Peki Biz Kaç Kisiyiz!!!

Başlatan pizagor, 16 Aralık, 2009, 12:16:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: hanac - 12 Ekim, 2011, 14:38:43
Sanırım bu 300 lafı Klasik Fumettici'ler için geçerli olabilir.

Bence de doğru bir tespit.

HacıGeraltEmmi

Bir de şöyle bir soru soralım:

Yürüyen Ölüler (sadece bir örnektir, herhangi bir farklı yayında olabilir) NTV tarafından yayınlansaydı satışları kaç olurdu?

Çünkü mevcut durumda ülkemizde yayınlanan çoğu yayından neredeyse kimsenin haberi bile olmuyor. Dolayısıyla bir avuç meraklının dışında kimseye ulaşma şansıda bulamıyor maalesef. Hatta baskısı tükenen Sandman, Watchman gibi yayınlar NTV gibi bir yayınevi tarafından çıkarılsa idi şimdi satış rakamlarını 5'e-10'a katlardı diye düşünüyorum.

Gambit

Alıntı yapılan: designer73 - 12 Ekim, 2011, 15:19:40
Hatta baskısı tükenen Sandman, Watchman gibi yayınlar NTV gibi bir yayınevi tarafından çıkarılsa idi şimdi satış rakamlarını 5'e-10'a katlardı diye düşünüyorum.

ben hangi yayinevi basarsa bassin, sandman ya da watchmen in satis rakaminin 5 e katlanabilecegine inanmiyorum. Bu cizgi romanlar herkese hitap eden cizgi romanlar degil. Okumasi zor cizgi roman bunlar. Bu forumda bile yarimizdan fazlasi almamis ya da alip okumamisizdir sandman i mesela

yuruyen oluler ama hem okunmasi kolay hem de genis kitleye hitap edebilecek bir cizgi roman. TV serisi de oldugu icin daha genis kitlenin daha cabuk dikkatini cekmeye yariyor. Bu acidan NTV yayinlasaydi, satislarinin 2 ye katlanabilecegini soylemek cok yanlis olmaz saniyorum

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 12 Ekim, 2011, 14:38:43
Not: Buna benzer bir başlık için bkz. "Peki Biz Kaç Kişiyiz!!!.."

Hasan iyi hatırlattın bu başlığı, birleştiriyorum, buradan devam!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

sefik

Alıntı yapılan: Gambit - 12 Ekim, 2011, 14:07:35
Alıntı yapılan: sefik - 12 Ekim, 2011, 14:04:09
biraz once de judasla kizilmaskenin sattigi 300-500 adedin 20 yas altinda 30 kisiye satildigini iddia ettiniz,sizin mantiginizla bu 30 kisi de bunlari begenip baska cizgiromanlara yoneliyorsa bu da  buyuk kazanctir.
Yani sizin mantiginizla 2000 adet satan sw kadar 300 adet satan judasin da cizgiroman piyasasina buyuk katkisi vardir.
Bu durumda sizin judas ve kizilmaskeye olan bakisiniz da yanlis.

dogrudur, ben bir sey anlamam zaten pazarlama, satis gibi islerden. O yuzden 10 sene once dedigim seyler bugun gercek oldu, sizle 10 sene sonra yine gorusuruz

ben ayrica 30 kisi 20 yas altindadir demedim. 30 kisiyi bulacagina inanmiyorum dedim. Arada buyuk fark var.
Valla konunun sizin pazarlamadan ne kadar anlayip anlamadiginiza nasil geldigini anlamadim tam,o yuzden cok ayri bir cvp vermek istemiyorum.Ama ben de pazarlamadan fena anlamam.
Siz istediginizi alin,biz istedigimizi alalim,herkes cizgi roman okusun,gerek Judas gerek Star wars,ama Star Wars denen olgunun cizgiromanin cok disinda birsey oldugunu , kendi basina bambaska bir dunya oldugunu unutmadan.Ileriye bakmak icin cok daha baska materyaller bulmamiz lazim.

pearl jam

Alıntı yapılan: Gambit - 12 Ekim, 2011, 14:11:23

judas ve kizilmaskeyi severim. yerleri ayri bende. Ama bir yere kadar. Ileriye bakmak lazim.

