Güncel Teks Maceralari..

Başlatan V, 18 Aralık, 2009, 20:41:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Elimde biriken yaklasik 3 senelik Oglak yayinlari Tex maceralarini okumaya basladim.Oglak 58. sayida baslayan ve 60. sayida sona eren
"Kale Yolunda" isimli macerayi bitirdim.Boselli ve Ortiz ortak çalismasi olan macerada Tex rezervden kaçan ve çete olusturan yerlileri yola getiriyor.Tipik bir Boselli senaryosu ve Boselli bence Castelli,Manfredi ,Sclavi,Berardi ve Serra'nin da aralarinda bulundugu Bonelli'nin en iyi 6 senaristinden birisi  konumunda.Büyük usta Ortiz'in çizimleri maceranin ilerleyen kisimlarinda vasatlasiyor ama belirli bir kivamda sona eriyor.Öyküde Carson yer almiyor.Tiger Jack ön planda.Teks öykünün sonuna kadar "Gece Kartali" kiyafetleriyle görünüyor.Nizzi ve Nolitta'nin aksine Boselli'nin kisa diyalog ve bol aksiyona yer vermesi( kendi açimdam söylüyorum) okunabilirligi arttirmis...
"İstemem,eksik olsun.."

V

Tex Özel Albüm 18. sayiyi bitirdim.Nizzi serbest bir Dr.Jekyll ve Mr. Hyde uyarlamasi yapmis.
Öyküde ki çift kisilikli karakterin ismi Robert Stevens.Eserin sahibi Robert Louis Stevenson'i çagristiriyor
degilmi?Öyküyü büyük üstat Roberto De Angelis resimlemis.Angelis'i Nathan disinda bir eser çizerken
görmek çok hos.40 yillik Tex çizeri gibi basarli bir is çikartmis....Bu arad Italyada Speciale Tex olarak
senede 1 sayi yayinlanan bu seri 23.sayisina ulasmis durumda.Serinin özelligi her sayinin çogunlukla
daha önce Tex çizmemis,ünlü çizerlerce çizilmesi...

"İstemem,eksik olsun.."

hanac

Su aralar TEX Süper Cilt 16 ve 17 yi okuyorum.

Cilt 16 da baslayan ve 17 de biten macera uzun süreden beri okudugum en iyi Tex macerasi idi.

Orijinal 463. sayida baslayan ve 465. sayida biten maceranin isimleri, "Yedi Caniler", "Helltown" ve "Amansiz Jack Thunder".

Muhtesem ikili Boselli - Marcello yine isbasinda. (bkz. Karson'in Hikayesi)

Aranot: Çizgiromanda Muhtesem Ikililer diye bir baslik açacagim, çok iyi ikililer çikacagina eminim.  :)

haysat

Hasan bahsettigin sayilar benimde okumaktan büyük keyif aldigim 3 sayilik muhtesem bir maceradir.

Birde orjinal sayi 431 de baslayip 435 de biten (Öykü ve Senaryo-Guido Nolitta/Çizimler-Alberto Giolitti baslayip,Giovanni Ticci ile bitiyor.
Red Hill Katliami,Atli Polis,Jason Için Iki Silahsör, Kaleye Saldiri,Zaferin Bedeli adli maceralar,bence harika.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

Alperen

Teks super cilt 26'da Mefisto var. En son cocukken okumustum Mefisto'lu bir macerayi. Yeniden bu karakterin ciktigina mutluyum (Gunluk hayatta yanimizdan eksik olmuyor Mefisto aslinda). Hoscakalin.

darkwood

Oğlak yayıncılık tarafından15 er günlük periotlar ile yayınlanan  Maceraperest Çizgiler Tex serisinin 137 nolu cildi satışa çıktı. Macera: Anasaziler
Yazan:Claudio Nizzi  Çizen: Fabio Civitelli
Kitap 112 sayfalı ve kapağı aşağıda mevcut. Tex severlerine duyurulur.

Darkwood Sakinleri..

alan ford

Alıntı yapılan: hanac - 13 Aralık, 2010, 21:36:47
Su aralar TEX Süper Cilt 16 ve 17 yi okuyorum.

Cilt 16 da baslayan ve 17 de biten macera uzun süreden beri okudugum en iyi Tex macerasi idi.

Orijinal 463. sayida baslayan ve 465. sayida biten maceranin isimleri, "Yedi Caniler", "Helltown" ve "Amansiz Jack Thunder".

Muhtesem ikili Boselli - Marcello yine isbasinda. (bkz. Karson'in Hikayesi)

Aranot: Çizgiromanda Muhtesem Ikililer diye bir baslik açacagim, çok iyi ikililer çikacagina eminim.  :)

Yeni okudum bu maceraları. Boselli ve Marcello iyi iş çıkartmışlar yine. Yenilmezler de bu ikilinin elinden çıkmaydı yanlış hatırlamıyorsam.  Yinede ilk maceranın adı kulak tırmalayıcı." Yedi Caniler" Aslında 62. sayının arka kapağında "Yedi Katil" diye tanıtımı yapılmış bu sayının.. Sonra ne olduysa "Yedi Caniler" olmuş. Ama iyi olmamış. Keşke direk "Caniler" deyip işi bitirselermiş.
  Bu arada evime 100 tane Tex'i yığıp bunlar çok güzel oku bunları diyen sevgili Guantanamo'ya teşekkürü borç bilirim. Oku oku bitmiyor bunlar yahu. Maceralar karışmaya başladı artık  :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

alan ford

Tex'e devam. 71. sayıda başlayan Ölüm Tepesi macerası 72. sayıda Suçlanan Tanıklar'la son buluyor. Nizzi'nin yazdığı macera konu olarak çok güzel. Ama yinede Tex fazla ön planda.  Özellikle dört büyük kızılderili şefinin figuran'dan öteye geçmeyen varlıkları canımı sıktı.  Bu öykü Boselli'nin kalemine uğrasaymış çok farklı bir hikayeye dönüşürmüş gibime geliyor.

73. sayıda Boselli'nin yazdığı Uzun Yol'u ise çok beğendim. Boselli Tex'i bir nevi Ken Parker'laştırıyor. Tabii Tex'in izin verdiğince. Yardımcı karakterleri daha bir ön plana çıkan kişilikler. Kötüler değişebiliyor falan. Velhasıl seviyorum ben bu Boselli denen adamı.  :)

alan ford

100 sayılık Tex maceramın sonuna geldim. Son sayılarda Boselli - Marcello ikilisi yaptı yine yapacağını. 97. sayıda "Büyük  İstila"  ile başlayan macera 99. sayıda "Teksas Kahramanları" ile son buldu.   İkili yine çok güzel bir işe imza atmışlar.

Tex'te bu ikilinin yazıp çizdiği ve üç kitap süren 4 macera okudum.  Dördüde birbrinden güzeldi. 7. sayıda "Carson"'la başlayıp 9'da "Bannock'ta Son Hesaplaşma" ile  biten macera ; 38. sayıda "Yenilmez" le başlayıp 40. kitapta "Sierra'da Büyük Mücadele" ile biten macera , ki benim favorim oldu ; 63. sayıda"Yedi Caniler" ile başlayıp 65'te "Amansız Jack Thunder" ile biten seri ve son olarak yukarıda bahsettiğim 97-99 arası maceralar.

Bu arada Tex'in 99. kitabın sonunda bahsettiği Jethro ile Klu Klux Klan'ın peşine düşmesi hikayesi Türkiye'de ya da İtalya'da yayımlandı mı?

İki kitaplık maceraları ise biraz daha zayıf kalıyor bunların yanında.