DC Legacies

Başlatan Nemo, 26 Ağustos, 2017, 09:17:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

Su an okudugum ve sevdigim bir kitabi paylasmak istedim. Bizde de yayinlanmasini arzu ediyorum :)
Dikkat! Surprizbozan icerir.

DC LEGACIES

1- Baslangic
Len Wein & Scott Kolins & Andy Kubert
Temmuz 2010

Aramızda yaşayan bu gizemli insanlar kim?
Kahvesini yudumlayan yasli Paul Lincoln, okudugu derginin kapagindaki maskeli kahramanlara bakmaktadir.
-Bunun  gibi biriktirdigim bir suru dergi, gazete, fotograf var elimde. Belki  bu maskeli adamlari takinti haline getirdigimi dusunebilirsiniz. Olen karim Peggy'de bazen hakkimda ayni seyi dusunuyordu. Ama bunun yaninda o maskeli kahramanlarin benim icin ne ifade ettigini de cok iyi biliyordu. Hersey ben daha kucuk bir cocukken baslamisti. Hikayeme baslamadan once sunu bilmeslisiniz ki, o zamanki dunya, su ankinden cok farkliydi. Suc sokaklarda kol geziyordu. Bir cocuk, annesi ile birlikte yolda yuruyup okula bile gitmekten korkuyordu. Her gun haberlerde gangster savaslarini okuyorduk. Ulke kaos icindeydi. Devlet guclerinin bunu durdurmak icin eli kolu bagli gibiydi. Ama bizim cocuk cetemiz, Suicide Slum, icin butun bunlar isimizin bir parcasiydi.
-Jimmy, yavas kos, beni bekle.
-Yapamam Paul. Gec kaldik. Hizli kos.
-Jimmy! Paulie! Beni bekleyin. Jimmy Malenoy sana diyorum. Beni bekle yoksa anneme soylerim.
-Jimmy, su aptal kiz kardesine birsey soyle.
-Peggy, sana son kez soyluyorum. Paulie ve benim yapmam gereken isler var ve bu kiz isi degil.
Peggy'i uzgun bir halde orda birakip kosmaya devam ettik. Ta ki, bay Gold'un dukkanina varana dek.  Bayan Gold, bana kurabiye ikram etmisti. Bu arada, Jimmy, bay Gold ile arka tarafta konusuyorlardi.
-Haraci gelecek hafta odeyebilecegim Jimmy. Lutfen bunu patronuna soyle.
-Gecen seferde boyle soylemistin. Bunu iletecegim. O halde hafatay gorusuruz bay Gold.
Ama patronumuz bay Moran buna cok sinirlenmisti. Ve haracini odemeyen herkes icin bir ders olsun diye bay Gold'u oldurtmustu. Ben bunu gelecek hafta bay Gold'un dukkanina gittigimde surekli aglayan karisindan ogrendim. Jimmy ise bu habere cok uzulmemis gibiydi.
-Her ne olduysa bu bay Gold'un hatasi, Paulie.
Ve bu andan sonra Jimmy hakkinda bazi suphelerim gun isigina cikmisti. Cetenin oldugu binaya gittigimizde ise hayatimi degistirecek olay gerceklesecekti. Crimson Avenger isimli kostumlu bir kanun koyucu cetenin inini basmisti.
-Mike Moran, sen Abe Gold'u oldurdun! Crimson Avenger yani ben, bunun hesabini  sana soracagim.
Cetenin elemanlarini bir bir haklamisti. Moran'i son gordugumde suratina bir yumruk yiyordu. Bu, Crimson Avenger'i  ilk ve son kez gorosum oldu. Onun kadar iyi dovusen, hizli birini daha once hic gormemistim. Gazetedeki resimlerine hayranlikla bakiyordum.
-Ver su aptal gazeteyi, Paulie. Bunlari okumayi birak.
-Jimmy! Ne okuyacagima ben karar veririm.
Onumuzdeki aylarda ise gazetelerde daha fazla gizemli adamlar cikmaya baslamisti. Gizemli Sandman, kendisine Mandrake diyen bir sihirbaz, Ghost, Mighty Mite, simsekten bile hizli Flash, Hourman gibi. Hepsinin resmini odama asmistim.
-Paulie, arkadasim Jimmy geldi, Asagida seni bekliyor.
-Tamam anne. Geliyorum.
-Paulie, nerelerdeydin . Hafatalardir seni gormedim. Moran'in cetesi dagildigi icin yeni bir cetede kendimize yer buldum.
-Ben artik bunu yapmak istedigimden emin degilim Jimmy.
-Ne? Hayatini sefalet icinde mi gecirmek istiyorsun?
Bu kez de beni razi etmisti. O gece, yeni cetemize yardim etmek icin limandaydik. Gelen mallari tasiyacaktik. Fakat birden ortaya maskeli kanun koyucular Sandman ve Atom ciktilar. Cete elemanlarindan birisi Atom'u vurmak uzereyken istemsizce bagirdim.
-Atom! Dikkat et!
Ikili, cete elemanlarini tek tek yakaladi. Sonrasinda cok korkmus olan Jimmy ile benim  yanima geldiler. Atom:
-Hanginizdi hayatimi kurtarmak icin bagiran?
-Aslinda o...bendim..
-Sana cok tesekur ederim evlat. Hayatimi sana borcluyum. Siz cocuklar su an tam yol ayriminda duruyorsunuz. Secim yapin, ya iyiligin tarafi ya da bu culsuzlar gibi kotulugun tarafi. Bu benim kartim evlat. Ihtiyacin oldugunda haber et.
Jimmy, o gece tarafini secmisti. Gecenin karanliginda gozden kaybolmustu. Ertesi gun yine gazete bayine gidip bir dergi aldim. Derginin kapagina bakinca gizemli adamlarin artik daha fazla gizemli olmayacaklarini anladim:
-Justice Society of America kuruldu!

