Bir Öneri, bir kapris

Başlatan köstebek, 21 Kasım, 2017, 19:40:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Değerli yöneticiler ve adminler senatosu...

Bildiğiniz gibi Afu ve Memo'nun sürüklediği iki konu var. Afu o ay çıkanların kapaklarını vs koyuyor, memo da her çıkanın basın tanıtımlarını ekliyor. İkisi de çok emek vererek iş yapıyorlar da... şöyle yapılsa nasıl olur. Memo ve Afu güçlerini birleştirseler. Afu'nun yeni çıkanlar konusunun içinde ben kitabın kapağına tıklasam da karşıma memonun eklediği basın bildirileri, fiyat vs bilgileri çıksa. Böylece bir sürü konu açılmadan tek bir yerden isteyen tüm bilgilere ulaşıverse...

Çok mu zor olur, derli toplu olmaz mı?

Selamlar, sevgiler

rumar80

Abi bence mantıklı ve güzel düşünülmüş bir fikir. Olabilir tabi ama önemli olan bunu yapabilecek donanıma sahip bir üye bulmak.

Gonullu herkese kapımız açık.

memospinoz

haziran00

Bir öneride de ben bulunmak isterim duyurusu yapılmış ama satışa sunulmamış kitaplar bence eklenmemeli, listeyi oluşturan herkese teşekkürler :)

afu

Köstebek in isteği alt yapı olarak zor sanırsam
Her resme link vererek ayrı sayfalar açmak daha sıkıntılı bence.
İsteği okuyunca aklıma yky larının ki gibi bir sistem geldi. Kapağın üstüne gelince resim otomatik dönerek ek bilgileri gösteriyor hani. Bu uygulanır mı bizde bilemiyorum.

Çıkmayan yayınlar konusuna gelince, ay içinde çıkacak olanları ekliyorum genelde
Obur türlü sırf çıkanları beklersem daha sık güncelleme gerekir ki bunu garanti edemem
Ya da memo ya devredebilirim bu işi tamamen, zaten benden iyi takip ediyor
Listeyi de günceller devamlı

memospinoz

Alıntı yapılan: haziran00 - 21 Kasım, 2017, 20:50:43
Bir öneride de ben bulunmak isterim duyurusu yapılmış ama satışa sunulmamış kitaplar bence eklenmemeli, listeyi oluşturan herkese teşekkürler :)

Liste sonradan defalarca düzenleniyor zaten. Her ihtimale karşı o ay çıkacak denilenler de listeye ekleniyor, çıkmazsa veya çıkmayacak gibiyse yahut yayınevi bir nedenden yetiştiremediyse listeden silinir.

memospinoz

Alıntı yapılan: afu - 21 Kasım, 2017, 21:02:21
Köstebek in isteği alt yapı olarak zor sanırsam
Her resme link vererek ayrı sayfalar açmak daha sıkıntılı bence.
İsteği okuyunca aklıma yky larının ki gibi bir sistem geldi. Kapağın üstüne gelince resim otomatik dönerek ek bilgileri gösteriyor hani. Bu uygulanır mı bizde bilemiyorum.

Çıkmayan yayınlar konusuna gelince, ay içinde çıkacak olanları ekliyorum genelde
Obur türlü sırf çıkanları beklersem daha sık güncelleme gerekir ki bunu garanti edemem
Ya da memo ya devredebilirim bu işi tamamen, zaten benden iyi takip ediyor
Listeyi de günceller devamlı

Mesajda belirttiğim gibi resim altına link verilebilir, resmin boyutunu da ayarlayabiliriz istediğimiz kadar. Fakat daha karışık bir sisteme forumdaki kodlama sistemi izin vermiyor, onun için site açmamız lazım.
Burada halihazırda olan iki şeyin (listeler ve tanıtımlar) tek sayfadan erişimi denilmek istenmiş. Yani sizin hazırladığınız listedeki kapak resimleri blok halinde değil de tek tek olacak, benim çizgi romanların altına eklediğim tanıtımlar o kapak resimlerinin altına tek tek link olarak verilecek. Çok zor bir şey değil, bir yarım saatimizi alır.
Kod şu (görünmesi için boşluklu yazdım mecburen, normalde boşluk olmayacak):
[ url= forumdaki çizgi romanın tanıtım linki ][ img ] resim linki [ /img ][ /url ]

darbove

Canlı sohbet de eklerseniz güzel olabilir. Birisi rastgele soru sorduğunda güncel konuları kirletmemiş olur.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Peyami

Dün uzun zamandır gözlemlediğim benzer bir durumu #DFBE'de "Altın Sepet" ana fikriyle paylaşmıştım. Çetin bey'in başlattığı konuda biraz daha genişleteceğim.

