Milliyet Çocuk Dergisi,Dünya Klasikleri Çizgi Roman Ekleri-Arsivden..

Başlatan V, 21 Aralık, 2009, 20:02:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Milliyet Çocuk dergisi dünya klasiklerinin çizgiroman eklerini vermisti.
Sanirim eksiksiz olarak arsivimde olan bu uyarlamalar 30'ar sayfalik,küçük boy,
rekli,ciltsiz olarak verilmistir.Ek'te fotosu sunulan bu çizgi romanlar toplam 14
sayidan olusuyor.Listedeki çizgi romanlar sunlar:

1)Heidi
2)David Copperfield
3Michel Strogoff
4)Alis Harikalar Ülkesinde
5)Jack
6)Klavuz
7)Küçük Kadinlar
8)Deniz Kurdu
9)Töton Sövalyeleri
10)Robinson Crusoe
11)Don Kisot
12)Define Adasi
13)Dünyanin Ucundaki Fener
14)Taras Bulba

Copyright hanesinde Ediciones B,S.A-Onk yaziyor...

http://img85.imageshack.us/img85/606/dnyaklasikleri.jpg
"İstemem,eksik olsun.."

Ras Al Ghul

Geçen gün bir sahaftan robin hood buldum ama milliyet çocuğunki mi,emin değilim.

Sarı saman kağıda basılı bir kitapçık. Acaba biliyor musunuz, Milliyet çocuğun mu ?

Mister NO

Sevgili V koyduğun link açılmıyor bu nedenle fotoğrafa ulaşamadım.

Konuya açıklık getireyim.

Milliyet Çocuk Dergisi 1977-1978-1979 yıllarında derginin ortasında Dünya Klasiklerinin çizgi roman uyarlamalarına yer vermişti. Bunlar dergi boyutunda ve siyah beyaz yayınlardı. Bu çizgi romanlar daha sonra

6 tanesi bir araya getirilerek ciltlenmiş ve Milliyet Yayınları Resimli Klasikler adıyla cilt olarak ayrı satılmıştı.

1980 li yıllarda Milliyet Çocuk Dergisi bu klasikleri küçük boyda 32 sayfa olarak saman kağıda yeniden basarak derginin yanında verdi. Basım yılı ya da numara vb bulunmayan bu kitapların iç kısmında (hemen

kapak arkası yani 2. sayfada)  roman ve yazarın tanıtım yazısı yer alırdı. Bir de Milliyet Yayınları A.Ş tarafından basıldığı yazardı. Kapakta ise sponsor olması nedeniyle ya Türk Ticaret Bankası ya da Türk Ticaret

Bankası'nın çocuklara kültür hizmetidir
yazısı yer alır. Aldığınız Robin Hood'u inceleyin bu dediklerim varsa Milliyet Çocuk Dergisi'nin verdiklerinden biridir.

Renkli basılan bu serinin kapak sayfası genellikle sarı nadir olarak da mavi ya da pembe renklidir.

Basılan roman sayısı ise 14-15 gibi bir sayı olmayıp çok daha fazladır. Ben yanılmıyorsam tamamını o dönem almıştım diye hatırlıyorum ve 46 tanesi bende mevcut.

Bilginize.

Ras Al Ghul

Benimkisinde öyle bir yazı yok.Benimki  bir kapağın ardından boş bir sayfa arkasındansa hikaye başlıyor.Ancak bir ilginç durum ise hikayenin başladığı sayfanın(ilk sayfanın) sayfa numarasının 21 olması

Mister NO

Alıntı yapılan: Ras Al Ghul - 01 Mayıs, 2016, 13:50:09
Benimkisinde öyle bir yazı yok.Benimki  bir kapağın ardından boş bir sayfa arkasındansa hikaye başlıyor.Ancak bir ilginç durum ise hikayenin başladığı sayfanın(ilk sayfanın) sayfa numarasının 21 olması

Milliyet Çocuk Dergisi ebatında ise derginin içinde verilen eklerdendir. Derginin sayfa numaraları içinde devam ediyordu. Aslında ek demek de doğru değil bunlar derginin içinde normal dergi sayfalarını takip edecek şekilde içinde yer alırdı. Saman kağıt olup rengi sarı değil beyazdır bunların.

Yukarıda bahsettiklerim derginin dışında verilen ekler ise küçük boydur. (Cep kitabı boyunda olup biraz daha geniş ölçülere sahiptir.

Ras Al Ghul