Siyah Orkide - İthaki Yayınları

Başlatan Nightrain, 29 Aralık, 2017, 13:01:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hercai

Alıntı yapılan: victor - 23 Ocak, 2021, 16:25:46
İnceleme yazılalı çok olmuş ancak forum anasayfasından şimdi ulaştığım için yazmakta beis görmüyorum.

Resimler ve yazı ebatları büyük olunca bir anda sayfanın ortasına gidebiliyor okur, böyle olunca da spoiler'lı alanı okuma riski var. Spoiler özelliği ile o bölümü kapatmanızda fayda var, isteyenler okurken açabilir. Bir de resimlerin ebatları ayarlanabilir sanıyorum.

Renkli ve büyük ebatlı harflerle yazmanız incelemeyi hemen sizin yazdığını belli eden karakteristik bir unsur haline gelmiş ama sebebini de merak etmedim değil. Standart boyda yazılsa daha okunaklı olabilir.

Sevgiler.
Bu gün itibariyle forumu işgal etmişsiniz! Son iletileri kaçırmak istemeyen bir üye olarak bu durumdan rahatsız oldum...
İletilerinizi okudum; hiç bir inceleme yazısı görmedim...bir kitabı;
-öncelikle sabırla okumak,
-aslına uygun analiz ve tanıtımını yapmak,
- eseri forum üyelerine tavsiye ederken sorumluluk hissetmek,
Eserle ilgili tanıtımı yaparken onu, bir film/bir şiir/bir şarkı/bir fotoğraf/bir tablo
ile desteklemek...yazarına/çizerine ilişkin bilgiler vermek!!!
Bu tarzı kendisine düstur edinerek foruma katkı sunan, dahası sunabilen okur alkışlanır!
İleti sayfanızda böyle bir paylaşım göremedim...
16 Ocak 2021 tarihindeki mesajınızın bir bölümü;
"...forumlar muhabbet ortamlarıdır...tanıtım iyi güzel ama, muhabbete de bekleyen vardır..."
Sizin iletileriniz bende, " hâd bildirme " yönünüzün ağır bastığı izlenimini uyandırıyor...polemik yaratarak, bilmişlik taslayarak, hiçbir şey üretmediğiniz halde " varmış" gibi yaparak mutlu oluyorsunuz.
Benim 3 yıllık üyelik geçmişimde feyz aldığım, ayak uydurmaya /katkı sunmaya çalıştığım forumu ileti çöplüğüne çevirmeyiniz! 26 yıllık eğitici geçmişiniz olmasına değil, bu birikimi icraata nasıl döktüğünüze bakılır!
Bir not; benimle polemiğe girerseniz, bir Avukatla polemiğe girdiğinizi unutmayınız!

newman

Forumda yorumlarını ilgiyle okuduğum bir üyesiniz ama bu mesajınıza üzüldüğümü belirtmek durumundayım.

Bugün 30 civarı mesaj yazmışım forumda, tam olarak anlayamadım üyelerin okuma konforunu nasıl etkiliyor bu durum? Son mesajlarda 100'den fazla ileti yer alıyor, bırakın 23 Ocak'ı, 21 Ocak'ta yazılmış iletiler bile son mesajlarda halen yer alıyor. Kaldı ki bir günde en çok yazan üye değilim, geçmişte benzer sayıda yazan hatta daha fazla yazan oldu.

Forumdaki her yorumun inceleme olması gerekmiyor, zira bugün yaptığım paylaşımların önemli bir kısmı da dizi ve filmlerle ilgili kısa haberler. Beğenmeyebilirsiniz, okumazsınız olur biter.

Not olarak ifade ettiğiniz bölümü niye yazdığınız anlamış değilim. Forumda birçok kişinin mesleği var, konumuzla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Ancak hukuk tahsili alan bir kişinin şu ifadede bulunmasına şaşırdım doğrusu:

Alıntı yapılan: hercai - 23 Ocak, 2021, 20:53:39
Benim 3 yıllık üyelik geçmişimde feyz aldığım, ayak uydurmaya /katkı sunmaya çalıştığım forumu ileti çöplüğüne çevirmeyiniz!