Özel Alfa Ajanı

Nemo

2- Altin Cag
Len Wein & Scott Kolins & Andy Kubert
Agustos 2010

Paul Walker'in evindeyiz. Eski dergilere goz atan Paulie, Gotham Radio Times dergisinin kapagindaki Justice Society of America'nin fotografina bakmaktadir.
-Her takimda oldugu gibi zaman icinde JSA'da da degisiklikler olmustu. Hourman ve Doktor Fate gruptan ayrilmisti. Yerlerine ise Starman ve Doktor Mid Nite gelmisti. Johhny Thunder gruba yeni katilmisti. Sandman ise kostumunu degistirmisti. Size soylemem lazim ki, kucuk bir cocukken radyonun basinda JSA'dan gelecek haberleri buyuk bir heycanla bekliyordum. Brain wave, the gambler, vandal savage, the wizard, per detagon, the thinker isimli kotuleri alt etmislerdi. JSA, bircok insana ilham kaynagi olmustu ve birkac ay icinde kostumlu bir suru kahraman sucla mucadele icin sokaklara cikmisti.
Ben ise, gazete dagitim isi bulmustum. Tamam, iyi kazanmiyordum ama en azindan onurumla para kazaniyordum.
-Hey, gazeteci cocuk! Bana bir tane gazete verir misin? Ayakkabilarimi parlatacagim.
-Jimmy!
O gun Jimmy, takim elbise icindeydi. Bana da onun yanina katilmami teklif etmisti ama kabul etmedim. Eve dogru yururken baska bir cetenin elemanlari yolumu kesmisti. Beni kurtaran ise Newsboy Legion ve Guardian olmustu.
Bir kaz zaman sonra Jimmy'i yine gordum. Bu kez perisan bir haldeydi.
-Jimmy, ne oldu sana?
-JSA, patronum Vandal Savage'i tutukladi. Kacmak zorunda kaldim. Ban para lazim Paulie. Gotham'da kendisine Rash Al Ghool ( Yanlis yazmadim :) kelime oyunu) diyen biri varmis. Onun cetesine katilacagim!
-Jimmy, iste buradasin. Sehrin her yerinde seni aradim.
-Peggy! Ne isin var burada?
-Sen benim abimsin. Senin icin kaygilaniyorum. Lutfen artik eve gel.
Ama Jimmy eve donmedi. Ona verdigim son paralarla sokakta karanlikta bir kez daha gozden kayboldu. Sonrasinda cok calistim, okuldan mezun oldum. Buna en cok sevgilim Peggy sevinmisti. Evet, sevgilim dedim. Bazen bilemezsiniz neler olacagini.
Bu arada ABD'yi sozde kizil tehlike korkusu sarmisti. Peggy ile yolda yururken televizyon ekraninda siyah beyaz bir mahkeme salonu gorduk. JSA uyeleri burada sorgulaniyor ve maskelerini cikarmalari isteniyordu. Yargica gore onlar hakkinda hic bir sey bilmiyorduk ve yuzlerini aciklamalari gerekiyordu.
-Ne? Bu ulke icin yaptigimiz onca seyden sonra mi? Ciddi olamazsiniz?
-Cok ciddiyim maskeli adam!
-Cok uzgunum ama bunu reddediyoruz. Ama merak etmeyin bizimle ilgili haberler bir daha asla duymayacaksiniz.
Hawkman bunu soyledikten sonra etrafi bir isik sarmisti. Ve JSA uyeleri gozden kaybolmustu. Bu, Altin Cag'in sonu olmustu...

