Peki Biz Kaç Kisiyiz!!!

Başlatan pizagor, 16 Aralık, 2009, 12:16:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gambit

Rumar

baski maski ben yine de oy kullanmadim sanirim  ;D ama ben her ay cikan bayaa dergiyi alan birisiyim mesela

forumlardaki kisi sayisi bir seyi yansitmaz. o ilk ,...roman forumunda 45,000 kisi mi kayitliymis ?

guldurmesinler kimseyi, foruma hack amacli giren hackerlari bile kayit etmisler demek ki yillardir

en iyi yontem, aslinda yayincilarin paylasacagi satis rakamlaridir ama Turkiye de hic bir duzen olmadigi icin buna da ulasmak mumkun gozukmuyor

alan ford

En son JBC yayıncılıktan Ertan Bey paylaşmıştı rakamları. Gerçi orada Star Wars söz konusu olduğu için rakamlardan bir sonuç çıkartmak zor.  Ama satışları hiç fena değildi.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Gambit

iste kilit olay burda

star wars gibi yeni nesle de hitap eden cizgi roman lar cikinca, satis rakamlari oldukca ust seviye ye cikabiliyor

bu gercegi artik kabul etmeliyiz

sefik

Alıntı yapılan: Gambit - 12 Ekim, 2011, 12:11:28
iste kilit olay burda

star wars gibi yeni nesle de hitap eden cizgi roman lar cikinca, satis rakamlari oldukca ust seviye ye cikabiliyor

bu gercegi artik kabul etmeliyiz
Star Warslarin satis rakami gercegi cok yansitmiyo olabilir,Sadece cr sevenler degil sw sevenler de almistir,hatta sayilari daha fazladir.
Yeni nesle hitap etmekten cok sw hayranlarina hitap ediyodur buyuk ihtimalle.
Kilit olay , yukaridaki sayilarda goruldugu uzere , en cok uye cr indirip okunan sitelerdedir ,her cr okuyan cr alsa bu satis rakamlari cok daha yukselir

Gambit

hocam bu durumda kizilmaske basmaya devam edelim  :)

Star wars alanlarin hepsi cizgi roman kemiklesmis okuru demedim ben zaten. Yeni nesile hitap ediyor dedim. Demek ki bir seylere hitap etmis ki cok satilmis.

bir seye aliskanlik bu sekilde baslar. Size hitap eden bir seyi once deneyerek alirsiniz, sonra seversiniz, sonra almaya devam edersiniz.

kizilmaske, judas satis rakamlari 300 olsun 500 olsun, bu 300 kisiden kac kisi 20 yas alti okur saniyoruz ?

ben 30 u bulmayacagini iddia ediyorum.

sefik

Alıntı yapılan: Gambit - 12 Ekim, 2011, 12:53:46
hocam bu durumda kizilmaske basmaya devam edelim  :)

Star wars alanlarin hepsi cizgi roman kemiklesmis okuru demedim ben zaten. Yeni nesile hitap ediyor dedim. Demek ki bir seylere hitap etmis ki cok satilmis.

bir seye aliskanlik bu sekilde baslar. Size hitap eden bir seyi once deneyerek alirsiniz, sonra seversiniz, sonra almaya devam edersiniz.

kizilmaske, judas satis rakamlari 300 olsun 500 olsun, bu 300 kisiden kac kisi 20 yas alti okur saniyoruz ?

ben 30 u bulmayacagini iddia ediyorum.
Hocam Kizilmaske'ye devam etmenin ne gibi bi sakincasi var? Gayet guzel, o da ciksin o da ciksin.
Ben hicbir eski cizgi romanin yenisinin onunu kapattigina inanmiyorum,buna ihtimal bile vermiyorum.Bu mantik yakinda hic cr basilmamasina gider,Kizilmaske'nin yurtdisinda yayinlanan yeni sayilari genc arkadaslara da hitap eder,onlar yayinlansin,ama ne kadar yayinlanirsa yayinlansin sw sattigi kadar satmaz bu da gercek,tek yeni cr sw degil ya,oburleri ne kadar satiyor ki Judas'a Kizilmaske'ye burun kiviriyorsunuz?

alan ford

Star Wars gerçekten ayrı konu. Satış rakamları bize çizgi roman piyasası hakkında pek bilgi vermeyebilir.  Ama "gambit"'in dediği gibi , insanları çizgi romanla tanıştırmak için iyi bir seçenektir.

İşin diğer tarafında , biraz "Nasreddin Hoca" misali olacak ama " şefik" de haklı. Naruto , One Piece gibi mangaları internetten takip eden genç bir okur kitlesi var. Ama iş kitabına para vermeye gelince birçoğu yan çiziyor.