Bu kelimeyi benim iletilerim için mi kullanıyorsunuz, doğru mu anladım?

Bir diğer merak ettiğim husus da şu, dediğim gibi 30'dan fazla ileti yazdım bugün. Neden tepkiniz bu başlığa yazıldı merak içindeyim?

hercai

1.Benim iletilerimi sevmek zorunda değilsiniz, beğeni bile beklemeden yazmaya çalışıyorum...naçizane...
2.Bir güne 30 ileti, vayyy be? bu ileti kirliliğidir...tek kişi adına...
3.Bu forumun bir admini, yöneticileri ve bölüm yöneticileri var...hem de başarılı ve özenliler işlerinde...
4.Sevgili hanac (moderatör), bütün yazım ve resim bütünlüğüne desteğini sunuyor...
5.hanac,ferzan , justanordinarygeek, nomad, peder clemente ve diğerleri...forumdaki paylaşımlarını takip ettiklerim...
6.Bu başlığa yazmayı uygun gördüm, tam karşınızda başlıktaydı...size, özel ileti atacak değilim...
7.Bu günkü diğer iletiniz de çok manidar;
"Ucuz alacak kadar zengin değilim"...siz kim oluyorsunuz da gençleri seçimlerinden dolayı yargılıyorsunuz?
8.Mesleğimi yazmamın nedeni, siz "26 yıllık eğitimciyim" demişsiniz, benim neyim eksik?
9.Bırakalım polemiği tadında, sizden bir çizgi roman analizi bekliyorum, en kısa zamanda...
Sevgili forum üyeleri; başınızı ağrıttımsa affola...kalın sağlıcakla...

xmenac

Gecenin bu saatinde keyifli bir şekilde forumu okurken bu başlığın gidişatını görünce epey şaşırdım.

Tepkinizi çok abartılı buldum. Üyelerin kurallar dahilinde her türlü paylaşımı forumda yapmaya hakkı var, isteyen inceleme yapar ve üyelerin beğenisine sunar, daha sonrasında da gelen tebrikleri kabul eder. İsteyen ise kısa ve öz bir biçimde sadece tek satırla gelişmeleri aktarır. Hatta isteyen sadece emoji ekler ve yorum bile yazmaz.

Tahmin edeceğiniz üzere forumda mesajların niteliğini belirleyen bir jüri yok. Her paylaşımın kendi içinde bir değeri var, yeter ki kurallara uysun. Kurallara uyup uymadığını da moderatörler denetliyor zaten. Clemente de moderatörlerden biri olmakla birlikte kendisine yazılan mesaja da olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermemiş.

Şunu da belirtmeden geçmemeliyim, ben de Clemente'nin yazılarını okunaklı bulmuyorum. Kullandığı yazı puntolarının büyüklüğü tüm okuma isteğimi kaçırıyor, bu nedenle ilgi çekici bulduğum yazı konuları olsa bile bugüne dek sonuna kadar bir incelemesini dahi okumuş değilim. Mavi ve kırmızı renkler serpiştirmek yerine koyu ve italik yazı tiplerini tercih edebilir. Bu tür önerilere açık olunması lazım, tepki vermelik bir durum yok. Faydalı öneriler olarak görürse alır kullanır, hemfikir olmazsa kullanmaz. Bu şekilde beğenenler de okumaya devam eder. Mesajlarınızın dörtte birinden fazlası Clemente'nin incelemelerinin yer aldığı başlıklarda olduğu için zaten kendisinin yazım şeklini biliyorsunuzdur ve üyelerin yanıtlarına da denk gelmişsinizdir diye tahmin ediyorum.

7 senedir bu forumda olan ve sayısız inceleme yazmış biri olarak benim eleştirmem gayet doğaldır sanıyorum. :)

Ayrıca üyelerin meslekleri, kariyerleri gibi konular için foruma yeni katılan üyelerin kendini tanıttığı bir başlık var. Arzu eden orada yazabilir, bu başlıkta pek alakalı durmuyor... Başka bir üye yazdığı için siz de yazdığınızı söylemişsiniz fakat o üye burada yazmamış.

