Batman - A Death In The Family

Başlatan pizagor, 09 Aralık, 2009, 22:20:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Jim Starlin'in yazdigi, Jim Aparo'nun çizdigi ve Mike Decarlo'nun çiniledigi 'A Death In The Family' en iyi Batman hikayeleri arasinda her zaman kendine ilk 25'te yer bulan bir hikaye...

Acaba neden?

Jason Todd'un (Jason Todd, Dick Grayson'in Robin'likten yas haddinden dolayi emekli olmasindan sonra ardilligini üstlenen kisi) ölümünü anlatan dramatik bir öykü olmasi midir bunun sebebi?

Ya da Jason Todd'un ihanetle sonlanan masumane arayisi mi?

Yoksa bu affedilemez ihanete ragmen Jason Todd'un beklenmeyeni yapmasi mi (ya da bir kahramandan, bir sövalyeden bekleneni yapmasi mi)?

Henüz bugünkü karizmasi olusmamis, siradan psikopat acimasiz bir katil olarak gösterilen Joker mi?

Dramatik ögelerin olabildigince kullanilmasina ragmen hikaye vasatin ötesine geçemiyor. Entrika olmayinca dünyanin en büyük dedektifinin öyküsü sönük kaliyor.

Hikayenin siradanliginin yanisira çizimlere baktigimda da Jim Aparo'nun bir miktar cimri davranmis oldugunu gördüm. O etkileyici kapakla tezat olusturacak sekilde sayfa çizimleri oldukça yalin, okurken sanki birseyler eksikmis duygusuna kapiliyor insan. Rahmetli Oguz Aral'in meshur lafini bir miktar egip bükerek diyorum ki insan biraz da gereksiz tarama görmek istiyor...

Ayrica Bruce Wayne, çocuk yastaki Jason Todd, hatta Clark Kent sanki hep ayni kisi gibi çizilmis. Sadece buklelerde biraz farklilik var o kadar. Yüz ve ifade yaratmada çok zayif buldum Jim Aparo'yu.

Yine de bu hikayeyi okumasaydim bunlardan mahrum kalacaktim diyecegim birkaç husus var elbette :

Birincisi müthis güzellikteki kapak...

Ikincisi, hikayenin ilerleyen bölümlerinde Joker'in bizzat Humeyni tarafindan Birlesmis Milletler Iran elçisi olarak görevlendirilmesi ve diplomatik dokunulmazlik kazanan Joker'e karsi Batman'in onca intikam arzusuna ragmen elinin kolunun baglanmasi. Joker'i bedevi benzeri bir kilikta Birlesmis Milletler'e girerken görmek çok garip ve bir o kadar da eglenceli geldi bana.

Üçüncüsü, Gotham Chicago'yla, Metropolis ise New York'la özdeslestirilir hep. Ama gördüm ki DC evreninde ayrica New York da yer aliyormus.

Dördüncüsü ise beni etkilemesi bakimindan ilk sirada. Editör Dennis O'neil'in kitabin sonunda yeralan yazisini okudugumda sunu ögrendim. Bu hikayenin bir bölümü seçenekli olarak hazirlanmis ve hikayenin belirli bir asamasinda (Hikayeyle ilgili ayrintilari vermemeye gayret ederek sadece patlamada henüz Robin'in ölüp ölmedigi belli degilken diyeyim) okuyuculara dönülmüs ve Jason Todd yasasin mi yoksa ölsün mü diye sorulmus, tabi o zamanlar internet falan yok, okuyuculardan telefonla oylarini bildirmeleri istenmis. 36 saat süren oylama sonrasi 5271 "Hayir ölmesin" oyuna karsilik 5343 "Evet ölsün" oyu galip gelmis ve bu karakter öldürülmüs. Zaten Dennis O'neil söyle basliyor yazisina :

Harika çocugu biz degil okuyucular öldürdü... (At least a dozen times I've had to protest, "We didn't kill the Boy Wonder. The readers did.")

Son not olarak Jason Todd'un okuyucular tarafindan sevilmemis bir karakter oldugunu da belirtmekte fayda oldugunu düsünüyorum.