İş dönüp dolaşıp yeni- eski ayrımına geliyor. Eskilerin yayınlanmasına temelde bir itirazım yok.  Yayınevinin tercihidir.  Beğenmiyorsam almam olur biter.  Ama bana sanki , yayınevi eskileri yayınlarken ,"  bunun zaten şu kadar takipçisi var, bunların şu kadarı alsa bana yeter"  gibi bir mantıkla hareket ediyor gibi geliyor.  Bu mantığın uzun vadede çizgi roman piyasasına çok zarar vereceğini düşünüyorum.

Evdeki  hesap çarşıya uymayınca da , acısını daha çok o seriyi alan okurdan çıkartıyor. Bu da kırgınlıklara , kızgınlıklara yol açıyor. 
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

300 sayısı neyi ifade ediyor? sorusuna bakınca doğrudan aklıma gelen 300 Spartalı... Başlığın içeriğine bakınca aklıma gelen yine 300 Spartalı... Eğer birşeyler yapılmazsa, kitle genişlemezse sonu 300 Spartalıya benzeyecek 300 çizgiroman okuru...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

sefik

Alıntı yapılan: alan ford - 12 Ekim, 2011, 13:19:46
  Star Wars gerçekten ayrı konu. Satış rakamları bize çizgi roman piyasası hakkında pek bilgi vermeyebilir.  Ama "gambit"'in dediği gibi , insanları çizgi romanla tanıştırmak için iyi bir seçenektir.

İşin diğer tarafında , biraz "Nasreddin Hoca" misali olacak ama " şefik" de haklı. Naruto , One Piece gibi mangaları internetten takip eden genç bir okur kitlesi var. Ama iş kitabına para vermeye gelince birçoğu yan çiziyor.

İş dönüp dolaşıp yeni- eski ayrımına geliyor. Eskilerin yayınlanmasına temelde bir itirazım yok.  Yayınevinin tercihidir.  Beğenmiyorsam almam olur biter.  Ama bana sanki , yayınevi eskileri yayınlarken ,"  bunun zaten şu kadar takipçisi var, bunların şu kadarı alsa bana yeter"  gibi bir mantıkla hareket ediyor gibi geliyor.  Bu mantığın uzun vadede çizgi roman piyasasına çok zarar vereceğini düşünüyorum.

Evdeki  hesap çarşıya uymayınca da , acısını daha çok o seriyi alan okurdan çıkartıyor. Bu da kırgınlıklara , kızgınlıklara yol açıyor.
Umalim da eski,yeni her cizgiromanin satisi iyi olsun ama yine de internetten takip edilmesi gorunen en buyuk dusmani cizgi roman satislarinin,star wars'a gelince ben cizgi roman tanitilmasinda herhangi bir rol oynayacagini dusunmuyorum cunku zaten bir fenomen.Hic kitap okumayan birisi sw kitaplarini okuyabilir ve bununla kalir,merak edip baska kitap acip okumaz.
En azindan benim dusuncem boyle,ama etrafimda gordugum de bu yonde maalesef

Gambit

Alıntı yapılan: sefik - 12 Ekim, 2011, 13:35:55
star wars'a gelince ben cizgi roman tanitilmasinda herhangi bir rol oynayacagini dusunmuyorum cunku zaten bir fenomen.Hic kitap okumayan birisi sw kitaplarini okuyabilir ve bununla kalir,merak edip baska kitap acip okumaz.

yanlis

cizgi roman a giris olarak rol oynar SW cizgi romani. satilan 2000 adetse atiyorum, bunun belki 1500 u SW u seven ve cizgi roman ile alakasi olmayan kisilerdir, katiliyorum

bu 1500 kisiden 50 kisi cizgi roman okumakdan hoslanip da atiyorum bir yuruyen oluler, bir samuray, blacksad, bir fumetti yi merak edip aliyorsa bu cok buyuk kazanctir.

1500 kisiden hic biri bir daha hayatinda da cizgi roman almaz gibi bir yorum cikiyor sizin mesajinizdan ve bu tamamiyle yanlis bir yorumdur cunku yeni nesil (fumetti okumayan) bir kesim var ve belki bu kesim SW sayesinde basladi orumcek adam okumaya, xmen okumaya

bunu en iyi Altan, Ilyas gibi yuksek satis yapan arkadaslar bilir. Burdaysaniz bir yorum yazin beyler

slm

sefik

Alıntı yapılan: Gambit - 12 Ekim, 2011, 13:52:43
Alıntı yapılan: sefik - 12 Ekim, 2011, 13:35:55
star wars'a gelince ben cizgi roman tanitilmasinda herhangi bir rol oynayacagini dusunmuyorum cunku zaten bir fenomen.Hic kitap okumayan birisi sw kitaplarini okuyabilir ve bununla kalir,merak edip baska kitap acip okumaz.

yanlis

cizgi roman a giris olarak rol oynar SW cizgi romani. satilan 2000 adetse atiyorum, bunun belki 1500 u SW u seven ve cizgi roman ile alakasi olmayan kisilerdir, katiliyorum

bu 1500 kisiden 50 kisi cizgi roman okumakdan hoslanip da atiyorum bir yuruyen oluler, bir samuray, blacksad, bir fumetti yi merak edip aliyorsa bu cok buyuk kazanctir.