Sonuç olarak, forumda herkesin paylaşımı kıymetli. Sadece belirli üyelerin yazacağı, diğer üyelerin alkışlayacağı bir platform değil burası. Yeter ki kurallar dahilinde olsun. Bir üye incelenen çizgi romanları merak etmiyordur ve okumadan geçer, aynı üye sinema haberlerini merak ediyor olabilir ve başka bir üyenin foruma katkı sağlamadığı düşünülen yorumlarını daha çok beğenebilir. Bırakalım da buna her üye kendisi karar versin.

Hangi üyenin nereden alışveriş yaptığı da yine bu başlığın konusu değil. Referans verdiğiniz konuyu okudum, isteyen üye ucuz olduğu için internetten almayı tercih eder, isteyen üye ise kargoda cildin yıprandığını düşünerek "ucuz etin yahnisi yavan olur" düşüncesiyle hareket eder. Yine bırakalım da her üye kendisi karar versin.

hercai

Alıntı yapılan: xmenac - 23 Ocak, 2021, 23:08:13
Gecenin bu saatinde keyifli bir şekilde forumu okurken bu başlığın gidişatını görünce epey şaşırdım.

Tepkinizi çok abartılı buldum. Üyelerin kurallar dahilinde her türlü paylaşımı forumda yapmaya hakkı var, isteyen inceleme yapar ve üyelerin beğenisine sunar, daha sonrasında da gelen tebrikleri kabul eder. İsteyen ise kısa ve öz bir biçimde sadece tek satırla gelişmeleri aktarır. Hatta isteyen sadece emoji ekler ve yorum bile yazmaz.

Tahmin edeceğiniz üzere forumda mesajların niteliğini belirleyen bir jüri yok. Her paylaşımın kendi içinde bir değeri var, yeter ki kurallara uysun. Kurallara uyup uymadığını da moderatörler denetliyor zaten. Clemente de moderatörlerden biri olmakla birlikte kendisine yazılan mesaja da olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermemiş.

Şunu da belirtmeden geçmemeliyim, ben de Clemente'nin yazılarını okunaklı bulmuyorum. Kullandığı yazı puntolarının büyüklüğü tüm okuma isteğimi kaçırıyor, bu nedenle ilgi çekici bulduğum yazı konuları olsa bile bugüne dek sonuna kadar bir incelemesini dahi okumuş değilim. Mavi ve kırmızı renkler serpiştirmek yerine koyu ve italik yazı tiplerini tercih edebilir. Bu tür önerilere açık olunması lazım, tepki vermelik bir durum yok. Faydalı öneriler olarak görürse alır kullanır, hemfikir olmazsa kullanmaz. Bu şekilde beğenenler de okumaya devam eder. Mesajlarınızın dörtte birinden fazlası Clemente'nin incelemelerinin yer aldığı başlıklarda olduğu için zaten kendisinin yazım şeklini biliyorsunuzdur ve üyelerin yanıtlarına da denk gelmişsinizdir diye tahmin ediyorum.

7 senedir bu forumda olan ve sayısız inceleme yazmış biri olarak benim eleştirmem gayet doğaldır sanıyorum. :)

Ayrıca üyelerin meslekleri, kariyerleri gibi konular için foruma yeni katılan üyelerin kendini tanıttığı bir başlık var. Arzu eden orada yazabilir, bu başlıkta pek alakalı durmuyor... Başka bir üye yazdığı için siz de yazdığınızı söylemişsiniz fakat o üye burada yazmamış.

Sonuç olarak, forumda herkesin paylaşımı kıymetli. Sadece belirli üyelerin yazacağı, diğer üyelerin alkışlayacağı bir platform değil burası. Yeter ki kurallar dahilinde olsun. Bir üye incelenen çizgi romanları merak etmiyordur ve okumadan geçer, aynı üye sinema haberlerini merak ediyor olabilir ve başka bir üyenin foruma katkı sağlamadığı düşünülen yorumlarını daha çok beğenebilir. Bırakalım da buna her üye kendisi karar versin.