Özel Alfa Ajanı

Nemo

3- Gucler ve Yenetekler
Len Wein & Scott Kolins José Luis García-López
Eylul 2010

GUC VE KABILIYETLER
JSA'nin kaybindan sonra dunya'ya sanki bir huzun cokmustu. Komunizm yukselisteydi ve insanlarda bir kizil tehdit paranoyasi olusmaya baslamisti. Herkes fisleniyordu, parmak izleri aliniyordu. Insanlar, eski kahramanlarin yerine alacak yeni kahramanlarin gelmesini bekliyorlardi. Aptal kutusunun yayilmasi ile birlikte kovboy kahramanlar unlu olmustu. Pow wow Smith, Matt Savage, Tomahawk..
Peggy ile yolda yururken, Peggy'nin aglayan annesi ile karsilasmistik.
-Anne, ne oldu? Neden agliyorsun?
-Kardesin... Jimmy bir soygun yaparken polis tarafindan kusatilmis ama kacmayi basarmis. Onu bulmaliyiz, Peggy:(
O gunlerde super gucleri  olmayan ama iyi egitimli gruplar ortaya cikmisti. Polise yardim eden Blackhawks, Challengers of the unknown gibi..
Gazetelerde ise garip haberler okuyordum.
-"Smallvill'de mucize! Raydan cikan tren kopruden dusmekten son anda kurtuldu!''
Bu haberlerden etkilenip, insanlik adina yararli seyler yapmaya karar verdim ve Metropolis polis akademisine yazildim. Zorlu egitimler sonrasi polis olmustum. Mezun oldugum gun, Peggy'ye evlenme teklifi ettim. Kabul etmisti... Sevincle birbirimize sarildik.
Birkac ay sonra, devriye gorevlerimden birisinde yuzu maskeli bir hirsizi cikmaz sokakta koseye kistirmistim. Birden maskesini cikardi.
-Paulie.. Benim. Jimmy Mahoney. Sana yalvariyorum, birak gideyim. Hala kacmak icin bir sansim var.
Fakat onu birakmamistim. Eve dondugumde Peggy uzgundu. Ondan ozur diledim. Bana sarildi. Gorevimi yaptigimi soyledi. 6 ay sonraysa evlendik.
Bir zaman sonra, sokakta devriye gezerken birden insanlar gokyuzune bakti.
-Bakin, bu bir kus! Bir ucak! Hayir bu Superman!
-Kendisine Superman diyen super gucleri olan bir adam, dusen helikopteri kurtarmayi basarmisti. Gotham Gazetesi ise kimyasal bir fabrikada kotuleri durduran Yarasa kilikli adamdan bahsetmekteydi. Wonder Woman ismini alan, Prenses Diana ise ulkesi Themysrica ile dunya arasinda elci olmustu. Kizimiz dogdugunda ona Diana ismini vermemiz bu yuzdendi. Sonrasinda ise Aquaman, Flash, Green Lantern boy gosterdi. Peggy:
-Gorunuse gore, eski kahramanlar geri dondu askim ama neden Flash kostumunu degistirdi? Ya da Green Lantern'in saci neden sari yerine kahverengi?
-Sanirim yaniliyorsun Peggy. Eski kahramanlar geri donmedi. Bunlar tumuyle yeni kahramanlar!
6 ay sonra, dunya bir tehlike icine dusmustu. 7 adet meteor dunyaya yaklasiyordu. Martian Manhunter, ilk meteordan cikan Stone Giant ile mucadele etmisti. Aquaman, ikinci meteordaki Glass Fishman ile, Wonder Woman ise ucuncu meteordaki Liquid mercury Monster'i durdurmustu.
4. meteordaki Golden Bird, Green Lantern ile savasirken, Flash, 5. meteordaki Pure Flame'i yenmisti. Batman ve Superman ise 6. meteordan cikan crystal creature ile savasmisti. Son meteordaki Treemen'i ise hep birlikte alt etmislerdi. Boylece ortaya Justice League of America cikmisti.Ve  bizi bir daha hic terketmeyeceklerdi.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

