Kuroko'nun Basketbolu - Gerekli Şeyler (Devam ediyor)

Başlatan memospinoz, 06 Ekim, 2017, 19:46:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Gerekli Şeyler son sürat devam ediyor. Hep böyle devam ederler inşallah. Maşallah diyelim de nazar değmesin.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Taiga Kagami, Seirin Lisesi'ne girdikten sonra basketbol kulübünde Tetsuya Kuroko isimli aşırı sade bir çocukla karşılaşır. Varlığı neredeyse hiç farkedilmeyen Kuroko, Kagami'nin gözlerinin açılmasını sağlamıştır ama ortada Kuroko'nun "Mucize Nesil" denen en efsanevi takımın üyesi olduğu şeklinde bir gerçek mi vardır...!?

Tadatoşi Fujimaki tarafından yazılıp çizilen Kuroko'nun Basketbolu 30 ciltlik bir manga serisidir. Son dönemlerin en popüler spor mangalarından olan Kuroko'nun Basketbolu birinci cildiyle çok yakında raflarda!

(Facebook sayfasından alıntıdır.)

darbove

Sonunda bir spor mangası geldi. Sabah akşam yorumlarda spor mangası diye ağlayanları görünce onların yerine üzülüyordum. Ne yazık ki bizim okuyucumuz biraz nankör şimdi haikyuu felan diye ağlamaya başlarlar.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

dean

Haikyuu güzel olur aslında. Voleybol'u çok seven ve oynayan bir insan olarak voleybol mangası okumak çok isterim.

nikopol

Turkcede "basketbol topu"na "basketbol" dendigini ilk kez duyuyorum. Onemli degil, ama kulak tirmaliyor.

hasanmahmut

Çünkü başlıktaki basket topu değil de oynanan basketbol olduğu için olabilir mi? Kitabın başlığının mantığı aslında Kuroko'nun basketbol oyun tarzı. Kuroko'nun basket topu değil. Duyduğunuz değil ama algıladığınız şey yanlış olmuş.

nikopol

Alıntı yapılan: hasanmahmut - 13 Ekim, 2017, 18:02:15
Çünkü başlıktaki basket topu değil de oynanan basketbol olduğu için olabilir mi? Kitabın başlığının mantığı aslında Kuroko'nun basketbol oyun tarzı. Kuroko'nun basket topu değil. Duyduğunuz değil ama algıladığınız şey yanlış olmuş.

Dogrudur, gene de kulaga cok iyi gelmiyor. Bilmiyorum Turkcede bu sekilde bir kullanim var mi.

hasanmahmut

Alıntı yapılan: nikopol - 13 Ekim, 2017, 18:09:10
Dogrudur, gene de kulaga cok iyi gelmiyor. Bilmiyorum Turkcede bu sekilde bir kullanim var mi.

Yani tam karşılığı sepet topu demek basketballun ama Türkçe literatürüne her yerde basketbol diye geçmiş bir kelime. TDK'da bile. :)

Tam başlık normalde Kuroko'nun Basketbol Tarzı olabilirdi ama o da ne kadar hoş olurdu bilemiyorum.

memospinoz

Jap:黒子のバスケ
İng:Kuroko's Basketball
Tür:Kuroko'nun Basketbolu

Alternatif: Kuroko Basketbolu, Kuroko Basketbol, Basketbolcu Kuroko, Basketbolu Seven Kurokocan, Kuroko Tarzı Basketbol, Kuroko Stayla Basket, Basketçilerin Şahı Kuroko-dono, Kuroko'nun Basketbol Stili, Kuroko Basketbol Oynuyor, Kuroko Topu Tut

;D ;D

hasanmahmut

Alıntı yapılan: memospinoz - 13 Ekim, 2017, 18:29:35
Jap:黒子のバスケ
İng:Kuroko's Basketball
Tür:Kuroko'nun Basketbolu

Alternatif: Kuroko Basketbolu, Kuroko Basketbol, Basketbolcu Kuroko, Basketbolu Seven Kurokocan, Kuroko Tarzı Basketbol, Kuroko Stayla Basket, Basketçilerin Şahı Kuroko-dono, Kuroko'nun Basketbol Stili, Kuroko Basketbol Oynuyor, Kuroko Topu Tut

;D ;D

Kuroko Stayla Basket en iyisi 😀😀

nikopol

Kuroko'nun Basket Oyunu (yatirim tavsiyesi degildir)

memospinoz

Alıntı yapılan: hasanmahmut - 13 Ekim, 2017, 18:16:00
Yani tam karşılığı sepet topu demek basketballun ama Türkçe literatürüne her yerde basketbol diye geçmiş bir kelime. TDK'da bile. :)

Tam başlık normalde Kuroko'nun Basketbol Tarzı olabilirdi ama o da ne kadar hoş olurdu bilemiyorum.

Hakikaten ilk yıllarda sepetle oynanıyormuş.  ;D James Naismith adlı bir amca şeftali (şaka değil) sepetlerine top attırıyormuş gençlere 1891 yılında.

Ahan da bu amca:

Sonra birisi (muhtemelen en uzunları) gidip sepetten topu almaktan usanmış demek ki ve: "Yav gardaşım bunu burdan alıp durmaya uğraşacağımıza şunun dibini delelim de aşağıya düşsün. Ne uğraşcaz ya! Yer çekimi denen bir şey var yane!" demiş ve şimdiki halini almış. Tabii hemen öyle olmamış.  ;D

Demirden çember pota ve Hamak tarzı pota

İpi çekiyorsun hop top aşağıya geliyor.  ;D Bunu büyük icat diye sunmuşlar o zaman.  ;D

Merdivenle alıyorlarmış.  ;D Sonra çubukla dürtmelisini de yapmışlar.  :P

Sonra altına zincir koymuşlar falan derken altını açık yapmışlar nihayet. Yıl 1912-13.  :D

Böyle uzun süre kapalı yapmalarının nedenini skorun tam oluşup oluşmadığından emin olmak için olduğunu söyleyenler var. Olabilir tabii mantıklı.

Şimdi de potalarda filenin beyaz renk, topun ona göre koyu renk olmasının nedeni de aynı. Yani topun çemberden geçtiğini görebilmek.  :D

memospinoz