Airborne 44 - Alfa Çizgiroman

Başlatan memospinoz, 20 Ekim, 2017, 18:25:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Çizimleri hoşuma gitti. Güzeldir inşallah.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

köstebek

nikopol

Cizimler cok guzel gercekten. Paylastiginiz icin tesekkurler memospinoz.

Nightrain

Sanırım 2 albüm bir arada şeklinde basılacak. Zaten diğer yayınları küçük bastıkları için, bunu büyük boy basacaklarını hiç sanmıyorum. Güzelse alırım.

nocardia

Forum olarak orijinal boy isteğinde bulunsak herkes ayni mail adresine istekte bulunsa bir fark yaratabilir miyiz acaba?

köstebek

Orjinal boyutu unutun. Uzun bir süre unutun.

Devamı nasıl olacak bilmiyorum, ama sanırım ilk albüm 4'lü çıkacak. Sanırım üstüne bir de sert kapak geçirecekler. Orjinallerde bir hikâyeyi ikiye bölmüşler, yani 2 albümde bir hikâye tamamlanıyor; buna da döngü "cycle" demişler. Gördüğüm kadarıyla 3 cycle var. Ama Alfa galiba ilk ciltte 2 cycle birden basacak. Gerideki tek cycle ayrı cilt olarak basılacak gibi. Neyse bilmiyormuş gibi yapalım ve bekleyelim. Bakalım ne olacak.

nocardia

Bu kitapları alan insanlar orijinal boyuna 5-10 lira fazla vermeyi kabul edebilir. Kitapçıda rastlayıp almak isteyen kisi icin de aradaki fiyat farki o kadar onemli olmaz tahminimce. Zaten satılmıyor az zarar edelim mantığı mi acaba boyut küçültmek? Bilgisi olan var mi?

İdrava

Bu türkçe olarak mı yayınlanacak ?

memospinoz

köstebek

Alıntı yapılan: nocardia - 30 Ekim, 2017, 21:21:15
Bu kitapları alan insanlar orijinal boyuna 5-10 lira fazla vermeyi kabul edebilir. Kitapçıda rastlayıp almak isteyen kisi icin de aradaki fiyat farki o kadar onemli olmaz tahminimce. Zaten satılmıyor az zarar edelim mantığı mi acaba boyut küçültmek? Bilgisi olan var mi?

Yayıncılar asla okurlara güvenmezler. Çünkü tarih okurlar tarafından kazık atılmış yayıncılarla doludur.
Çizgi roman konusunda örnekler verelim:
1. Ülkemizde Tay, Ceylan vs tarafından yıllarca fumettiler küçük boy basıldı, sonra fumetti basılmaz oldu. Aradan yıllar geçti, AD ile fumettiler bu kez orjinal boyutunda basılmaya başlandı. Sonra noldu, satışlar geçen her yıl daha da düştü, Bu sene, 2017'de yıllık fumetti üretimi 5, 10 senedir ilk kez 100'ün altına düşecek. Zaten fumettiyle ilgilenen iki yayınevi kaldı. Onlar üretimi daha da azaltacaklar.

2. Frankofonları ülkemizde orjinal boyutunda basan yayınevi sadece Prestij. Aradaki fiyat farkını önemsemeyen büyük olsun, orjinal boyutta olsun diyen ÇR okurlarının adamın bastığı 3, 5 çizgi romanı yağmalaması lazım, hemen tüketmesi lazım, ne olur ne olmaz diye 3, 5 kenara atması lazım. Öylemi oluyor dersiniz. Hayır, olmuyor, Prestijin büyük boyları hep bir şekilde İlhan'ın bir tarafına kaçıyor.

sonuçta yayıncılar boyutla oynayıp maliyeti % 10, 30, 50 her neyse düşürmeye uğraşıyor.

Not: Çok daha fazla satıp yayıncısına  çok daha fazla para kazandıran "comics" leri orjinal boyutunda basan tek yayınevi YKY. Diğer yayınevileri paraları istifledikleri halde (biraz ironi yapıyorum) hiçbiri boyut konusunda kılını kıpırdatmıyor. :) Üstelik ülkemizdeki renkli Amerikan komiks okurları da (hatta deneyimli ve uzman ! çr okurları da ) bunu hiç dert etmeden pıtır pıtır satın alıyorlar. Demek ki "boyut değil işlevi önemli" sözü de pek yanlış bir söz değil."

BAHADIR

Çetin bey yazdıklarında ne kadar haklı olsa da gerek Dylan dev (special) gerekse Tex dev (special) albümlerinin işlevsel olarakta iş görmediği aşikardır...

Komikslerin Orj boydan 1-2 cm daha ufak basılması nispeten kurtarır bir ölçü olmasına rağmen % 50 oranında küçültülmüş minnacık bir şeyin aynı işlevi görmeyeceği muhakkaktır...

Keza komiks boyunda basılan frankofonlarında alınan tüm zevk ve keyfi öldürdüğü klinik deneylerce kanıtlanmıştır...

Ama yayıncılar olarak genede siz biz okurlara güvenmeyin tabii ki... Ben olsam ben de güvenmem...

Nightrain

Comicsler boydan enden 2-3 cm küçültülüyor, fakat frankofonlarda bu oran daha fazla ve bana rahatsızlık veriyor. Döviz kurları böyle artmaya devam ettiği sürece, büyük boy frankofon okumak hayal.

Nightrain

nocardia

Küçük boy hardcover... Alacağim ama içim cızz ediyor. Yine de teşekkürler.