4-Gelecek Nesil
Len Wein & Scott Kolins José Luis García-López
Ekim 2010

GELECEK NESIL
Gizemli adamlarin geri donmesi, bize eskiden alisik olmadigimiz bir durumu da getirmisti. Kostumlu yardimcilar. Golden Age kahramanlarinin bazilarinin yardimcilari vardi, evet. Sandman'in Sandy'si, Dan'in Dyna--mite'i gibi..Ama bu kez biraz farkliydi. Green Arrow'un Speedy''si, Aquman'in Aqualad'i vardi artik. Robin, Kid Flash, Wonder girl ise digerleriydi.
-Kizimiz da buyuyunce Wonder Girl gibi olacak, askim.
-Paul! Dilini isir. Kizimiz bizler gibi normal bir hayat yasayacak.
Super kahramanlarla beraber super kotulerin sayisinin cogalmasi ise kacinilmazdi. Ortagim Nelson Bell'e goreyse polis butun kirli isleri temizlerken, super kostumluler gazetelerde boy gosteriyorlardi.
O gun, STAR labs'ta Metal Men isimli super kahramanlarin tanitimi vardi. Nelson ile oradaydik. Daily Planet'ten gazeteciler de oradaydi. Kendilerine Royal Flush Gang ismini veren kotuler ordusu Star Labs'i basmisti ama Metal men tarafindan durdurulmuslardi. Bundan sonra super kahraman gruplari cogalmisti. Doom Patrol, Teen Titans gibi.
O gun ise bir insaat alaninda kaza olmustu. Gecmisin Flash'i ile simdiki zamanin Flash'i guclerini birlestirerek olayi engellemisti. Vandal Savage isimli kotu, JSA elemanlarini esir almisti. Her iki Flash yine guclerini birlestirip onlari kurtarmisti. Jimmy'nin eski patronu  Vandal Savage ise yakalanmisti. Kaderin bir cilvesi gibi Jimmy'nin ayni gun mahkemesi vardi. Jimmy iyi halden serbest birakilabilirdi ve benim tanikligima ihtiyacim vardi. Gittim tabi ki. Bana tesekur etti. Bir sure daha hapiste kalacakti.
Bu arada yeni kotuler ortaya cikmisti. Bir kismi ise JSA'nin eski dusmanlariydi. JLA, JSA'dan yardim istemeye karar vermisti. Her iki grup birlesip kotuleri bir kez daha alt etmisti. Sonrasinda ise bu her yil geleneksellecek bir hal alacak  ( Annual sayilari :) ve her iki takim da beraber calisacakti.
Taa ki o kotu guna kadar...Doom patrol, General Zahl tarafindan esir alinmisti. Ve kucuk bir balikci koyunu kurtarmak icin kendini feda etmislerdi. General Zahl, Doom Patrol'u bomba patlatarak oldurmustu. Bu, dunyanin daha da kotuye gideceginin ilk isaretiydi...

Özel Alfa Ajanı