Brodeck Raporu - KaraKarga Yayınları

Başlatan Nightrain, 08 Kasım, 2017, 11:36:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Sıradan Zaferler'in çizeri Manu Larcenet'den görkemli bir eser. Larcenet, günümüz Fransız edebiyatının önemli isimlerinden Philippe Claudel'in ödüllü romanıyla ilk kez bir uyarlamaya girişiyor. Ele aldığı hikayeye yeni, canlı, karanlık ve trajik bir ruh katıyor. Vahşi doğayı yücelten ve insanın acizliğine vurgu yapan bu eser, okuyucuyu ulu, şiddetli bir siyah-beyaz uçuruma sürüklüyor.

İkinci Dünya Savaşı'ndan hemen sonra, Almanya sınırındaki küçük bir köyde bir yabancı infaz edilir. Köylüler, yazmayı bilen tek kişi olan Brodeck'ten olaya dair bir rapor yazmasını ister. Son derece merhametli bir adam olan Brodeck, gördüğü her şeyi birbiriyle ilişkilendirerek anlatmaya kararlıdır.

Fiyatı: 32 TL
Boyut: 23 cm x 27 cm
Sayfa Sayısı: 160

http://kuzeykalesi.blogspot.com.tr/2017/05/brodeck-raporu-manu-larcenet-cizgiroman.html

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ferzan

Başka bir şey istesem olacakmış...Daha geçen gün Sıradan Zaferler başlığındaki iletimde yürekten arzulamıştım... :)

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,11315.msg187309.html#msg187309

Darısı Blast 'ın başına...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nightrain

Alıntı yapılan: ferzan - 08 Kasım, 2017, 11:45:20
    Başka bir şey istesem olacakmış...Daha geçen gün Sıradan Zaferler başlığındaki iletimde yürekten arzulamıştım... :)

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,11315.msg187309.html#msg187309

Darısı Blast 'ın başına...

Evet, evet! Blast serisi de basılmalı. Ki basacaklarına inanıyorum. KaraKarga iyi ki var.

nikopol

KaraKarga'yi tebrik ederim. 2016'da yayimlanmis, kaliteli bir Fransiz cizgi romani, Ingilizceden evvel Turkcede! Gol bu.

guneseral

Muhteşem bir haber yaklasik 10  gün önce bu forumda keşke yayınlansa diye muhabbetini yapmıştık

Harun Ça

gizmoo

guneseral

Bu yayınevi Karakarga yaşamalı o yüzden çıkan bütün kitaplarını almaya çalışıyorum çizgi romanlarınin hepsini aldım 
diğer yayınlarının da % 80 almışımdır. Böylesi bir daha gelmez Karakarga ,Aylak Flaneur 9.sanat  long live....

Nightrain

Alıntı yapılan: guneseral - 23 Kasım, 2017, 16:56:20
Bu yayınevi Karakarga yaşamalı o yüzden çıkan bütün kitaplarını almaya çalışıyorum çizgi romanlarınin hepsini aldım 
diğer yayınlarının da % 80 almışımdır. Böylesi bir daha gelmez Karakarga ,Aylak Flaneur 9.sanat  long live....

Aynen. Iyiki kurulmuş diyorum. Çok güzel yayınlar kazandiriyorlar dilimize.

memospinoz

Sıradan Zaferler'in çizeri Manu Larcenet'den görkemli bir eser. Larcenet, günümüz Fransız edebiyatının önemli isimlerinden Philippe Claudel'in ödüllü romanıyla ilk kez bir uyarlamaya girişiyor. Ele aldığı hikayeye yeni, canlı, karanlık ve trajik bir ruh katıyor. Vahşi doğayı yücelten ve insanın acizliğine vurgu yapan bu eser, okuyucuyu ulu, şiddetli bir siyah-beyaz uçuruma sürüklüyor.

İkinci Dünya Savaşı'ndan hemen sonra, Almanya sınırındaki küçük bir köyde bir yabancı infaz edilir. Köylüler, yazmayı bilen tek kişi olan Brodeck'ten olaya dair bir rapor yazmasını ister. Son derece merhametli bir adam olan Brodeck, gördüğü her şeyi birbiriyle ilişkilendirerek anlatmaya kararlıdır.

