Oğulların Diyarı - KaraKarga Yayınları

Başlatan Nightrain, 16 Ağustos, 2017, 11:22:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Yakında!

Uygarlığın sona erdiği, karanlık ve ıssız bir dünyada; bir baba, iki oğul ve bir defter...

Eisner ve Angoulême gibi çizgi romanın değerli ödüllerinin sahibi, İtalyan çizgi roman ustası Gipi, çizgisiyle sinematografik bir evren yaratıyor.

Yalın olduğu kadar yoğun bir anlatım, etkileyici bir post-apokaliptik öykü.

Havanın ağırlığını, karakterlerin nefes alışını, ıssız dünyada yankılanan sesleri iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Fiyatı: 29 TL
Saysa Sayısı: 288
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ferzan

Türkçe'de en çok okumak istediğim sanatçılardan biriydi Gipi, epey sevindim...Diğer eserlerini de görürüz umarım...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nightrain

Alıntı yapılan: ferzan - 16 Ağustos, 2017, 11:37:24
    Türkçe'de en çok okumak istediğim sanatçılardan biriydi Gipi, epey sevindim...Diğer eserlerini de görürüz umarım...

Bende çok istiyorum bunu.

nikopol

Fransa'da bu sene cikmis, ABD'de ise onumuzdeki sene yayinlanacakmis. Karakarga'yi tebrik ederim. Okuyan olunca kisa bir tanitim yazisi cok makbule gecer.

Nightrain

memospinoz

Alıntı yapılan: nikopol - 16 Ağustos, 2017, 20:11:27
Fransa'da bu sene cikmis, ABD'de ise onumuzdeki sene yayinlanacakmis. Karakarga'yi tebrik ederim. Okuyan olunca kisa bir tanitim yazisi cok makbule gecer.

Daha önce Peyami Bey bahsetmişti forumda:
http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,11064.msg181913.html#msg181913

Nightrain

Alıntı yapılan: memospinoz - 16 Ağustos, 2017, 22:17:06
"La terre des fils"

Teşekkürler. Bu kapağı daha güzelmiş. Neysr, umarım diğer Gipi'lerde basılır.

İnancomic

okuyan var mı acaba yorum alabılır mıyım iyi indirim varken sepete atayım

guneseral

Kaçırma derim.Bir solukta bitti,gipi yayınlanmış bu topraklarda düşünme al

ferzan

Dün akşam üzeri elime geçen kargom sonucu okuyabildim sonunda...

Gipi 'ye zaten öğrenciliğimden beri hayrandım ve eserlerini Türkçe'de görmeyi çok istiyordum...Eserin önizlemelerini de görünce beklentim iyice yükselmişti...Ufak bir hayal kırıklığına uğrama endişesiyle beraber merak içerisinde okumaya başladım ve elimden bırakamadan 280 sayfa su gibi aktı...

Epeydir bir çizgi roman okurken esrarengizlik ve merak hissiyle hafif bir gerilim ile umutsuzluk karışımı o tekinsiz hissi duymamıştım...İlaç gibi geldi...Yalnız hikayenin son kısmı kesmedi beni...Giriş ve gelişme ile öyle bir kendini anlattı ve öyle bir yükseldi ki hikaye, sonuç kısmı için daha farklı beklentilerim vardı ama gene de harikaydı...Post-apokaliptik anlatılara çok farklı ve özgün bir yaklaşım olmuş...Diyaloglardaki yabanilik, fazla uzun olmayan temel ve sınırlı kelimelerle harika yansıtılmış...Çizgiler ise zaten fevkaladeydi benim nezdimde...Anlatım, ikna edicilik, inandırıcılık ve görsellik, herşey harikaydı...Tam kendine has ve kendi gibi bir sanat eseri olarak karşıladım bu güzel kitabı...

Eserin kendi güzelliği ve başarısı şöyle dursun, Kara Karga beni çok büyük hayal kırıklığına uğrattı...Kitabın orijinalinde, sanatçının kendi çizgisiyle harika bir uyum içerisinde olan el yazısı, kaligrafide mükemmel bir tamamlayıcı unsurdu fakat Türkçe baskısında kullanılan alelade ve düz yazı fontu beni çok rahatsız etti...Normalde fontlara çok takılmam ama bu eserde önemliydi, çünkü işitsel olmayan, sadece görsel olan çizgi roman gibi bir anlatı formunda bazen balon yazı karakterleri ses adına hayati önem taşır ve Gipi ' nin bu esere has el yazısıyla yaptığı kaligrafisi, kitaptaki diyalogların yabaniliğini ve sarsaklığını sese dönüştüren yegane unsurdu...Şimdiye dek pek çok yayınevi, orijinale uygun kaligrafiyle eserleri dilimizde yayınlatır, bazısı doğrudan çizerin el yazısından Türkçe font oluşturur öyle sunardı...Kara Karga 'dan da bunu beklerdim...Kedo 'da da aynı şeyi yaptılar...Şekip Davaz 'ın güzelim okunaklı el yazısını dümdüz ve karaktersiz bir font ile bastılar...Aynısını Gipi 'nin bu eserinde de yapmışlar...

Yöresel dil, ses ve aksanın ön planda olduğu önemli bir sanat filminin, ses restorasyonlu ve 90'lar Show TV kafasında ''adamım'' lı ya da ''lanet olsun'' lu emanet bir dublajla izlediğinizi düşünün...İnandırıcılığı ve atmosferi nasıl darmadağın ederse, bu kitaptaki tertemiz ve çizginin hırçınlığı ile uyumsuz yazı karakteri de bende aynı hissi uyandırdı...Kutlukhan Perker gibi bir bileğin başını çektiği bir yayınevinden daha iyisini beklerdim...Yayıncının estetik sunumu bakımından kitabı adeta bir korsan balonlama görünümüne çevirdiği için Kara Karga 'yı tebrik ediyorum... >:( Madem Gipi gibi bir sanatçıyı ve en sağlam eserlerinden birini Türkçe'ye kazandırdınız, bari tam yapaydınız...

Bunun haricinde kitabın baskısı falan güzeldi...Nasıl olsa siyah-beyaz deyip de daha ucuz kağıda basmalarından korkuyordum ama sanki renkliymiş gibi kalın kuşeye basılmış...Olması gereken de buydu, zira her ne kadar siyah beyaz da olsa, Gipi 'nin yer yer aşırı incelen tarama ve karalamalarıyla hafifli sertli elde ettiği tonlamalar ancak bu şekilde layığınca okura sunulabilirdi...Bu sayede boyun küçültülmesi olayına çok takılmamış oldum...

Esere notum :  8,7/10

Yayıncısına notum :  3,5/10
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

memospinoz

:( Font olayı olmadı şimdi ya. Hadi diyelim aynısını beceremediler yazının bari Şevki Sayışman'a verselerdi de hem Sayışman ekmek kazansaydı oradan hem de yapılan iş içimize sinseydi. Yazık edilmiş doğrusu.