İşin teknik yanı konuşulur ama bir de saygı boyutu var. Birisi uğraşıyor belki saatlerini belki günlerini veriyor. Bir yazı hazırlayıp forumda paylaşıyor. Diğeri geliyor üstüne 5,10,15 kopyala/yapıştır mesajı atıveriyor. Allah ne verdiyse. Olmaz arkadaşlar. Her şeyi kuralla mı yapmak zorundayız? İlla sınırlama mı olması lazım? Yirmi birinci yüzyılda yapay zekanın hayatlarımıza girmeye başladığı bir dönemde yaşıyoruz. Otokontrol diye bir şey var. Adamın uğraştığı yazıyı cehennemin dibine göndermeyeyim diye düşünmeli insan. Saygı dediğin küfretmemekten ya da otobüste yer vermekten ibaret bir basitlik değil ki. Kopyalayıp yapıştırılan, tek cümleyle geçiştirilen mesajlar her yerde var ama o adamın yazdığı yazı yok. 

Başka bir akım daha var. Mesela bir filmden bahsedilecek; senarist belli oldu bir mesaj, prodüktör değişti ayrı mesaj, yönetmeni belli oldu bir mesaj, yardımcı kadın oyuncu belli oldu ayrı mesaj, erkek oyuncunun saçları twitter'da paylaşıldı bir mesaj, teaser'ı çıktı ayrı mesaj, fragmanı çıktı bir mesaj. Kusura bakın isterseniz ama bu mesajlar forum platformunda niteliksiz bir kalabalık oluşturuyor. Facebook/Twitter/İnstagram'ın temsil ettiği tüketim kültürünü foruma sirayet ettiriyor. Geriye dönük baktığınızda hiçbir değeri kalmayan, hatta bu platforma ait olmayan mesajlar.

Bir de son zamanlarda "yakında" mesajları başladı. Bir yakında yazısı bir de resim mesaj oluyor. Tekrar ediyorum, bunlar Facebook ya da Twitter mesajları arkadaşlar. Foruma taşımaya gerek yok. Ya hepsini birleştirin tek mesajda verin ya hiç vermeyin çıkmasını bekleyin ya da üzerinde azıcık çalışın yakında çıkacak olanın konusu neymiş yazarı nasıl biriymiş kendinizden bir şeyler katıp paylaşın. Bu haliyle "alışveriş sitesine" döndürüyorlar forumu. Yayıncılar kendi aralarında toplanıp forum kursa ancak bu kadar olur.

Ortam böyle bir muhabbeti köpürttükçe bir şeyler yazma hevesi olanlar da uzaklaşıyor. Nitelikli mesajlar  istisnai hal aldı. Burada tutmaya çalıştığım insanları kaybettiğimi görüyorum ve açıkçası haklı buluyorum. Kısır döngüye giriyoruz. İnsanlar giriyor, bir bakıyor ne var ne yok diye, çıkıyor gidiyor. Gazete bayiisi gibi bir fonksiyona kayıyoruz.

Şahsi tercihim günde 50 tane kör muhabbet olacağına 5 tane içerikli mesajı olan forumu tercih ederim. Kopyala/yapıştır da olur bir forumda,  geyik de çevrilir ama bunlar bu kadar çok olursa doğru dürüst yazı çıkmasını engelleyici bir iklim oluşur. 

Şunu da söyleyeyim, benim için fark etmez. Burada çoğunuz kadar sık olamıyorum zaten. Son zamanlarda mesajları biriktirip haftada 1-2 falan girerek "okumadığınız mesajlar" kısmından "seçerek" takip ediyorum forumu. Yine öyle devam ederim olur biter. 

nicholaihel

Peyami'nin yazdıklarına harfiyen katılıyorum.

