Largo Winch - Francq & Van Hamme

Başlatan nikopol, 28 Kasım, 2017, 18:20:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nikopol

Largo Winch, yaratilma hikayesi 1970'lere kadar giden, album formatinda ise 1990'dan itibaren yayimlanmaya baslanan meshur bir Belcika cizgi romani. Simdiye dek 21 albumu yayimlanan serinin senaristi, XIII ve Thorgal'i da yazan Jean Van Hamme, cizeri ise Philippe Francq. Filmi ve dizisi cekilen, bilgisayar oyunu yapilan ve tabii cizgi roman olarak Ingilizcede de basilan Largo'dan forumda soz edilmis. Memlekette taninmiyor degil, ama gordugum kadariyla Altin Madalyon'da adina ayri bir baslik acilmamis. Su siralar Ingilizcede cikan Largo ciltlerini okumayi planliyorum. Bu vesileyle kendisine bir baslik acmis olalim. Caymazsam, kitaplari okudukca haklarinda bir seyler yazmaya calisacagim.

Ilk kitap, "Varis" adini tasiyor. Nerio Winch, The W Group adli milyarlarca dolar degerindeki sirketler toplulugunun en buyuk hissedaridir. Hikaye, Nerio'nun (kimligini bilmedigimiz) sirket yoneticilerinden biri tarafindan oldurulmesiyle basliyor. Olumuyle birlikte, bilinen bir varisi olmayan Nerio'nun 25 yil once Yugoslavya'da, kendisiyle uzaktan akraba olan bir cocugu (Largo Winczlaw!) evlat edindigini ogreniyoruz. The W Group yetkilileri yeni patronlarinin yerini bulmaya calisirken, 26 yasinda, 5 dil konusan bu genc adam, tatil icin gittigi Istanbul'da kendisini basina gelen turlu beladan kurtarmaya calismaktadir.

pizagor

Largo Winch, Paris'te en turistik yerlerde dolaşırken estetik yoğun elektrik direklerindeki küçük reklam panolarında yeni sayısının reklamını görüp şaşırdığım karakter. Fransızca bir ya da iki albümü var bende ama nedense o sıcaklığı - muhtemelen Fransızca bilmememden kaynaklı içine girememe sebebiyle yakalayamadım. Filmini de öyle ahım şahım bulmamıştım gerçi. Nikopol'den itki bekliyorum  ;)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

nikopol

Ikinci album, "The W Group" adini tasiyor (Ingilizce edisyonda ilk dort kitap ikiser album icerdigi icin, bu album de ilk cilt icerisinde yer aliyor).

The W Group'un yurutme kurulunun basindaki John Sullivan, Largo'yu (ve Largo'nun Turk hapishanesinde tanistigi arkadasi Simon'i) Istanbul'dan New York'a getirir. Ancak Largo'nun The W Group'un basina gecmesi o kadar kolay olmayacaktir. Grup bunyesindeki sirketlerin baskanlari, Largo'nun varisliginin mesruiyetini sorgularlar. Largo, Avrupa'ya gidip babasinin (Nerio Winch) arkada biraktigi ve grubun idaresinin kendisinde oldugunu belgeyelen hisseleri toparlamalidir. Nerio'yu olduren sirket yoneticisi, bu albumde Largo'dan kurtulmaya calisiyor. Serinin iki albumde sonlanmamasindan da tahmin edeceginiz uzere, katil ve The W Group'u ele gecirmek icin yaptigi plani aciga cikiyor.

Bu albumun bir diger ozelligi, Largo'nun cocukluguna ve gencligine dair de bilgi vermesi. Largo, Nerio tarafindan 2 (ya da 1?) yasinda evlat edinilmis olmasina karsilik, 10 yasina gelene kadar bir koyde Ernst ve Hannah Gleiber cifti tarafindan yetistiriliyor. 10 yasinda geldiginde Nerio, Largo'yu Ingiltere'de bir okula gonderiyor. Okulla ve otoriteyle arasi iyi olmayan Largo, kacip bir sirke katiliyor ve sirkte bicak kullanmayi (firlatmayi?) ogreniyor. Tabii milyarder babasi tarafindan bulunup tekrar okuluna yollanmasi uzun surmuyor. Nerio'nun Largo'yu adim adim yonlendirdigini ve The W Group'u basarili bir sekilde yonetecek hale getirdigini goruyoruz. Largo'nun is adami olma, sirketler yonetme gibi hayalleri yok; ancak Nerio'nun tek bildigi sey bu. Bildiklerini ogluna ogretiyor. Largo'nun farkli bir hayat istegine, hayallerine saygi duymadigindan degil, ancak elinden sadece bu geldigi icin. Bundan/Nerio'dan sonrasi? Bunda sonrasi, Largo'ya kalmis.

kharon

Gunumuzde gecen ama mistik, fantastic vs ogeler barindirmayan kurgu hikayeleri cizgi roman formatinda okumaya alisamadim. Cinebook'un hic bulasmadigim serilerinden , ama bu kadar meshur olduguna gore  mutlaka birseyler olmali  :o

nikopol

Ucuncu cilt, Ingilizce adiyla "Takeover Bid" (Satin alma teklifi).