Hangi üyenin nereden alışveriş yaptığı da yine bu başlığın konusu değil. Referans verdiğiniz konuyu okudum, isteyen üye ucuz olduğu için internetten almayı tercih eder, isteyen üye ise kargoda cildin yıprandığını düşünerek "ucuz etin yahnisi yavan olur" düşüncesiyle hareket eder. Yine bırakalım da her üye kendisi karar versin.
Ortalıkta hakaretler, sinkâflı laflar uçuşurken terketmemişsem bu forumu, yönetici olarak sizin hâd bildirmenizle asla terk etmem...Size ne ki, benim yorum yazıp, beğeni koyduğum paylaşımların peder clemente'nin olmasından...ben noktayı koymuşken, VİKTOR 'u bırakıp bana mobbing uygulamışsınız...VİKTOR'u sevenler diye başlık açın, peder clemente'nin sayfasını kirletmeyelim...yöneticinin başarısı; üyeleri bölmemek, polemiğe çanak tutmamak ve tarafgir olmamak ve saygınlığını koruyabilmekten geçer...7 yıl değil 70 yıl da geçse farketmez...zehirinizi akıtmışsınız ya, keyifli geceleriniz olsun!
Ha bir de; yöneticilik, yönetilenler ona saygı duyuyorsa anlamlıdır...yoksa, tırıs gelir tırıs gider...SAHÎ VİKTOR SİZİN NEYİNİZ?

xmenac

Ne demek istediğinizi anlayamadım? Bölüm bölüm alıntı yapayım.

Alıntı yapılan: hercai - 23 Ocak, 2021, 23:45:28
Yönetici olarak ortalıkta hakaretler, sinkâflı laflar uçuşurken terketmemişsem bu forumu, sizin hâd bildirmenizle asla terk etmem...

Ben kimseye had bildirmedim, öyle bir fonksiyonumuz da yok zaten forumda. Sizle hemfikir olunmayınca yine abartılı tepki göstermişsiniz. Cümlenin ilk bölümünü de anlamadım, bu dedikleriniz ne zaman oldu?

Size ne ki, benim yorum yazıp, beğeni koyduğum paylaşımların peder clemente'nin olmasından...

Ben Clemente'nin yazım stiline yönelik eleştiride bulundum ve siz de hangi noktalara dikkat çektiğimi bilecek kadar bu konu başlıklarını okumuşsunuzdur dedim. Ekstra bir anlam çıkarmaya lüzum yok, gayet açık ve net yazdım.

ben noktayı koymuşken VİKTOR 'u bırakıp bana mobbing uygulamışsınız...

Yine abartılı bir tepki daha, mobbing kavramını iyi bilirim. Dediğinizle yakından uzaktan alakası yok, yönetim bilimleri alanında ihtisas yaptığımı burada ifade edeyim. Benim başlıkta size yanıt vermemin yegane sebebi, üyelerin forumda kurallar dahilinde yazma hakkı olduğunu belirtmekti.

VİKTOR'u sevenler diye başlık açın, pede clemente'nin sayfasını kirletmeyelim...yöneticinin başarısı; üyeleri bölmemek, polemiğe çanak tutmamak ve tarafgir olmamak ve saygınlığını koruyabilmekten geçer...

Benim o yönde bir başlık açma niyetim yok, isterseniz siz açabilirsiniz. Herhangi bir başlığı kirlettiğimi de düşünmüyorum, benim yazılarım kir değildir. Lütfen böyle tabirler kullanmayın. Sizin eleştirilerinizi beğenen forum yöneticileri olduğunda bir itirazınız yokken karşıt görüşe bu kadar tepkili olmanız şaşırtıcı. :) Siz sadece inceleme yazan üyeleri okuyorsanız başarı kıstasınız bundan ibaret olabilir elbet, bakış açısı.

7 yıl değil 70 yıl da geçse farketmez...zehirinizi akıtmışsınız ya, keyifli geceleriniz olsun!
Ha bir de; yöneticilik, yönetilenler ona saygı duyuyorsa anlamlıdır...yoksa, tırıs gelir tırıs gider...SAHÎ VİKTOR SİZİN NEYİNİZ?
Zehirle neyi kastettiğinizi anlayamadım ama az önceki kir benzetmesinde olduğu gibi böyle benzetmelerden rahatsız olduğumu hatırlatırım.