Bazen merak ettiğim, takip ettiğim bir başlıkta üç kere arka arkaya yeni mesaj gelmiş görüyorum. Hevesle tıkladığımda karşılaştığım aynı kitabın kapağını üç kez görmek mesela... Nitelikli olsun, az olsun (keşke çok olsa). Okuduğu kitapları yorumlayan, incelemeler yapan ne güzel üyeler vardı, nerelere gittiler, bilmiyor ve merak ediyorum.

xmenac

Anladığım kadarıyla burada değinilen husus, yeni çıkan çizgi romanlarla ilgili kısa bilgilerin ve film haberleri gibi gelişmelerin paylaşıldığı başlıklar. Bu tür mesajların sayısı artınca, uzun ve detaylı içeriklerin yer aldığı incelemeler son yazılan iletiler bölümünde daha alt sıralara gidiyor ve bir süre sonra son iletilerde yer almıyor.

Bu durum biraz da forum benzeri platformların farklı türden içerikleri bünyesinde bulundurmasından kaynaklanıyor esasında. Zira burada hem yeni yayınlarla ilgili gelişmelere yer veriliyor, hem incelemeler yazılıyor hem de bu konulara yönelik karşılıklı görüşlerini paylaşanlar oluyor. İncelemelere göre daha kısa olan bu tür mesajlar sosyal medya sitelerinde daha alışık olduğumuz durumlar, bu sebeple forumun temel işlevine ne kadar uyup uymadığı tartışılabilir fakat böyle düşünmeyen biri de inceleme yazılarının blog'lara uygun olduğunu söyleyebilir.

Bu aşamada bir orta nokta bulmakta yarar var, böylece emek veren üyelerin motivasyonu da azalmamış olur. Az evvel de belirttiğim gibi, forumlar bu tür farklı içerikleri bir arada bulunduracak özelliğe sahip platformlar. Ben burada incelemelere de, yeni gelişmelerin paylaşıldığı bilgilendirici kısa yazılara da yer olduğu kanaatindeyim. Hatta bu tür içeriklere yönelik olarak sohbet edilmesi de foruma keyif katıyor. Sadece inceleme üzerinden gidersek burası bir blog gibi olurken, sadece yeni gelişmelere yer verildiğinde ise bir sosyal medya sayfası gibi olur.

köstebek

Alıntı yapılan: memospinoz - 21 Kasım, 2017, 21:16:32
Mesajda belirttiğim gibi resim altına link verilebilir, resmin boyutunu da ayarlayabiliriz istediğimiz kadar. Fakat daha karışık bir sisteme forumdaki kodlama sistemi izin vermiyor, onun için site açmamız lazım.
Burada halihazırda olan iki şeyin (listeler ve tanıtımlar) tek sayfadan erişimi denilmek istenmiş. Yani sizin hazırladığınız listedeki kapak resimleri blok halinde değil de tek tek olacak, benim çizgi romanların altına eklediğim tanıtımlar o kapak resimlerinin altına tek tek link olarak verilecek. Çok zor bir şey değil, bir yarım saatimizi alır.
Kod şu (görünmesi için boşluklu yazdım mecburen, normalde boşluk olmayacak):
[ url= forumdaki çizgi romanın tanıtım linki ][ img ] resim linki [ /img ][ /url ]

Şimdilik bu kadarlık gelişme bence yeter. Resimleri de Afu'nun yaptığı boyutta kullanabilirsek, yani Afu'nun sayfasının altına linkler yerleştirebilirsek benim için çok güzel olur. Böylece kalabalığı biraz olsun seyreltebiliriz.

Sevgiler,

hanac

Güzel bir muhabbet oluyor, konuyu açan Köstebek Abi'ye teşekkür ederim.

Aslında forumda paylaşılan mesaj sayıları yıldan yıla azalmaktadır.

Eskiden aylık 3000 mesaj yani günlük 100 mesajlarda idik.

Mesela bu Eylül ayında sadece 767 mesaj paylaşıldı (Yani günde 25 mesaj), Haziran 2010 dan beri en düşük seviye oldu.

Bu aralar 1000-1500 bandında gidiyoruz. Yani günlük 30-50 arası mesaj oluyor.

Bunları da kendi içinde gruplarsak;

- Yeni çıkan yayın duyuruları
- Sinema-dizi haberleri
- Alım-Satım paylaşımları
- Çizgi Roman muhabbetleri

Sanırım en az yer kaplayan ne yazık ki son madde yani "Çizgi Roman muhabbetleri".

Peyami ve nicholaihel arkadaşlarımız da zaten bu durumdan şikayetçiler.

Ne yapabiliriz; açıkçası bilemiyorum belki de yavaş yavaş bu işin sonuna geliyoruz.

