Reconquêtes (Conquests) - Runberg & Miville-Deschênes

Başlatan nikopol, 25 Kasım, 2017, 22:12:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nikopol

"Ilerideki savaslara hazirlanmak ve gecmis hatalardan dersler cikarmak... Bizi her zaman ustun kilan, bunlar degil mi?"

Gocebe Sarmatian, Cimmerian ve Callipide klanlarindan olusan Scythian Ittifaki, Hititler ve Babiller arasindaki bolgeyi fethettikten sonra yerlesik hayata gecmis ve bu bolgede kendilerine sehirler kurmustur. Hititlerin genc krali, Scythian ulkesinin uzerine yurumeye karar verince, bir zamanlarin gorkemli gocebe savascilari yeniden buyuk bir ordu kurup dusmanla yuzlesmeye karar verir. Anaerkil bir topluluk olan Sarmatianlar, kadin savascilardan olusmaktadir. Cimmerianlar, yok olmus Atlantis Uygarligi'ndan geriye kalan bes buyucuyu himaye edip bu buyuculerden savas meydaninda faydalanirken, Callipideler ise vahsi hayvanlari kullanmakta ustalasmistir. Hitit Krali ve ordusuyla yuzlesmeye hazirlanan Ittifak'a, mucadelelerinde Babilli bir vakanuvis eslik eder. Savas kizistikca, iki kral ve bir kralice tarafindan idare edilmekte olan Ittifak icerisinde de catismalar yasanmaya baslanir. Ittifak'in onunde iki secenek vardir: Ya Hitit Kralligi'na karsi zafer elde edip tarihe gececeklerdir, ya da yenilip tarihe gomuleceklerdir.

Bu ozetten de anlasilacagi uzere, Reconquêtes serisi tarihi ve fantastik ogelere yer veren, macera turunde bir eser. Icerdigi ciplaklik ve siddet dolayisiyla, yetiskinlere hitap eden bir seri. Fransizcada 2011, 2014, 2015 ve 2016'da Lombard etiketiyle yayimlanmis dort albumden olusan serinin senaristi Sylvain Runberg, cizeri ise François Miville-Deschênes (Runberg'in senaristligini yaptigi bir diger dizi olan Orbital'in birkac albumu Turkcede de basilmisti). Ingilizcede, dijital olarak, Conquests adiyla ve Europe Comics etiketliyle yayimlandi.

Cizimler cok guzel, hikaye de oldukca basarili anlatilmis. Belki cok edebi derinligi yok, ancak tarih-macera-fantazi (Game of Thrones?) gibi turleri sevenlerin oldukca begenecegini dusundugum bir eser. Oykunun bizim topraklarimizda gecmesi de cabasi. Benim notum 9/10.

ferzan

Nette ara sıra denk geldiğim, merakımı cezbeden bir eserdi...Kapak görselleri ve renk skalası da ayrıca hoşuma gidiyordu (her ne kadar iç sayfalar nispeten daha standart olsa da). Tanıtım için çok teşekkür ederim...

Sylvain Runberg çok üretken bir yazar, BD 'lerde el atmadığı tür ve konu yok...Kendisi aynı zamanda forumun eski üyelerinden (artık uğramıyor) Emre Özdamarlar 'ın da arkadaşı (öyle yalandan değil, İsveç 'te dil kursunda tanışıp ortak zevkleri çizgi roman vesilesiyle kaynaşmışlar...Orbital 'in çizeriyle de tanışmış sonradan...Hatta Runberg, Emre 'ye BD yayıncılarından biriyle randevu bile ayarlamıştı diye hatırlıyorum...).

Orbital 'i çıktığı gibi almama rağmen hala okumadığımdan, diğer Runberg eserlerini de okuma fırsatım olmadığından, Runberg 'in metinlerinde otomatiğe bağlamış bir idealize-ısmarlama-genel geçer profesyonellikte ortalama üzeri standart bir tavır hakimmiş gibi gelir bana uzaktan...Dediğim gibi, hiçbir eserini okumadım henüz ama sadece öyle geliyor...Bununla birlikte Conquests serisi merakımı cezbetmeye devam ediyor...Kendisini sosyal medya üzerinden de takip etmeden edemiyorum...Çalışma temposu ve üretim çeşitliliği ile dünyanın her yerinden çizer vurgulamaları içeren çizer tanıtım gönderileri falan epey hoşuma gidiyor...

Ortalam üzeri ve farklı konulara sahip, bilhassa böyle tarihi ve antik dönem harmanı konulara odaklanan BD 'leri anadilimde görmek isterdim...Bir Gizli Tarih 'e harcanan emeğin bunlara harcanmasını yeğlerdim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com