Başkabiryer - Sırtlan Kitap

Başlatan Levent Suberk, 26 Temmuz, 2017, 00:04:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Levent Suberk

NTV'nin verdiği habere göre Amerikalı pilot Amelia Earhart'ın çizgi romanı 2 Ağustos'ta Amerika'da, sonrasında ise diğer ülkelerde yayınlanacak. Çizeri ise Sümeyye Kesgin.

http://www.ntv.com.tr/amp/sanat/atlas-okyanusunu-gecen-ilk-kadin-pilotun-cizgi-romani-geliyor,ZS-Vcp48mU-Pj6n_1dlKww

Nightrain

Türkiye'nin en önemli kadın çizerlerinden biri olan Sümeyye Kesgin'in Amerikalı yazar Jay Faerber ile Image Comics için yaptığı ve büyük beğeni kazandığı çizgi romanı Başkabiyer, artık Türkçe yayımlanıyor.

Atlas Okyanusu'nu tek başına geçen ilk kadın pilot olan Amelia Earhart, 1937 yılında uçakla yaptığı Dünya turunu tamamlayamadan ortadan kaybolur. Kendisini bulmak için yapılan tüm arama kurtarma çalışmaları sonuçsuz kalır. İşte bu hikâye, o kayboluşun sonrasını ele alıyor. Amelia Earhart, DB Cooper ve her gün kaybolan yüzlerce insanın gittiği bir yer var. Başkabiyer...

Boyutlar: 16,00 x 24,00 cm
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Sayfa Sayısı: 36
Fiyatı: 9 TL

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

Bence çizerlerimizin emek verdiği seriler kesinlikle atlanmamalı. Hatta seri olamayanlar için belki bir Yıldıray Çınar, bir Asrar derlemesi bile düşünülebilir.

Darısı Barbarella'nın başına...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

cemilngn

Kendisini instagram/facebook sayfalarından beğeniyle takip ediyorum. Çizgi romanın Türkiye'de yayınlanacak olması çok güzel bir haber.

nicholaihel

Mutlaka yayınlanacaktır diye düşünüyordum bende. Fasikül olarak okudum şimdiye kadar. Dört oldu herhalde. Türkçe edisyonu alır mıyım bilmem ama böyle daha geniş bir kitleye ulaşacaktır ve destek olacaktır. Yanılmıyorsam sadece çizer değil Sümeyye hanım, co-creator ki bence bu hayli önemli.

Nightrain

pizagor

Fasikül formatında olmasına sevindim. Gerçi bence olması gereken tam fasikül formatı da değil, iki orijinal fasikülün birleşmesinden oluşan bize özgü bir basım tercihi. 20 sayfa hakikaten hiç doyurucu olmuyor.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

yunusmeyra

güzel haber  :)
not: fasikül formatı için "olmazsa olmaz" diyenlerden değilim, daha çok "her şeye rağmen denenmeli" diyenlerdenim. günümüzde gazete bayiilerindeki dağıtım ve satışlara engel ve güçleştiren durumlar (kimi başlıklarda konuşmuştuk) yüzünden, fasikül formatı şeklinde yayınlanabilecek  bir çok projenin daha baştan rafa kalktığını tahmin ediyorum... hadi gazete bayii satışı imkanını geçtik, belli sayıdaki çizgi roman satış noktalarının sınırlı avantajı dışında, kitapçılarda satış-dağıtım konusunda sorunlar yaşandığı sır değil; sanırım en başta gelen sorunlardan biri fasikül yayının sergilenmesi konusunda...reklamı çok çok iyi yapılamayan bir serinin fasikül olarak kitapçı raflarında yeni okuyucular tarafından "keşfi"nin bile mucize olacağını düşünüyorum. ki "elsewhere" serisi her şeye rağmen yeni ve genç okuyucu ile buluşması sayesinde satış şansını artıracak çalışmalardan...
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

HacıGeraltEmmi

Cildini beklerim, hayat yeterince zorken bir de fasikül takibi için koşturmanın alemi yok. Cilt çıkarsa alır tek seferde mis gibi okurum :)

kharon

Okuma firsati buldum sonunda; Faerber'dan beklenen 'teenage'lere yonelik vasat bir hikaye ama Sumeyye'nin cizgileri cok basarili. Umarim yolu acik olur:   

http://paneller.blogspot.co.uk/2018/01/elsewhere.html

Buraya da kopyaliyorum;

Elsewhere" Image comics'in yeni bir serisi; yazari Jay Faerber cizeri ise bizden bir isim: Sumeyye Kesgin. Ilk dort sayi bir cilt olarak da toplandi.

Jay Faerber cok siradan, vasat hikayeler yazan bir isim; yarattigi superhero serileri Noble Causes ve Dynamo5'i sirf Yildiray Cinar ve Mamhud Asrar ciziyor diye takip etmistim. Ne cizgiromana ne de superhero genresine birsey katabilen hikayeler degil urettikleri; cabuk uretilip cabuk tuketilen, okunduktan sonra akilda iz birakmayan, surekli kliselere basvuran sabunkopugu hikayeler. Ama bu sabunkopugu hikayelerin bir faydasi cizerlerimiz Yildiray Cinar ve Mahmud Asrar'in kendilerini Amerikan comics pazarinda gostermeleri ve kendilerini gelistirmeleri oldu. Burdan sonra da Marvel-DC maceralari basladi zaten.

Jay Faerber'in kendisi de Superhero genresinde kaydadeger birsey yaratamadigini gordu belki de ki baska seyler denemeye baslamis; adindan sitayisle sozedilen ama henuz gormedigim "Copperhead" isminde bir bilim-kurgu serisi var. "Elsewhere" ise maalesef bilimkurgu-fantazi turlerinde vasat bir hikaye yine; kahramanimiz Amelia Earhart'in kendini baska bir gezegende bulmasiyla basliyor. Biraz eskilerin John Carter ya da Flash Gordon'unu animsatan bir hikaye. Ming'i animsatan bir tiran. Avatar filmindeki yaratiklari ve gezegeni animsatan bir atmosfer. Hikayenin twistleri olmasina ya da Amelia Earhart gibi tarihi bir figuru hikayeye adapte etmesine ragmen (boyle bir Star Trek bolumu de var) orjinal olma kaygisi yok.

Sumeyye'nin cizgileri ise oldukca doyurucu ve detayli; biraz manga-anime turune daha yakin ama Amelia Earhart'in dinamizmini-heyacanini, bambaska bir gezegenin detaylarini basarili bir bicimde yansitiyor. Umarim kariyeri Cinar-Asrar ikilisine benzer bir sekilde ilerler ve daha cok kisiye ulasacak daha kalici-guzel hikayeler resmeder.

hennessy

Nihayet kavuşuyoruz...........
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Nightrain

Bunun cildi çıkacak mı, bilen var mı? Ona göre alacağım da.

Nemo

Ben de fasikul sevmeyen biri olarak cildinin cikmasini dilerim.
Özel Alfa Ajanı

Fizban

Bir süredir okumayı istediğim bir seriydi sonunda çıkacak olmasına çok sevindim. Böylece kendi dilimizde okuma şansını elde ettik. Bu arada cilt olmamasının nedeni büyük ihtimalle daha, yanlış hatırlamıyorsam, 4 sayı çıkmış olmasından. Her ay bir fasikül çıkartarak ilerleyerek güncele yakın gidebilirler.

memospinoz

Bu sayıda Amelia ve DB, Lord Kragen'in şatosundan kaçmanın bir yolunu buluyor.

Sayfa Sayısı: 36
Etiket Fiyatı: 9 TL