Çok aktif olan bir çok arkadaş yıllar içinde forumdan çekildi, kavga falan olduğuna değil sanırım bir doygunluk geldi.

Yazacağımı yazdım sıra başkalarında demiş olabilirler. Ama başkaları pek gelmedi ya da az geldi.

Yeni nesil kısa kısa yazmayı ya da hiç yazmamayı seviyor gibi.

Belki de forum olayının sonuna geliyoruz; son çırpınışlarımız olmasın bunlar.

dean

Herkese selamlar. Peyami arkadaşımızın iletisi üzerine sinema bölümü özelinden bir kaç şey söylemek istedim. Sinema bölümünün genişlemesi, haberlerin artması ve haberlerin veriliş tarzıyla alakalı olarak iki önemli durumun olduğunu düşünüyorum. Bunlardan biri günümüz comics piyasasının karşı konulamaz şekilde sinemayla entegre olması ve sinema filmlerinin takip edilmesinin doğasının çizgi romanlardan çok farklı olması.

Çizgi roman uyarlaması filmler özellikle son 10 yıldır çizgi romanlarla alakalı bütün ürünlerin ki buna çizgi romanların kendileri de dahil önüne geçti. Artık yaşadığımız dönemde çizgi romanlar resmen filmlere kıyasla ikincil pozisyonda. Satışlar ciddi şekilde düştü. Çizgi romanlar neredeyse filmlere altyapı hazırlamak ve filmler arasında ortamı sıcak tutmaya yarayan malzemelere dönüştü. Kaliteli yazarların hepsi bağımsız çizgi romanlara yönelemeye başladı. Şirketlerde tek bir filmde milyar dolar kazanırken doğal olarak ağırlıklarını sinemaya vermeye başladı. Durum buyken bu karakterlerin konuşulduğu, bu maceraların takip edildiği bir platformda sinema filmlerini göz ardı etme şansımız yok. Elimizden geldiğince güncel şekilde takip etmemiz gerekiyor.

Dünya üzerinde çizgi roman haberleri paylaşan her site, her youtube kanalı istese de istemese de en az çizgi romanlar kadar bu film haberlerini takip etmek ve bunları paylaşmak durumunda kalıyor. Bir karakterin filmi mi çıkıyor ? Hemen o karakter çizgi romanlara geri dönüyor. Bir stüdyo bir karakterin hakkına sahip değil mi ? Çizgi romanı iptal ediliyor. Devasa bir event film mi geliyor ? Hemen bir şirketin tüm yıla yayılan yayın planı bu filmin ana hikayesine bağlı şekilde gelişiyor. Artık çizimler bile başrollerindeki oyuncunun suretinde çiziliyor. Sinema ve comics piyasası bu derece entegre olmuşken forumda da elbette bunun yansımaları oluyor.

Film sayısı ise gitgide artıyor. Bir dönem yılda bir çizgi roman uyarlaması olsa sevinir. Bu ikiye çıksa ne şanslı bir dönemdeyiz diye düşünürdük. Günümüzde artık yılda en az beş yada altı film çıkıyor. 2017 yılında büyük prodüksiyon live-action altı film izledik. Bu 2018'de sekize, 2019'da on filme çıkacak. Bu sadece bizim forumumuzla alakalı değil. Comics haberi yapan her türlü mecra için sinema haberlerinin artması demek.

İkinci olarak sinema filmlerini takip etme süreci çizgi romanları takip etme sürecinden farklı. Bir comics her ay bize yeni sayısını sunuyor. Hatta bazı çizgi romanlar ayda iki kere çıkıyor. Yalnız bir sinema filmi iki yada iki buçuk yıl öncesinden duyurulup 12 ila 18 ay arasında bir süreçte prodüksiyonu başlayıp post-prodüksiyon aşamasına geçip vizyon tarihine kadar değişikliklere uğruyor. Bu süreç içerisinde belli aralıklarla elbette haberler geliyor. Ben de dahil olmak üzere dünya üzerinde bir çok insan ki bu bizim forumumuzda bir çok kişi bu süreci takip etmekten keyif alıyor. Bazı seyirci sadece filmin kendisine ulaşan kısmıyla ilgilenebilir. Lakin ciddi bir kesimde bütün süreci takibe değer buluyor.

