Tay Yayınları Kitabı - Hakan Alpin

Başlatan caretta, 01 Ağustos, 2017, 16:40:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

afu

Alıntı yapılan: caretta - 08 Ağustos, 2017, 20:44:31
Hakan Alpin'in hazırladığı "Tay Yayınları" kitabı bugün elime ulaştı.

Tay Yayınlarının 1969 - 1994 yılları arasında yayınladığı tüm yayınlar kapakları, basım tarihleri, özlü bilgiler eşliğinde sıralanmış.
Kesinlikle her çizgiroman (özellikle Zagor) tutkununun elinin altında bulunması gereken bir yayın.

Son bir not: 1970 yılında yayın hayatına başlayan Zagor, 1972 yılında haftada 70.000 adet satıyormuş!

Tay'ın hangi tarihte hangi yayını çıkardığı bilgisini internette bulmak kolay.
Sadece bunun için bu kitabı almam doğrusu.

Ama,
Tay'ın kurucusu ile o günleri, yaşananları vb anıları içeren bir soyleşi var mı? Neden bu yayınlar seçilmiş?
Yayınların çevirisi, balonlaması nasıl, kimler tarafından yapıldı? ne tür zorluklarla karşılaşıldı? (varsa) Pazarlama politikaları?
Dağıtımları nasıl yapılırdı, okuyuculardan gelen geri bildirimler, fiyatlama politikası, farklı serilerin yıllar içinde neden oluştuğu, kapak resimlerindeki ressam tercihleri, hangi yıllarda satışların azaldığı, nedeni vs vs vs

gibi konular bu kitapta var mı?
örnek sayfalarda ve geri bildirimlerinizdeki açıklamalarınızda bulamadım.

Alan arkadaşlar bilgi verebilir mi?

Dr.ArAmAS

Alıntı yapılan: afu - 09 Ağustos, 2017, 10:53:47

Ama,
Tay'ın kurucusu ile o günleri, yaşananları vb anıları içeren bir soyleşi var mı? Neden bu yayınlar seçilmiş?
Yayınların çevirisi, balonlaması nasıl, kimler tarafından yapıldı? ne tür zorluklarla karşılaşıldı? (varsa) Pazarlama politikaları?
Dağıtımları nasıl yapılırdı, okuyuculardan gelen geri bildirimler, fiyatlama politikası, farklı serilerin yıllar içinde neden oluştuğu, kapak resimlerindeki ressam tercihleri, hangi yıllarda satışların azaldığı, nedeni vs vs vs

BEn aldım ama hepsini okuyamadım.ama gördüğüm kadarıyla dediğiniz kadar ayrıntılı değil ama yine dediğiniz kadar boş ta değil..kalite ve içerik açısından çok ama çok kaliteli..
Tavsiyem almanız yönünde..pişman olmayacaksınız emin olun

haziran00

Alıntı yapılan: Dr.ArAmAS - 09 Ağustos, 2017, 12:18:37
BEn aldım ama hepsini okuyamadım.ama gördüğüm kadarıyla dediğiniz kadar ayrıntılı değil ama yine dediğiniz kadar boş ta değil..kalite ve içerik açısından çok ama çok kaliteli..
Tavsiyem almanız yönünde..pişman olmayacaksınız emin olun

Hakan Abiden istemek bugün kısmet oldu, 2-3 güne geçer elime çok merak ediyorum :)

doktor1881

Bu eserin koleksiyonda olması gerek Hayırlısı ile az önce ben de istedim

Dr.ArAmAS

"Ahyaaak" adlı tay yayınları alnüm kapaklarını içeren cikt kalitesinde ve kronolojik olarak tüm yayınları almış..
Başkasının hakkını gasp etmemek adına bir tane aldım..aksi halde birini kitaplığa koyup,diğerini Rahatlıkla-kırışacak vs korkular olmadan okurdum 😎

caretta

Ama, Tay'ın kurucusu ile o günleri, yaşananları vb anıları içeren bir soyleşi var mı? Neden bu yayınlar seçilmiş?
Yayınların çevirisi, balonlaması nasıl, kimler tarafından yapıldı? ne tür zorluklarla karşılaşıldı? (varsa) Pazarlama politikaları ?
Dağıtımları nasıl yapılırdı, okuyuculardan gelen geri bildirimler, fiyatlama politikası, farklı serilerin yıllar içinde neden oluştuğu, kapak resimlerindeki ressam tercihleri, hangi yıllarda satışların azaldığı, nedeni vs vs vs gibi konular bu kitapta var mı? Alan arkadaşlar bilgi verebilir mi?

Sorularınızın çoğunun yanıtı kısa kısa da olsa kitapta var Ali Fuat Bey.
Ben Zagor ile ilgili sayfaları önce okudum. Daha önce dediğim gibi kısmet olur da kitabın yeni, geliştirilmiş baskısı yapılırsa daha ayrıntılı bilgiler eklenebilir. Ben neredeyse 50 yıldır Zagor okuyorum Sezen Yalçıner'in fotoğraflarını ilk kez bu kitapta gördüm. Beğendiklerimizi ve de eleştirilerimizi Hakan Alpin'e bildirirsek yararı olacaktır.
Örnek sayfalarda ve geri bildirimlerinizdeki açıklamalarınızda bulamadım.