Boyut: 23x27 cm
Sayfa Sayısı: 160
Etiket Fiyatı: 32 TL

memospinoz

Bu arada bu kitap kutulu bir şekilde satılıyor. Aşağıda görüleceği üzere illüstrasyonlu nesneler aslında kutu, kitabın kapağı sade. Toplam 2 cilt var, 2. cilt daha sonra gelecek.

Nightrain

Yazarin Blast adinda 4 ciltlik bir serisi daha var. Onu da basacaklarini düşünüyorum.

ferzan

Bugünün üçüncü ve şimdilik son okuması oldu...

Yatay çizgi roman okumak ve kutu vasıtasıyla kitaplıkta dik olarak saklamak ne büyük bir lezzetmiş meğer...Eser sahibinin Manu Larcenet olması bu lezzeti ona, yirmiye katlamış...Ne güzel yarım sayfalardır onlar öyle...Ne güzel panellerdir, siyah beyaz lekeler ve çizgiler ne kadar kendine has bir uyum içerisindedir...

Hikayeye hemen dahil olamadım ama ilerledikçe açıldı...Eserin yarısı metinliyse bir o kadar sayfası da metinsiz, salt görsel anlatım...Yaratılan atmosfer, çizerinin değişken üslubundan kaynaklı ustalığı (bknz. Sıradan Zaferler), kısaca her şeyiyle gözlerimin ve zihnimin bayram ettiği bir eser oldu...Okuyacak olan dostların, yine başına otururken az biraz dikkatlerini toplamaları ve ekstra yoğunlaşmaları gerekecek (bende öyle oldu, doğrudan giremedim yine içine, belki aklım şu sıralar dağınık olduğu içindir) ama çok geçmeden kitaptaki o esrarengizliğe kapılacaklardır...

Devamının en kısa zamanda gelmesini diliyorum...Alışılageldik tatta sürükleyici bir öykü olmamasına rağmen insanın ilgisini uyandıran ve bir çok şeyin henüz açıklanmadığı gizemli bir anlatı ve uyarlamayı yapan çizerinden ötürü çok başarılı bir şekilde ortaya konmuş...Harika bir görsel sunumu olan, Tarkovsky 'nin ''Stalker'' ını andıran bir tekinsizliğe sahip farklı bir güzellik silsilesi...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

seastar1000

Aldım daha inceleyemedim yarın ilk iş başlayayım

nicholaihel

Öncelikle sunumuna, kutusuna, baskısına bayıldım diyebilirim. Kalite akıyor. Tebrikler Karakarga. Ferzan yatay baskıdan sitayişle bahsetmiş ama okumayı bi' parça zahmetli hale getirdiği yadsınamaz. Belki de bu sebeple yatıp/yayıp okuyamıyorsunuz ve yine bir parça (ferzan'ın dediği gibi) dikkatli okumak durumundasınız :)

Bu zahmetli okumaya çok ciddi karşılık veren harika bir emek mahsülü, harika çizimler var. Larcenet'in yine (ve iyi ki) Karakarga'nın dilimize kazandırdığı özgün eseri "Sıradan Zaferler"den ötürü bende ve tahminim genel türk okurunda kredisi hayli yüksek. Bu uyarlama eserde ise farklı olmakla beraber yeterince karşılığını veriyor diyebilirim. Sıradan Zaferler'deki hafif karikatürize renkli atmosferden çok farklı, siyah beyaz, bol kontraslı, göz okşayan, tüy ürperten, zaman zaman rorschach kartlarını anımsatan, öyküye çok ama çok uyumlu gerçekçiliğin, dramanın dibine vuran çizimlerle bezeli. İlk kitaptan çok farklı. Biraz Suç ve Ceza, biraz belki kış atmosferinden J. London, biraz da Chaboute işlerini anımsattı bana. Açıkçası hikaye mucizeler yaratmıyor. Hatta devamında karar vermek üzere zaman tanısamda kurgulandığı dönem itibariyle klişe olmaktan kurtulamayan (çokça değinildiği için belki) temalara yer veriyor gibi. Finalde kanaatim değişir mi göreceğiz ama şu haliyle Larcenet öykünün bir adım önünde diye düşünüyorum. Alternatif severleri memnun edecek güzel bir seçim olduğu kanaatindeyim.