Keloğlan'ın Maceraları - Yurdagün Göker

Başlatan Ahmet Oktay, 09 Ağustos, 2017, 13:56:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ahmet Oktay

Yanlış hatırlamıyorsam 2005 veya 2007 yılında Hürriyet gazetesi ile birlikte almıştım. Bende bu 4 albüm var, arka kapakta yazan diğer albümleri bulamamıştım. Seriyle ilgili bir bilgim yok açıkçası bunun dışında. İnternette araştırdım ama çizerle yapılan bir röportaj dışında bilgi bulamadım yine. Röportaj linki; http://kulturelguncel.blogspot.com.tr/2012/04/yurdagun-goker-roportajm.html

Bu seri ve çizeri hakkında bilgisi olan varsa, paylaşırlarsa sevinirim. Daha sonra iç sayfa örneklerini de paylaşacağım.

ferzan

Aynı sıralar, yani 2006 gibi ben de bir gazete bayiisinde bulup edinmiştim üç tanesini...Yeşil İnsanlar yoktu bir tek...

Firavunun Kanatları, 2004 ya da 2005 gibi Tercüman gazetesinde bant formatında yayınlandı...O dönem iki Tercüman çıkıyordu...Birinin üst başlığı ''hayata ve olaylara'' idi, diğerinin ise ''dünden bugüne'' idi...Firavunun Kanatları, ''hayata ve olaylara'' Tercüman'da Suat Yalaz'ın Topal Osman'ı ve Şahap Ayhan'ın Kazanova İstanbul'da tefrikalarıyla beraber günlük olarak verilmişti...

Yeşil İnsanlar adlı serüveni ise 1980'lerin sonlarındaki Türkiye Çocuk dergilerinden hatırlıyor olabilirim...Söz konusu sayılara ancak 90'lı yıllarda bakabilmiştim...Ama şurası kesin, bu serüvenlerin neredeyse tamamı en az 20-25 yıl öncesinin üretimi...Yurdagün Göker şu sıralar emekliliğinin tadını çıkarıyordur umarım...Adı fazla duyulmamış emektar çizgi ustalarımızdan biridir ve İhlas Yayın Grubu ile uzun yıllar çalışıp yan ürünlerin yanı sıra (''Nasreddin Hoca Keloğlan'a İngilizce Öğretiyor'' ismiyle birkaç kitap ve kasetten oluşan İngilizce öğrenme seti gibi) Türkiye Çocuk dergisine her hafta çizgi öyküler yapıp Türkiye Gazetesi'ne de uzun yıllar gündem karikatürleri çizmişti...

Ahmet Oktay dostumuz sayesinde Yurdagün Göker'in sevimli, sıcak ve usta işi çizgilerini özlediğimi farkettim...Onun değme frankofondan eksik kalmayacak görsel kalitedeki Keloğlan'larını da layığınca bir albüm serisi olarak görmeyi çok isterdim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kharon

Turkiye Cocuk'da cok uzun yillar yayinlandi; bir ara macera listesini cikartip burdaki album ve album arkasindaki listeyle karsilastirmaka lazim.
Soyleside 11 maceradan bahsetmis ama hepsi yayinlandi mi Turkiye Cocuk'da emin olamadim.

Bir de kendi adiyla soyadiyla degil de "Goker Grafik" seklinde ajans ismiyle yayinlandiklarini hatirliyorum.

Album olarak yayinlanmis olmalarini gormek cok guzel.