Sormuşsunuz madem, yanıtlayayım; Viktor benim bir şeyim değil. Bu forumun bir üyesi ve her üyenin sahip olduğu haklara sahip bu forumda.

hercai

Yönetici xmenac;
Bana cevap hakkı doğuracak şekilde yorum yapmışsınız...son kez, ama son kez size cevap yazıyorum!
1.Yazımın tümünü değerlendirmek yerine, cümlemi düzelttiğim halini bile beklemeyerek, âdeta panter edasıyla polemiğe dalmışsınız!
2.Yazımdan bölüm bölüm kesitler almış,
"ipten adam alırım" moduyla acîz avukat telâşıyla tarafgir davranmışsınız...çünkü forumda 3 gün önceki olup bitenden bile bihabersiniz.
3.Peder Clemente'nin yazı sitilini beğenmiyorum, paylaşımlarını da okumuyorum diyerek onunla da polemiğe girmişsiniz...ve onun kültür, emek, birikim ve büyük uğraş vererek yazdığı paylaşımları karalamaktan çekinmemişsiniz...altını kirlrttiğimiz bu başlık ve diğer paylaşımlarında neredeydiniz? Sahi kendisine bu eleştirinizi yapıcı ve tavsiye şeklinde iletebilirdiniz...
4.VİKTOR da meğer sizin gibi puntolardan ve resimlerin ebatlarından muzdaripmiş...ne tesadüf, aynı paydada buluşmuşsunuz.
5.Gerçek yöneticide bulunması gereken olmazsa olmazları önceki cevabımda belirttim...ilâveten, iki üye arasına bodoslama dalmak ve polemiğe başka bir yöneticinin "paylaşımlarını beğenmiyorum ve okumuyorum"diyerek; hem iki üyeyi
uzlaştırma çabasını göstermekten aciz kalmışsınız, hem de yönetici arkadaşınızı rencide etme yoluna gitmişsiniz...
SAHİ BİR TAŞLA İKİ KUŞ VURDUNUZ MU?
6.Çok merakınızı celbetmiş olmalı ki, sormuşsunuz;"Peder Clemente kardeşiniz mi, kuzeniniz mı?"
Kardeşim değil, çünkü ben gencim :)
Kuzenim de değil???
Avukatı hiç değilim :)
Forumda kendime,"idol" olarak seçtiklerimden diyelim.
                         ( . )

xmenac

Ben kendi adıma bu konuyu noktalıyorum, görünen o ki farklı düşünüyoruz. Farklı bir bakış açısına sahipsiniz ve konuyu farklı yorumluyorsunuz. Benimle alakasız konular beni ilgilendirmiyor, yine aynı şekilde yapmadığım şeyler de beni alakadar etmiyor. Farazi meseleler nedeniyle daha fazla yanıt yazmak istemiyorum.

Şu hatırlatmayı da merak eden üyeler için yapayım, forum yazılımı hangi üyeler aynı profil bunu yorumlayıp forum yönetimine bildiren bir özelliğe sahip. Dolayısıyla bir üye birden fazla profille giriş yapıyorsa bu anlaşılır. Victor'un eski bir üye olan Lejant olduğunun anlaşılması da bu şekilde fark edildi zaten. Yine aynı şekilde, aynı internet bağlantısı aracılığıyla forumda yazan birden fazla üye varsa bunu da forum yazılımı forum yönetimine bildiriyor. Biz zaten böyle durumlar olduğunda fark ediyoruz ve üyelerle iletişim kurarken bunu göz önünde bulunduruyoruz. Örneğin üyeye bir soru sorduysak ya da iletişime geçtiysek aslında yanıtını az çok tahmin ederek soruyoruz / yazıyoruz. :) Ancak foruma bu durumu yansıtmıyoruz, kişiler kendisi açıklasın diye bekliyoruz. Yine de forum kurallarını uygularken göz önünde bulunduruyoruz.

Selamlar, iyi günler.