Gambit'in yazdıklarının tümüne katılmakla beraber özellikle yukarıdaki cümlesini alıntılamamın sebebi, "eski kitaplar tekrar tekrar yayımlanmasın" dediğimizde sanki bu çizgi romanları kötülüyormuşuz gibi bir hava oluşturuluyor. Ben de seviyorum bu çizgi romanları ama denildiği gibi artık biraz da ileriye bakmak lazım.

Bu arada  Judas ve Kızılmaskeyi alanlar arasında 20 yaşın altında 30 kişi çıkmaz denmiş, bence 10 kişi çıkmaz :) Bir kendi çocukluğunuzu düşünün bir de şimdiki çocukları nedenini anlarsınız.

sefik

Acikcasi ben neredeyse hicbir cizgi romani 20 yasin altindakilerin cok fazla aldigini tahmin etmiyorum.
Bu sadece eskilere yonelik bir durum degildir yani,ama yine de en iyisini bu kitaplari satanlar bilir.

Gambit

Alıntı yapılan: sefik - 12 Ekim, 2011, 16:42:31
Valla konunun sizin pazarlamadan ne kadar anlayip anlamadiginiza nasil geldigini anlamadim tam,o yuzden cok ayri bir cvp vermek istemiyorum.Ama ben de pazarlamadan fena anlamam.

dostum ben insaat muhendisiyim. Bir sey satmam, pazarlamam ama pazarlama ve satisdan anladigim sudur:

satis, elde hazir olan malzemeyi mevcut olan ya da olmayan musterilere ulastirip para ile degistirme islemidir

pazarlama, mevcut olan ya da olmayan tum insanlara belirli bir urunun tanitimi ve markette yer edindirilmesidir

gunumuz Turkiye sinde - ve belki de son 10 senedir - hazir olusmus pazar uzerinden satis islemi yapiliyor desek yanlis olmaz. Zaten oyle oldugu icin ve yeni pazarlar (yeni okuyucu, koleksiyoner...) olusmamis ve de eskiden cikan fumetti 1000, 1500 satiyorken bugun bu rakam 300 lere dusmustur.

pazarlama yapiliyorken sadece comics ciksin da demiyorum. Oyle bir yapilmali ki yeni okuyucularin ilgisi cekilip zaman icinde eski yayinlarada bulastirilmalilar diyorum

Alıntı yapılan: sefik - 12 Ekim, 2011, 16:42:31
Siz istediginizi alin,biz istedigimizi alalim,herkes cizgi roman okusun,gerek Judas gerek Star wars,ama Star Wars denen olgunun cizgiromanin cok disinda birsey oldugunu , kendi basina bambaska bir dunya oldugunu unutmadan.Ileriye bakmak icin cok daha baska materyaller bulmamiz lazim.

Star wars a takilip kalmayalim, adini degistirip yeni jenerasyon cizgi roman diyelim, yuruyen oluler de olabilir, blacksad de olur, julia ya da brendon da olur.

siz istediginizi alin biz istedigimizi derseniz, 10 sene sonra siz kalmayacaksiniz diyorum ben :)

hepimiz biriz, hepimiz ayniyiz

siyahderikoltuk

Alıntı yapılan: sefik - 12 Ekim, 2011, 17:05:44
Acikcasi ben neredeyse hicbir cizgi romani 20 yasin altindakilerin cok fazla aldigini tahmin etmiyorum.
Bu sadece eskilere yonelik bir durum degildir yani,ama yine de en iyisini bu kitaplari satanlar bilir.
Ben buna katılmıyorum.. En basitinden bir örnek vermek gerekirse, Facebook'ta Gerekli Şeyler'in sayfasına göz atın.. Naruto, One piece gibi mangaları, Avengers, X-men gibi comicsleri en çok isteyenler hep gençler (en azından resimlerinden yada yorumlarından anlayabildiğim bu)..
Fumettiler için birşey diyemeceğim...