1500 kisiden hic biri bir daha hayatinda da cizgi roman almaz gibi bir yorum cikiyor sizin mesajinizdan ve bu tamamiyle yanlis bir yorumdur cunku yeni nesil (fumetti okumayan) bir kesim var ve belki bu kesim SW sayesinde basladi orumcek adam okumaya, xmen okumaya

bunu en iyi Altan, Ilyas gibi yuksek satis yapan arkadaslar bilir. Burdaysaniz bir yorum yazin beyler

slm
biraz once de judasla kizilmaskenin sattigi 300-500 adedin 20 yas altinda 30 kisiye satildigini iddia ettiniz,sizin mantiginizla bu 30 kisi de bunlari begenip baska cizgiromanlara yoneliyorsa bu da  buyuk kazanctir.
Yani sizin mantiginizla 2000 adet satan sw kadar 300 adet satan judasin da cizgiroman piyasasina buyuk katkisi vardir.
Bu durumda sizin judas ve kizilmaskeye olan bakisiniz da yanlis.

Gambit

Alıntı yapılan: sefik - 12 Ekim, 2011, 14:04:09
biraz once de judasla kizilmaskenin sattigi 300-500 adedin 20 yas altinda 30 kisiye satildigini iddia ettiniz,sizin mantiginizla bu 30 kisi de bunlari begenip baska cizgiromanlara yoneliyorsa bu da  buyuk kazanctir.
Yani sizin mantiginizla 2000 adet satan sw kadar 300 adet satan judasin da cizgiroman piyasasina buyuk katkisi vardir.

dogrudur, ben bir sey anlamam zaten pazarlama, satis gibi islerden. O yuzden 10 sene once dedigim seyler bugun gercek oldu, sizle 10 sene sonra yine gorusuruz

ben ayrica 30 kisi 20 yas altindadir demedim. 30 kisiyi bulacagina inanmiyorum dedim. Arada buyuk fark var.

Gambit

Alıntı yapılan: sefik - 12 Ekim, 2011, 14:04:09

sunu da not duseyim de iyice bilinelim

avatarim da batman kostumum olsa da Tay yayinlarinin cikardigi kurusluk kizilmaskelerin bir kac eksikle tam takimi elimde mevcut cok temiz durumda ve judas in tam takimi da fazlalik sayilar ve orjinal kapaklarla birlikde mevcut.

judas ve kizilmaskeyi severim. yerleri ayri bende. Ama bir yere kadar. Ileriye bakmak lazim.

hanac

Bizim forumda üye sayısı hep 300 civarıdır.

Çünkü 6 aydan fazla giriş yapmayan üyelerin kaydı silinir.

Bizde hiçbir üyeyi silmeseydik, 1500'ün üzerinde üyemiz olurdu.

Bu 300 Spartalı'ya gelirsek.

Bence durum bu kadar vahim değil (henüz).

1001 Roman bütün sayılarını 1000 adet olarak basıyor.

Mesela onlardan NN&MM ortak macerasının ve Ferri'nin hayatını anlatan kitabın tükendiğini biliyoruz.

Sanırım bu 300 lafı Klasik Fumettici'ler için geçerli olabilir.

Swing, Teksas, Tommiks, Teks vs. nin sabit okuyucusu bunlar.

Not: Buna benzer bir başlık için bkz. "Peki Biz Kaç Kişiyiz!!!.."

siyahderikoltuk

Evet SW gerçekten uç bir örnek.. Ki Lucas bile (bence gayet iyi bir pazarlama örneğiydi), tüm sagayı değiştirme uğruna, sırf yeni nesilde bu akıma katılsın diye Clone Wars diye birşey çıkardı.. Bugün CW izleyen, figürlerini alan, oyununu oynayanlardan birkaçı mutlaka çizgiromanına da el atacaktır.. Bu da bizi SW gibi kültlerin, dolaylıda olsa çizgiroman satışlarına katkısı olduğu gerçeğine getirecektir..
Amaaa.. Benim gözlemlediğim kadarıyla Spiderman genç nesil arasında SWa nazaran çok daha popüler.. Düz mantık gidersek 2000 satan Klon Savaşlarına karşılık, çok daha bilindik ÖrümcekAdam'ın 4000 satması mümkünmüdür acaba?