Açık Artırma ile Çizgi Roman Satışı- Kafamdaki Soru İşaretleri

Başlatan can amca, 15 Eylül, 2018, 00:47:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

can amca

Arkadaşlar merhaba

biliyorsunuz Açık Artırma ile satış yapan siteler var internette. İsmini vermiyorum. Yine biliyorsunuz şu anda uluslararası bir şirket tarafından satın alınmış olan Türkiye'nin ilk açık artırma sitesi açık artırmada dönen "oyunlar" nedeni ile bu formatı bırakmıştı.

Şimdi bu yeni türeyen sitelerde yine aklımın almadığı işler oluyor. Eski kitap satan sitelerde 5 TL'ye rahatça satın alınabilecek çizgi romanlar (Arayınca bu fiyattan onlarca çıkıyor) bir sitede açık artırma sonucu 15 TL'ye satılıyor. Hadi örnek te vereyim İnkılap Yayınları'nın Red Kit kitapları. Bir de buna %20 komisyon eklenince oluyor sana 18 TL. Bu konuyu kafam almıyor. Eğer ÇR meraklısı bir kişi ise bunu alan tüm siteleri takip edip en uygun fiyatı bulması lazım değil mi? Nasıl oluyor da insanlar değerinin üç katına alıyor bu kitapları? Açık artırmanın heyecanı diyeceğim ama o da bir, iki kitapta olur. Her kitapta nasıl oluyor bu?

Bu konudaki düşüncelerinizi duymak isterim. Ben kendi aklımla bir açıklama bulamadım.

hanac

Bu konuları ben de merak ediyorum.

Yardımcı olacak arkadaş varsa sevinirim.

Animvader

Açık artırma ile satış yapan site kaldı mı? Abilerimiz biraz daha açık olup site ismi falan verseniz de incelesek ???  :D

darbove

Muhtemelen pera mezattan bahsediyorsunuz. Bence tamamen arz talepten kaynaklanıyor. Eski fasikülvari zagor teksler için evet fazla bir başlangıç fiyatı var. Onun dışında normal ciltler için uygun denebilir. zamanında arkabahçenin renkli x-men ciltlerini ucuza kapatmıştım ordan.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

alan ford

plak işinde de bu böyle, açık arttırmanın adrenalini, piyasa madrabazlıkları, eş dostun fiyat yükseltmesi falan daha önce 150 liradan satılamamıi plak 250'ye gidiyor. Açık arttırma bilginize, görgünüze ve nefsinize hakim olarak girelebilecek bir sistem, yoksa çok kolay maniple edilebiliyor
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Mister NO

Ne yazık ki bu tür sitelerde manipülasyon çok fazla yapılıyor.

Piyasa fiyatını tespit etmek için bazen kendi kendine alan satanlar bile olmuştu zamanında.

Nadir bulunan kitaplarda da bir kaç anlaşmalı açık arttırma sonrası okurları bu kitabın piyasası xxx TL şeklinde ikna etme denemeleri de oldu.

Bazı okurlar gerçekten piyasayı bilmiyor, bazıları açık arttırma hırsına kapılıyor olsa da bunların sayısının çok olduğunu düşünmüyorum.

darkwood

Evet açık arttırmalarda manipülasyon en sıkıcı konu, özellikle 2006-2010 arası açık arttırmada bayağı bir para götüren ve manipülasyona çok açık olan G.G.den bu yüzden üyelikten ayrılmıştım.
Bunun yanında koleksiyoncular ve biriktiriciler yeniden basılan klasik seriler ile  zamanla eksiklerini kapattılar.
Online okunan çizgi romanlar, satış sitelerinin yüksek komisyon oranları, yine sitelerin dükkan ve listeleme ücretleri ile açık arttırma başlangıç fiyatları da yükselince açık arttırma iyice değerini yitirdi.
Darkwood Sakinleri..

nocardia

Ben de mezat sitesini takip ediyorum, piyasa fiyatından satılıyor çizgiromanlar.