Ölümcül Sınıf - Arkabahçe Yayıncılık

Başlatan memospinoz, 17 Ağustos, 2017, 23:06:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Alıntı yapılan: Darkseid is. - 02 Temmuz, 2020, 14:43:14
Devam etmemesi tabi üzücü ama satmıyorsa napabilirler ki.. Masallar olsun Green Lantern olsun,fazla satmadığını tahmin ettiğim bir sürü seriyi baya iyi devam ettirdiler. Brooklyn Düşleri gibi bağımsızları bastılar.. Ben başka yayınevinden çıksaydı da devam etmeyeceğine eminim açıkçası. Baktığımızda tek tük bağımsız seriler devam edebildi maalesef. 

Ölümcül Sınıf`ı ingilizce olarak edinmeyi planlıyordum, şimdi en azından ilk 2 cildini bu ucuz fiyattan okuyup, beğenirsem ingilizce hardcoverını alırım.

2. cilt çıkmadı ki hiç.  :'(

memospinoz

Dizisi de tutmamış bunun galiba.  ::) ;D

[imdb]tt5924572[/imdb]

ZGeralt

Yani satmıyorsa devam edemezler veya yavaş devam ederler, sonuçta bu bir ticaret, hiç itirazım yok ancak sadece ilk sayıyı çıkarıp bırakırsan serinin gerçek potansiyelini de göremezsin ki. Bi kısır döngüye de takılıyoruz gibi bu noktada.
Devamının gelip gelmeyeceği şüpheli serilerden özellikle uzak duran, bir kaç cilt basılmadan başlamayan bir okur kitlesi de mevcut hatta zaman zaman ben de böyle yapıyorum dürüst olmak gerekirse.
Ben İngilizce devam edeceğim artık bayadır bekledim gelmesini, kısmet değilmiş :) Çok da hoş bir başlangıç yapmıştı benim için.

ferzan

Maalesef bir kısır döngü söz konusu ki benzerini Presstij 'in kitaplarında da yaşıyoruz zaman zaman. Arka Bahçe üzerinden gidersek;

Evet, bir eserin satışı kaderini belirler ama tüm iyi niyetiyle bu yayınları çıktığı gibi alan bizlerin günahı ne? Ayrıca memleketin tek az satan ya da satmayan yayınlarına sahip yayın evi Arka Bahçe değil. Marmara 'nın Lone Wolf 'taki ve bazı Image serilerindeki çabasını veya Çizgi Düşler 'in Scalped 'taki çabasını (100 Kurşun 'daki havlu atışını görmezden gelirsek) düşününce, sanki Kara Bilim, Outcast ve Ölümcül Sınıf 'tan biraz fazla çabuk vazgeçildi gibi düşünüyorum. Masallar da ne kadar direnecek merak ediyorum ki söz konusu yayınların hepsini çıkar çıkmaz alan biriyim. Yani, tamam satmamıştır, ilgi görmemiştir falan ama benim ve benim gibilerin suçu nedir? O zaman bir sonraki muhtemel yeni yayına hiç başlamayayım ben de. Nasıl olsa bir ya da iki ciltte bu ilişki bitecek. Ben elim böğrümde kalacağım, benim gibiler de değirmeni döndürmeye yetmiyor, o zaman ne biz o değirmene gelelim, ne değirmenci başka bir köye daha ekmek yapmakla uğraşsın. Presstij için de benzer duygulardayım. Sonuna kadar hak veriyorum ama benim okur olarak yapabileceğim başka ne var ki? Hangi yayıncıdan olursa olsun az satan şahane çizgi romanları tanıdıklarıma aldırmaya çalışıyorum, başka platformlarda övüyorum, itkiliyorum ama ne çare...Her seferinde yemin bozuyorum, "Ben de böyle yapıp almamazlık edersem, beklemede kalırsam bu adamlar daha da yeni bir şey çıkarmaz, hemen okumasam da gidip alayım, hali vakti yerinde ve çizgi romana yatkın eşe dosta da aldırayım." diyorum ama tabi bit osuruğundan (çok afedersiniz) hallice kalıyor benim gibilerin çabası. Satmıyor, satsın diye alıp aldırıyoruz, gene satmıyor falan. O zaman bu böyle devam etmesin, bir daha böyle toplara girilmesin, yayıncı da riske girmesin, biz de elimiz böğrümüzde kırık kalplerle kalmayalım. Ne şiş yansın ne kebap.

