Üç Gölge - Baobab Yayınları

Başlatan Harun Ça, 21 Haziran, 2017, 15:09:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Harun Ça

Joachim, anne babasıyla birlikte her şeyden uzak, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürüyordu. Ansızın hayatlarına giren gölgeler her şeyi değiştirene dek, bundan böyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Kaçmak ya da boyun eğmek: Amansız bir tehlike baş gösterdiğinde çocuğunuzu korumak için ne yapardınız?

Anne babaların çocuklarını kaybetme korkusu gibi hassas bir konuyu incelik ve empatiyle işleyen Üç Gölge, okuyucuyu alegorilerle bezeli masalsı bir yolculuğa çıkarıyor. Fransa'nın en önemli çizgi roman etkinliği Angoulême çizgi roman festivalinde ödüllendirilen ve yazarına Amerikan National Cartoonists Society çizgi roman ödülünü kazandıran bu fantastik eser, Cyril Pedrosa'nın adını çizgi romanın en önemli isimleri arasına yazdırmasını sağlamıştır.

Yakın bir arkadaşının çocuğunu kaybetmesine tanık olan Pedrosa, bu deneyiminden esinlendiği kitabında; García Márquez ve Borges gibi edebi gelenekleri harmanlayarak okuyucuya şiirsel bir dille ulaşıyor. Siyah ve beyazı ustalıkla kullanan çizer, Üç Gölge'de duygu geçişlerini farklı tekniklerle aktararak unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

Tanıtım bülteninden.

memospinoz

Boyut: 16.5x23 cm
Sayfa Sayısı: 272
Etiket Fiyatı: 35 TL

SeSSe

Güzel bir çizgi romana benziyor ne zaman raflarda olur acaba

memospinoz

Alıntı yapılan: canmeymancan - 21 Haziran, 2017, 18:52:43
Güzel bir çizgi romana benziyor ne zaman raflarda olur acaba

Dün çıktı. Şu anda raflarda. Fakat internette sadece kitapyurdu, arkabahçe ve pandora sitelerinde var şimdilik.

frodo

Okuyan arkadaşlar varsa yorumlarını duymakta mutluluk duyarız benimde ilgimi çeken bir yayın kendisi  ;D
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

SeSSe

Banada bugün geldi okuyunca yorumumu yazarım

Nightrain

Eserin sahibinin bir de Portugal adında bir eseri var. Onu da basarlar umarım:

https://www.bedetheque.com/BD-Portugal-136421.html

Yayın evi'de yeni kurulmuş. Sosyal medyada hesaplarını göremedim. Bir kaç yayın önerisinde bulunacaktım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

memospinoz

Alıntı yapılan: Nightrain - 19 Temmuz, 2017, 11:39:50
Eserin sahibinin bir de Portugal adında bir eseri var. Onu da basarlar umarım:

https://www.bedetheque.com/BD-Portugal-136421.html

Yayın evi'de yeni kurulmuş. Sosyal medyada hesaplarını göremedim. Bir kaç yayın önerisinde bulunacaktım.

https://www.facebook.com/Baobab-Yay%C4%B1nlar%C4%B1-275576582909732/

nicholaihel

Başlangıçta yoran, zaman zaman takibi güçleştiren fakat gittikçe alışılan ilginç kendine has bir çizgisi var bu kitabın. Deneysel falan değil, farklı, özgün. Ve ben farklı çizgiler okumayı seviyorum.

Hikaye hayali bir ormanda dünyanın en mutlu aile portresi ile başlıyor. Sayfalardan mutluluk taşıyor. Anne ve babanın bedenleri bile öyle idealize çizilmiş ki :) (okuyanlar anlayacaklar). Ta ki evlerinin uzağında peydah olan üç gölgeyle karşılaşana dek.

Çok merak ettiğim eserleri bitirene kadar arka kapak yazısı dahi okumuyorum. Sürpriz kaçmasın diye. Bazen bazı şeylerin ıskalanmasına sebebiyet veriyor. Burada da salt bir fantastik, masalsı anlatı mı var karşımızda yoksa metaforik yapısı mı ağır basıyor, hiçbir ön bilgim olmadığı için bir süre karar veremedim. Özetle sonradan öğrendiğim, çizerin yakın dostlarının bir acı tecrübesinden beslenen bir hikaye olduğu. Zaten bir noktadan sonra bu metaforu yakalıyorsunuz ve eser daha duygusal bir hal alıyor. Söyleyebileceğim tek şey belki "finishing" biraz daha iyi olabilir, hikaye daha yoğun anlatılabilirdi. Ağır aktığı bölümler oldu o sebeple pek de adetim olmayan şekilde üçe bölerek okudum kitabı.

Yazarın bu kitabı Angoulême'den ödüllü. Bir diğer ödüllü eseri de Nightrain'in dediği gibi Portugal, onu da okumak isterim.

frodo

Çok büyük beklentiler ile aldım çizimleri gayet güzel ama nedense hikaye beni içine almadı bir yerden sonra hikaye başka bir boyuta geçiyor.Sanırsam hikayenin gelişimini tamamladığı yer olmamış.Sonunu okurken bitirme amaçlı oldu bu sebeple.
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

Nightrain

Baskısı tükenmiş. Umarım yayınevi en kısa sürede 2.baskıyı yapar.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ferzan

Bunca zaman elim gitmemişti, bir türlü okuyasım gelmemişti ama çekici bulmadığımdan değil, nedense canım istemiyordu. Aslında bu hikâyeyi hep ormanda yaşayan ve sık sık birbirileriyle oynamak için buluşan üç çocukla ilgili sanıyordum ne alakaysa. Üç senedir bir kere bile kitabın arka kapak tanıtım yazısını okumadığımı fark ettim. Nitekim dün bir gazla kitabı okurken dedim ki, "Hay kafama edeyim!".

Kitap gayet iyiydi, görseliyle yazınıyla çok beğendim ama sonlara doğru tatminim bir iki tık aşağıda oldu. Buna rağmen çeşitli unsurlarla temsil ettiği acı bir gerçekliği çok iyi yansıtmış. Finale doğru o metaforik anlatım ve değişimler insanı etkiliyor. Çok farklı ve güzel bir kitapmış. Yalnız mevzuya ufak ufak uyanmadan önce, daha kitabın başlarında tepede beliren üç gölge olayında ciddi ciddi gerildim. O çizgilerle ve o anlatımla gerilim mükemmel verilmişti. Üç gölgenin devam eden sahnelerdeki ortaya çıkışları da gayet tedirgin ediciydi. Tüm bu süreç kitabın okunmasını acayip leziz hâle getirdi. Keşke bu kadar geç okumasaymışım.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

memospinoz

Alıntı yapılan: SeSSe - 14 Temmuz, 2017, 21:29:48
Banada bugün geldi okuyunca yorumumu yazarım

Yorumunu bekliyorum dostum.  :)