caretta

Oldum olası bu quote(alıntı)işini kıvıramam.Ali Fuat Bey'in mesajına kısaca cevap vereyim.Sorularınızın çoğunun
yanıtı kısa da olsa kitapta var.Kısmet olur da kitabın yeni ve geliştirilmiş baskısı yapılırsa daha ayrıntılı bilgiler
eklenebilir.Hakan Bey'e beğenilerimiz yanında eleştirilerimizi de iletsek iyi olur.Ben şimdilik Zagor kısmını okudum.
Zagor ve kadınlar bölümünde iki hata buldum.Virginia Kaptan Fishleg'in kızı değil yeğeni.Margie Coleman ise arkeoloğun
kızı değil kızkardeşi.Tek Türk çizimi Zagor macerası olan "Esrarengiz Ada"adlı maceranın fasikül kapakları eklenebilirdi.
Fasikül sayıları daha ayrıntılı irdelenebilirdi.Arka kapak bibloları,dolgu olarak yayınlanan çizgi romanlar,Aslan Şükür yanında
diğer kapak çizerleri,Zagor'un hayatında önemli yer tutan Sullivanlar ve Wandering Fitzy'nin resimleri de eklenebilirdi.Avcılar
da unutuldu gibi.Doc Lester,Rochas,Walter Doney,Boston Jack topluca bir resimle kitapta yer alabilirdi.Zagor'un maceralarında
tüm klasik korku karakterleri-Vampir,kurt adam,Zombi,Frankestein var.Bunlar da sıralanabilir .Belki de sırf bir kapsamlı Zagor
kitabı da ilerde yayınlanabilir.

haysal

Birçok koleksiyonerin aklından geçen ama bir türlü hayata geçirilemeyen projelerdir bu tarz işler.
Gerçekten zaman ve emek ister. En iyisini yapmak istersiniz ki bu da daha çok emek ve zaman demektir.
Ama ne yaparsanız yapın her zaman bir şeyler eksik kalacaktır.
Ancak "Daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu" diyerek desteğimizi esirgememiz gerekir diye düşünüyorum.

can amca

Alıntı yapılan: haysal - 10 Ağustos, 2017, 11:46:48
Ancak "Daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu" diyerek desteğimizi esirgememiz gerekir diye düşünüyorum.

Aynen!

caretta

Sonuna kadar destek, beğendiğimi ve çizgiroman tutkunlarının edinmesi gerektiğini burada ve başka forumlarda vurguluyorum.

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Aranızda en son çizgi roman sevdasına katılan biri olarak inanın Tay yayınlarının bir çok yayınını okumayan biri olarak bile Hakan abi mesaj attı sana ayırdım diye almamak yakışmazdı. Can yayınlarında alacağım onunda bir çok kitabını okumama rağmen :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

seferkaraca

Süslü, albenili ve nostaljiye hitap eden çok sayfalı, kapkalın bir broşür olmuş. Sevgili Alpin'in başarılarının devamı dileğiyle.

Ama,

hakan alpin

Alıntı yapılan: caretta - 08 Ağustos, 2017, 20:44:31
Hakan Alpin'in hazırladığı "Tay Yayınları" kitabı bugün elime ulaştı. Kitapta 1 numara var. Yani bu serinin
devamı gelecek. Sırada Ceylan Yayınları var. Hakan Bey serileri netleştirmeye çalışıyor. Tay Yayınlarının 1969
1994 yılları arasında yayınladığı tüm yayınlar kapakları, basım tarihleri, özlü bilgiler eşliğinde sıralanmış.

Kesinlikle her çizgiroman (özellikle Zagor) tutkununun elinin altında bulunması gereken bir yayın. Kitabın  sonundaki teşekkür kısmında biraz içim burkuldu. Üç çizgiroman forumuna katkıları için teşekkür ediyor. Keşke dördüncü olarak Altın Madalyon da olsaydı. Altın Madalyon formatı bakımından diğer forumlardan farklı. Burada taranmış çizgi romanlar yok. Eski yayınların listeleri yok. Bu yüzden Hakan Bey buradan yararlanamamış.

Satışları oldukça düşen, yayınevlerinin binbir naz niyaz ile (biraz da mecburiyetten!) bastıkları Zagor, Teks gibi fumetti alanında bir nevi nefes borusu gibi oldu.

Son bir not: 1970 yılında yayın hayatına başlayan Zagor, 1972 yılında haftada 70.000 adet satıyormuş!

Öncelikle Ceylan Yayınları kitabının hazırlanması aşamasında internete, dolayısıyla da epeydir Altın Madalyon sayfalarını okumadığımı ve bu mesajları ancak birkaç gün önce, o da tesadüfen fark ettiğimi itiraf edeyim. Çalışmalarımla ilgili bir konuyu ilgisiz bırakmışım bilmeden, kusuruma bakmayın lütfen.
Sevgili caretta'nın da ifade ettiği gibi, Altın Madalyon 'kıdemli' bir çizgiroman paylaşım sitesi. İlk iki kitabımda olmasa da, Türk Çizgiroman Külliyatı'nın 3. kitabı olarak yayına hazırladığım Alfa Yayınları kitabında Altın Madalyon'a mutlaka atıf ve teşekkür yapacağım. Bu sitedeki pek çok detay, bilgi ve paylaşım buna rahatlıkla olanak verecektir.

Bu vesileyle bu bölüme mesaj yazan çizgiroman dostlarına ve Altın Madalyon müdavimlerine selam ve sevgilerimi iletiyorum.