Kara Bilim 'in falan bitişine en çok yananlardan biriyim ama Daredevil 'in ve Green Lantern 'ın devam etme şekline bakıyorum da, Kara Bilim 'in şahsına münhasır renk paletini asla kuşeden başka bir kağıt kaldıramayacağı için onuruyla ölmesi bir bakıma iyi oldu diyebilirim gözlerim dolu dolu da olsa. Marmara 'nın Southern Bastards 'ta yaptığı kağıt tercihini de çok eleştirmiştim kendi başlığında. Arka Bahçe 'den de Green Lantern 'ı bırakma sebebim oldu kağıt değişimi. Düşünüyorum da, Kara Bilim-Outcast-Ölümcül Sınıf üçlüsünün kağıdı değişerek devam etmesindense kuşe kağıtla yarım kalmalarına gönlüm daha razı geliyor.  :'(

Konudan sapmayayım. Ölümcül Sınıf 'ı da kalbimize gömdük madem, alan ve devam etmesini ümit etmiş olanlara selam olsun.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Curcuna

Böyle serilere satarsa yeni cildi basarım umuduyla girilmesi bana nitelikli dolandırıcılık gibi geliyor. Ne kadar güzel olursa olsun satmayacağı belli olan bir şeyi 1 cilt basıp sonra bırakmak ilk cildi alanların parasını gasp etmek gibi. Sonuçta böyle seriler Marvel ve DC gibi 1 ciltte başlayıp biten hikayelere sahip değil. Ya tamamını okuyacaksın ya hiç okumayacaksın. Olay bu kadar basit.
Durum böyle olunca insanlar da benim gibi diğer ciltler çıkmadan almak istemiyor. Bunun suçlu ben veya benim gibi düşünenler değil. Bizi böyle düşünmeye sevk eden yayınevleri. Bu tarz seriler yarım kaldıkça ya da yayın periyotları uzadıkça insanlara niye çıktığında almıyorsunuz diye kızma hakkınız da kalmıyor. Bir nevi kendi topuklarına sıkıyorlar. Sen önce 1-2 tane seri bitir ondan sonra yenisine başla. İnsanlar bu tarz işlerin tadına varsın ki yenisi çıktığında okumaya hevesi olsun.
Şu mantığı da anlayamıyorum. Çizgi romanın dizi haberi çıkar yayınevi hemen: "1 cilt basalım satarsa devam ederiz."

ZGeralt

Alıntı yapılan: Curcuna - 03 Temmuz, 2020, 08:53:12
Böyle serilere satarsa yeni cildi basarım umuduyla girilmesi bana nitelikli dolandırıcılık gibi geliyor. Ne kadar güzel olursa olsun satmayacağı belli olan bir şeyi 1 cilt basıp sonra bırakmak ilk cildi alanların parasını gasp etmek gibi.

Yok artık o kadar da değil :) Eleştirirken biraz ayar kaçmış gibi. Bakın şöyle düşünün, siz bir tane cilt için 20-30 TL her neyse, paranızı sokağa atmış gibi hissediyorsunuz, bir yayınevinden satmayacak bir seri için binlerce lirayı sokağa atmasını bekliyorsunuz, yani biraz empati yapalım o kararları herhangi birimiz de alabiliriz.

Curcuna

Alıntı yapılan: ZGeralt - 03 Temmuz, 2020, 09:26:24
Yok artık o kadar da değil :) Eleştirirken biraz ayar kaçmış gibi. Bakın şöyle düşünün, siz bir tane cilt için 20-30 TL her neyse, paranızı sokağa atmış gibi hissediyorsunuz, bir yayınevinden satmayacak bir seri için binlerce lirayı sokağa atmasını bekliyorsunuz, yani biraz empati yapalım o kararları herhangi birimiz de alabiliriz.
Sadece 1 seride bu dediğimiz yaşanmış olsa tamamdır eyvallah diyebilirim ama bu kaderi paylaşan bir çok seri var. Durum ortadayken aynı anda 3-5 tane bağımsız seri basıp satmasını ummak hayacilik gibi. 2-3 ciltlik bir seri ittire ittire de olsa bitirirsin ama bunlar min. 6-7 ciltlik seriler. Bitmeyeceğini belli yani. Burada bütün Yayınevlerini aynı kefeye koymuyorum. Bazıları satmasa da bir şekilde devam ettiriyor. Ama ilk cilt satmadı deyip ondan sonrasını basmamanın benim gözümde dediğim şeyden bir farkı yok.

