Vakıf Serisi - Isaac Asimov

Başlatan dean, 07 Kasım, 2017, 14:42:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

galeme

İlk kapak çok güzel görünüyordu, keşke değişmeseydi.

dean

Hugo Tüm Zamanların En İyi Serisi Ödülü

1941 yılında genç bir bilim insanı ve yazar olarak Isaac Asimov, Edward Gibbon'ın yazdığı Roma İmparatorluğu'nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi'nden etkilenerek çağının çok ötesinde bir destan yazdı: Galaktik İmparatorluk'un çöküşü ve feodalizmin dönüşü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlatıldı. İşte bu süreç sonucunda "Tarih tahmin edilebilir mi?", "Toplum nasıl yönetilmeli?" ya da "İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?" gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı Vakıf Serisi ortaya çıktı.

Katır, Galaksi'yi fethetmişti, en azından büyük bir kısmını. Birinci Vakıf'ın liderleri ya öldürülmüş ya da taraf değiştirmişti. Ancak İkinci Vakıf'ın varlığı Katır'ı hâlâ huzursuz ediyordu. Sır gibi saklanan Vakıf'ın yeri, Galaksi'deki "Yıldız Sonu"ndaydı; peki ama burası neresiydi? Ya da bu Vakıf gerçekten mevcut muydu? Katır, artık en sadık generali olan ve an itibariyle beyni yıkanmış eski direniş lideri ile zihni hâlâ özgür, hırslı genç Bail Channis'i Vakıf'ın yerini bulmak için görevlendirmişti. Ama arayış içindekiler yalnızca onlar değildi. Seldon'ın planını kendinden büyük pek çok kişiden daha iyi anlayan 14 yaşındaki Arkady Darrell da Vakıf'ın peşindeydi...

(Tanıtım Bülteninden)

hanac

Bitme ihtimaline karşı hemen aldım  :)

Gerekli taramalar

Bilimkurgu ile ilgisi olmayan, starwarsa sempati beslemeyen bir insana tavsiye edilebilecek bir seri midir

hanac

Alıntı yapılan: Gerekli taramalar - 18 Nisan, 2018, 10:34:18
Bilimkurgu ile ilgisi olmayan, starwarsa sempati beslemeyen bir insana tavsiye edilebilecek bir seri midir

İlk kitabı okumuş ve ikinci kitabı okuyan biri olarak cevap vereyim;

Asimov bu kitabı yazarken Roma İmparatorluğunun Yükselişi ve Çöküşünü örnek almış.

Yani seriye bir tarih, politika, siyaset, toplumbilim vs. kitabı olarak da bakılabilir.

Seri çok uzun bir dönemi anlattığı için ana karakter diye bir şey yok.

Gerekli taramalar

Alıntı yapılan: hanac - 18 Nisan, 2018, 10:47:13
İlk kitabı okumuş ve ikinci kitabı okuyan biri olarak cevap vereyim;

Asimov bu kitabı yazarken Roma İmparatorluğunun Yükselişi ve Çöküşünü örnek almış.

Yani seriye bir tarih, politika, siyaset, toplumbilim vs. kitabı olarak da bakılabilir.

Seri çok uzun bir dönemi anlattığı için ana karakter diye bir şey yok.
Cevabınız için teşekkür ederim, tanıtım yazısından yola çıkarak böyle olacağını düşünmüştüm ben de. Yazdım listeme

pizagor

Serinin yeni kitabından herhangi bir haber var mı arkadaşlar?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

dean

Alıntı yapılan: pizagor - 27 Haziran, 2018, 16:58:20
Serinin yeni kitabından herhangi bir haber var mı arkadaşlar?

Seriye çok az ara verilip, Asimov'un İmparatorluk serisinden kitaplar çıkacakmış.

Mrtekin

Şu ana kadar, "Vakıf" serisinden 3 kitap ve "Galaktik İmparatorluk" serisinden 1 kitap çıktı.

Devamının geleceğine dair bir açıklama yapıldı mı acaba?

Muhtemel yanıtlar için teşekkürler.
They drew first blood...

Animvader

Alıntı yapılan: Mrtekin - 27 Kasım, 2018, 11:11:27
Şu ana kadar, "Vakıf" serisinden 3 kitap ve "Galaktik İmparatorluk" serisinden 1 kitap çıktı.

Devamının geleceğine dair bir açıklama yapıldı mı acaba?

Muhtemel yanıtlar için teşekkürler.

İthaki ile ilgili son gelişmeleri Kayıprıhtım sitesindeki soru hattından takip edebilirsiniz, linkini aşağıya bırakıyorum.

https://forum.kayiprihtim.com/t/ithaki-yayinlari-soru-hatti/137

Mrtekin

Vakıf Serisi'nin diğer dört kitabının (Vakıf'ın Sınırı, Vakıf ve Dünya, Vakıf Kurulurken, Vakıf İleri) basılıp basılmayacağına ilişkin şöyle bir cevap vermişler.

"Basılacak ama bu sene mümkün görünmüyor."
They drew first blood...

hennessy

Mantıklı cevap bir çok kitap çıkardılar zaten seneye yayıp yayınlarlar hepsini tekrar okumak güze olacak
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Animvader

Zaten bu sene basmamaları cüzdanlarımız için de iyi olur gibi duruyor.

Mrtekin

Fuarda Vakıf'ın devamının gelip gelmeyeceğini yeniden sordum.

Telif ve hukuki durumlar nedeni ile Vakıf'ın ve Ben Robot'un devamının bu sene mümkün olmayacağını belirttiler. Telifi elinde bulunduranlar, paylaşmaya yanaşmıyorlarmış:-)

Ve fakat, Isaac Asimov'un diğer kitaplarının basılacağını da ilave ettiler.
They drew first blood...

hanac

Vakıf serisinin bizde çıkan ilk 3 kitabını okudum.

Açıkçası ben çok beğendim, Asimov gerçekten de bir dahi.

Hiç ara vermeden arka arkaya İmparatorluk serisinin 3 kitabını okuyacağım.