Tarkan 2018 de geliyor mu?

Başlatan afu, 18 Aralık, 2017, 16:58:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afu

Levent Suberk

Dergi olarak çıkarsa alırım.

kharon

eski maceralar kac kere basilabilir ki;
onaylayacaklari-sececekleri yeni bir kadroyla yeni maceralar yaratilmasi onerisinde bulundum

elbette olmayacak ama umut fakirin ekmegi :)

pizagor

Alıntı yapılan: kharon - 19 Aralık, 2017, 12:32:10
eski maceralar kac kere basilabilir ki;
onaylayacaklari-sececekleri yeni bir kadroyla yeni maceralar yaratilmasi onerisinde bulundum

elbette olmayacak ama umut fakirin ekmegi :)

Doğrusu bu bence de. Yeni yazarlar, yeni çizerler, yeni maceralar, yeni, yeni, yeni!!! Karaoğlan için de geçerli bu durum...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kharon

Alıntı yapılan: pizagor - 19 Aralık, 2017, 12:36:24
Doğrusu bu bence de. Yeni yazarlar, yeni çizerler, yeni maceralar, yeni, yeni, yeni!!! Karaoğlan için de geçerli bu durum...

evet ya, Blake and Mortimer / Aserix'in yeni uretimlerini gorunce... neden olmasin ki, mirascilari ozenle yazar-cizer kadrosu secer. Okuyucular zaten hazir. Tarkan ve Karaoglan geri doner.

Thunderbird

Alıntı yapılan: kharon - 19 Aralık, 2017, 13:34:43
evet ya, Blake and Mortimer / Aserix'in yeni uretimlerini gorunce... neden olmasin ki, mirascilari ozenle yazar-cizer kadrosu secer. Okuyucular zaten hazir. Tarkan ve Karaoglan geri doner.

Asteriks'lerden şundan bundan en önemli farkımız, bizde üretimin tamamen kesilmiş olmasıdır bunun için onlarca sebep sayılabilir belki. Fakat neticede çok canlı bir çizgi roman pazarını yitirdik,  yeni nesillere aktarım çok sınırlı kaldı. Yeni nesilden kastım, hem yeni nesil okuyucular, hem de yazar/çizerler. Şimdi comics ve manga üzerinden bir popülerlikle tekrardan çizgi roman kültürü yeşermeye çalışıyor. Önümüzdeki yıllarda türk çizerlerin de artacağını tahmin ediyorum ancak geçmiş mirasın pek bir etkisi olmayacaktır çünkü arada büyük bir kesinti oldu.
Bugün asteriks'i sadece 40 yaşın üstündekiler değil, 7'den 77'ye herkes okuyor, keza Fransa'da Tenten okumamış bir çizgi roman yazarı yoktur. Aynısının bizim yeni nesil sanatçılar için geçerli olduğunu pek sanmıyorum.

köstebek

Bence hiç gereği yok. Her şey tadında klasın...

kharon

Turkiye'ye senede 1-2 kere geliyorum son 10 senedir; oncesinde bir donem okumaya cizgi roman bulamazdik. Oldukca canli bir pazar var bence su an; dukkanlar, basilan urunler, tercumeler vs. hatta bir cizgi roman fuarina bile denk geldim en son Istanbul ziyaretimde. Evet buyuk bir kesinti oldu. Elbette yeterli degil ama 15 sene evvelini hatirliyorum da su anki durumu hayal edemzdik.

Yapilacaksa simdi yapilmali tekrar uretim. Yoksa zaten bir-iki tane simgesel yerli Cr'imiz var bizimle birlikte azalarak yok olacaklar aksi takdirde.

Tabi bunlar benim disaridan gozlemim. Memlekette yasayanlarin gozlemleri daha gercekci olabilir.

Animvader

Tarkan'ın daha önce Turkuvaz yayınlarından çıkan sayılarını almıştım. Açıkçası hepsini okuyamadım bile ve elden çıkardım. Evet, nostalji güzeldir ve belki de ülke çizgiromancılığında önemli bir yeri olan bu eserin tekrar basılması ve ulaşılabilir olması önemlidir. Ama, maalesef eski sayılarının ve eğer aynı mantıkta yazılacaksa yeni sayılarının bugünün piyasasında alıcı bulması imkansıza yakın.

