Valerian - YKY

Başlatan Nightrain, 29 Eylül, 2017, 17:39:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Çizimlerden ziyade konusu itibariyle merak ediyorum aslında. İyi bir hikaye çizimlerinden bağımsız olarak kendini okutturuyor ama tam tersi için, kendi adıma, aynısını söyleyemeyeceğim.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

memospinoz

Font iğrenç olmuş. Renklendirme nasıl peki? Böyle cırtlak ve dahi yer yer kusmukvari bir renk paleti mi kullanılmış tüm albüm boyunca?

pizagor

Bu font tanıdık geldi. Başka YKY frankofonlarında da kullanıldı sanıyorum. Marsupilami?

ferzan

Alıntı yapılan: pizagor - 12 Ekim, 2017, 19:44:47
Çizimlerden ziyade konusu itibariyle merak ediyorum aslında. İyi bir hikaye çizimlerinden bağımsız olarak kendini okutturuyor ama tam tersi için, kendi adıma, aynısını söyleyemeyeceğim.

Ne yazık ki konusu hakkında fikrim olmadığı için sadece çizim üzerinden gittim, zira Remzi Kitabevi'nin bastığı ilk 2 albümü okuyalı uzun seneler oldu ve hafızamda hiçbirşey kalmadı...Dolayısıyla çizimden öte yorum yapamam YKY devamını getirmediği sürece...

Ben ezelden beri çizgiden değil, hikayeden yana biri olarak bizde geç basıldığı için dimağlarımızda zaman aşımı yapabilecek bazı eserleri 5-10 sayfadan sonra okuyamadığımdan, sadece bu duruma istisna olarak çizim gözettiğim ender serilerden biri...İlk albümlerin çizimleri fazla basit gelebilir bir frankofon için ama 40 yıl evveli söz konusu ve yıldan yıla kalitesi artan bir görsel üsluptan kastım da bu yüzden...

Yıllar evvel bayılarak okuduğum ve İthaki'nin devamını getiremediği Incal'ı okumak bu seneye nasip oldu Gerekli Şeyler sayesinde ama dediğim gibi, bilim-kurgu adına edebiyattan çizgiromana, TV'den sinemaya o kadar çok şey okuduk ve izledik ki, Incal bende akmadı...Keşke zamanında sevmişken devamı gelseydi dedim...Gençlik aşkını o zamanki haliyle hatırlayıp ihtiyarladığımda bulmak ve beklediğim gibi çıkmamasına içerlemek gibi oldu benim için Incal...O sebeple Valerian'dan da benzer beklentiler içerisindeyim ve şimdiden konu adına aman aman çok büyük keyif almama ihtimalimi göz önünde bulunduruyorum...Buna rağmen klasiklere ve öncülere saygı duyan biri olarak, Valerian'ın da türe olan katkısını ve saygınlığını az çok bildiğimden benim için çizimden öte konuşulacak birşey kalmıyor...Öyküden zevk alırsam (pek çok klasiği düşük beklentilerle, tamamen zevk almaya çalışarak ve dönemiyle empati kurarak okumak için güncel normlara göre ayarlı çıtamı düşürürüm) yanıma kar kalacak, almazsam da Valerian 'ın arşivimde olması bana zevk verecek herşeye rağmen...Tabi görsel ve grafiksel uygulama yerlerde sürünmediği müddetçe...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Peyami

Ve söylendiği gibi bir durum olmadığı haberi gelince tüm konuşmalar boşa çıkıverir. Yermekte çok aceleciyiz. 

"Much Ado About Nothing" oyununu seyretmiştim aslında ama arada tekrar da lazım. Don Pedro ne güzel söyler:

"Note notes, forsooth, and nothing!"

seastar1000

Evvelsi gün geldi Dün şöyle bir baktım baskı vs normal şikayet edilecek birşey yok ama konu vs bana göre değilmiş yani bir daha sayfaları çevirmeden içine bakmadan internet üzerinden çizğiroman alınmayacak

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: ferzan - 12 Ekim, 2017, 22:52:08
... Ben ezelden beri çizgiden değil, hikayeden yana biri olarak ...

