Mandalay - Thirault, Guice, Gallur & Malaga

Başlatan nikopol, 08 Kasım, 2017, 06:07:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nikopol

4 ciltten olusan Mandalay serisi, Fransa'da sirasiyla 2006, 2006, 2010 ve 2015 yillarinda basilmis. Ingilizce album, omnibus/integral formatinda 2015'te Humanoids'ten cikmis. Senarist Philippe Thirault, cizerler ise Butch Guice, Gallur ve Jose Malaga.

Oyku, adindan da anlasilacagi uzere Myanmar'da geciyor (Mandalay, Burma/Myanmar'in eski baskenti). Eser, fantazi/macera turunde. 1940'li yillarda Burma bir Ingiliz kolonisidir. Ikinci Dunya Savasi'yla birlikte ulke, bir de Japonya tarafindan isgal edilir. Burmali isyanci halk, Ingiliz koloniciler ve Japon askerleri arasindaki savasa tanik oluruz. Burma'nin Ingiliz somurge valisinin iki oglu, oykunun ana karakterleri. Ogullardan biri Buyuk Britanya'nin safinda yer alirken, diger ogul Burmali bir kiza asik olur ve asilerle hareket eder. Burma ormanlarinin derinliklerine gomulu karanlik gucler/tanrilar/ruhlar, asilerle hareket eden ogula hakim olurlar. Ordular arasindaki mucadele, ayni zamanda iki kardesin mucadelesine de donusur.

Benim notum, 6/10. Frankofon yoklugunda okunur. Kapaklar cok guzel. Cizimler, guzel/orta. Oyku, eh iste. Egzotik diyarlar, romantik donemler, her zaman ilgi cekerler. Ama bu eserde (baska pek cok eserde oldugu gibi), "bir hosluk" olmanin otesine gecememisler. Mandalay degil, Mancurya da olabilirmis, Kamcatka da. Piyango Myanmar'a cikmis.

Birkac ornek sayfa:

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler Nikopol.

Peyami

Nikopol'ün uzun bir aradan sonra tanıtım yapmasına sevindim. Sezon açılışındaki dileklerimden biri gerçekleşmiş oldu. Darısı diğerlerinin başına. 

ÇRa gelirsek, birbiriyle mücadele eden kardeşler teması hemen Fabio Moon ve Gabriel Ba'nın "İki Kardeş" ÇRındaki kavgalı ikiz kardeşleri anımsattı.  Myanmar ise pek iyi çağrışımlar yapmıyor günümüz insanında. Daha geçen gün yine bir grup insanın sahilde ölüme terk edilmesiyle haberlere malzeme olmuş bir ülke. Bir de Rambo 4 ve amansız ormanları geliyor akla.

Nikopol'ün dediği gibi vasat, yani on üzerinden 5-6'lık bir ÇR görüntüsü var. Biraz Bob Morane'ı andırıyor.  Senarist Philippe Thirault'ün diğer eserlerine bir baktım. Arene des Balkans (Balkan Savaşı sonrası hesaplaşmalar) ve Retour sur Belzagor (Bilimkurgu) fena gözükmedi.   

Bu seride Nikopol'un anlattığı üzere bir fondan öteye geçemeyen Myanmar, bilhassa son olaylar sebebiyle üzerinde konuşulması gereken konulardan. Çizgiromanın gücü dünya meselelerini gündem yapmaya yetmese de en azından tarihe cılız bir not düşülmesine katkıda bulunmuyor diyemeyiz. Bu açıdan Myanmar'da olanlar ve Myanmar'la ilgili ÇRlar üzerine bir mesajı yakında #DFBE'de paylaşacağım.