Largo'nun sahibi oldugu The W Group sirketler grubunun yoneticilerinden biri istifa eder ve bir baska buyuk holding olan Fenico'ya CEO olur (Fenico: Fenimore Insurance Company). Gus Fenimore isimli isadaminin kurucusu ve sahibi oldugu Fenico, The W Group'un halka acik hisselerini satin almaktadir. The W Group yoneticileri, Largo'ya karsi ataga gecip Fenico hisselerini satin almasini tavsiye ederler. Bu esnada Green Archer (Yesil Okcu) takma isimli bir doga savunucusu, ekolojik dengeye zarar verdigini dusundugu isadamlarini hedef almaya baslar. Green Archer'in listesinde Largo Winch ve Gus Fenimore da vardir.

Largo'ya ilk iki albumde eslik eden arkadaslari (hapishane arkadasi Simon ile Ingiltere'nin Turkiye Buyukelcisi'nin kizi Charity) bu macerada gorunmezken, Largo ile yeni tanistigi Melanie (Melly) Wagner arasinda bir gonul iliskisi baslar (bakiniz: kapak resmi). Genc milyarderde gozu olanlardan biri de, Green Archer'in, isadami kocasini oldurup dul biraktigi Lizza-Lu Mellow isimli eski sinema sanatcisidir.

@ kharon & pizagor
Seriyi simdiye dek orta halli buldugumu soyleyebilirim. Kullanilan yazi ve cizgi dengesinde, yazi miktari bana bir parca fazla geldi. Isimleri ve karakterleri takip etmek, kimi zaman zorlasiyor. bdtheque'te 110 kullanicidan 3.18 puan toplamis (5 ustunden). Oyle gorunuyor ki, belli bir seviyenin altina dusmeyen, ama basyapit da olmayan, uzun yillardir yayimlanmasiyla kendi takipci kitlesini olusturmus bir macera dizisi.

nikopol

Dorduncu albumde, bir onceki albumde baslayan hikaye sonlaniyor.

Business Blues albumunde, Fenico ile The W Group arasindaki satin alma mucadelesinin altinda yatan ve Amerika'nin istikrarini hedef alan kuresel siyasi plani ogreniyoruz. Green Archer isimli "ekoloji savascisi" da bu plan dahilindeki piyonlardan biri imis. Largo, bu kavgadan da sag cikacak, ancak arkadaslarindan birinin kendisini kurban vermesi gerekecek. Buyuk plani bozan ise Israil'in gizli servis calisanlari olacak.

Bizim Largo cizgi romani, bildigin Israil Lobisi'ne calismis bu albumde. Bilseydim, boykot ederdim.

rumar80

Sevgili Nikopol'ün itkisi ile ben de Largo okumaya başladım. İlk sayıyı okudum. Yabancı gözüyle gene hoş olmayan bir Türkiye portresi çizilmişse de konu kendini okutturuyor. Hızlı bir öykü var karşımızda. Kendini içine bırakıp kayboluyorsun. Süper bir macera değil ama zayıf bir seri de değil. Güzel çizimler ve akıcı üslubu ile kesinlikle okunmaya değer.

rumar80

İlk dört sayının sonunda şunu söyleyebilirim. Aksiyonu sınırda, bol konuşmalı (özellikle ekonomik terim ve yasalar dolu) bir macera Largo Winch. Sıkılmıyorsunuz, bir çırpıda bitiyor, çizimler her zamanki gibi güzel ama bitince.....
  Asıl soru burada başlıyor.

hanac

nikopol

5. ve 6. albumler (H ve Dutch Connection), The W Group icerisinde gizli sekilde yapilan eroin uretimi ve ticaretine odaklaniyor. Albumlerin isimleri, heroin (eroin) kelimesinin ilk harfinden ve de grup bunyesindeki uretim tesislerinin Hollanda'da yer almasindan geliyor.

Largo, yapilmakta olan kirli ticareti ogrenir, ancak grup icerisinde yer alan ve bu faaliyetleri yurutmekte olan sahislari tespit edemeden kendisini suclu konumuna dusurulmus sekilde bulur. Amerikali ve Hollandali polisler Largo'nun pesine dusmusken, Largo suclularin kimligini ortaya cikarmak ve adaleti kendisi saglamak zorundadir.

Flashback'larda, Largo'nun The W Group'u miras almadan evvel yaptigi Guneydogu Asya gezisinden de bolumler goruyoruz.