Batman: Bitmeyen Cadılar Bayramı (The Long Halloween) - JBC Yayıncılık

Başlatan dean, 22 Nisan, 2017, 23:54:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

peder clemente

"Dark Victory" ve "Haunted Knight" 'ın basımı hususunda verdiğiniz gerekçeli bilgi için teşekkürler Sevgili Jedmau.Ajandama yıl sonu için not aldım.Umutla bekleyeceğim.Dark Victory, The Long Halloween'ın devamı gibi.

nicholaihel

Henüz bölüm üç noel'deyim. Hikaye güzel gidiyor ama...

Özellikle renkledirmelerde, renklendirmelerin (varsa) beyaz konturlarla birleştiği noktalarda bir sürü karede pikseller sayılıyor ve çizgi roman gibi görsel bir sanat için rahatsız edici. Orijinali incelemedim. Normal mi, bendeki baskı ile mi alakalı, yerli edisyondaki küçültmeden dolayı mı acaba?

Jedmau

Alıntı yapılan: nicholaihel - 18 Ocak, 2018, 14:37:11
Henüz bölüm üç noel'deyim. Hikaye güzel gidiyor ama...

Özellikle renkledirmelerde, renklendirmelerin (varsa) beyaz konturlarla birleştiği noktalarda bir sürü karede pikseller sayılıyor ve çizgi roman gibi görsel bir sanat için rahatsız edici. Orijinali incelemedim. Normal mi, bendeki baskı ile mi alakalı, yerli edisyondaki küçültmeden dolayı mı acaba?

Kitabın yaklaşık 40 sayfası baya düşük kalitede gelmişti , daha sonra yeni dosyalar gönderildi. Dijitallerin genelinde bir sorun var.

Daha önce başka bir yerde yazdığım gibi bu tarz eski yayınlarda dijital dosyalar sorunlu olabiliyor. Eğer bir örnek varsa bana özel mesaj atarsanız dijitalin o kısmı ile karşılaştırıp size dönüş yapabilirim.

Sevgiler
Ertan

veliokulan

bildiğiniz üzere ülkemizde basılan çizgi romanların digitalleri bağlı olduğu çizgi roman firmasından digital yolla tarafımıza teslim edilmektedir. ve bu digitaller çizgi romanın basıldığı ilk dönemin teknolojilerine göre hazırlanmaktadır. örneğin Batman: The Long Halloween adlı çizgi roman 1996 yılı basımı bir eserdir. ve bu kitap için bize gelen digital QuarkExpress 3 versiyonunda (release date 1990) ve elinizde tuttuğunuz her bir sayfa 5 ayrı PLATE olarak geldi. bilmeyenler için PLATE'in acıklamasını yapmak gerekirse; baskı için kullanılan resimler CMYK formatındandır (4 plate ve tek bir dosya) fakat bu gelen resimler c+m+y+k+çinileme (balonlama) plateleri olmak üzere 5 ayrı dosya şeklindeydi. yani 376 sayfalık kitap için 1504 ayrı dosya (plate + ve extralar) geldi.

quark express 3 kurulamadığı için (yeni versiyonunda export etme şansımız yok) bunları birleştirme işini manuel olarak yaptık. bu montaj işlerini yaparken bizde sizin gibi bu kalite farkı olan sayfaları farkettik. ama baştada dediğim gibi tek sorumluluğumuz gelen digitalleri üzerinden bir deformasyon yapmadan basmaktır. yoksa 1-2 efekt ile o kırıkları temizleyebilirdik. siz değerli forum üyelerinin gözünden kaçtığını farkettiğim bir örnek ile daha iyi anlayacağınıza eminim. yine JBC firması tarafından basılan ve yine benim yaptığım Batman: Gotham by Gaslight cildinin (ilk basım tarihi 1989) içinde 2 farklı hikaye var. bu iş için gelen digitallerin ilk hikayesi digital formattayken ikinci hikaye fransız edisyonunun BİLGİSAYAR TARAMASI (evet bildiğiniz tarama) idi. farkı anlamak için hiçte "lüp" kullanmanıza gerek kalmayacak kadar fazla noktalar var ikinci hikayede. orjinal cilt ile farklılık olabilse bile bizim bunun için yapabileceğimiz birşey olmuyor.

yani kısaca gelen neyse onu basıyoruz.

okuduğunuz eserdeki sıkıntıları bizimle paylaştığınız için dikkatli gözlerinize teşekkür ederiz.

saygılarımla
veli okulan

Nightrain

Rahat bi 10 kere daha okunacak kadar iyi bir hikaye. Katilin kimliği kafamı allak bullak etti. :D Dark Victory ve Haunted Knight'ın da basılacak olması çok güzel.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

xmenac

-brendon-

Sonuna kadar merak uyandıran harika bir hikaye,eski yayınların devamı inşallah gelir teşekkürler JBC

nicholaihel

Jedmau Bey'in ilgisine ve cevaba teşekkürler. Bazı örnek görselleri ilettim ve veliokulan'dan detaylı bir cevap geldi.