Tarkan, karakter özelliklerini, arkaplanını koruyarak modern çizgiromanın gerektirdiği şekilde yeniden yazılmalı, hatta mümkünse Amerika-Avrupa örneklerindeki gibi bir yazar ve bir çizer ekibinin elinden çıkmalı. Benim yerli çizgiromanlarda en çok gözüme batan kısımlar maalesef kötü diyaloglar, birbirini tekrar eden öykü akışları gibi yazımla ilgili kısımlar. Yoksa çizgiromanın çizgisi konusunda sıkıntımız olduğunu düşünmüyorum, rahmetli Sezgin Burak'ın stiline yakın bir şekilde tekrar çizilebilir Tarkan.

eken12

Bırakın yeniden basılıp basılmayacağını,dilimizde tüy bitti Milanoya Giden Yol ve Kuzeyde Dehşet var maceralarını yayınlayın seri yarım kalmasın diye,kimse bugüne kadar ilgilenmedi,bende ümidimi kestiğim için çok çok sevdiğim Tarkan ile ilgili ne kadar elimde külliyat varsa hemde seri olarak Turkuaz-Dünya ve Eski 70,li yıllardaki fasikülleri dağıttım gitti,bundan sonra Tarkan benim için sadece eskilerde kalan güzel bir hatıra.Saygılarımla...

husmanX

Prova baskı yılbaşında geliyor...
Sayın Tan Burak 'ın konuyla ilgili açıklamasını aşağıda aynen sunuyorum:

Son Dakika Sürprizi:
2018 Model TARKAN Dergisinin ilk prova baskısı geliyor!
Pek Yakında... Yeni Yılın hemen başında.
Ön Kayıt yaptıran dostlar arasından 20-30 kişiye bu koleksiyonluk ilk baskıdan göndereceğim. Kayıt sıra no'suna göre bir yöntem bulacağım dergi adeti belli olunca. (Adet yeterli olursa herkese bu ilk matbaa deneme baskısından göndermek isterim elbette.)
Harekete geçtik, sonunu getireceğiz hep birlikte, buna inanıyorum.
Sevgilerle,
Tan Burak

haysat

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

yunusmeyra

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

nejat hüseyin özal

TARKAN'ın "2018" olarak adlandırılan yeni yayını ilk sayısından itibaren çizgi roman satışı yapan kitapçılarda satışa sunulmayacak mı?
Eğer satışa sunulmazsa bu çok büyük bir haksızlık ve ayırımcılık olacak. Ben ve benim gibi 60 yaşlarındaki birçok çizgi roman sever için TARKAN bir "vazgeçilmez"dir. Sayın yayıncının, bunun bilincinde olduğunu biliyorum ve abonelik şartı olmadan, bu derginin/kitabın mutlaka düzenli olarak satışa sunulmasını rica ediyorum. N.Hüseyin ÖZAL

Nightrain

Alıntı yapılan: Animvader - 19 Aralık, 2017, 18:00:20
Tarkan'ın daha önce Turkuvaz yayınlarından çıkan sayılarını almıştım. Açıkçası hepsini okuyamadım bile ve elden çıkardım. Evet, nostalji güzeldir ve belki de ülke çizgiromancılığında önemli bir yeri olan bu eserin tekrar basılması ve ulaşılabilir olması önemlidir. Ama, maalesef eski sayılarının ve eğer aynı mantıkta yazılacaksa yeni sayılarının bugünün piyasasında alıcı bulması imkansıza yakın.

Tarkan, karakter özelliklerini, arkaplanını koruyarak modern çizgiromanın gerektirdiği şekilde yeniden yazılmalı, hatta mümkünse Amerika-Avrupa örneklerindeki gibi bir yazar ve bir çizer ekibinin elinden çıkmalı. Benim yerli çizgiromanlarda en çok gözüme batan kısımlar maalesef kötü diyaloglar, birbirini tekrar eden öykü akışları gibi yazımla ilgili kısımlar. Yoksa çizgiromanın çizgisi konusunda sıkıntımız olduğunu düşünmüyorum, rahmetli Sezgin Burak'ın stiline yakın bir şekilde tekrar çizilebilir Tarkan.

Katılıyorum. Hurriyetin verdiği Tarkan'lari aldığımda bir türlü bitirememiştim.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"