Gambit

ben yazarken gelmis bu mesaj, buna da hemen cevaplayayim

essegesse ile buyuluruzgar duzeltin yanlisim varsa:

20 yas altinda bayaa cizgiroman okuru var. Cogu orumcek adam, x-men gibi yayinlari aliyor.

10 sene sonra kizilmaske basilmasini istiyorsak, burda konusmamiz gereken onlari fumetti nin buyulu ve guzel dunyasina nasil cekebilecegimizdir. 30-40 sene onceki gordon lari basarak cekemezsiniz bastan pesin pesin yazayim, kimse de buna duygusal olarak yaklasip "hayir cekeriz" diye cevap vermesin lutfen

sefik

Alıntı yapılan: siyahderikoltuk - 12 Ekim, 2011, 17:18:12
Ben buna katılmıyorum.. En basitinden bir örnek vermek gerekirse, Facebook'ta Gerekli Şeyler'in sayfasına göz atın.. Naruto, One piece gibi mangaları, Avengers, X-men gibi comicsleri en çok isteyenler hep gençler (en azından resimlerinden yada yorumlarından anlayabildiğim bu)..
iste benim en basta dedigim buydu zaten,eger msjlari okursaniz.Bunlari isteyenler gencler olabilir ama hic birisi gidip almiyor,internetten takip ediyor.O yuzden de cizgi romanlar 300 tane satiliyor,eger bu rakam dogruysa bilmiyorum

rumar80

Önce bir noktayı açıklığa kavuşturalım: Kızlmaske ve avanesi fumetti DEĞİLDİR. Amerikan menşeiili gazete stripleridir. Bir nevi comic. Yine de Gambit'in şu dediğine katılmak gerek: Günümüzde bilim kurgu ve casus film/dizilerinin envai çeşidini gören gençlere 60'lı yılların Gordon ya da Johnny Hazard'ı ile çizgi romam sevdirmek mümkün değildir.
   Fumetti sevdirmeye gelince; yeni fumettileri bile (ki Batuhan Bey ilgili konuda yazmıştı) çok geriden takip ettiğimiz için oradaki (Nathan Never gibi kişisel favorimden bahsediyorum) teknoloji bile bazen yetmeyebilir. Klasik seriler MUTLAKA devam edebilmeli ama yeni maceralar da sürmeli. En önemlisi yeni neslin ilgisini çekebilecek yeni dergiler sunulmalı. Kim ne derse desin iyi bir pazarlama ile Dampyr bunu yapabilir. Ortalıkta alacakaranlık serisi, Buffy, Vampir günlükleri, anita Blake, True blood gibi vampir külliyatı dolaşırken fumettiler içinde bu pazara girebilecek bir kitaptır Dampyr.
    İnternet konusu da artık önlenemez bir gangren. Buna çözüm maalesef mümkün değil. Keşke kitabı eline almanın o hazzını yaşatabilsek

sefik

Alıntı yapılan: Gambit - 12 Ekim, 2011, 17:18:41

ben yazarken gelmis bu mesaj, buna da hemen cevaplayayim

essegesse ile buyuluruzgar duzeltin yanlisim varsa:

20 yas altinda bayaa cizgiroman okuru var. Cogu orumcek adam, x-men gibi yayinlari aliyor.

