve sürprizlerle dolu olduğunu gösteren nadir projelerden biri."

- IFC

"Bu hikayeyi yazan zekaya şapka çıkarmanız gerek, bunun başka bir yolu yok."

- Ain't It Cool News

Bakın! Gökyüzünde! Bu bir kuş! Bir uçak! Hayır, o... Superman!

Başka bir dünyadan gelen garip ziyaretçi! Kudretli nehirlerin akışını değiştiriyor, çeliği çıplak elleriyle büküyor... Ve sıradan işçinin şampiyonu olarak Stalin, sosyalizm ve Varşova Paktı'nın genişlemesi için hiç bitmeyen bir savaş sürdürüyor.
Tanıdık hikâyeye getirilen bu sarsıcı yorumda, bir Kryptonlu roket gemi Dünya'ya düşüyor ve beraberinde getirdiği bebek günü geldiğinde gezegendeki en güçlü varlık oluyor. Ama gemisi Amerika'ya inmiyor. Smallville, Kansas'ta yetiştirilmiyor. Onun yerine Sovyetler Birliği'ndeki bir kolektif çiftlik onun yeni yuvası oluyor!

The Authority ve Wanted'ın çok satan yazarı Mark Millar'ın hayal gücünden Superman efsanesine alışılmadık ve farklı bir bakış geliyor. Bu kitap Dave Johnson, Kilian Plunkett, Andrew Robinson ve Walden Wong'un çizimleri, film yapımcısı Tom DeSanto'dan (X-Men, Transformers, Transformers: Revenge of the Fallen) bir önsöz ve Johnson, Plunkett ve Alex Ross'un çizimlerinden oluşan geniş bir eskiz galerisini içeriyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

nicholaihel

Nightrain

darbove

yuppi darısı mangaya umarım yapı kredi girer manga işine yada girmesin bu düzensiz yayınlama ile çıldırtır adamı :D
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

memospinoz

Sayfa Sayısı: 168
Etiket Fiyatı: 29 TL
Boyut: 16.5x26 cm

peder clemente

Uzun zamandır bu macerayı bekliyordum.Roket, U.S.A yerine Sovyetler'e düşseydi ne olurdu? Clark Kent nasıl büyürdü?Hangi kişilik ve kültür özelliklerine sahip olurdu?Berlin Duvarının yıkılmasına kadar-ki galiba 1989'du- çift kutuplu bir Dünyada yaşadık.Dünya, Hür Dünya (Batılı demokratik ülkeler) ve Demirperde ülkeleri(Sosyalist blok) olarak ikiye ayrılmıştı.Her iki paktın da, askeri ve ekonomik uluslararası örgütleri vardı. Askeri sistem, nükleer "Dehşet Dengesi"ne dayanıyordu.İşte Clark Kent, otoriter bir sistemde büyürse ve Süperman olursa nasıl bir Süperman ile karşılaşırdı Dünya.Süperman'daki iyilik dolu izci kişiliği, daha baskıcı ve kötülük de yapabilen bir insana mı evrilirdi?
   Bu en kral Elseworlds hikayesinde yazar Mark Millar tüm soruları en iyi şekilde cevaplıyor.Yeraltı direniş örgütünün başı ise Bruce Wayne yani Batman.Kara Direnişçi.Çizimler muhteşem.Her türlü ideolojik önyargıdan arınmış olarak bakınca da büyük bir eser.Teşekkürler Y.K.Y.

darkwood

Sonunda Yapı Kredi kalitesiyle harika bir kitap daha raflarda,
eh bize de alıp okumak kalıyor.  ;)
Darkwood Sakinleri..

hennessy

hennessy

Normalde Superman'ı pek sevmem. Ama bu hikayeyi çok sevdim.

Tüm mevsimlerden sonra okuduğum en sağlam Superman hikayesi diyebilirim.

Alıştığımız karakteri Rusların gözünden çok sağlam anlatmış yazar.

Sanırım bu hikaye ile Batman ve Superman ilk defa çatışmaya başladı. Yani düşman oldu. Yanlışım var ise düzeltin.

Böylece efsane iki karakter bir çok hikayede ters düştüler. Bu iyi mi kötümü takdir okuyucunun.

Benim için iyi ve bazen çok kötü ki bu kitaptaki çok kötü idi.

7,5/10

dean

Her gün bir sayı okuyarak sabah macerayı bitirdim.(Yazıda minik spoilerlar olabilir.) Öncelikle çok beğendim. Beklediğimden çok farklı bulduğumu da belirtmeliyim. Ben Superman'in kişiliğinde de bazı değişimlerin olacağını beklerken, bildiğimiz Superman karakterizasyonunu görmek biraz şaşırttı ve mutlu etti. Mark Miller, Superman'i hem bildiğimiz değerlerini çok doğru şekilde yansıtıyor hem de bu değerlerin üzerinden çevre faktörünün ne kadar etkileyici olduğunu sorgulamayı başarıyor. Sorgulama demişken çizgi romanı okurken ince ince verilen politik göndermeleri takip etmekte çok keyifli.

Ben bu derece diğer DC karakterlerinin de hikayeye girmesini beklemiyordum. Ama Miller bu konuda da çok başarılı bir iş çıkarmış. Başta Lex Luthor olmak üzere, Batman'in, Wonder Woman'ın, Hal Jordan'ın ve Brainiac'ın bu evrene uyarlanmış halleri son derece başarılı. Her şey yerli yerinde.

Çizgi romanın Superman ile Lex Luthor ilişkisini de yeni bir boyuta çektiğini söyleyebiliriz. Lex Luthor çizgi romanda iyi bir karakter gibi hareket etse de aslında durum biraz farklı. Bu da yine bizi Miller'ın yeni Superman'i tasarlarken özünü korumayı başardığı noktaya getiriyor. Dışardan bakıldığında nasıl ki Superman kötü ama içeriden iyi ise. Lex Luthor içinde dışarıdan iyi, içeriden kötü gibi bir durum söz konusu. Bu Lex Luthor, aslında ahlak felsefesi dahilinde incelenebilecek bir karakter. Yaptığı hareketler aslında sonuç olarak iyilik getiriyor. Ama bu hareketlerin ortaya çıkışında bir iyilik niyeti yok. Bu da karakteri sorgulamaya açık ve son derece üç boyutlu hale getiriyor. Benzer bir durum elbette Superman içinde geçerli.

Sözün özü genel itibariyle çok başarılı bir çizgi roman olduğunu düşünüyorum. Superman'i seven sevmeyen herkes rahatlıkla okuyabilir.

hanac

Genel olarak beğenilmiş. O zaman ben de listeme ekleyeyim.

Nightrain

Ben bayıldım. Gerçekten çok iyi bir hikayeydi. Superman sevmeyenler bile ayıla bayıla okuyabilir bence.

worldman

Oldum olası Superman'i sevemedim. Ama bu kadar olumlu yorumdan sonra okumak gerek diye düşünüyorum :)