Çizgiroman için buna katılmıyorum. Bir eserin adında çizgi geçiyorsa çizgisi iyi olmalı bence. Çizgi film içinde geçerli bu durum mesela. Çizgiler iyi değilse o eser bence düzyazı olarak düşünülmeli.  Ben şahsen çizimleri ortanın üzerinde olmayan hiç bir çizgiromanı almıyorum. Örneğin çok övselerde Maus ve Yalınayak Gen'i bir türlü alasım gelmedi.

Levent Suberk

Çizgi ve hikaye elbette bir kişisel tercih. Hikaye elbette sağlam olmalı ama çizgilerde mühim tabii. Maus'u ben beğendim. Şimdi bu neye benziyor, mesela İbrahim Çallı ile Bedri Rahmi Eyüboğlu resimlerini birlikte beğenmek gibi. Amerikan süper kahraman comicsleri hikayeleri sarmadığından okumuyorum ama çizgiler çok iyi. Çizgi roman sanat değil mi ya... Kişisel bir tercih meselesi.

memospinoz

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 13 Ekim, 2017, 19:34:14
Çizgi ve hikaye elbette bir kişisel tercih. Hikaye elbette sağlam olmalı ama çizgilerde mühim tabii. Maus'u ben beğendim. Şimdi bu neye benziyor, mesela İbrahim Çallı ile Bedri Rahmi Eyüboğlu resimlerini birlikte beğenmek gibi. Amerikan süper kahraman comicsleri hikayeleri sarmadığından okumuyorum ama çizgiler çok iyi. Çizgi roman sanat değil mi ya... Kişisel bir tercih meselesi.

Aynen John Waynen. Altına imzamı atıyorum.  :)

Levent Suberk

İmza da sağlam imza :)

pizagor

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 13 Ekim, 2017, 18:53:01
Çizgiroman için buna katılmıyorum. Bir eserin adında çizgi geçiyorsa çizgisi iyi olmalı bence. Çizgi film içinde geçerli bu durum mesela. Çizgiler iyi değilse o eser bence düzyazı olarak düşünülmeli.  Ben şahsen çizimleri ortanın üzerinde olmayan hiç bir çizgiromanı almıyorum. Örneğin çok övselerde Maus ve Yalınayak Gen'i bir türlü alasım gelmedi.

Seneler önce bu mevzuyu matematiğe dökmeye çalışmıştım  ;D

https://pizagorgunlukleri.blogspot.com.tr/2011/11/cizgiroman-uzerine-sacmalamalar-pizagor.html

Tuco Ramirez

Güzelmiş, İlgiyle okudum. :)
Ben de şöyle bir formül düşündüm bu yazı üzerine: çizim ve senaryo puanlarının en az on üzerinden 3 olması şartı ile, çizime verilen puanın yüzde 60'ı, senaryoya verilen  puanın yüzde 40'ı toplanır. Eğer toplam on üzerinden 5 ve üstü ise o çizgi roman sınıfı geçer  ;D. Oranlamayı 60'a 40 yaptım. Çizimleri daha önde tuttuğum için.

pizagor

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 14 Ekim, 2017, 10:59:39
Ben de şöyle bir formül düşündüm bu yazı üzerine: çizim ve senaryo puanlarının en az on üzerinden 3 olması şartı ile, çizime verilen puanın yüzde 60'ı, senaryoya verilen  puanın yüzde 40'ı toplanır. Eğer toplam on üzerinden 5 ve üstü ise o çizgi roman sınıfı geçer  >:(

İllaki herkesin kişisel teoremleri olacaktır :)

Mguney

Remzi'nin kitapları kadar güzel değil, çeviri çok kötü, çoğu yerde okuduğunu anlamak için 3-4 kez okuman gerekiyor. Baskı kalitesi çok iyi olmuş, hoşuma gitti, fiyat zaten çok uygun.

10 üzeri 3 anca alır.

BAHADIR

İnsan karşısında güçlü bir yayınevi görünce ortaya çıkan işinde daha özgün ve güzel olmasını bekliyor tabii... Ama kaliteden uzak, çevirideki akıcı olmayan ve eksik anlatım yanında özensiz font seçimi ve balonlama Valeria'yı almamı güçleştiriyor... Bir çizgiroman bu kadar mı kötü basılabilir... Bende hayret ettim ama basılabiliyormuş...