10 sene sonra kizilmaske basilmasini istiyorsak, burda konusmamiz gereken onlari fumetti nin buyulu ve guzel dunyasina nasil cekebilecegimizdir. 30-40 sene onceki gordon lari basarak cekemezsiniz bastan pesin pesin yazayim, kimse de buna duygusal olarak yaklasip "hayir cekeriz" diye cevap vermesin lutfen
Benim anlamadigim,madem baya 20 yas alti cizgiroman okuru var,neden duzenli ve dogru durust basilmiyo bu orumcek adam ve x-menler?
Okuyanlar gencler olsa bile kitabi almak yerine baska sekilde okumayi tercih ediyorlar demek ki.
Bunun yaninda ben de Gordon'la biyere varicagimizi sanmiyorum,cunku Gordon'un anlattiklari ve anlaticaklari cok ilginc gelmeyebilir kimseye,bir bilimkurgu romani zaten zaman gectikce ozelliklerini kaybetme tehlikesiyle karsi karsiyave  bunu ondan cok daha iyi yapan c.romanlar var su anda.
Ama Judas zaten belli bir devri anlatiyor,20 sene sonra da bassaniz degerinden bisey kaybetmiycek,genc arkadaslar sahaflari buyuk ihtimal gezmiycegine gore Judas'in yeniden basilip genclerin begenisine sunulmasinda herhangi bir sakinca yok.

siyahderikoltuk

Alıntı yapılan: sefik - 12 Ekim, 2011, 17:24:22
Alıntı yapılan: siyahderikoltuk - 12 Ekim, 2011, 17:18:12
iste benim en basta dedigim buydu zaten,eger msjlari okursaniz.Bunlari isteyenler gencler olabilir ama hic birisi gidip almiyor,internetten takip ediyor.O yuzden de cizgi romanlar 300 tane satiliyor,eger bu rakam dogruysa bilmiyorum
Sevgili Şefik, ben dediklerinizi tamamen anladım ama siz beni anlamamışsınız.. İnanın manga ve comicsleri isteyen, bekleyen sıkı bir genç topluluk var. Bu arkadaşlar mangalarını basılı bir şekilde okumak istiyorlar, sadece taranmışını okumayı değil.. Yoksa Naruto 2. sayıyı niye beklesinlerki, İnternette fanlar tarafından çevrilmiş onlarca sayıya ulaşmak mümkünken??

Gambit

Alıntı yapılan: sefik - 12 Ekim, 2011, 17:30:48
Benim anlamadigim,madem baya 20 yas alti cizgiroman okuru var,neden duzenli ve dogru durust basilmiyo bu orumcek adam ve x-menler?
Okuyanlar gencler olsa bile kitabi almak yerine baska sekilde okumayi tercih ediyorlar demek ki.

cok basit:

1- basan yayinevleri cok aceleci ya da yanlis maceralar seciyor, satis rakamlari yeteri tatmin etmiyor

2- paranin geri donusu cok uzun ve bu uzun donus yeni yayinlarin cikisini erteliyor

3- en onemli sondan 2. konu: telif haklari. Siz 40 yil onceki gordon ile gecen sene yayinlanan orumcek adamin telif hakkinin ayni oldugunu mu dusunuyorsunuz ? Ben bazi fumettilerin telif hakkinin bile odendigini sanmiyorum Turkiye de. Marvel veya DC 1,000 - 10,000 lerce $ istiyor ama telif haklari icin, bu da kari dusuruyor.

4- en onemli konu belki de Turkiye de insanlarin gozunu kapattigi ama yadsinamaz olan bir gercek: paranin alim gucunun surekli dusmesi

ben ilkokuldayken, annem babam ogretmendi ve ben o zamanlar bile bir suru cizgiroman alabiliyordum harcliklarimdan artirarak ya da anne babamdan isteyerek. bugun anne babasi ogretmen olan 15 yasindaki bir cocugun evine kac TL giriyor ? 2000 TL diyelim. Ev kirasi, elektrik, su dogalgaz, et, ulasim, cocugun okul masraflarindan sonra 15 yasindaki cocuk kac TL ayirabilir saniyorsunuz cizgi romana ? 100 TL ayirsin ki her ay cikan comics leri sonra da fumettilere girebilsin. (5 tane alabiliyor bu arada 100 TL ya, 20 tane degil)
AYIRAMAZ

eskiden ayiriyorduk. Ekonomimiz cok iyi diye atip tutuluyor ya her yerde, insanlarda inaniyor ya buna,

neyse, editledim, siyasete girmeyeyim simdi :)