Geriye dönük baktığınızda hiçbir değeri kalmayan denilmiş mesela. Şimdi bu sizin için değerli olmayabilir. Buna saygı duyarım. Ama bir çok kişi geriye dönük bakıldığında bir filmin duyurulduğu andan itibaren geçirdiği bütün süreci gözler önüne seren bu haberleri zevkle okuyor. Mesela ben bundan çok keyif alıyorum. Bir yönetmenin hangi gün filmin yönetmenlik koltuğuna geçtiğini bile görebiliyoruz. Bir çok insan için sevdiği karakterleri kimin oynayacağı çok önemli bir şey. Bu casting sürecini takip etmek onlar için değerli. Bütün bunlar yine günü gününe burada. Hakeza bu haberler burada yorumlarıyla birlikte paylaşılıyor. Bir filmde tek sahne çıkan karakterlerle ilgili bile insanlar burada sayfalarca yazı yazdı. Filmlerde çıkan objelerle ilgili yüzlerce kelimelik yazılar yazıldı. Filmlerle ilgili binlerce kelimelik eleştiriler yapıldı. Tek ileti de bütün bilgileri toplarsa IMDB'den bir farkımız kalmaz. Keşke forum biraz daha kalabalık olsa ve keşke filmlerle ilgili haberler yazıldığında sayfada konuşmalar ve tartışmalar dönse o zaman oralar sadece haberle yalnız kalmazdı.

Genel olarak çizgi roman üzerine eleştirilerin azalmasının sebebini ben doygunluk olarak görüyorum. Yine kendi açımdan konuşmak gerekirse forumda aktif olmaya başladığım dönemler okuduğum çizgi romanları paylaşmaktan çok keyif alırdım. Zira bunların çoğunluğu İngilizce yayınlardı ve o  zamanlar doğru düzgün Türkçe comics bulmakta zorlanırdık. Bunları paylaşmak, dilim döndüğünce anlatmak çok değerliydi. Ama şimdi daha önce aklımıza bile gelmeyen yayınlar Türkçe yayınlanır oldu. Hatta artık yazana kadar çizgi roman çıkmış bile oluyor. Bu yüzden o ateş söndu. Geriye yönelik paylaşımlar yerini ileriye yönelik paylaşımlara bıraktı.

Çok yazdım biliyorum ama sonuç olarak dünya değişiyor. Bütün medya değişiyor. Bir saat öncesi bile yaşadığımız an için artık tarihe karışmış oluyor. Biz yine de Altın Madalyon olarak elimizden geldiğince forum kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. Belki iletilerin yapısı değişiyor. Ama sürekliliği sağlayamazsak ve foruma giren insanlara yeni bir şey sunamazsak daha fazla okur kaybedebiliriz.

Saint2

Alıntı yapılan: hanac - 22 Kasım, 2017, 13:41:46
Güzel bir muhabbet oluyor, konuyu açan Köstebek Abi'ye teşekkür ederim.

Aslında forumda paylaşılan mesaj sayıları yıldan yıla azalmaktadır.

Eskiden aylık 3000 mesaj yani günlük 100 mesajlarda idik.

Mesela bu Eylül ayında sadece 767 mesaj paylaşıldı (Yani günde 25 mesaj), Haziran 2010 dan beri en düşük seviye oldu.

Bu aralar 1000-1500 bandında gidiyoruz. Yani günlük 30-50 arası mesaj oluyor.

Bunları da kendi içinde gruplarsak;

- Yeni çıkan yayın duyuruları
- Sinema-dizi haberleri
- Alım-Satım paylaşımları
- Çizgi Roman muhabbetleri

Sanırım en az yer kaplayan ne yazık ki son madde yani "Çizgi Roman muhabbetleri".

Peyami ve nicholaihel arkadaşlarımız da zaten bu durumdan şikayetçiler.

Ne yapabiliriz; açıkçası bilemiyorum belki de yavaş yavaş bu işin sonuna geliyoruz.

Çok aktif olan bir çok arkadaş yıllar içinde forumdan çekildi, kavga falan olduğuna değil sanırım bir doygunluk geldi.

Yazacağımı yazdım sıra başkalarında demiş olabilirler. Ama başkaları pek gelmedi ya da az geldi.

Yeni nesil kısa kısa yazmayı ya da hiç yazmamayı seviyor gibi.

Belki de forum olayının sonuna geliyoruz; son çırpınışlarımız olmasın bunlar.

Herkes gider Mersin'e, Sinan gider tersine...

Ben hayatım boyunca bu kadar gün arka arkaya foruma bakmadım hiç...