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Gambit

Batman - A death in the family yillar once yanilmiyorsam millyet cocuk un eki olarak kucuk kuse kagit ve renkli bir baskida yayinlanmisti.

Sanirim 2 sayida tamamlanmisti. Hatirlayan var mi ?

V

Bando dergisinin eki olarak yayinlanmisti."The Killing Joke" un hemen ardindan yayinlanmisti...
"İstemem,eksik olsun.."

pizagor

Alıntı yapılan: judas2099 - 10 Aralık, 2009, 00:48:46
Bando dergisinin eki olarak yayinlanmisti."The Killing Joke" un hemen ardindan yayinlanmisti...

Hangi yildi hatirliyor musunuz acaba?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Alperen

Bando dergisi 90-95 arasi bir tarihte basilmis olmali. Satin almistim  ::). Jason Batman'de ilk olarak Batmobilin tekerleklerini calan bir hirsiz olarak gozukmustu. Yapilan oylamada hirsizlik gecmisinden dolayi pek cok okuyucu oldurulmesini istedi. Ardindan kisa bir sure sonra 3. bir Robin, bu sefer bir bilgisayar dahisi efendi bir cocuk ortaya cikti. Infinite crisis isimli macera civari 2. Robin tekrar canlandirildi. Ama bu sefer kizgin ve daha kotu karakterli biraz kafayi yemis bir karakter olarak. Su anda hayattami bilmiyorum. Hosca kalin.

Carnage

Alıntı yapılan: Alperen - 10 Aralık, 2009, 20:07:04Infinite crisis isimli macera civari 2. Robin tekrar canlandirildi. Ama bu sefer kizgin ve daha kotu karakterli biraz kafayi yemis bir karakter olarak. Su anda hayattami bilmiyorum. Hosca kalin.

Su an hala hayatta. R.I.P'de Bruce Wayne kaybolduktan sonra Battle for the Cowl'da ben Batman'im diye ortaya çikti.

rumar80

Aslında Jason Todd'un sorunlu biri olduğu A death in the family'den önce gösterilmeye başlanır.

Hatta bir macerada genç bir kıza tecavüz eden ve diplomatik pasaport nedeniyele dokunulmazlığı olan bir büyükelçinin oğlunu balkondan attığı bile ima edildi.

Ayrıca "A death in the family"'nin bir diger önemi de Jason'ın kaderini okurlara bırakmasıdır.
  Seri dört bölümden oluşur. İlk iki bölüm sırasında okurlara bir telefon numarası verilir ve Jason ölsün mü, ölmesin mi sorulur. Sonuca göre iki alternatif son vardır. Oylama sonrası okurlar Jason'ın ölmesine karar verirler ve Jason o an için ölür.

İnteraktif comic te bu olsa gerek

Carnage

Jason'in kaderini okurlara biraktil ama sonuç olarak okurlarin verdigi karari begenmedi Dc. ;D

rumar80

Bence sadece karari begenmemek degil DC'nin yaptigi, tüm comic yapimcilari bunu yapiyor. Tikandiklari bir anda okuyucuyu yerinden ziplatmak, tekrar ilgi ekmek için A) Ana bir karakteri öldürüyorlar, B) Beklenmedik bir karakteri kötü yapiyorlar ve C) Öen birinin ölmedigini ortaya atiyorlar.
   Jason Todd'a yapilan da bu bence. Yenibir hareket için yapildi. Tipki Marvel'in 1945'ten beri öldügü sanilan(!!!!!) Bucky'i canlandirip Captain America yapmalari gibi ki bence bu Jason Todd'un dönüsünden çok daha etkili ve iyi olmustur.

Carnage

Bucky'nin dirilmesi Jason'in dirilmesi kadar komik degil ve zaten bunu yillardir bekliyorduk hepimiz. Eskiden cesedi görmüyorsam öldügüne inanmam,simdi ceseti yansa bile bir sey degismiyor(Resurrection of Ra's Al Ghul)

