Bir Yalancıyla Birkaç Gün - Aksoy Yayıncılık

Başlatan memospinoz, 19 Ağustos, 2017, 18:41:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Bu, beş eski dostun öyküsüdür. Yaşam hepsini ayrı bir yere savurur. Otuzlu yaşlarında, kendi kuşaklarının sorunlarını yaşarlar. Bir gün, beşi bir araya gelir ve bir tatili paylaşmak üzere yola çıkarlar: Amaçları, eğlenmek, dinlenmek, yüzyılımızın bildik streslerinden kurtulmaktır: İş, aile, idealler, başarısızlık hissi, yalnızlık, tek başına kalmak gibi...

Bu yolculuk, aynı zamanda herkesin kendi içine yaptığı bir yolculuk olur.

Bütün itiraflar, içlerinden birinin yalanı ekseninde suyüzüne çıkar.

Yalan, yalanlar ve itiraflar "toplumsal gelişmeleri" sosyolojik açıdan ele alır. Yani, bir yandan "Gençliğim eyvah!" derken, bir yandan da "zamanımızın yükselen değerlerini" gösterir.

Var olmak için, kendini göstermek için, "Bu dünyada ben de varım!" demek için yalan mı söylemek gerekir? Etienne Davodeau'un daha önce yayınlanan "Les Amis de Saltiel" ve "Le Constat"dan sonra bu çizgi-romanında da yaşama dair yanıtlar aranıyor...

Aksoy Yayıncılık "Egoist Dizisi"nden çıkan bu çizgi-romanda, gençlik idealleriyle içine düşülen gerçek hayatın dayanılmaz çelişkileri resmediliyor.

Bu resmin bir yerinde belki siz de varsınız.
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 176
Etiket Fiyatı: 22 TL
Baskı Yılı: 2000

KenParker

Gaby'nin şuradaki yazısı sayesinde haberim oldu.
http://altinmadalyon.com/altin/tr-de-yayinlananlar/cahiller-baobab-yayinlari/
Piyasada pek bulunmuyor. İkinci el aldım. Böyle bir iki sayfası kopuk, kimi yerleri kalemle boyanmış, kimi yerler sararıp buruşmuştu. Okudum, beğendim. Gerçek hayata dair çizgi romanlar okumaktan hoşlanan biri için bulunmalı derim.

TKnKT

Alıntı yapılan: KenParker - 15 Aralık, 2020, 22:52:18
Gaby'nin şuradaki yazısı sayesinde haberim oldu.
http://altinmadalyon.com/altin/tr-de-yayinlananlar/cahiller-baobab-yayinlari/
Piyasada pek bulunmuyor. İkinci el aldım. Böyle bir iki sayfası kopuk, kimi yerleri kalemle boyanmış, kimi yerler sararıp buruşmuştu. Okudum, beğendim. Gerçek hayata dair çizgi romanlar okumaktan hoşlanan biri için bulunmalı derim.

Tam olarak aynı şekilde benim de Sn. Gabby'nin paylaşımı sayesinde haberim oldu. Yine benzer süreçlerden geçerek ikinci el bir şekilde elde ettim ama dış kapağı yanlış basılmış, sayfa kenarları matbaada kesilmemiş ilginç bir versiyona da ben sahibim. Etienne Davodeau kendi adıma Cahiller ile birlikte tanıdığım bir çizer oldu. Bir hayli beğendiğim bir eserdi. Ancak ben "Bir Yalancıyla Birkaç Gün" için beğendim diyemeyeceğim. Belki de Cahiller'den gelen beklentim dolayısıyla bu noktadayım. İki eser arasında 14 yıl olması çizerin tarzını ve hikaye örüntüsünü de elbette etkiliyor olmalı. İçerik ve hikaye açısından samimi bir noktada sizi ele alsa da sayfaların birbirini takip etmesi üzerindeki kopukluklar, geçiş karelerinde zaman zaman nasıl buraya atladık ki hissiyatı biraz okuma keyfini bulandırıyor. Bunlara ek olarak bir de konuşma balonlarının font kullanımı da beni biraz soğuk bir noktada tutmuş olabilir. Yine de orjinal kitaptan iki sene sonra Türkiye'de yayınlanma şansı bulması dönem için güzel bir girişim olmuş.
    Ben de Türkçe sayfalardan birkaç örnek paylaşmak isterim (Balonların içini sonradan ben doldurmadım gerçekten o şekildeler  :) ):

"The man who opens topics faster than his shadow"