Edit: İmla

Kauss

Geçen kitaplığı düzeltirken elime geçti, aaa böyle bir çizgi roman vardı dedim :) Sonra internette baktım yabancı kaynaklar baya övüyor, İngilizcesini almaya karar verdim.
Valla ferzan arkadaşın dediklerine katılıyorum. Türkçe çizgi roman okurken zaman içerisinde güvendiğim ve güvenmediğim yayınevleri oluştu. Mesela Arkabahçe'den pek çizgi roman almıyorum çünkü kitaplığımda; outcast, ölümcül sınıf ( sonradan hatırladım  ;D ) ve elimden çıkaracağım kara bilim kitapları öylece duruyor. Çok almak istediğim bir çizgi romanı varsa ki genelde one-shotlar tercihim oluyor. Daredevilde ise seriyi bitirmelerini beklemiştim. Bana devamlılık güvenini vermedikleri için, yeni çıkan serileri tamamlanıncaya kadar başlamıyorum. İlla ki benim gibi arkadaşlar da vardır. Bu seferde yayıncı için şu durum ortaya çıkıyor; yeni basılan çizgi roman serileri satabilecekken ilk başlarda satmamış oluyor.
Almamış olsamda, power rangers da sanırım Arka bahçedeydi ve onunda devamı gelmedi diye biliyorum.

Curcuna adlı arkadaşında; film hakkında söylediklerine katılıyorum. Mesela çizgi düşlerde bu konu da aklıma gelen yayın evlerinden biri. Film mi geliyor ? Hemen kahramanın kitabını basalım. Sonra ? Sonrası yok yada çok geç var.

Ölümcül sınıf hakkında konuşmak gerekirsede; basılan cildin potansiyele sahip olduğunu hatırlıyorum.

Harun Ça

Satmıyor devam etmeyeceğiz mantığıyla devam ederlerse daha çok seri yarım kalır. Artık bizim gibi çıkan her yayını-Power Rangers hariç hepsini aldım- almaya gayret eden kitle de yeni başlayan serilere temkinli yaklaşacak böyle bir kısır döngüye gireceğiz.

pizagor

Yayıncılar özelinde reflekslerin artık gayet belirgin olduğunu düşünüyorum, buna karşılık okur hamlelerinin de. Kimlerin yayınında ısrarcı olacağını kimlerinse ilk darbede vazgeçeceğini bir süredir yüksek kesinlikte bilmekteyiz. Hatta vazgeçileceği baştan belli bir kitap için okurun kaçının bile bile o topa gireceğini, kaçının seriyi tamamladıktan, ki o da tanımlanırsa, sonra alacağını kestirebilir durumdayız. O kadar dar bir alanda, hamlelerin bilinir olduğu bir mecradayız. O yüzden her iki tarafın da birbirini suçlamasına gerek yok bana kalırsa. Bu böyle devam edip gidecek. Yine de okurun kaybettiği herhangi bir şey yok. Her seferinde sermayesinden ve prestijinden biraz daha kaybeden sadece yayıncılar oluyor.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Sakızlı Ohannes Paşa

Açıkçası yeni ciltleri basmamalarından ziyade elinde bitmemiş bu kadar şey varken satması düşük ihtimal yeni serilere girmeleri daha sinir bozucu. Satmıyor işte memlekette. Scalped gibi bir şahaser bile güç bela bitti. Bende figür koleksiyonculuğu da var oradan biliyorum biraz genç arkadaşların ilgi alanlarını. Tek bildikleri Marvel, DC biraz da Star Wars. Kaynaklar zaten sınırlı olan da bunlara gidiyor işte.

Ninja kaplumbağalar mesela ülkemizde bilinen, sevilen bir franchise'dır. IDW de yaklaşık 10 senedir harika bir TMNT serisi basıyor. 100 sayıyı geçtiler. Arkabahçe hevesle girdi işte 3 ciltte pes ettiler. Çünkü ellerinde kaldı. Yani az çok bilinen bir franchise bile satmıyor. İlgi alaka yok. 

Mevcut ekonomik şartlarda firmalar Marvel-DC ekseni dışında da çıkmak istiyorlarsa yapmaları gereken one shot basmak. Şanslıyız Scalped, Preacher gibi harika seriler tamamlandı yine. Bunları kar sayıp pek fazla bir şey beklememek lazım bundan sonra. Firmaların da böyle zarara uğrayacakları serilere girmemeleri lazım. Hem yayınevi hem okuyucu mağdur oluyor zorlamanın anlamı yok. Bu saatten sonra çok riske girmezler zaten. 2015-2018 arası piyasadaki o ivme kayboldu. 2018 rahip-döviz krizinden beri ülke olarak belimizi doğrultamadık. Hakkımızda hayırlısı.