Ras Al Ghul

Keşke Dc comics böyle bir hikayeyi olduğu gibi bırakıp jason U ölü tutsaydı :'(

rumar80

Marvel'dan farklı olarak DC kahramanlarının yanına yancı (sidekick) olarak genç bir kahraman vermekten yıllardır hoşlanmıştır. Aqualad, Kid Flash, Speedy, Wonder Girl gibi. Hatta bu genç kahramanların bir arada oldukları Teen Titans diye bir de grup kurmuştur. Ama bu kahramanların hiçbiri Batman ile bütünleşen Robin karakterinin üzerine çıkamamıştır.
   Bir çoğumuzun da bildiği gibi ilk Robin Richard "Dick" Grayson'dır. Ailesi ile birlikte sirkte trapez gösterisi yapan küçük Dick, anne ve babasının gösteri sırasında sabotaj sonucu kesilen ipin kopması ile ölmelerini görmek zorunda kalmıştır. Bu gösteride seyirci olarak bulunan bir kişi daha vardır: Bruce Wayne. Bruce çocuğun çektiği acıyı kendi de yaşadığı için onu himayesi altına alır ve kısa süre sonra da gizli kimliğini açıklayarak suçla savaşında kendisine ortak yapar.
   Robin yıllarca Batman efsanesinin bir parçası olarak okuyucu karşısına çıkar. Aynı zamanda Teen Titans ekibinin de liderliğini yapmaktadır. Ama yıllar geçtikçe Dick Grayson büyür ve "çocuk" kahraman olmaktan çıkar. Bu da Batman için değişiklik zamanı geldiğinin bir göstergesidir. Değişikliğin adı da Jason Todd'dur.
     Azap yolu (Road To Perdition)'nun yazarı Max Allan Collins kısa bir süre Batman'in maceralarını da yazar. Batman'in 408. sayısında yaptıkları bir kavga sırasında Dick Grayson Joker tarafından vurulur. Genç adam ölümden döner. Bu durum Batman'i yanında genç bir ortak ile dövüşmenin riskleri konusunda uyandırır ve Dick'i itirazlarına rağmen Robin olmaktan azat eder. Dick Robin olmasa da suçla savaşına devam edecek ve kendine Nightwing diyecektir.
    Aynı sayı içinde Batman ailesinin öldürüldüğü yerde devriye gezerken Batmobil'in tekerlekleri bir çocuk tarafından çalınır. Batman suçluyu takip eder. Bu çocuk annesi yeni ölmüş, babasının nerede olduğu belli olmayan (sonradan Two face tarafından öldürüldüğü ortaya çıkacaktır), bu nednele de tek başına yaşamak zorunda kalan Jason Todd'dur. Batman birlikte yaşadıkları bir macera sonrası (Bilka Superman'de yayınlandı) bu çocuğa kol kanat germeye karar verir. Kısa süre önce genç bir ortağın taşıdığı riskler dolayısıyla Dick ile ayrıldıklarını sanki unutmuş gibi Jason'ı Wayne malikanesine getirir ve gizli kimliğini açıklayarak onu Robin olarak eğitmeye başlar.
   Ancak potansiyeli ne kadar yüksek olursa olsun Jason yavaş yavaş sorunlar çıkarmaya başlar. Sık sık Batman'in emirlerine itaat etmeyip kafasının dikine gitmektedir. Diplomatın Oğlu adlı macerada, genç bir kıza tecavüz eden ancak diplomatik dokunulmazlık nedeniyle kurtulmak üzere olan birinin ölümünden sorumlu olduğu ima edilir. Tüm bu olaylar Batman'in 50.yılı olan 1988'de yayınlanan başlıktaki maceramıza bizi getirir.

Yazının devamı Moz Dede'den Masallar'da
    rumar80.blogspot.com.tr
  Okur ve yorum yaparsanız sevinirim

Mrtekin

Karakterlerin kökenini merak ediyordum; çok güzel bir inceleme olmuş, ellerinize sağlık.

Jason Todd'un annesi de depodaki patlamada ölmüş mü?
They drew first blood...

rumar80

alan ford

Abi bu özetler çok kıymetli , özellikle benim gibi konuya hakim olmayıp , kısıtlı türkçe litaratürle yetinmek zorunda kalanlar için . Bi de bu ilk Robin bir ara Batman yerine geçiyor muydu beli kırıldığında yoksa o başka biri miydi? Benim hafızam yetmez ama Umar'ın hafızası ormanda on fil gücündeymiş diyorlar  ::)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir