Kendimi enayi gibi hissettiren gerçekler

Başlatan altay1944, 21 Nisan, 2017, 11:38:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altay1944

Tam bir çizgiroman hastası diye tanımladığım ben her çıkan çizgiromanı zamanında almaya özen gösteririm.Ama sonraları birileri çıkar 25 tl etiket fiyatına aldığım açıkcası destek veridiğim bu yayını yarı fiyatına dahası indirim puanın varsa dahada ucuza satınca şekerim fırlıyor.Neyden mi söz ediyorum Gizlitarih kitaplarından...Arkadaş zamanında o fiyattan satsanda daha fazla okuyucu alsa olmaz mı?Şeytan diyor alma zamanında ne halleri varsa görsünler.
http://www.idefix.com/Kitap/Gizli-Tarih-Cilt-1/Pecau/Cizgi-Roman/urunno=0000000709433
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

yidar

Evet haklisiniz  ciktiginda yüksek fiat daha sonra indiriyorlar. Bu arada gizli tarihi okuyanlardan yorum alsam da ona göre alıp almama arasında kaldim

Nightrain

Amerikalıların 10-15 dolara aldıkları çizgi romanlara daha fazla para ödemek.

Tabii ben burada yayıncıları suçlamıyorum. Dolar/Euro istenen seviyede olsa, daha ucuza alabilirdik.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

worldman

Ben seriyi takip ediyorum sirf frankafon diye.ama hikayenin bazi yerleri aceleye gelmis gibi pat diye basliyor ya da sonlaniyor .yalniz cizgiler cok guzel.

darbove

arkabahçe eski basımların çok fazla değer biçilmesi :D
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Animvader

İşin kötü tarafı bunu hepimiz yalnızca başımıza geldiği zaman dillendiriyoruz.Zamanında ÇD'nin Kull kitabını çok ucuza satması hakkında bunu yazdığımda kimseden ses çıkmamıştı.Halbuki sesimizi çıkarsak piyasayı belirleyen alıcılar olarak böyle durumların önüne geçebiliriz.

yidar

Teşekkür ederim

Alıntı yapılan: worldman - 21 Nisan, 2017, 12:25:58
Ben seriyi takip ediyorum sirf frankafon diye.ama hikayenin bazi yerleri aceleye gelmis gibi pat diye basliyor ya da sonlaniyor .yalniz cizgiler cok guzel.

darbove

Sandman 1-2-3 %50 indirime almıştım önemli olan sabır, sabırla bekledikçe önümüze mutlaka güzel bir fırsat çıkıyor. Hele ki kondisyon ve 0 takıntısı yoksa deme keyfine. :D
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Kauss

Bunun birde farklı versiyonu var. Örneğin etiket fiyatı 35 TL iken üstüne yeni etiket basıp 40-45'e filan satılması ( Baskısı olmayan seriler değil, gayet her yerde bulunan sayılar). Kur artıyor, çizgi roman dükkanlarına destek olayım diye son 3 alışverişimi özellikle gidip çizgi roman dükkanlarından yaptım, zararlı çıktım. Normal fiyattan fazla para ödeme, 0 indirim... Sonra çizgi roman satış noktalarına destek olalım.

Animvader

Alıntı yapılan: Kauss - 05 Eylül, 2018, 09:31:59
Bunun birde farklı versiyonu var. Örneğin etiket fiyatı 35 TL iken üstüne yeni etiket basıp 40-45'e filan satılması ( Baskısı olmayan seriler değil, gayet her yerde bulunan sayılar). Kur artıyor, çizgi roman dükkanlarına destek olayım diye son 3 alışverişimi özellikle gidip çizgi roman dükkanlarından yaptım, zararlı çıktım. Normal fiyattan fazla para ödeme, 0 indirim... Sonra çizgi roman satış noktalarına destek olalım.

Yeni kitapların eskisine göre pahalı basılmasını anlıyorum, ama zaten kitapçılarda, depolarda duran kitapların yenilerle aynı fiyata çekilmesi bende rahatsızlık oluşturuyor.Bu dediğiniz gibi sadece dükkanda değil, internette de fiyatlar guncelleniyor.

Tabi yayıncı  dolarla borçlandık, yeni basacagimiz kitapların parasını çevirmemiz lazım gibi şeyler diyebilir ama zaten basılmış, olduğu yerde duran bir kitaba zam gelmesi satılmasını daha da zorlaştırıyor aslında. Sonuçta her kitabı çıktığı an alamıyoruz. Tam dur alayım dediğimiz anda da fiyat artışı olunca, bazı kitapları elemek zorunda kalarak aslında daha az kitap alıyoruz. Keşke kendi giderlerinin artışı yaninda, insanların alım gücünün azalmasını da hesaba katsa yayınevleri.

Thunderbird

Merhaba,

Bu konuda birkaç şey söylemek istedim. Bir kere etiket artışı çok büyük ihtimalle yayıncının fiyat artışı üzerine yapılmıştır. Çizgi roman dükkanının kafasına göre artırması düşük bir ihtimal.

Neden eldeki mala zam yapılıyor meselesi ise tamamen ekonomik bir mesele. Yayıncı, her kitaptan belli bir gelir bekler, (o da kitap satarsa)  bu gelirle işletmesini döndürecek, bir sonraki kitabın parasını çıkaracak ve kendisi para kazanacak. Bir yılda %80 kağıt maliyeti artmışken yayınevi şu an sattığı kitaptan elde ettiği gelirle bir sonraki kitabın parasını çıkaramaz hale gelmiş durumda. Dolayısıyla kitabın sattığını ve yayıncısının kar ettiğini varsaysak bile yayıncı cebinden para koymak zorunda kalacak bir sonraki kitabı basarken. Buna da her yayıncının gücü yetmeyebilir, gücü yetenler için bile uzun süre sürdürülebilir bir durum değil. Zira sürekli sermaye aktarmak gerekir yayınevine.
Kitabın baskı masrafı çoğu kağıt kaynaklı olmak üzere 1 yılda %60-70 artmışken kitaplar bu oranda zamlanmadı, bu da tüm artışı tüketicinin yüklenmediğini net olarak gösteriyor. Bu yükü yayıncılar da uzun süre çekemez, kademe kademe yansıyacak. Üstelik üretici enflasyonunun resmi rakamlarla %30'u bulduğu bir ortamdayız,. Yayınevi sattığı kitabın parasını dağıtıcıdan ortalama 6 ayda alıyor ( o da alabilirse), dolayısıyla gelirinin ciddi oranda eridiğini görebilirsiniz.

Bir de bu açıdan bakmakta ve döviz kurunun bir kere daha benzer bir artışta bulunması halinde bazı yayınevlerinin topu atacağını görmekte fayda var diye düşünüyorum.

Selamlar, sevgiler

Ahmet Oktay

Alıntı yapılan: Kauss - 05 Eylül, 2018, 09:31:59

Alıntı yapılan: Animvader - 05 Eylül, 2018, 10:24:56
Yeni kitapların eskisine göre pahalı basılmasını anlıyorum, ama zaten kitapçılarda, depolarda duran kitapların yenilerle aynı fiyata çekilmesi bende rahatsızlık oluşturuyor.Bu dediğiniz gibi sadece dükkanda değil, internette de fiyatlar guncelleniyor.

Bunu en çok Lal'in yaptığını düşünüyorum. Yapan kim olursa olsun bu durum beni de oldukça rahatsız ediyor ve zaman zaman yayından da uzaklaştırıyor.

Animvader

Alıntı YapNeden eldeki mala zam yapılıyor meselesi ise tamamen ekonomik bir mesele. Yayıncı, her kitaptan belli bir gelir bekler, (o da kitap satarsa)  bu gelirle işletmesini döndürecek, bir sonraki kitabın parasını çıkaracak ve kendisi para kazanacak. Bir yılda %80 kağıt maliyeti artmışken yayınevi şu an sattığı kitaptan elde ettiği gelirle bir sonraki kitabın parasını çıkaramaz hale gelmiş durumda. Dolayısıyla kitabın sattığını ve yayıncısının kar ettiğini varsaysak bile yayıncı cebinden para koymak zorunda kalacak bir sonraki kitabı basarken. Buna da her yayıncının gücü yetmeyebilir, gücü yetenler için bile uzun süre sürdürülebilir bir durum değil. Zira sürekli sermaye aktarmak gerekir yayınevine.

Baştan söyleyeyim ne yayıncılık ne de herhangi bir ticari deneyimim var, o yüzden benimki tamamen mantık yürütme.

Benim anlamadığım nokta şu, baskı maliyetleri arttığı için yeni basılacak kitaplar zaten zamlı fiyattan çıkıyor. Yani dolar kurunu ve maliyetleri zaten okuyucuya yansıtıyor yeni bastığı kitapta. Ama eski bastığı kitaba da zam yapınca, ikisi de satılırsa aslında hiç de fena olmayan bir şekilde kara geçmiş oluyor. Çünkü eski kitabı bugün sattığı fiyattan düşük maliyetle bastı. Kaldı ki piyasadan çok iyi biliyoruz ki bir kitap iyi satmadıysa zaten devamı gelmiyor, yani genelde alıcısı olan seriler basılıyor. Yine aslında eski kitaba zam yaptığınız an aslında potansiyel satış adedini de aşağıya çekerek belki de oradan elde edeceğiniz girdiyi azaltmış oluyorsunuz.

Yani demek istediğim yayıncıların zaten zor olan durumlarının zorlaştığını anlamakla birlikte, bu yaptıklarının aslında piyasayı bir kısır döngüye sokacağını ve nihayetinde çok satan Batman, bazı mangalar vs. dışındaki kitapların hiç basılamayacağı bir döneme gireceğimizi düşünüyorum.

nocardia

Yayıncı da elindeki parayı döndürebilmek adına yapıyordur bu fiyat artışını, adam kazandığı paradan basacak yeni kitapları, kira ödeceyecek vs... yani TL ile kazandığı diğer para birimleri ile olan giderlerini karşılamayabiliyor.

Animvader

Alıntı yapılan: nocardia - 05 Eylül, 2018, 23:14:12
Yayıncı da elindeki parayı döndürebilmek adına yapıyordur bu fiyat artışını, adam kazandığı paradan basacak yeni kitapları, kira ödeceyecek vs... yani TL ile kazandığı diğer para birimleri ile olan giderlerini karşılamayabiliyor.

Peki diyelim ki bir süre sonra dolar düştü, şu an yüksek kurdan basılan kitapların fiyatı değişmez, peki daha önceden basılıp maliyetler arttı sebebiyle zam yapılan kitapların fiyatında indirime gidilir mi?

Benim demek istediğim şu, bir kitap diyelim 20 lira olsun bunu 5 kişi alıp 100 lira girecekken, zam yapıp fiyatı 25'e çekip 2 kişi almaktan vazgeçince 75 lira girecek yayıncının kasasına. Vatandaşın alım gücünün  düştüğünün hesaba katılması lazım böyle durumlarda.