Bu işi ve bu kahramanları seven bir yayıncının da böyle bir sonuç istemeyeceğini düşünerek hüsnü zan ile yaklaşıyorum elbette yerel yayıncımıza. Ama bir taraftan da DC gibi bir firmaya (durum bu ise) olanları yakıştıramıyorum. Formatlar, taramalar bahane olmamalıydı. 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivalinde 1965 yapımı M. Erksan'ın Sevmek Zamanı restore edilmiş haliyle tekrar yayınlanacak. 1996 yılına bizi geri döndüren bir çizgi romanın dijitallerinin böyle sorunlu olmasına ne desem bilemedim...

Teknik aksaklıkları bir tarafa bırakırsak... Hikayesiyle, çizimleriyle, (benim her zaman sevdiğim bir durum olmasa da burada memnun kaldığım) bol kötü adamları, karakterleriyle gerçekten namını hak eden bir esermiş. Böyle ayakları yere basan polisiye hikayeleri daha çok seviyorum. İtalyan aileler, buram buram Scorsese, Coppola kokan bir atmosfer...

Tim Sale'in (teknik aksaklıklar asabımı bozsa da ^^) siyah beyazı, kontrastı ve gölgeleri şahane kullanan keskin çizimlerini de hayli beğendim. Bir parça da Eduardo Risso'nun çizimlerini hatırladım. Tabi ki ona nazaran daha sofistike çizgilere sahip.

New 52'ler, one shot'lar dahil türkçe okuduğum en güzel Batman hikayeleri arasında yer aldı.

Jedmau

Alıntı yapılan: nicholaihel - 22 Ocak, 2018, 00:09:58
Jedmau Bey'in ilgisine ve cevaba teşekkürler. Bazı örnek görselleri ilettim ve veliokulan'dan detaylı bir cevap geldi.

Bu işi ve bu kahramanları seven bir yayıncının da böyle bir sonuç istemeyeceğini düşünerek hüsnü zan ile yaklaşıyorum elbette yerel yayıncımıza. Ama bir taraftan da DC gibi bir firmaya (durum bu ise) olanları yakıştıramıyorum. Formatlar, taramalar bahane olmamalıydı. 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivalinde 1965 yapımı M. Erksan'ın Sevmek Zamanı restore edilmiş haliyle tekrar yayınlanacak. 1996 yılına bizi geri döndüren bir çizgi romanın dijitallerinin böyle sorunlu olmasına ne desem bilemedim...

Teknik aksaklıkları bir tarafa bırakırsak... Hikayesiyle, çizimleriyle, (benim her zaman sevdiğim bir durum olmasa da burada memnun kaldığım) bol kötü adamları, karakterleriyle gerçekten namını hak eden bir esermiş. Böyle ayakları yere basan polisiye hikayeleri daha çok seviyorum. İtalyan aileler, buram buram Scorsese, Coppola kokan bir atmosfer...

Tim Sale'in (teknik aksaklıklar asabımı bozsa da ^^) siyah beyazı, kontrastı ve gölgeleri şahane kullanan keskin çizimlerini de hayli beğendim. Bir parça da Eduardo Risso'nun çizimlerini hatırladım. Tabi ki ona nazaran daha sofistike çizgilere sahip.

New 52'ler, one shot'lar dahil türkçe okuduğum en güzel Batman hikayeleri arasında yer aldı.

Scanler hakkında dediklerinize katılıyorum , bazen yazıyoruz sorunları inanmayanlar oluyor ama bu zamanda bile oluyor maalesef.

İnşallah düzelecek.

İlginize teşekkür ederim.

seastar1000

Kitaba biraz geç başlayabildim Dün başlamıştım bugun oldu kitap bitene çok beğendim herşeyiyle çok güzel hem kitap hem baskı fakat birşeyi merak ettim ki kimse bahsetmemiş kitapda sayfa numaraları yok özel bir sebeplemi konmadı acaba son sayfalarda ki ek cizimlerde bu çizim şu sayfadan sonra olacaktı yazılmış da o sayfayı bulmak bi dert bir bir sayfa saymak zor oluyor

egeman45

Şu ana kadar Türkçe olarak okuduğum en iyi Batman hikayesi 'Bitmeyen Cadılar Bayramı' oldu. Gerçekten de insanların en iyi Batman çizgi romanları arasında gösterdiği kadar varmış. Muazzam bir kurgu son sayfalara kadar heyecanınız hiç eksilmiyor, ilerleyen zamanlarda tekrar tekrar okunacak bir eser kesinlikle.Batman villain larını tek tek görmek çok hoştu.Tek eksi yanı çizimleri maalesef, yılına göre normal kabul edilebilir tabii ki. Bizlere böyle bir eseri Türkçe olarak okuma fırsatı sunduğu için Jbc'ye de ayrıca teşekkürler.

galeme

Batman'in özellikle dedektif yanının ön plana çıktığı harika bir eserdir. Güncel Batman serisinin sığlığından bunalanlara bu dönem ilaç gibi gelebilir.

Kauss

Okuduğum en iyi Batman yayınlarından biri. Hikaye o kadar akıcı ki sonunda voav oldum. Kesinlikle okunması gereken bir eser. JBC'e de bu eseri dilimize kazandırdığı için teşekkür ederim

dayıcomics

kitabı aldım ama daha okumadım. Yalnız şunu diyebilirim TR basılmış gördüğüm en kallavi batman cildi the long halloween :D