300 - Drubak Medya

Başlatan memospinoz, 18 Ağustos, 2017, 01:02:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

"300 Spartalı" filminin uyarlandığı original grafik roman 300, MÖ 480 yılında gerçekleşen Thermopylae savaşında Pers kralı Xerxes'in üstün askeri gücüne üç yüz kişilik ordusu ile direnen Sparta kralı Leonidas'ın hikayesidir. Herodot'un kayıtlarına göre bire bin gibi sayıca ezici bir üstünlükteki Pers işgalcilerine karşı koyan Spartalılar, canları pahasına gösterdikleri bu cesur direniş ile Grek-Pers savaşının kaderini değiştirmeyi başardılar. Leonidas'ın taktik zekası ve askeri disiplini sayesinde Spartalılar, Pers ordusunun batı seferinin sekteye uğramasına neden oldular. Bunun üzerine Grek birlikleri, stratejik bir geri çekilme ardından onları zafere ulaştıracak gücü tekrar kazanacak zamanı buldular. Cesaretiyle tarihin gidişatını değiştiren Spartalı kral Leonidas ve üç yüz askerinin mücadelesi, çağlar boyunca anlatıldı ve birçoklarına ilham verdi.

1962 tarihli "300 Spartalı" isimli filmi seyreden beş yaşındaki Frank Miller da Leonidas'ın gösterdiği kahramanlık ve fedakarlığın etkisinde kalanlardan biri. 1957 doğumlu Miller, Ronin ve Elektra gibi kahramanlar yaratmış, yorumladığı Daredevil, Batman, Wolverine gibi karakterlere çarpıcı tasvirleriyle yeniden hayat vermiş bir çizgi roman sanatçısı. Çizime ilk başladığı yıllardan beri ilham aldığı "film noir" kodlarını, japon manga dinamikleri ile birleştirip yetişkinlere hitap eden sert ancak 'gerçekçi' bir anlatım tarz ile eşsiz eserlere imza atan Miller, 90'lı yıllarda yarattığı Sin City ile suç dünyasına özgün bir bakış getirdi. Sinemaseverler Frank Miller ismini en çok bu seriden uyarlanan film ile duydularsa da, kendisi Tim Burton'ın Batman'inden Robocop'a bir çok filme katkıda bulundu.

1998 yılında Frank Miller, uzun zamandır birlikte çalıştığı ressam Lynn Varley'in suluboya ustalığından yararlanarak Leonidas'ın hikayesini yeniden yorumlamaya başladı. Bu epik konuya uygun bir tuvale ihtiyaç duyan Miller, 300'ü normal bir çizgi roman kitabının iki katı büyüklükte çizdi. Lynn Varley ise özel bir suluboya kağıdında her kareyi doğru tonlama ve atmosferi yakalayana dek defalarca renklendirdi. Sonuçta 300, Frank Miller'ın imzası olan değişik kadrajlama teknikleri ve sinemasal hareket estetiği ile kurulmuş anlatım özgünlüğü ve ödünsüz estetik yapısıyla çizgi roman türünün en etkileyici eserlerinden biri oldu.

Boyut: 33x25 cm, Ciltli, 50x70 cm poster hediyeli
Sayfa Sayısı: 88
Etiket Fiyatı: 30 TL
Baskı Yılı: Kasım 2007

frodo

Varlığından yeni haberdar olduğum bir çizgi roman keşki baskısı olsaymış :'(
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

Nightrain

Zamanında görüp almamıştım, baskısı tükenince keşke alsaydım demiştim. Birileri Sin City ve 300'ü yeniden basmalı. Hatta yanına Ronin'i de eklesin.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

peder clemente

Frank Miller kuşkusuz büyük bir sanatçı ve yaratıcı.Beğenilerimiz de uyuşuyor.O da noir türüne ve Japon kültürüne ilgi duyuyor.Sadece ırkçılık konusunda farklıyız.Anti-semitist bir ırkçı açıklaması olmuştu bildiğim kadarıyla.Dünyanın başına bela olan ırkçılık  ve ayrımcılık karşıtıyım.Sin City'nin 1. cildini okuduğumda filminden daha fazla beğenmiştim.300'ü ben de kaçırdım.Ronin basılsa seve seve alırım.Bir de Frank Miller&David Mazzuccelli üretimi Daredevil-Born Again mutlaka Türkçe basılmalı diyorum.

Nightrain

Frank Miller'in Daredevil dönemi komple basılmalı! Sin City, 300 ve Ronin'de öyle tabii.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

kahramanlarsinemada

Galatasaray Aslıhan Pasajı'nda giriş katında 1 adet var.

frodo

Alıntı yapılan: kahramanlarsinemada - 18 Ağustos, 2017, 16:55:14
Galatasaray Aslıhan Pasajı'nda giriş katında 1 adet var.
300 mü var?Kim bilir kaç paradır.
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

YERDENİZ

frodo

İstanbul'da yaşayanların böyle ufak artıları da var ne deyelim  :) :-\

afu

5 fasikül, orjinal (eng), sıfır.
150 tl ye satarım istiyen olursa.

Mrtekin

Irkçı açıklamaları ile biranda gözden kaybolan Frank Miller abimiz, yeni projeleri ile gündemde.

https://www.google.com.tr/amp/s/amp.theguardian.com/books/2018/apr/27/frank-miller-xerxes-cursed-sin-city-the-dark-knight-returns

Yeni projesi; 300'e prequel olacak, "Xerxes",  Pers İmparatorluğu'nun Yükselişi ve Çöküşü'nü anlatacak.

https://www.google.com.tr/amp/s/amp.theguardian.com/books/2018/apr/27/frank-miller-xerxes-cursed-sin-city-the-dark-knight-returns

Açıklamalarında şurada koptum:

"Does he support Donald Trump? "Real men stay bald," he says with a grin, lifting his hat to run a hand over his bare scalp."
They drew first blood...