Brodeck Raporu - KaraKarga Yayınları

Başlatan Nightrain, 08 Kasım, 2017, 11:36:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karlıova

Brodeck raporunu Manu Larcenet Philippe Claudel'in aynı isimli romanından uyarlamış. Larcenet giderek daha popüler, eğlenceli işlerden daha ağır, insan psikolojisini inceleyen edebi BD lere kayıyor.

Söz konusu olan bir roman uyarlaması ama Larcenet yarattığı nefis görsellikle, karakterlerin ifadeleriyle bu  muhteşem adaptasyona damgasını vurmuş. Bu kadar yeni, önemli ancak belli bir okura hitap edebilecek bir eserin iki yıl gibi bir zamanda Türkiye'de yayınlanması güzel bir vizyon ve ticari cesaret örneği. Ülkece içinde bulunduğumuz sıkıntılı ruh hali da düşünülürse Karakarga zamanın ruhunu yakalamış oluyor. Dönüp kendimize bir bakma zamanıdır bu.

Genelde referans olarak kullandığım BDTheque sitesinde,  Sıradan Zaferler 96 oyla kült kategorisinde. Grafik Roman türünün kaçınılmazları arasında.

Brodeck Raporuna ise 12 üye yorumda bulunup 4 * yani çok iyi notu vermiş. Umarım okur bu kitabın hakettiği ilgiyi gösterir ve 2.cilt de yakında Türkçe'ye kazandırılır.

http://www.bdtheque.com/main.php?bdid=14613

SeSSe

Karakarga instagram sayfasından ikinci kitabın görselini paylaşmış "Brodeck raporu meçhul" sanırım bu hafta raflarda olur.

Nightrain

İlk cildi okumamıştım. Çıksın da peşpeşe okuyayım. Bu arada, KaraKarga, yazarın Blast serisini de basacakmış. Bir çılgınlık yapıp, Integrale versiyonunu bassalar keşke. :D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hanac

ferzan

Alıntı yapılan: ferzan - 09 Aralık, 2017, 20:12:50
    Bugünün üçüncü ve şimdilik son okuması oldu...

Yatay çizgi roman okumak ve kutu vasıtasıyla kitaplıkta dik olarak saklamak ne büyük bir lezzetmiş meğer...Eser sahibinin Manu Larcenet olması bu lezzeti ona, yirmiye katlamış...Ne güzel yarım sayfalardır onlar öyle...Ne güzel panellerdir, siyah beyaz lekeler ve çizgiler ne kadar kendine has bir uyum içerisindedir...

Hikayeye hemen dahil olamadım ama ilerledikçe açıldı...Eserin yarısı metinliyse bir o kadar sayfası da metinsiz, salt görsel anlatım...Yaratılan atmosfer, çizerinin değişken üslubundan kaynaklı ustalığı (bknz. Sıradan Zaferler), kısaca her şeyiyle gözlerimin ve zihnimin bayram ettiği bir eser oldu...Okuyacak olan dostların, yine başına otururken az biraz dikkatlerini toplamaları ve ekstra yoğunlaşmaları gerekecek (bende öyle oldu, doğrudan giremedim yine içine, belki aklım şu sıralar dağınık olduğu içindir) ama çok geçmeden kitaptaki o esrarengizliğe kapılacaklardır...

Devamının en kısa zamanda gelmesini diliyorum...Alışılageldik tatta sürükleyici bir öykü olmamasına rağmen insanın ilgisini uyandıran ve bir çok şeyin henüz açıklanmadığı gizemli bir anlatı ve uyarlamayı yapan çizerinden ötürü çok başarılı bir şekilde ortaya konmuş...Harika bir görsel sunumu olan, Tarkovsky 'nin ''Stalker'' ını andıran bir tekinsizliğe sahip farklı bir güzellik silsilesi...

İlk kitabı okuduğumda eser hakkında geçen sene yazmış olduğum düşüncelerim değişmedi...Dün ikinci kitaba başlamadan önce ilk kitabı bir daha okuyup hemen ardından ikinciye geçtim...

Daha önce de belirttiğim gibi, hızlı akan ve nispeten daha kolay içine alan belli başlı ekol çizgi romanlarına alışıksanız, hemen içine almıyor...Kafa dağıtmalık, uykudan önce tüketmelik ya da mola anında gönlü hoş etmelik bir eser değil...Başına oturunca atmosfere kapılmak, ritmine ayak uydurmak ve eserin tadını almak için bir parça daha dikkat göstermek gerekiyor...

Ben genel itibariyle beğendim...Zaten görsele diyecek laf yok, paneller ve sayfa düzeni hayran hayran baktırıyor kendine...Grafiksel-resimsel anlatıma doyuyorsunuz ve çizerin salt siyah beyaz ile olan flörtleşmesi gözleri ihya ediyor...Hikaye içinse uyarlandığı kitabı okumanın daha pekiştirici olacağını sanıyorum...Bu en nihayetinde üst kalite bir grafiksel yorumlama, çizgi ve lekelerin diliyle çizer bazen sizi elinizden tutup öykünün içinde gezdiriyor, bazen de yalnız bırakıp sizin keşfetmenizi istiyor...Ne var ki çizgi romanda verilen bu tekinsiz atmosfer kitabın kendi dilinde nasıl, merak ettiriyor...Bu çizgi romanın kitabın uyarlamasından ibaret mi, yoksa kitabı ihya eden sıra dışı bir yorumlama mı olduğunu çözmek istiyorum...Bana ikincisi daha mümkün gibi geliyor ama kitabı okumadan karar veremeyiz...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

memospinoz

kedidiro

Brodeck raporu'nu okudum. Neredeyse çerçeveletip asılacak güzellikte siyah beyaz karelerle dolu karanlık bir öykü. İnsanların yüzleri, kıyafetleri, karla örtülü coğrafya müthiş bir gerçekçilikle çizilmiş. Buna karşın askerlerin neredeyse yüzsüz canavarlar gibi çizilmesi öykünün karanlık doğasına da çok uymuş. Romanı nasıldır bilmem ama larcenet'in ortaya çıkardığı iş kesinlikle bir sanat eseri. İki akşamdır dünyamı zenginleştiren, okumasaymışım eksik kalacağım çizgi romanlar denk geldi şansıma... Bunu da, yine karakarga'dan çıkan " olimpiyat rüyası" nı da çizgi roman, edebiyat, hayat hikayeleri sever dostlara tavsiye ediyorum...